Kontrowersje, odkrycia, bohaterowie i łajdacy. Fascynujące opowieści na każdy dzień od najpopularniejszego magazynu o historii w Polsce

Generic selectors
Tylko dokładne dopasowania
Szukaj w tytułach
Szukaj w treściach
Szukaj w postach
Search in pages

Polityka prorodzinna według Hitlera. Za co w III Rzeszy przyznawano tak zwany Mutterkreuz?

Goebbelsowie z 6 dzieci stanowili wzorową nazistowską rodzinę.

fot.Bundesarchiv/CC BY-SA 3.0 de Goebbelsowie z 6 dzieci stanowili wzorową nazistowską rodzinę.

W III Rzeszy wszystko było zmilitaryzowane. Nastoletni chłopcy w Hitlerjugend szykowali się do służby wojskowej, a robotnicy ze Służby Pracy Rzeszy defilowali z łopatami na ramieniu zamiast karabinów. Nawet macice niemieckich kobiet stały się polem politycznej walki.

Nagrody za urodzenie licznego potomstwa nie były niczym nowym. We Francji już w 1920 roku ustanowiono Medal Honoru Rodziny Francuskiej. Jego niemiecki odpowiednik, Ehrenkreuz der Deutschen Mutter (Krzyż Honorowy Niemieckiej Matki), miał znacznie bardziej polityczne znaczenie.

Utworzono go w 1938 roku, a potocznie nazywano Mutterkreuz, czyli Krzyżem Matki. Przypominał wydłużony Krzyż Żelazny, a pokryty był niebieską emalią z białą obwódką. Pomiędzy jego ramionami znajdowały się złote promienie, a na środku okrągła tarcza z czarną swastyką otoczoną napisem „Der Deutschen Mutter”, czyli „Niemieckiej matce”. Na rewersie grawerowano datę ustanowienia odznaczenia – 16 grudnia 1938 roku – oraz podpis Hitlera.

Order Królika

Z pozoru kryteria, według których przyznawano to wyróżnienie, były proste i związane z liczebnością potomstwa. Matkom czwórki dzieci przysługiwał krzyż brązowy, matkom szóstki – srebrny, a matkom ósemki – złoty.

Krzyż Matki nazywano kpiąco Orderem Królika.

fot.materiały promocyjne Krzyż Matki nazywano kpiąco Orderem Królika.

Istniały też jednak inne wymogi, odzwierciedlające nazistowskie uprzedzenia rasowe i społeczne. Żydówki i Romki nie mogły otrzymać orderu, a kandydatki do odznaczenia i ich mężowie musieli być wolni od chorób genetycznych i posiadać aryjskie pochodzenie.

Ponadto za „godnych” uhonorowania uznawano tylko tych rodziców, którzy cechowali się wiernością, praworządnością i moralnością oraz nie uchylali się od pracy. W konsekwencji kobiety ubiegające się o wyróżnienie bywały drobiazgowo sprawdzane, a 5% wniosków odrzucano.

Czy wiesz, że ...

...słynny gangsterski duet Bonnie & Clyde miał na swoim koncie aż czternaście zabójstw? Owiana miłosną legendą para wcale nie była tak niewinna, jak pokazują hollywoodzkie produkcje...

...książę Karol Stanisław Radziwiłł „Panie Kochanku” słynął z rozrzutności i dzikich wybryków. Pewnego razu latem chciał pojeździć na saniach. A ponieważ nie było śniegu, to kazał wysypać dziedziniec nieświeskiego zamku cukrem i na nim urządzono kulig.

...w latach międzywojennych w warszawskim Mirowie było tak niebezpiecznie, że do dzielnicy przylgnęła nazwa Dzikiego Zachodu? Utrzymała się ona zresztą jeszcze długo po wojnie.

Komentarze (8)

  • Anonim Odpowiedz

   I co w tym złego? To akurat dla uczciwych matek które wychowały dobrych ludzi i stworzyły normalną rodzinę dobry sposób na podziękowanie za wychowanie tylu obywateli RP

 1. lavinka Odpowiedz

  Unia Europejska idzie jak po sznurku. Eutanazja upośledzonych płodów już jest, dobijanie niepełnosprawnych dzieci będzie za chwilę (jeśli liczyć „śmierć mózgową” to już jest), zasiłki dla „wiernych systemowi matek wielodzietnych” już są. :(

 2. Anonim Odpowiedz

  Jeśli nie chcemy się „zwijać” jako społeczeństwo to coś trzeba zrobić z demografią.Inaczej zaleje nas fala „inżynierów” pochodzenia arabsko-afrykańskiego.Oni z tym nie maja żadnego problemu.Problemem w europie jest nadmierna emancypacja kobiet-skutek coraz mniejsza dzietność.A jak skończyło się imperium rzymskie ? Właśnie podobnie.

  • oregano Odpowiedz

   cóż za wnikliwa analiza problemów demograficznych w Polsce w XX!w – ciapaci i emancypacja kobiet.
   i jeszcze to imperium rzymskie ehh
   No kur..a litości skąd żeś się chłopie urwał ?
   Panie Erudyto właśnie takie traktowanie sprawy zbliża cie mentalnie do nazistów choć ty tego nie czujesz

 3. metrios Odpowiedz

  @Anonim – tonie emancypacja kobiet pracujących na 2 etatach jest problemem , tylko tumiwisizm mężczyzn. Tylko oni mają prawa, a kobiety obowiązki.

Dodaj komentarz

Jeśli nie chcesz, nie musisz podawać swojego adresu email, nazwy ani adresu strony www. Możesz komentować całkowicie anonimowo.

Jeśli chcesz zgłosić literówkę lub błąd ortograficzny kliknij TUTAJ.