Ciekawostki Historyczne
Generic selectors
Tylko dokładne dopasowania
Szukaj w tytułach
Szukaj w treściach
Szukaj w postach
Search in pages

Żywy obraz historii. „Kossakowie. Tango”

Portret Wojciecha Kossaka z Belloną pędzla Jacka Malczewskiego

fot.Jacek Malczewski/domena publiczna Portret Wojciecha Kossaka z Belloną pędzla Jacka Malczewskiego

W jaki sposób uwiecznić przełomowe dla narodu polskiego wydarzenia? Jak uchwycić istotę patriotyzmu, odsłaniając przy tym tonacje emocjonalne – i wszystkie odcienie szarości? Czy na artystycznym płótnie można zawrzeć wielowątkowa historię przełomu wieków? Odpowiedzi zapisano na karcie powieści „Kossakowie. Tango” autorstwa Joanny Jurgały-Jureczki.

Kossak to nazwisko, które trwale zapisało się w annałach sztuki oraz rodzimej historii. Bohaterem powieści Joanny Jurgały-Jureczki jest Wojciech, urodzony w Paryżu w 1856 roku, zmarły w 1942 roku w Krakowie, przedstawiciel nurtu malarstwa o tematyce historycznej i batalistycznej. Zobrazowanie jednego z najgłośniejszych, a także najdłuższych romansów artysty z niejaką Zofią z Lewentalów jest punktem wyjścia barwnej, pełnej namiętności, wieloznacznej, metaforycznej opowieści .

Jest w tej książce naszkicowanie problematów z zakresu historii sztuki, historii powszechnej, ale też historii emocjonalnej, która wiąże się z osobistymi doświadczeniami bohaterów. Autorka przyznaje zresztą we wstępie: „Kossakowie ponad dwadzieścia pięć lat temu otworzyli przede mną drzwi, wpuścili mnie do swojego domu. Jestem biografką bodaj najbardziej pomnikowej przedstawicielki tego rodu — Zofii Kossak”. Polska powieściopisarka, współzałożycielka dwóch tajnych organizacji w okupowanej Polsce: Frontu Odrodzenia Polski oraz Rady Pomocy Żydom Żegota, jawi się jako postać nietuzinkowa.

Ale też niezwyczajny jest kontekst – kuturowo-społeczny pejzaż, na tle którego rozgrywa się akcja powieści. W tej fabularnej scenografii odnaleźć można barwną galerię postaci – są zamiłowani w narodowej historii Kossakowie, jest rodzina Lewentalów – zasymilowanych Żydów, są wreszcie i spolonizowani Niemcy – Hoesickowie.

Joanna Jurgała-Jureczka snuje opowieść zajmującą, angażującą emocjonalnie, w której istotne są historyczne rysy bohaterów – bo też za fabułą stoją studia badawcze o wartości naukowej. „Całe bogactwo materiałów odnalazłam w listach Ferdynanda i Zofii Hoesicków (od czasów narzeczeńskich), a także w korespondencji Hortensji i Salomona Lewentalów” – przyznaje autorka.

Istota patriotyzmu, tajemnice sztuki, wreszcie psychologiczne umotywowani bohaterowie, którzy – co najważniejsze – są przeniesieni z prawdziwego świata na kartę literackiej fabuły. „Kossakowie. Tango” to powieść wartościowa, rozrywkowa, a równocześnie niepozbawiona akcentów naukowych w lekkim, przystępnym wydaniu. Wspaniały tytuł.

Komentarze

brak komentarzy

Dodaj komentarz

Jeśli chcesz zgłosić literówkę lub błąd ortograficzny kliknij TUTAJ.