Kontrowersje, odkrycia, bohaterowie i łajdacy. Fascynujące opowieści na każdy dzień od najpopularniejszego magazynu o historii w Polsce

Generic selectors
Tylko dokładne dopasowania
Szukaj w tytułach
Szukaj w treściach
Szukaj w postach
Search in pages

Zygmunt III Waza. Najbardziej schorowany i zniedołężniały król Polski?

Król Zygmunt w pracowni złotniczej (fot. domena publiczna)Król Zygmunt w pracowni złotniczej (fot. domena publiczna)

fot.domena publiczna Król Zygmunt w pracowni złotniczej (fot. domena publiczna)

Ten polski władca już od chwili narodzin miał pod górkę. Przyszedł na świat w niewoli, podczas gdy jego szalony wuj trzymał pod kluczem jego rodziców. Gdy zjawił się w Polsce by objąć tron nazywano go niemym diabłem. A przed nim było życie pełne bólu.

Zacznijmy od tego, że król Zygmnut III Waza wcale nie był tak do końca Szwedem. Zaproszono go na polski tron jako potomka Jagiellonów (jego matką była Katarzyna Jagiellonka, a dziadkiem – Zygmunt Stary). Już od najmłodszych lat matka chuchała i dmuchała na swojego jedynaka. Jak podkreśla Karolina Stojek-Sawicka w książce „Plagi królewskie”, chłopiec jeszcze jako sześciolatek sypiał w jej łożu. Gdy jako dwudziestodwulatek przybył nad Wisłę, by zasiąść na tronie nie sprawiał wrażenia, jakby ta nadmierna troska mu zaszkodziła.

Jak opisał to cytowany przez Stefanię Ochman-Staniszewską włoski dyplomata:

Jest on pięknego i proporcjonalnego ciała, przyzwoitego wzrostu, włosów jasnych, oblicza białego, ma czoło szerokie, nos podobny orlemu, oczy niebieskie i raczej wielkie jak małe, spojrzenie dosyć majestatyczne, brodę jasną z wąsami nieco przydługimi, w górę zakręconymi i odpowiednimi włosami na podbródku, policzki bowiem są ostrzyżone, a na twarzy nieco rumiany, budowy dobrej i bardzo zdrowego temperamentu i powierzchowności prawdziwie królewskiej.

Przez lata król demonstrował powagę, majestat i ogromną pobożność. W przeciwieństwie do wielu poprzedników nie folgował sobie przesadnie w jedzeniu i piciu, jednak tego samego nie można było powiedzieć o radowaniu się wdziękami płci odmiennej. Jak pisze biograf króla, Henryk Wisner, anonimowy autor „Dystychów na Zygmunta III” wysyłał króla w ramiona setek kobiet, wśród nich i ochmistrzyni dworu królowej Urszuli Meierin.

Wasyl Szujski przyprowadzony przed oblicze Zygmunta III. Chwila triumfu polskiego władcy (fot. domena publiczna)

fot.domena publiczna Wasyl Szujski przyprowadzony przed oblicze Zygmunta III. Chwila triumfu polskiego władcy (fot. domena publiczna)

Dolegliwość ciężka i niespodziewana

Przez większość swojego dorosłego życia król cieszył się doskonałym zdrowiem, jednak w roku 1612, czyli gdy miał czterdzieści sześć lat, szczęście się od niego odwróciło. Jak pisze Karolina Stojek-Sawicka w książce „Plagi królewskie”:

W tym czasie niemal czterdziestosześcioletniego władcę zmogła niespodziewanie jakaś ciężka dolegliwość, której natury nie poznano do końca, ale musiało to być coś poważnego, skoro uniemożliwiła mu ona wyruszenie na Moskwę. Od tego czasu król zaczął coraz bardziej niedomagać.

U władcy zaczęła się wówczas rozwijać choroba, która zmieniła jego późniejsze życie w  pasmo bólu. Z czasem zdiagnozowano ją jako podagrę. Dolegliwość ta, zwana współcześnie dną moczanową, miała mu towarzyszyć do końca życia. O podagrze już w czasach antycznych pisał Hipokrates, a w późniejszych wiekach zwano ją chorobą królów.

Dzisiaj można z nią walczyć, regularnie przyjmując leki obniżające ilość kryształków kwasu moczanowego we krwi oraz leki przeciwbólowe, choć chorzy skarżą się na to, że ból bywa tak dokuczliwy, że gdy udają się na nocny spoczynek nawet dotknięcie pościeli przynosi cierpienie.

Artykuł powstał między innymi na podstawie książki Karoliny Stojek-Sawickiej "Plagi królewskie", która ukazała się nakładem wydawnictwa Bellona.

Artykuł powstał między innymi na podstawie książki Karoliny Stojek-Sawickiej „Plagi królewskie”, która ukazała się nakładem wydawnictwa Bellona.

Palenie żywcem lepsze od bólu?

Przed wynalezieniem tych wspomagających metod, osoby, u których dna miała ostrzejszy przebieg, w ciągu kilkunastu tygodni mogły się zmienić w zniedołężniałe kaleki. Zygmunt III, który skłonność genetyczną do podagry odziedziczył po dziadku Zygmuncie I Starym i wuju Zygmuncie Auguście, na szczęście nie cierpiał na najostrzejszą formę choroby. Tym niemniej ból stał się jego wiernym towarzyszem. Dyskomfort był tak duży, że władca decydował się na leczenie bardzo brutalnym sposobem. Od ataków podagry wolał… przypalanie.

