Ciekawostki Historyczne

Świat idzie do przodu? Każde kolejne pokolenie jest szczęśliwsze, bogatsze, bardziej zaawansowane technicznie od poprzedniego? No niekoniecznie.

Dzisiaj będziemy robić to, co Polakom wychodzi najlepiej – narzekać. A jest na co narzekać, bo dawniej po prostu było gorzej. Poniżej dziesięć najlepszych uzasadnień dlaczego.

Dawniej było gorzej, bo…

gmach-urzedu-drozszy-niz-opera-paryska-budowa-poczty-glownej-w-gdyni

10.

Polscy urzędnicy robili przekręty, o jakich nie śniłoby się nawet twórcom Amber Gold. Przykładowo budowa gmachu poczty w Gdyni kosztowała… więcej niż opera paryska. O konstrukcji pierwszej nad Wisłą linii kolejowej lepiej nawet nie wspominać (przeczytaj więcej na ten temat).
lubisz-zielony-kolor-ciesz-sie-ze-w-ogole-zyjesz

9.

Zielony kolor potrafił zabić. Aż do schyłku XIX wieku większość barwników służących do uzyskania tego koloru zawierało śmiertelne dawki arszeniku (przeczytaj więcej na ten temat).
dom-zwyczajnego-czlowieka-jak-zyl-motloch-w-dawnych-wiekach

8.

Większość ludzi żyła w warunkach urągających wszelkiej godności. Polscy chłopi często mieszkali nawet nie w chatach, ale lepiankach z gliny i chrustu krytych słomą (przeczytaj więcej na ten temat).
przedwojenna-wies-siedlisko-zbrodni-i-patologii

7.

Polska wieś była siedliskiem zbrodni i patologii. Rodzinne i sąsiedzkie spory rozwiązywano często za pomocą siły, a trup ścielił się gęsto. Nikt nie mógł być pewien, że jego dom nie stanie się celem ataku bandy bezwzględnych bandytów (przeczytaj więcej na ten temat).
polski-sad-skazuje-na-3-lata-wiezienia-za-zniewazenie-hitlera

6.

Można było pójść do więzienia za znieważanie Hitlera. Właśnie za kilka niepochlebnych słów o wodzu III Rzeszy w 1935 toku polski sąd skazał na trzy lata więzienia pewnego żydowskiego kupca (przeczytaj więcej na ten temat).
ignacy-moscicki-zamachowiec-samobojca-i-zyciowy-nieudacznik

5.

Państwo nakładało absurdalne podatki dosłownie na wszystko. W efekcie w II RP „towarem luksusowym” stały się zapalniczki. Kilogram cukru kosztował zaś… nawet 15 dzisiejszych złotych (przeczytaj więcej na ten temat).
wstydliwe-tajemnice-obrony-westerplatte

4.

Pijani kierowcy byli zupełnie bezkarni. W przedwojennej Polsce za prowadzenie samochodu na bani nie groziły żadne kary. Według szacunku nawet 75% wszystkich wypadków było wynikiem spożycia alkoholu (przeczytaj więcej na ten temat).
jaki-jest-sens-i-cel-zycia-kobiet

3.

Nikt nie traktował poważnie równouprawnienia. Autorzy popularnych poradników jeszcze w połowie XIX wieku mogli bezkarnie pisać, że kobiety są „zawsze gorsze od mężczyzn i że w hierarchii społecznej stoją niżej” (przeczytaj więcej na ten temat).
jak-wygladal-zwyczajny-dzien-w-berezie-kartuskiej

2.

Benzyna w międzywojennej Polsce była koszmarnie droga. Litr paliwa kosztował wtedy – w przeliczeniu na dzisiejszą wartość waluty – ponad 8 złotych. Jeśli przy okazji uwzględnimy różnice w zarobkach pomiędzy rokiem 1930 i 2013, okaże się, że w II RP paliwo było nawet kilkukrotnie droższe niż obecnie (przeczytaj więcej na ten temat).
w-polsce-tez-byla-prohibicja

1.

Obowiązywała prohibicja, i to nie tylko w AmeryceWłasne doświadczenia z prohibicją mieli również Polacy (przeczytaj więcej na ten temat).

