Ciekawostki Historyczne

Edward Gierek (1913-2001)

Edward Gierek, 1980 rok.fot.CC BY-SA 3.0 NL

Edward Gierek, 1980 rok.

Edward Gierek 

Polski działacz komunistyczny, pierwszy sekretarz Komitetu Centralnego PZPR, faktyczny przywódca państwa. W młodości górnik, pracował na emigracji, m.in. we Francji. Członek związków zawodowych i Francuskiej Partii Komunistycznej. Od 1946 roku w Polskiej Partii Robotniczej Belgii. Do kraju wrócił na stałe w 1948 roku.

Od 1954 roku był członkiem Komitetu Centralnego PZPR, w latach 1955-1970 był również I sekretarzem Komitetu Wojewódzkiego tej partii w Katowicach, a od 1956 roku był członkiem Biura Politycznego KC PZPR. Krwawa pacyfikacja strajków z grudnia 1970 roku doprowadziła do tego, że Władysław Gomułka został przez niego zastąpiony na stanowisku I sekretarza KC PZPR. Już 5 stycznia 1971 roku spotkał się w Moskwie z Leonidem Breżniewem, któremu obiecał odwrót od orientowania się Polski na Zachód.

W tym samym roku postanowiono o odbudowie Zamku Królewskiego w Warszawie. Z kolei w roku 1972 rozpoczęta została budowa Huty Katowice. W historii Polski Gierek Edward zapisał się zawołaniem wiecowym „No to jak, towarzysze, pomożecie?”. Jest kojarzony z wielkimi programami inwestycyjnymi prowadzonymi za uzyskiwane na Zachodzie kredyty. Jego polityka nie podobała się jednak kierownictwu KPZR, a w Polsce w dłuższej perspektywie doprowadziła do wzrostu cen.

W konsekwencji fali protestów, które miały miejsce latem 1980 roku został usunięty ze stanowiska I sekretarza, a rok później z samej partii. Jego stanowisko w KC PZPR przejął Stanisław Kania. W czasie trwania stanu wojennego były już I sekretarz KC został nawet internowany. Nie powrócił już do polityki. W roku 1989 udzielił obszernego wywiadu Januszowi Rolickiemu, na podstawie którego powstała książka Edward Gierek. Przerwana dekada. Zmarł w Cieszynie w roku 2001.

 

Kim był Edward Gierek :

Zimna wojna

Luksus na kredyt. Jak wyglądały „tłuste” lata Gierka?

Złota dekada Edwarda Gierka jawi się w pamięci wielu jako czas szczególnego dobrobytu, powiewu nowoczesności prosto z osławionego Zachodu…

15 października 2021 | Autorzy: Agata Dobosz

Co inżynier Karwowski i porucznik Borewicz opowiedzieli nam o PRL?

Dekada lat 70. XX wieku w Polsce miała być czasem ucieczki w technologiczny postęp, nowoczesność i poprawę jakości życia….

26 czerwca 2021 | Autorzy: Piotr Janczarek

Zimna wojna

Co Edward Gierek robił na emeryturze?

Wielu Polaków, niemal dosłownie, kochało Edwarda Gierka. Zupełnie inne uczucia żywili wobec niego partyjni koledzy, którzy we wrześniu 1980…

28 stycznia 2018 | Autorzy: Kamil Durajczyk

 

Ciekawe materiały na temat Edwarda Gierka z portalu TwojaHistoria.pl:

Zimna wojna

Śląska mafia. Kim byli technokraci, których rękoma Edward Gierek rządził Polską?

Mistrzowie propagandy, potrafiący wylansować najdumniej brzmiące hasła. Samozwańczy specjaliści od zarządzania i młoda krew w polityce. Kim byli technokraci…

19 listopada 2018 | Autorzy: Zdzisław Zblewski

Zimna wojna

„Budujemy drugą Polskę”. Ulubiony frazes Edwarda Gierka

Hasło tak bardzo przypadło pierwszemu sekretarzowi do gustu, że uczynił z niego główny punkt swojego sukcesu. Dla Edwarda Gierka…

8 stycznia 2018 | Autorzy: Lidia A. Zyblikiewicz

Zimna wojna

Trump zamiast Gierka. Czy taka dekomunizacja obejmie sosnowieckie rondo?

Klub Gazety Polskiej w Sosnowcu przedstawił wojewodzie śląskiemu propozycję, by zmienić patrona sosnowieckiego ronda z byłego I Sekretarza PZPR…

25 października 2017 | Autorzy: Agnieszka Wolnicka

Najciekawsze historie wprost na Twoim mailu!

Zapisując się na newsletter zgadzasz się na otrzymywanie informacji z serwisu Lubimyczytac.pl w tym informacji handlowych, oraz informacji dopasowanych do twoich zainteresowań i preferencji. Twój adres email będziemy przetwarzać w celu kierowania do Ciebie treści marketingowych w formie newslettera. Więcej informacji w Polityce Prywatności.