Ciekawostki Historyczne
Generic selectors
Tylko dokładne dopasowania
Szukaj w tytułach
Szukaj w treściach
Szukaj w postach
Search in pages

Kruchy sojusz, który doprowadził do upadku Hitlera. „II wojna światowa: wyścig do zwycięstwa”

Wielka trójka: Józef Stalin, Franklin D. Roosevelt i Winston Churchill

Wielka trójka: Józef Stalin, Franklin D. Roosevelt i Winston Churchill

Ich wspólne starania o zwycięstwo nad hitlerowskimi wojskami przerodziły się w… rywalizację. „Wielka Trójka” walczyła bowiem również między sobą – o wygląd powojennego świata. Imperializm, komunizm czy kapitalizm? Która wizja ostatecznie zatriumfowała? 

Dokument II wojna światowa: wyścig do zwycięstwa pokazuje, w jaki sposób podczas drugiego globalnego konfliktu doszło do sojuszu tak zwanej „Wielkiej Trójki”. W programie dogłębnie przeanalizowano relacje Stanów Zjednoczonych, Wielkiej Brytanii i Związku Radzieckiego oraz ich dążenie do ostatecznego pokonania nazistowskich Niemiec.

Dokument ukazuje również rywalizację pomiędzy przywódcami tych trzech państw, ich zakulisowe spory, potyczki i polityczne zagrania. Każdy z nich dążył bowiem do narzucenia swojej woli, wygrania wojny na własnych warunkach. Wyścig do zwycięstwa nad Hitlerem, przerodził się w wyścig i rywalizację „Wielkiej Trójki” pomiędzy sobą. W cieniu zmagań na frontach możemy zaobserwować walkę o przejęcie dominacji w decydowaniu o losach powojennego świata.

Z frontu na ekran

Twórcy programu sięgnęli po archiwalne nagrania ukazujące bitwy, sylwetki polityków (w tym bohaterów dokumentu, czyli Józefa Stalina, Franklina Roosevelta i Winstona Churchilla). W tle narrator precyzyjnie wyjaśnia wydarzenia ukazane na ekranie. Oprócz tego program daje okazję do obejrzenia unikatowych, rzadko publikowanych zdjęć z tego okresu.

Całość cementują wypowiedzi świadków, a także opinie ekspertów. Obecność historyków ma tutaj ogromne znaczenie, ponieważ komentują oni prezentowane fakty z dzisiejszej perspektywy. Poza tym ich opinie pomagają lepiej zrozumieć omawiane wydarzenia.

Czarno-białe materiały filmowe i zdjęcia nadają programowi klimat. Dzięki temu zabiegowi widz może znaleźć się bliżej bohaterów i poczuć znaczenie poszczególnych faktów. Precyzyjnie zmontowane archiwalia przenoszą nas w różne miejsca światowego konfliktu. Jest to prawdziwy majstersztyk, który pomaga nawet mało zorientowanej osobie wczuć się w atmosferę, jaka panowała w poszczególnych krajach. Dzięki temu możemy poznać lepiej główne postaci, zaobserwować ich reakcje na postęp wojny.

Autorom programu udało się uniknąć niepotrzebnych analiz. Ten sześcioodcinkowy serial skierowany jest zatem raczej do osób poszukujących ciekawostek historycznych i konkretnych informacji, które następują po sobie chronologicznie.

Obraz wojny

Na szczególne wyróżnienie zasługują wstawki graficzne – szczególnie mapy. Pokazują one przebieg działań i pomagają zorientować się, gdzie mniej więcej znajdował się w danym okresie front. Uzupełniają też opowieść narratora. Wprawdzie sytuacja Polski w tym konflikcie przedstawiona jest jedynie zdawkowo, jednak nie jest ona kluczowa przy omawianym temacie.

Dla osób zorientowanych w temacie nie będzie żadnym zaskoczeniem faktografia przedstawiona w serialu. Z pewnością natomiast docenią szatę graficzną oraz dynamikę wydarzeń. Niewątpliwym walorem tej serii dokumentalnej są także źródła dopasowane do narracji. To sprawia, że kolejne odcinki stanowią świetny materiał edukacyjny.

Radziecka flaga nad Reichstagiem.

Radziecka flaga nad Reichstagiem.

Dokument II wojna światowa: wyścig do zwycięstwa jest zdecydowanie wart obejrzenia – dla nikogo nie będzie to zmarnowany czas. Wszak chyba każdy będzie zafascynowany archiwaliami oraz materiałami graficznymi, które pojawiają się na ekranie.

Dla osób nieznających dobrze II wojny światowej będzie to z pewnością ekscytująca i dynamiczna podróż, dzięki której przyswoją najważniejsze fakty, postacie, bitwy i wydarzenia tego strasznego konfliktu. Z kolei pasjonaci tego okresu historii będą mieć okazję odświeżyć swoją wiedzę – i dodatkowo ją uporządkować.

Ukazana problematyka i nawiązywanie narratora do postawionego celu prowokuje widzów do uważnego śledzenia dokumentu. Wyścig komunisty, kapitalisty i imperialisty, który tak szczegółowo prezentują twórcy serialu, u wielu widzów może rodzić nowe pytania i refleksje. Czy ta mieszanka wybuchowa była niezbędna do pokonania nazistowskich Niemiec? Czyja ostatecznie wizja powojennego losu świata zatriumfowała ?

Cykl „Po prostu historia” otworzy „Tydzień wojny” z nowym, sześcioodcinkowym serialem dokumentalnym „II wojna światowa: wyścig do zwycięstwa, którego premiera będzie miała miejsce w poniedziałek 7 grudnia o godz. 20:50 na kanale Polsat Viasat History HD

Komentarze (1)

  1. BM Odpowiedz

    Do upadku Hitlera doprowadził sam Hitler. Miał okazję by zniszczyć brytyjskie wojsko w Dunkierce, ale pozwolił im uciec. Miał opracowany przez generałów plan ataku na Wyspy Brytyjskie, ale nie skorzystał z niego. Atakując ZSRR dowództwo wojskowe chciało uderzyć na Moskwę, która była „mózgiem” ZSRR i zajęcie jej utrudniłoby Rosjanom skuteczną obronę i kontratak, ale Hitler wybrał inne kierunki ataku. W jednej z jego biografii, „Hitler: Anatomia zła” autor George Victor stwierdza wręcz, że Hitler nawet nie chciał tej wojny wygrać.

Dodaj komentarz

Jeśli chcesz zgłosić literówkę lub błąd ortograficzny kliknij TUTAJ.