Kontrowersje, odkrycia, bohaterowie i łajdacy. Fascynujące opowieści na każdy dzień od najpopularniejszego magazynu o historii w Polsce

Generic selectors
Tylko dokładne dopasowania
Szukaj w tytułach
Szukaj w treściach
Szukaj w postach
Search in pages

Obsceniczne, przaśne, skandaliczne. Wybory Miss w PRL

Tak wyglądały wybory Miss na Zachodzie. W Polsce Ludowej nie było już tak pięknie (źródło: domena publiczna).

Tak wyglądały wybory Miss na Zachodzie. W Polsce Ludowej nie było już tak pięknie (źródło: domena publiczna).

Do groteskowej, purytańskiej rzeczywistości komunistycznej Polski wybory Miss pasowały jak siodło do krowy. Nic więc dziwnego, że albo nie odbywały się wcale, albo rywalizacja zamieniała się w farsę.

Wybory najpiękniejszej Polki nie miały szczęścia od samego początku, czyli od czasów II Rzeczpospolitej. Pierwsza edycja z roku 1929 była jeszcze całkiem udana – odbyła się zaledwie osiem lat po pionierskim amerykańskim konkursie. Zasiadający w jury Tadeusz Boy-Żeleński wymyślił zgrabny tytuł Miss Polonia, a zwycięska urzędniczka bankowa szybko wyszła za bogatego adwokata, co bardzo sobie chwaliła.

Rok później doszło jednak do prawdziwego skandalu. Miss Polonia 1930 została Zofia Batycka, brunetka o diabolicznym spojrzeniu, wybranka serca Jana Kiepury, opromieniona brawurowym występem w filmie „Na szlaku hańby” (w którym zagrała rolę mimowolnej prostytutki).

Niedługo po tym sukcesie wyjechała do Stanów Zjednoczonych… zabierając ze sobą koronę i odmawiając przekazania jej następczyni. Uznała po prostu, że tytuł najpiękniejszej powinien do niej należeć dożywotnio. Ranga konkursu dramatycznie spadła. Do wybuchu wojny udało się przeprowadzić jedynie trzy edycje, organizowane przez francuską Polonię.

Dwie pierwsze Miss Polonia: Władysława Kostakówna (po lewej) i Zofia Batycka (po prawej) (źródło: domena publiczna).

Dwie pierwsze Miss Polonia: Władysława Kostakówna (po lewej) i Zofia Batycka (po prawej) (źródło: domena publiczna).

Polki zrzucają kufajki i walonki

Atmosfera pierwszych powojennych lat wyborom najpiękniejszej z Polek zdecydowanie nie sprzyjała. Kobiety przebrano w robocze drelichy i awansowano na traktorzystki, suwnicowe i spawaczki. W takich warunkach o estetyczne uniesienia nie było łatwo.

Lawina zmian ruszyła dopiero wraz z październikową „odwilżą” w roku 1956. Co prawda kostycznego, skrajnie purytańskiego Władysława Gomułkę ciężko było podejrzewać o specjalną wrażliwość na kobiece wdzięki, niemniej jednak, ku zaskoczeniu wszystkich, na organizację pierwszej powojennej edycji konkursu się zgodził.

Socjalistyczna wizja idealnej dziewczyny ze Związku Młodzieży Polskiej nie pasowała do burżuazyjnego modelu promowanego na konkursach Miss World (źródło: domena publiczna).

Socjalistyczna wizja idealnej dziewczyny ze Związku Młodzieży Polskiej nie pasowała do burżuazyjnego modelu promowanego na konkursach Miss World (źródło: domena publiczna).

Aby zniwelować fatalny propagandowo efekt kobiet paradujących w kusych kostiumach kąpielowych przed stadem niezdrowo podekscytowanych mężczyzn (co kojarzyło się z reakcyjnym, kapitalistycznym uprzedmiotowieniem) wybory zorganizowano w jednoznacznie socjalistycznej przestrzeni – w jednej ze stoczniowych hal w Gdańsku.

Tytuł najpiękniejszej jednogłośnie przyznano studentce krakowskiej szkoły teatralnej – Alicji Bobrowskiej, która oprócz urody, ujęła jurorów swoją wiedzą. Główna nagroda była raczej skromna – rejs Batorym do Kopenhagi.

Pierwsza po ponad ćwierćwieczu Miss Polonia nie zamierzała jednak poprzestać na sukcesach kraju i zgłosiła się do konkursu na amerykańską Miss Universe. Koszty wyjazdu zdecydował się pokryć rzutki menedżer, w zamian za co Bobrowska obiecała mu przekazanie wszystkich zarobionych w Stanach Zjednoczonych pieniędzy.

Rejs "Batorym", czyli luksus w stylu PRL (źródło: domena publiczna).

Rejs „Batorym”, czyli luksus w stylu PRL (źródło: domena publiczna).

W konkursie powiodło się jej całkiem dobrze – zdobyła tytuł czwartej wicemiss oraz specjalną nagrodę za najlepsze polskie przemówienie w Stanach Zjednoczonych, aż do czasu słynnego „We, The People” Lecha Wałęsy w 1989 roku (nasza Miss pozwoliła sobie na równie efektowne otwarcie: „God bless America and Poland too”).

Nagroda 1600 dolarów nie zaspokoiła jednak finansowych apetytów jej impresario, który zaczął obwozić Bobrowską jako maskotkę po skupiskach Polonusów, zmuszając ją do tańca i recytacji, zatrzymując wszystkie dochody z tego tytułu. Zdesperowana Miss Polonia 1957 w końcu uciekła z powrotem do kraju.

