Ciekawostki Historyczne
Dwudziestolecie międzywojenne

Historia Geli Raubal. Czy Hitler sypiał ze swoją siostrzenicą?

Gdy w 1931 roku Geli Raubal, siostrzenica Hitlera, popełniła samobójstwo, przyszły dyktator na tydzień zamknął się w domu. W Niemczech zawrzało od plotek. Mówiono, że dziewczyna była w ciąży z wujem i że to on kazał ją zabić. Jak było naprawdę? I czy faktycznie łączyła ich kazirodcza więź?

Angela „Geli” Raubal urodziła się w 1908 roku w Linzu. Była drugim dzieckiem Leona Raubala i przyrodniej siostry Hitlera Angeli. Po raz pierwszy spotkała wujka na początku 1920 roku, a regularnie widywała się z nim od 1927 roku, kiedy to została studentką medycyny na Uniwersytecie Ludwika i Maksymiliana w Monachium.

Dwa lata później zrezygnowała z dalszej nauki i postanowiła zostać piosenkarką. Wkrótce wprowadziła się do wolnego pokoju w mieszkaniu Hitlera przy Prinzregentenplatz, a jej matka została gospodynią domu brata w Obersalzbergu. Starszy krewniak stawał się coraz ważniejszy w życiu 21-latki.

Dwuznaczna znajomość z tragicznym zakończeniem

Ich relacji nie utrzymywano w tajemnicy i wydaje się – wbrew niezliczonym plotkom – że była całkowicie platoniczna, oparta na więzi rodzinnej. Geli nazywała Hitlera „wujkiem Alfem” i stała się nieodłączną częścią jego bliskiego otoczenia. Towarzyszyła mu regularnie w czasie wydarzeń kulturalnych i politycznych, w tym nawet w zjeździe partii w Norymberdze w 1927 roku (…).

Więź między wujkiem a siostrzenicą została wystawiona na próbę, gdy Geli zaczęła zalecać się do szofera przywódcy nazistów, Emila Maurice’a. Przyszły dyktator stał się nadmiernie opiekuńczy i apodyktyczny względem swojej podopiecznej. Upierał się, że powinna skupić się na nauce, a w końcu zwolnił kierowcę.

Hitler po śmierci siostrzenicy zlecił wykonanie jej popiersia. Trzymał je w honorowym miejscu w swoim monachijskim mieszkaniu.fot.materiały promocyjne

Hitler po śmierci siostrzenicy zlecił wykonanie jej popiersia. Trzymał je w honorowym miejscu w swoim monachijskim mieszkaniu.

Beztroska dotąd dziewczyna stawała się coraz bardziej przygnębiona i zamknięta w sobie. Poprosiła o pozwolenie na wyjazd do Wiednia, gdzie chciała kontynuować naukę śpiewu, co spotkało się ze zdecydowaną odmową.

Geli Raubal zastrzeliła się po południu 18 września 1931 roku w monachijskim mieszkaniu Hitlera. Z sekcji zwłok wynikało, że celowała w serce, ale trafiła w płuco i w konsekwencji udusiła się po utracie przytomności. Nie pozostawiła listu pożegnalnego, więc pozostaje niejasne, dlaczego targnęła się na swoje życie. Miała 23 lata.

Wiadomość o tym nieszczęściu zastała Hitlera w Norymberdze i wyraźnie nim wstrząsnęła. W pośpiechu wrócił do Monachium (po drodze otrzymał mandat za przekroczenie prędkości), ale nie uczestniczył w pogrzebie, który odbył się pięć dni później w Wiedniu.

Dalsza część artykułu pod ramką
Zobacz również:

Czy w pomówieniach o kazirodztwie tkwi ziarno prawdy?

Wkrótce natura jego relacji z siostrzenicą i okoliczności jej śmierci stały się przedmiotem sensacyjnych plotek rozsiewanych przez przeciwników politycznych nazistów. Brukowce donosiły, że lider NSDAP był masochistą pozostającym w kazirodczym związku z krewniaczką, że była ona w ciąży lub że została zamordowana z rozkazu wuja. Żadne wiarygodne dowody nie potwierdzają tych szalonych teorii.

Ciekawostka stanowi fragment książki Rogera Moorhouse'a „Trzecia Rzesza w 100 przedmiotach”, wydanej nakładem wydawnictwa Znak Horyzont.

Ciekawostka stanowi fragment książki Rogera Moorhouse’a „Trzecia Rzesza w 100 przedmiotach”, wydanej nakładem wydawnictwa Znak Horyzont.

W warunkach zaciętych walk politycznych początku lat 30. samobójstwo Geli zmusiło nazistów do gorączkowych działań mających na celu ograniczenie negatywnych skutków wizerunkowych tego zdarzenia. Hitler oficjalnie zdementował plotki i domagał się od prasy sprostowania. (…) Polityk potępiony w gazetach jako zboczeniec i polityczny ekstremista o wątpliwej moralności był przedstawiany przez swoich popleczników jako człowiek pełen cnoty, światły esteta i przyszły mąż stanu.

Sam Hitler był niepocieszony i zamknął się na tydzień w pokoju siostrzenicy w Haus Wachenfeld w Obersalzbergu, gdzie rozważał ponoć samobójstwo. Gdy odzyskał równowagę psychiczną, nakazał zachowanie obu sypialni Geli w stanie nienaruszonym, by uczynić z nich sanktuaria ku pamięci zmarłej. Poza tym osoby z jego najbliższego otoczenia zostały pouczone, by nigdy nie wymawiać przy nim jej imienia.

