Kontrowersje, odkrycia, bohaterowie i łajdacy. Fascynujące opowieści na każdy dzień od najpopularniejszego magazynu o historii w Polsce

Władysław IV Waza (1595-1648)

Władysław IV Waza, Feliks Cichocki.

fot.domena publiczna Władysław IV Waza, Feliks Cichocki.

Władysław IV Waza (1595-1648) – elekcyjny król Polski z dynastii Wazów. Był najstarszym synem Zygmunta III Wazy i Anny Austriaczki. Po zajęciu przez polskie wojska Moskwy w 1610 roku został przez bojarów powołany na cara, pod warunkiem zmiany wyznania na prawosławie. Wobec oporu ojca warunek ten został odrzucony, a projekt osadzenia polskiego królewicza na moskiewskim tronie upadł. W 1621 roku Władysław poprowadził polskie wojska pod Chocim, choć powalony chorobą nie wziął udział w samych walkach. W 1632 roku, po śmierci ojca, został wybrany na nowego króla w toku jednej z najspokojniejszych i najbardziej zgodnych elekcji w dziejach kraju. Prowadził dalsze, zwycięskie walki z Moskwą i zawarł rozejm ze Szwecją. Był twórcą polskiej floty wojennej i zaangażowanym mecenasem sztuki. Poślubił austriacką arcyksiężniczkę Cecylię Renatę Habsburg, a po jej śmierci francuską arystokratkę Ludwikę Marię Gonzagę. To on, ku czci swojego ojca, wzniósł na placu zamkowym w Warszawie kolumnę Zygmunta.

 

Dowiedz się więcej o Władysławie IV Wazie:

ciekawostka | 05.12.2011 | Autor:

Zawodowy bezrobotny? Królewicz na rynku pracy

Byli młodzi, mobilni, dobrze wykształceni, a do tego w ich żyłach płynęła błękitna krew. Wydawałoby się: idealni kandydaci na pracowników! Nic bardziej mylnego. Synowie i bracia polskich królów z dynastii Wazów mieli przechlapane na całej linii.

 

Ciekawe materiały o Władysławie IV Wazie z portalu TwojaHistoria.pl:

Kazimierz Wielki. Najpopularniejszy z polskich królów?

artykuł | 10.10.2017 | Autor:

Kto jest najpopularniejszym polskim władcą? Sprawdzamy dane wyszukiwarki Google

Którzy władcy budzą największe zainteresowanie, o których chcemy czytać, których sylwetki zgłębiamy? Którzy są najważniejsi dla nas – dzisiejszych Polaków? Przedstawiamy jedyny w swoim rodzaju ranking oparty na twardych danych. Wyniki zaskakują.