Ten artykuł ma więcej niż jedną stronę. Wybierz poniżej kolejną, by czytać dalej.

Czy wiesz, że ...

...gdy w październiku 1963 roku Swietłana Alliłujewa, córka Stalina, poznała miłość swojego życia... w szpitalu? Była właśnie tuż po operacji wycięcia migdałków. Jej ukochany, Radża Brajesh Singh, w szlafroku i z watą w nozdrzach, cierpiał po usunięciu polipów z nosa.

... żona rządzącego Rwandą dyktatora Juvénala Habyarimana, choć próbowała wszystkim wmówić, że jest kurą domową, w rzeczywistości rządziła krajem. Była u steru władzy także wtedy, gdy rozpoczęło się ludobójstwo. Nie miała zamiru go powstrzymywać.

...Stalin był tak zbulwersowany "zbyt namiętnym" pocałunkiem w jednej z rosyjskich komedii, że nakazał wycięcie nieprzyzwoitej sceny z filmu? Jego urzędnicy w obawie przed powtórką incydentu zakazali jakichkolwiek pocałunków we wszystkich radzieckich produkcjach kinowych.

...celem matki Natalie Wood było uczynienie z córki gwiazdy? Była w stanie zrobić wszystko, by dziewczynka dobrze zagrała. Pewnego razu rozdarła na strzępy żywego motyla w celu zmuszenia córki do płaczu na planie.

Komentarze (17)

  • Nasz publicysta |Adam Spodaryk Odpowiedz

   Współczesne konkursy miss w Polsce też są dość barbarzyńskie. Często można przeczytać w prasie doniesienia o nadużyciach seksualnych i finansowych. Szczególnie na szczeblu lokalnym.
   Tak w ogóle to konkursy piękności in general są śmiesznym i jednocześnie strasznym przeżytkiem. Festiwal uprzedmiotowienia kobiet i kiepskiej, wulgarnej estetyki dla… no właśnie nie wiem dla kogo.

 1. PRLtomurzynbambo Odpowiedz

  Gdyby nie ten pieprzony prl to może dzisiaj bylibyśmy bogaci i nie zarabialibyśmy tak mało. Nigdy więcej takiego gówninago systemu w Polsce. !

  • Anonim Odpowiedz

   To bardzo ciekawe, co Pan pisze, bo akurat odkąd mamy kapitalizm po polsku jakoś wzrostu zarobków nie odnotowaliśmy, a i o mieszkania coraz gorzej.

   • Anonim Odpowiedz

    @Anonim 14:51 – Wystarczy zerknąć na jakiekolwiek dane statystyczne aby zobaczyć że kolega kłamie. Zresztą wystarczy spojrzeć na Ukrainę czy też Białoruś gdzie transformacji gospodarczej nigdy nie przeprowadzono do końca. Coś mi się wydaje że Polska wygląda na tym tle całkiem dobrze. A i zachód powoli gonimy jeśli chodzi o moc nabywczą przeciętnej pensji. Błagam więc, jak chce się kolega wypowiadać na forum publicznym to niech kolega głupot nie pisze.

    • Woziwoda

     Idiotów świadomie łżących, że rzekomo „Polska w ruinie” nie brakuje.

  • Nasz publicysta |Adam Spodaryk Odpowiedz

   Pomylił Pan dwa powiedzenia: „pleść jak Piekarski na mękach” i „wyjść na czymś, jak Zabłocki na mydle”.

 2. triball Odpowiedz

  „kobiety (…) awansowano na (…) spawarki”

  Dobrze że nie na betoniarki. Albo na koparki. To by dopiero było…

  P.S. Język polski jest trudny, ale piękny. Strasznie mi przykro, kiedy ktoś kaleczy go w taki sposób. Nowomowa wynikająca z poprawności politycznej jest czasami żenująca.

 3. pytia Odpowiedz

  Zdjęcie pokazujące wybory z 1983 na pewno nie pokazuje tego co napisano. Fryzury, stroje to typowe dla lat sześćdziesiątych… I to prawdopodobnie amerykańskie. Radzę lepiej sprawdzać co się wstawia… Pozdrawiam

  • XvX Odpowiedz

   Słuszna uwaga odnośnie pudła z tym zdjęciem. Google podpowiada, że to fotka z wyborów miss Dominikany w 1969 r.

 4. peperon Odpowiedz

  Ale kiedyś ludzie byli brzydcy. Jeszce paredziesiąt lat temu kandydatki na miss i zwyciężczynie wyglądały jak dziś przeciętna dziewczyna jakich na pęczki.

  • Członek redakcji |Maria Procner Odpowiedz

   Cóż, standardy urody bardzo szybko się zmieniają, dodatkowo na obecną sytuację wpływa fakt, że kosmetyki do makijażu oraz kosmetyczne (a niekiedy wręcz chirurgiczne) interwencje są w zasadzie powszechnie dostępne. Swoje robią także programy do obróbki graficznej, dlatego trudno mówić o tym, czy faktycznie kiedyś ludzie byli brzydsi – na pewno wyglądali inaczej.
   Pozdrawiamy serdecznie

Dodaj komentarz

Jeśli nie chcesz, nie musisz podawać swojego adresu email, nazwy ani adresu strony www. Możesz komentować całkowicie anonimowo.

Jeśli chcesz zgłosić literówkę lub błąd ortograficzny kliknij TUTAJ.