Być może nigdy już nie poznamy prawdziwego charakteru relacji przyszłego dyktatora i jego siostrzenicy, ale na pewno łączyła ich nadzwyczajna więź. Tworząc poświęcone zmarłej sanktuarium i zamawiając jej popiersie, Hitler dał świadectwo przywiązania, jakiego prawie nie okazywał Evie Braun, swojej późniejszej żonie. Współcześni Führerowi mieli być może rację, gdy nazywali Geli jego jedyną miłością.

Źródło:

Powyższy tekst ukazał się pierwotnie w książce Rogera Moorhouse’a Trzecia Rzesza w 100 przedmiotach, która została wydana nakładem Znaku Horyzont.

Tytuł, ilustracje wraz z podpisami, wytłuszczenia, wyjaśnienia w nawiasach kwadratowych oraz śródtytuły pochodzą od redakcji. Tekst został poddany podstawowej obróbce redakcyjnej w celu wprowadzenia częstszego podziału akapitów.

Kup „Trzecią Rzeszę w 100 przedmiotach” w swojej ulubionej księgarni:

Zobacz również

Dwudziestolecie międzywojenne

Schorowany egocentryk, skryty dżentelmen czy wyuzdany kochanek? Miłosne sekrety Adolfa Hitlera

Doświadczenia erotyczne Hitlera, jego upodobania łóżkowe, ewentualne zaburzenia i perwersje otacza po dziś dzień aura tajemnicy. Plotki rozsiewane przez wrogów, mity rozpowszechniane przez osoby z...

7 lipca 2021 | Autorzy: Agnieszka Bukowczan-Rzeszut

Druga wojna światowa

Czy Hitler miał jedno jądro? A może był homoseksualistą? Najdziwniejsze relacje na temat Führera

Psycholog Walter C. Langer pracował dla OSS. Za tym skrótem kryło się Biuro Studiów Strategicznych, protoplasta CIA. Langer przygotowywał portret psychologiczny Adolfa Hitlera. Przypuszczał, że...

20 kwietnia 2021 | Autorzy: Bartosz T. Wieliński

Dwudziestolecie międzywojenne

Polityka prorodzinna według Hitlera. Za co w III Rzeszy przyznawano tak zwany Mutterkreuz?

W III Rzeszy wszystko było zmilitaryzowane. Nastoletni chłopcy w Hitlerjugend szykowali się do służby wojskowej, a robotnicy ze Służby Pracy Rzeszy defilowali z łopatami na...

22 czerwca 2019 | Autorzy: Roger Moorhouse

Druga wojna światowa

Pervitin. Czy ten narkotyk mógł pozwolić Niemcom wygrać II wojnę światową?

Według niektórych historyków blitzkrieg był napędzany w równym stopniu przez czołgi i samochody, jak przez... amfetaminę. Niemieccy żołnierze łykali tabletki zawierające ten narkotyk niczym cukierki....

11 czerwca 2019 | Autorzy: Roger Moorhouse

Druga wojna światowa

Dlaczego Hitler został wegetarianinem?

Hitler miał w życiu wiele obsesji. Paradoksalnie, zważywszy na jego znieczulicę wobec bliźnich, jedną z nich był... fanatyczny wegetarianizm. Ponoć planował wprowadzenie w Europie prawa,...

3 czerwca 2019 | Autorzy: Bartosz Staruszkiewicz

XIX wiek

Kronika rodzinna Führera. Ile jest prawdy w stwierdzeniu, że Hitler był Żydem?

Plotki o żydowskim pochodzeniu Adolfa Hitlera pojawiły się już w latach 20. ubiegłego wieku, niedługo po publikacji jego życiowego dzieła „Mein Kampf”. Czy jednak faktycznie...

30 maja 2019 | Autorzy: Joanna Kurkiewicz

KOMENTARZE (1)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Anonim

Bardzo słabiutki, amatorski tekścik. Wystarczy sięgnąć do wspomnień Speera, czy Haffmana, żeby dowiedzieć się o platoniczności tego „rodzinnego” związku. Hitler bez cienia wątpliwości zakochany był w Geli, a po jej śmierci jego otoczenie obawiało się, że popełni samobójstwo. I nie zamknął się na tydzień w Hau Wachenfeld z tej prostej przyczyny, że przebywał w Monachium. P.S. Ciekawe, dlaczego autor tego dość koślawego artykuliku nie podał nazwiska autora tego niezłego skądinąd popiersia. Chodzi oczywiście o Arno Brekera. Czyżby obawiał się nieco pewnogo, wszechobecnego dzisiaj lobby? ;-)

Jeśli chcesz zgłosić literówkę lub błąd ortograficzny kliknij TUTAJ.

Najciekawsze historie wprost na Twoim mailu!

Zapisując się na newsletter zgadzasz się na otrzymywanie informacji z serwisu Lubimyczytac.pl w tym informacji handlowych, oraz informacji dopasowanych do twoich zainteresowań i preferencji. Twój adres email będziemy przetwarzać w celu kierowania do Ciebie treści marketingowych w formie newslettera. Więcej informacji w Polityce Prywatności.