Medycy brali metalowy młoteczek, rozgrzewali go do czerwoności i leczyli króla kauteryjami, czyli przypiekając zmienione miejsce rozżarzonym metalem. Zygmunt wolał ból długotrwale gojących się poparzeń od cierpień związanych z kolejnym atakiem dny.

Podagra nie była jednak jedynym problemem polskiego króla. Jak wskazują źródła, władca miał problemy z drogami żółciowymi, w związku z czym spożywał większe ilości oślego mleka, uważanego za najlepsze remedium na tę chorobę. Niestety nie wiemy dokładnie, jakiego rodzaju dolegliwość dokuczała królowi, jednak zwykle problemy z drogami żółciowymi wiążą się z bólem, wymiotami, nudnościami, osłabieniem, ogólnym złym samopoczuciem, kolką wątrobową, gorączką czy dreszczami.

Kauteryje, czyli wypalanie ran w XVI wieku (fot. domena publiczna)

fot.domena publiczna Kauteryje, czyli wypalanie ran w XVI wieku (fot. domena publiczna)

Grypa i zamach na życie

W dodatku Zygmunt III zaczął zapadać na ciężkie grypy. Jakby tego było mało, nadwątlone zdrowie króla nadszarpnęła  próba zamachu. 15 listopada 1620 roku zgładzić pięćdziesięcioczteroletniego władcę próbował szlachcic sandomierski Michał Piekarski. Zamachowiec, zainspirowany morderstwem króla Francji Henryka IV, zaczaił się na krużgankach, którymi Waza udawał się do kościoła i zaatakował go węgierskim czekanem.

Czy wiesz, że ...

...Zofia Jagiellonka została upokorzona jak żadna inna królewna w polskich dziejach? Wydano ją za sześćdziesięcioletniego starca, którego stała metresa urodziła aż dziesięcioro dzieci!

...pierwsza francuska feministka skończyła na gilotynie? Mogła uniknąć śmierci gdyby wyrzekła się swoich poglądów, ale ani myślała kapitulować. Zwolennicy Robespierre’a nie zamierzali zaś po prostu ściąć jej głowy. Postanowili najpierw ją upokorzyć.

...za konstrukcję wodociągu między podnóżem Wawelu a zamkiem odpowiadał Jan z Dobruszki? Określano go w źródłach mianem ”magister cannalium” czy „rurmistrzem”. Do jego obowiązków należało również utrzymanie wszystkich instalacji kanalizacyjnych w dobrym stanie.

...współczynnik wsobnego rozmnażania wśród hiszpańskich Habsburgów w ciągu 200 lat wzrósł z 0,025 do 0,254. Na 11 zawartych w tym czasie małżeństw do 9 doszło pomiędzy bliskimi krewnymi! Kazirodztwo nie było jednak jedynym grzechem tej dynastii.

Komentarze (5)

 1. Janusz Jastrzębiec Myszkowski Odpowiedz

  Warto dodać,że Rzeczpospolita za Zygmunta III osiągnęła szczyt swego zasięgu terytorialnego!

 2. Janusz Jastrzębiec Myszkowski Odpowiedz

  Warto dodać,że za Zygmunta III Rzeczpospolita osiągnęła szczyt swego zasięgu terytorialnego!

 3. Eve Odpowiedz

  Ciekawy artykuł, niestety Władysław IV był równie chorowity co ojciec. Co do romansu Zygmunta z Urszulą to raczej pomówienie, próbujące wytłumaczyć jej duże wpływy na dworze. Meierin cieszyła się dużymi względami przede wszystkim królowych, nie mówiąc o dzieciach Zygmunta, co byłoby raczej nie do pomyślenia gdyby mieli romans.

 4. Strażnik Bentosu Odpowiedz

  Siostra Zygmunta, Anna też była lichego zdrowia. Miałem zaszczyt dotykać jej szczątków w katedrze antrolpologii UMK, Księżna była niebywale zniekształcona krzywicą, z rozległymi zrostami odcinków kręgosłupa. Chyba wszystkie narządy wewnętrzne miały problem.

 5. Andgie Odpowiedz

  Z tym kiepskim zdrowiem Zygmunta to przesada. Mial podagre, ale do konca zycia zachowal sprawnosc i mobilnosc, byl szczuply. Za mlodu bardzo lubil uprawiac sport, grac w tenisa, miano mu to w Polsce za zle. Byl bardzo dobrym jezdzcem. Setek kobiet zdecydowanie nie mial , w jego zyciu istnialy tylko jego zony i Urszula- jako przyjaciolka, powierniczka. Krolowa Konstancja miala prawdopodobnie jakas chorobe tarczycy, ktora spowodowala u niej niewielki wytrzeszcz oczu i otylosc, ale na pewno nie „czula, ze zbliza sie jej koniec”, bo w chwili smierci miala 44 lata. Jej odejscie faktycznie bylo dla krola szokiem, z ktorego sie nie podniosl. Zmarl na wylew mozgu. Wykonano zgodnie ze zwyczajem sekcje zwlok i stwierdzono, ze krol mial wszystkie organy zdrowe i mogl zyc jeszcze dwadziescia lat, ale przyczyna byla w glowie, ktorej nie otworzono. Bardzo trafna diagnoza, Zygmunta zabil stres.

Dodaj komentarz

Jeśli nie chcesz, nie musisz podawać swojego adresu email, nazwy ani adresu strony www. Możesz komentować całkowicie anonimowo.

Jeśli chcesz zgłosić literówkę lub błąd ortograficzny kliknij TUTAJ.