KOMENTARZE (9)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Nasz publicysta | Redakcja

Komentarze do wpisu z naszego profilu na Fb https://www.facebook.com/ciekawostkihistoryczne

Anna K.: wypisane są same skrajności, nie przekonało mnie

Ciekawostki historyczne: Polecamy resztę artykułów z kategorii Dawniej było gorzej http://ciekawostkihistoryczne.pl/category/dawniej-bylo-gorzej/

Kto wiem, może zmienisz zdanie.

Skarabeusz

Ale bzdety!

    Nasz publicysta | Rafał Kuzak

    A czemu tak uważasz? Możesz rozwinąć swoją myśl?

Redakcja

Komentarz z facebookowego profilu Ciekawostki historyczne, o których prawdopodobnie nie słyszałeś: https://www.facebook.com/pages/Ciekawostki-historyczne-o-kt%C3%B3rych-prawdopodobnie-nie-s%C5%82ysza%C5%82e%C5%9B/157583547765498?fref=ts

Adam H.: Oraz brak papieru toaletowego przed XIXw. [*]

Anonim

Rozumie że chcecie trafiać do mas,ale ten wpis delikatnie mówiąc mi nie leży.

Kutrzeba

To zbieg okoliczności, czy tendencja wydawania artykułów zniechęcające do II RP?

ramzes

nie rozumiem, z jednej strony prohibicja a z drugiej pijani (kierowcy) byli bezkarni ?

    Jowita

    byli konsekwentni: skoro obowiązuje prohibicja to nie powinno być pijanych kierowców, nie można więc karać za jazdę na podwójnym gazie.
    w ramach prohibicji karano produkcję i sprzedaż nie spożywanie

Luk

autor tego tematu to jakiś baran

Zobacz również

10 historycznych dowodów na to, że Amerykanie nie zawsze grzeszą inteligencją…

Amerykanie są przekonani o własnej nieomylności i moralnej wyższości. Tymczasem historia pokazuje, że często nie byli lepsi od przedstawicieli innych narodów. A w wielu przypadkach...

19 lipca 2015 | Autorzy: Agnieszka Wolnicka

XIX wiek

Co sprawiło, że Jakub Szela został masowym mordercą?

Chytry, zawzięty, dziki i przewrotny. Pił, łajdaczył się i gromadę buntował. Rodziców bił i wyganiał z chałupy. W ostatnich dniach lutego 1846 banda pod jego...

17 kwietnia 2015 | Autorzy: Maciej Gablankowski

Dwudziestolecie międzywojenne

Przed wojną przemycano wszystko. Nawet słodzik. I ludzie zbijali na tym fortuny!

Sacharyna. Najpopularniejszy środek chemiczny służący do produkcji słodzika. A zarazem – źródło nielegalnych fortun w przedwojennej Polsce. Od słodziku można było zostać milionerem, trafić do...

5 stycznia 2015 | Autorzy: Kamil Janicki

10 faktów z polskiej historii, o których wolelibyśmy nie pamiętać

Polscy szabrownicy. AK-owcy odmawiający pomocy warszawskiemu gettu. Tysiące krakowian w służbie Hitlera. Nie ze wszystkich epizodów w naszej historii możemy być dumni. Dzisiaj przedstawiamy te, o których...

28 lipca 2014 | Autorzy: Kamil Janicki

Starożytność

10 dowodów na to, że żyjemy w pruderyjnych czasach

Wydaje Wam się, że współczesna kultura ocieka seksem? Razi was bezsensowna golizna w reklamach śrubokrętów i gładzi szpachlowej? Chcielibyście żyć w czasach, kiedy nie wszędzie...

11 czerwca 2014 | Autorzy: Redakcja

Druga wojna światowa

10 rzeczy, których na pewno nie wiedzieliście o II wojnie światowej

Niemieccy piloci-samobójcy, wymiana miliona Żydów na ciężarówki i kolaborant III Rzeszy rządzony przez rosyjską partię nazistowską. Oto 10 historii związanych z II wojną światową, o...

19 maja 2014 | Autorzy: Rafał Kuzak

Jeśli chcesz zgłosić literówkę lub błąd ortograficzny kliknij TUTAJ.

Najciekawsze historie wprost na Twoim mailu!

Zapisując się na newsletter zgadzasz się na otrzymywanie informacji z serwisu Lubimyczytac.pl w tym informacji handlowych, oraz informacji dopasowanych do twoich zainteresowań i preferencji. Twój adres email będziemy przetwarzać w celu kierowania do Ciebie treści marketingowych w formie newslettera. Więcej informacji w Polityce Prywatności.