Ciekawostki Historyczne

W jaki sposób uwiecznić przełomowe dla narodu polskiego wydarzenia? Jak uchwycić istotę patriotyzmu, odsłaniając przy tym tonacje emocjonalne – i wszystkie odcienie szarości? Czy na artystycznym płótnie można zawrzeć wielowątkowa historię przełomu wieków? Odpowiedzi zapisano na karcie powieści „Kossakowie. Tango” autorstwa Joanny Jurgały-Jureczki.

Kossak to nazwisko, które trwale zapisało się w annałach sztuki oraz rodzimej historii. Bohaterem powieści Joanny Jurgały-Jureczki jest Wojciech, urodzony w Paryżu w 1856 roku, zmarły w 1942 roku w Krakowie, przedstawiciel nurtu malarstwa o tematyce historycznej i batalistycznej. Zobrazowanie jednego z najgłośniejszych, a także najdłuższych romansów artysty z niejaką Zofią z Lewentalów jest punktem wyjścia barwnej, pełnej namiętności, wieloznacznej, metaforycznej opowieści .

Jest w tej książce naszkicowanie problematów z zakresu historii sztuki, historii powszechnej, ale też historii emocjonalnej, która wiąże się z osobistymi doświadczeniami bohaterów. Autorka przyznaje zresztą we wstępie: „Kossakowie ponad dwadzieścia pięć lat temu otworzyli przede mną drzwi, wpuścili mnie do swojego domu. Jestem biografką bodaj najbardziej pomnikowej przedstawicielki tego rodu — Zofii Kossak”. Polska powieściopisarka, współzałożycielka dwóch tajnych organizacji w okupowanej Polsce: Frontu Odrodzenia Polski oraz Rady Pomocy Żydom Żegota, jawi się jako postać nietuzinkowa.

Ale też niezwyczajny jest kontekst – kuturowo-społeczny pejzaż, na tle którego rozgrywa się akcja powieści. W tej fabularnej scenografii odnaleźć można barwną galerię postaci – są zamiłowani w narodowej historii Kossakowie, jest rodzina Lewentalów – zasymilowanych Żydów, są wreszcie i spolonizowani Niemcy – Hoesickowie.

Joanna Jurgała-Jureczka snuje opowieść zajmującą, angażującą emocjonalnie, w której istotne są historyczne rysy bohaterów – bo też za fabułą stoją studia badawcze o wartości naukowej. „Całe bogactwo materiałów odnalazłam w listach Ferdynanda i Zofii Hoesicków (od czasów narzeczeńskich), a także w korespondencji Hortensji i Salomona Lewentalów” – przyznaje autorka.

Istota patriotyzmu, tajemnice sztuki, wreszcie psychologiczne umotywowani bohaterowie, którzy – co najważniejsze – są przeniesieni z prawdziwego świata na kartę literackiej fabuły. „Kossakowie. Tango” to powieść wartościowa, rozrywkowa, a równocześnie niepozbawiona akcentów naukowych w lekkim, przystępnym wydaniu. Wspaniały tytuł.

KOMENTARZE

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

W tym momencie nie ma komentrzy.

Zobacz również

Druga wojna światowa

Kruchy sojusz, który doprowadził do upadku Hitlera. „II wojna światowa: wyścig do zwycięstwa”

Ich wspólne starania o zwycięstwo nad hitlerowskimi wojskami przerodziły się w... rywalizację. „Wielka Trójka” walczyła bowiem również między sobą – o wygląd powojennego świata. Imperializm,...

6 grudnia 2020 | Autorzy: Maciej Danowski

„Dziewczyny na skrzydłach” – historia kobiet, które poleciały za marzeniami

Książka „Dziewczyny na skrzydłach” Anny Rudnickiej-Litwinek to opowieść o jedenastu niezwykłych kobietach, które wbrew wszystkiemu postanowiły spełnić swoje marzenia i... wyhodować własne skrzydła.

19 listopada 2020 | Autorzy: Anna Jankowiak

„Szable i cekaemy”. Bezkompromisowa historia Polski

Książka Marcina Szymaniaka „Szable i cekaemy” przenosi czytelnika do początków niepodległości Polski, pokazując blaski i cienie tamtych dni, gdy na młodziutki kraj ostrzył sobie zęby...

19 listopada 2020 | Autorzy: Sławomir Zagórski

Jeśli chcesz zgłosić literówkę lub błąd ortograficzny kliknij TUTAJ.

Najciekawsze historie wprost na Twoim mailu!

Zapisując się na newsletter zgadzasz się na otrzymywanie informacji z serwisu Lubimyczytac.pl w tym informacji handlowych, oraz informacji dopasowanych do twoich zainteresowań i preferencji. Twój adres email będziemy przetwarzać w celu kierowania do Ciebie treści marketingowych w formie newslettera. Więcej informacji w Polityce Prywatności.