Narodziny Józefa Piłsudskiego i wybuch zwycięskiego powstania wielkopolskiego. Atak na Pearl Harbor i ostatnie wypowiedzenie wojny przez Polskę. Wybuch stanu wojennego i początek ery internetowej w naszym kraju. Co łączy te wszystkie wydarzenia? Oczywiście miały miejsce w grudniu!
Jak zwykle wszystkie pozycje z TOP10 pochodzą z publikowanych przez nas artykułów. Więcej rocznic możecie znaleźć codziennie na stronie „Ciekawostek Historycznych” oraz profilu facebookowym „Rocznica historyczna na każdy dzień”.
Jakie grudniowe daty warto zapamiętać?
5 grudnia 1867 roku
5 grudnia 1867 roku w Zułowie na świat przyszedł Józef Piłsudski. Przyszły Marszałek niemalże wyssał walkę z caratem z mlekiem matki: już jako zaledwie 19-latek sparaliżował carską administrację. Dokonał tego podczas pobytu na syberyjskim zesłaniu. Wystarczyły mu dwa ruble, by na długie miesiące zaangażować kilkudziesięciu rosyjskich urzędników.
7 grudnia 1941 roku
7 grudnia 1941 roku Japończycy zaatakowali Pearl Harbor. Wkrótce też odcięli USA od plantacji kauczuku, wykorzystywanego w prototypie bomby zapalającej. Jej konstruktor, prof. Louis F. Fieser, postanowił zastąpić brakujący składnik mydłami naftalenowym i palmitynowym. W ten sposób powstał napalm.
8 grudnia 1854 roku
8 grudnia 1854 roku papież Pius IX ogłosił konstytucję apostolską Ineffabilis Deus, w której uznał dogmat o Niepokalanym Poczęciu Najświętszej Maryi Panny. Jest bardzo prawdopodobne, że to właśnie dlatego tworzona wówczas pierwsza czysto polska osada w Teksasie, otrzymała nazwę Panna Maria.
11 grudnia 1941 roku
11 grudnia 1941 roku Polska jeden jedyny raz w XX wieku wypowiedziała wojnę innemu państwu. Wszystko poszło jednak nie tak. Wielu Polaków było zdecydowanie przeciwnych decyzji rządu. Wróg był na drugim końcu globu i w dodatku wypowiedzenia wojny nie przyjął. A wojna z Japonią trwała formalnie aż do… 1957 roku!
13 grudnia 1981 roku
13 grudnia 1981 roku w Polsce wprowadzony został stan wojenny na mocy podjętej niejednogłośnie uchwały Rady Państwa z dnia poprzedniego. Znamy polskie opowieści o czołgach na ulicach, internowanych działaczach i godzinie milicyjnej. A jak to wyglądało z perspektywy Moskwy?
18 grudnia 1529 roku
18 grudnia 1529 roku wybrano Zygmunta II Augusta na króla Polski. Była to elekcja vivente rege, dokonana jeszcze za życia aktualnie panującego Zygmunta Starego. Parła do niej królowa Bona Sforza, która popadła jednak później w konflikt z synem i wyjechała z Polski. Zabrała ze sobą dwadzieścia cztery wozy wypełnione kosztownościami.
19 grudnia 1972 roku
19 grudnia 1972 roku zakończyła się misja Apollo 17, ostatnia z załogowych wypraw na Księżyc. Uczestników lotów kosmicznych zwykliśmy postrzegać jako prawdziwych bohaterów, których odwaga pozwala pokonywać ludzkości kolejne bariery jej rozwoju. Tymczasem niektóry z pierwszych amerykańskich astronautów to prawdziwi dranie i oszuści.
20 grudnia 1991 roku
20 grudnia 1991 roku Polska została podłączona do Internetu. Połączenie z siecią globalną uzyskały maszyny znajdujące się w Warszawie, Krakowie, w Toruniu i w Katowicach. Zanim jednak możliwy był ten skok cywilizacyjny, trzeba było zbudować pierwsze komputery. Zaczęto to robić już w XIX wieku!
27 grudnia 1918 roku
27 grudnia 1918 roku wybuchło powstanie wielkopolskie. Impulsem do jego wywołania był przyjazd do Poznania dzień wcześniej Ignacego Jana Paderewskiego. Słynny kompozytor nie tylko miał wpływ na ukształtowanie niepodległego Państwa Polskiego, ale też za młodu grał w duecie z budowniczym rekordowych amerykańskich mostów, Rudolfem Modrzejewskim.
31 grudnia 1992 roku
W nocy z 31 grudnia 1992 na 1 stycznia 1993 roku Czechosłowacja przestała istnieć, a jej majątek został podzielony pomiędzy Czechy i Słowację w stosunku 2:1. O rozpadzie państwa zdecydowały ambicje dwóch polityków, Václava Klausa i Vladimíra Mečiara, a także… myślnik w nazwie.
KOMENTARZE (1)
Bardzo ciekawy artykuł !