Ciekawostki Historyczne
Średniowiecze

Sensacja: insygnia władców Polski odnalezione w tajnym schowku

W tajnej skrytce w podziemiach bazyliki św. Stanisława i św. Władysława w Wilnie natrafiono na insygnia grobowe władców Polski. Znajdowały się tam od 1939 roku.

Na konferencji prasowej, która miała miejsce 6 stycznia, metropolita wileński arcybiskup Gintaras Grušas podał niezwykłą informację: w tajnej skrytce znajdującej się w podziemiach bazyliki archikatedralnej św. Stanisława i św. Władysława w Wilnie natrafiono na insygnia grobowe, które należały niegdyś do władców Polski. Zostały tam ukryte po wybuchu II wojny światowej, gdy katedrze groziło zamknięcie.

Skarb polskich królów

Królewskie regalia, mające olbrzymie znaczenie dla polskiej historii, odkryto 16 grudnia 2024 roku. Są to prawdziwe małe dzieła sztuki. Najważniejsza z nich jest korona grobowa króla Polski oraz wielkiego księcia litewskiego Aleksandra Jagiellończyka. Znaleziono także artefakty wykonane dla dwóch żon Zygmunta Augusta: korony grobowe Elżbiety Habsburżanki (pierwszej żony ostatniego Jagiellona) oraz Barbary Radziwiłłówny.

Poza nimi w skrytce natrafiono także na inne insygnia należące do władczyń. W przypadku Elżbiety Habsburżanki były to: łańcuch, medalion, pierścień oraz tabliczka natrumienna. Do Barbary Radziwiłłówny miały natomiast należeć: berło, jabłko królewskie, trzy pierścienie, łańcuch i dwie tabliczki natrumienne. Dobrze oddaje to stosunek Zygmunta Augusta do obu małżonek: pierwsza nie była zbyt miła jego sercu, drugą – ku oburzeniu polskiej szlachty – miał darzyć bezgranicznym uwielbieniem.

Insygnia zostały odnalezione w katedrze wileńskiej, gdzie znajdują się również groby Aleksandra Jagiellończyka, Elżbiety Habsburżanki oraz Barbary Radziwiłłówny.fot.Brian Toward/CC0

Insygnia zostały odnalezione w katedrze wileńskiej, gdzie znajdują się również groby Aleksandra Jagiellończyka, Elżbiety Habsburżanki oraz Barbary Radziwiłłówny.

Żaden ze znalezionych artefaktów nie znajdował się w użyciu za życia swoich „właścicieli”. Wszystkie zostały wykonane już po ich śmierci – na potrzeby ceremonii pogrzebowej. Znalezisko nie powinno jednak dziwić. To właśnie w podziemiach tej katedry zlokalizowane są groby Aleksandra Jagiellończyka oraz obu królowych. Zostały one odkryte po powodzi w 1931 roku. Ciekawostką jest, że „pochowano” tam również serce Władysława IV Wazy.

Insygnia zostaną poddane restauracji, a następnie będą udostępnione zwiedzającym katedrę. Po raz kolejny stwierdzenie „szukajcie, a znajdziecie” okazało się być prawdziwe!

Dalsza część artykułu pod ramką
Zobacz również:

Źródła:

  1. Faber, Były w tajnej skrytce. Odkryto insygnia grobowe władców Polski i Litwy, www.rmf24.pl, dostęp: 07.01.2025.
  2. Sensacyjne odkrycie w Wilnie. Odnaleziono insygnia władców Polski, polskieradio24.pl, dostęp: 07.01.2025.
  3. Sensacyjne odkrycie. Znaleziono ukryte insygnia władców Polski, wiadomosci.wp.pl, dostęp: 07.01.2025.

Zobacz również

Średniowiecze

Historia polskiego godła

Słowa „Jaki znak twój? Orzeł Biały!” znają wszyscy. Ale nie wszyscy wiedzą, skąd wzięło się godło Polski. Jego losy były równie zawiłe, co nasza historia.

19 listopada 2024 | Autorzy: Herbert Gnaś

Średniowiecze

Czy Szczerbiec został zgubiony?

Szczerbiec znajdujący się na Wawelu pochodzi z XIII wieku. Nie ma więc nic wspólnego z Chrobrym. To zastępca pierwotnego miecza, który być może został zgubiony.

24 kwietnia 2024 | Autorzy: Krzysztof Pyzia

Średniowiecze

Włócznia św. Maurycego

Miała dawać moc pokonywania wrogów. Z pewnością podniosła polityczną rangę Chrobrego. Ale ile właściwie było włóczni św. Maurycego?

28 marca 2024 | Autorzy: Herbert Gnaś

Średniowiecze

Co się stało z koroną Chrobrego?

Najważniejsze polskie insygnium koronacyjne – korona Chrobrego – przepadło w mrokach dziejów. Co ciekawe, sam Chrobry... nigdy nie miał jej na głowie.

29 października 2023 | Autorzy: Maria Procner

Średniowiecze

Koronacja u Jagiellonów

„Stań i dzierż odtąd to miejsce” – mówił prymas, zakładał na głowę elekta koronę i Polska miała nowego króla? Bynajmniej. Cały ceremoniał trwał kilka dni.

24 stycznia 2023 | Autorzy: Maria Procner

KOMENTARZE

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

W tym momencie nie ma komentrzy.

Jeśli chcesz zgłosić literówkę lub błąd ortograficzny kliknij TUTAJ.

Najciekawsze historie wprost na Twoim mailu!

Zapisując się na newsletter zgadzasz się na otrzymywanie informacji z serwisu Lubimyczytac.pl w tym informacji handlowych, oraz informacji dopasowanych do twoich zainteresowań i preferencji. Twój adres email będziemy przetwarzać w celu kierowania do Ciebie treści marketingowych w formie newslettera. Więcej informacji w Polityce Prywatności.