Kontrowersje, odkrycia, bohaterowie i łajdacy. Fascynujące opowieści na każdy dzień od najpopularniejszego magazynu o historii w Polsce

Generic selectors
Tylko dokładne dopasowania
Szukaj w tytułach
Szukaj w treściach
Szukaj w postach
Search in pages

„Wartościowi są ludzie, dzięki którym może przetrwać naród wybrany”. O tym jeszcze nie słyszeliście!

Czy zdobycie pełnej wiedzy historycznej jest możliwe? Jak pokazują nasi czytelnicy, zawsze można jeszcze coś powiedzieć, coś dodać. Na ilustracji obraz Alberta Ankera "Opowiadania dziadka".

fot.domena publiczna Czy zdobycie pełnej wiedzy historycznej jest możliwe? Jak pokazują nasi czytelnicy, zawsze można jeszcze coś powiedzieć, coś dodać. Na ilustracji obraz Alberta Ankera „Opowiadania dziadka”.

Chcecie wiedzieć dlaczego Hitler nienawidził Żydów? A może interesuje Was skąd dzisiejsza niechęć Polaków do policji? Dla pasjonatów międzywojnia znajdzie się i coś z tej epoki. Prezentujemy najciekawsze wypowiedzi czytelników „Ciekawostek Historycznych” w ostatnim miesiącu!

Co miesiąc goszcząc na portalu zostawiacie nam szereg komentatorskich perełek. Postanowiliśmy wybrać te, które najbardziej zapadły nam w pamięć. Oto kilka naszym zdaniem najcenniejszych wpisów. Prezentujemy je poniżej – zebrane i pokrótce opisane.

Przetrwają tylko „wartościowi”

Autor: rigcz

Artykuł: Życie urwane w połowie zdania. Mali pamiętnikarze Zagłady

Warto napisać więcej o tym czym była Wielka Szpera – to akcja oczyszczania getta (a więc wysyłania na śmierć) osób nieprzydatnych do pracy m.in. wszystkich dzieci do 10 roku życia. Warto pamiętać, że pomysłodawcą akcji był Chaim Rumkowski – Żyd, dyrektor getta, zaś nakaz wydania dzieci nie spotkał się ze specjalnym oporem. (Według zasad cywilizacji judaizmu wartościowi są przede wszystkim ci ludzie, dzięki którym może przetrwać naród wybrany – a więc ci, którzy już znają Torę, Talmud i Prawo – np., chłopcy dopiero po Bar Micwie).

Akcja nazwana Wielką Szperą, o której wspomniał komentator, pochłonęła życie od 15 do 20 tys. Żydów. Miała miejsce 5 września 1942 roku – wtedy to Niemcy rozpoczęli wywożenie do obozu zagłady w Chełmie nieprzydatnych do pracy z łódzkiego getta, a zatem: dzieci poniżej 10 lat, osób starszych i chorych. Słowo „Szpera” oznaczała z języka niemieckiego całkowity zakaz opuszczania domów. Tysiące wysłano jednak, jak pisze „rigcz” poza getto, a przełożony Starszeństwa Żydów w łódzkim getcie, Rumkowski, po latach powiedział, że musiał „odciąć gałęzie, aby ocalić pień”….

Przełożony Starszeństwa Żydów w Łodzi Chaim Rumkowski i Hans Biebow (niemiecki zbrodniarz wojenny i szef niemieckiej cywilnej administracji łódzkiego getta) w getcie w Łodzi, w którym miała miejsce tzw. Wielka Szpera.

fot.autor nieznany/ domena publiczna Przełożony Starszeństwa Żydów w Łodzi Chaim Rumkowski i Hans Biebow (niemiecki zbrodniarz wojenny i szef niemieckiej cywilnej administracji łódzkiego getta) w getcie w Łodzi, w którym miała miejsce tzw. Wielka Szpera.

Dwie twarze człowieka

Autor: Arkończyk

Artykuł: Ziemie odzyskane… gwałtem. Czy to co Polacy robili w 1945 roku można usprawiedliwić? [18+]

Marek Edelman: „…skoro człowiek obnosi się z piękną stroną swojej twarzy i zacnymi czynami, to nie może ukrywać, że ma też drugą, brzydszą, twarz w postaci zachowań haniebnych.”

Komentarze (1)

  1. Olo Odpowiedz

    „PRL czyli okupacja sowiecka? …. ? Żyłem wtedy i gdzieś od 1960r. świadomie obserwowałem…… Do 1990r, Ruskich w Polsce spotkałem może z 10 razy. Natomiast cały czas widziałem okupację rodzimego rodzaju. Różnych BURAKÓW z awansu społecznego, którzy usiłowali grać inteligencję wykorzystując koniunkturę na „pochodzenie”……………. Niestety przekazali to dziedzictwo, swoim dzieciom i wnukom. Co obecnie Słychać, Widać i Czuć bo przekazali również im stołki i profity, skutkiem działań niejakiego Balcerowicza i niejakiej „Grubej Kreski”. …….
    Nie trzeba nam Ruskich, nasze „elity” dostosują się do każdego g……..

Dodaj komentarz

Jeśli nie chcesz, nie musisz podawać swojego adresu email, nazwy ani adresu strony www. Możesz komentować całkowicie anonimowo.

Jeśli chcesz zgłosić literówkę lub błąd ortograficzny kliknij TUTAJ.