Ciekawostki Historyczne
Nowożytność

Zła matka, zła żona… i miłośniczka karłów? 10 rzeczy, których nie wiedzieliście o Bonie Sforzy

Miała ojca nieudacznika, gustującego w miłości greckiej. Wcale nie sprowadziła do Polski włoszczyzny, ale była prawdopodobnie pierwszą ekolożką w naszym kraju. A życie zawdzięczała pewnemu karłowi. To tylko niektóre z faktów na temat królowej Bony, o których nie przeczytacie w szkolnych podręcznikach.

Jak zawsze wszystkie pozycje w TOP10 zostały oparte na publikowanych przez nas artykułach. Tym razem – poświęconych Bonie Sforzy.

Raczej nie wiedziałeś, że Bona…

10.

Zawdzięczała życie karłowi. W 1544 roku zamaskowany zamachowiec wtargnął nocą do jej dworku myśliwskiego pod Piotrkowem. Z obnażoną bronią szykował się do zadania śmiertelnego ciosu. Nie zdołał go jednak wyprowadzić, ponieważ potknął się o śpiącego przy oknie karła (przeczytaj więcej na ten temat).

9.

Miała ojca nieudacznika, który był beznadziejnym mężem oraz kiepskim politykiem. Gian Galeazzo Sforza od żony, którą katował, wolał pięknych młodzian. Jako władca Mediolanu stanowił zaś zwykłą marionetkę w rękach ambitnych krewnych (przeczytaj więcej na ten temat).

8.

Okazała się wyrodną matką dla Anny Jagiellonki. Na córkę zwróciła uwagę tylko raz – przy naprędce zorganizowanym chrzcie. Zaraz po ceremonii oddała ją pod opiekę piastunek i na tym właściwie zakończyły się jej relacje z Anną (przeczytaj więcej na ten temat).

7.

Została pochowana w Bari, w tej samej Bazylice, co sam św. Mikołaj. Przez kolejne dziesięciolecia każdy polski monarcha uważał za swój obowiązek ozdabianie świątyni nowymi obrazami i dziełami sztuki. Obecnie niestety nie ma już żadnych śladów związków tego włoskiego miasta z Polską – Włosi postarali się o ich zniszczenie (przeczytaj więcej na ten temat).

6.

Spowodowała prawdziwą modową rewolucję na dworze Jagiellonów. Zanim pojawiła się nad Wisłą, polskie damy nosiły suknie pod samą szyję, zakończone w dodatku kryzą. Nowa królowa lubowała się z kolei w wydekoltowanej garderobie. Ten „nieprzyzwoity” trend szybko się przyjął, a dworzan płci męskiej zaczął rozpraszać już nie tylko śpiew trubadurów (przeczytaj więcej na ten temat).

5.

Wcale nie sprowadziła do Polski włoszczyzny. Wbrew popularnemu mitowi, polski dwór już za czasów Jagiełły zamawiał na przykład sałatę. Kalafior czy kapustę przywiozły natomiast do Polski setki imigrantów z Włoch. Zanim Bona w ogóle usłyszała o Rzeczpospolitej, w Krakowie żyło nawet pół tysiąca jej rodaków (przeczytaj więcej na ten temat).

4.

Była prawdopodobnie pierwszą w Polsce ekolożką. W każdym ze swoich majątków zwracała szczególną uwagę na przyrodę. Nawet drwalom kazała pracować tak, by nie niszczyli puszczy (przeczytaj więcej na ten temat).

3.

Zapłaciła mamce Zygmunta Augusta istną górę pieniędzy. Szlachcianka opiekująca się małym królewiczem otrzymała okrągłą sumę 240 florenów. Dla porównania urzędnik państwowy średniej rangi zarabiał w tym czasie nie więcej niż 30, a często tylko 10 florenów rocznie (przeczytaj więcej na ten temat).

2.

Według plotek zdradzała na prawo i lewo Zygmunta Starego. Owocem niepohamowanej żądzy królowej miała być cała gromadka bękartów, wychowywanych później przez jej dwórki. Podobne historie to jednak wyłącznie efekt szeroko zakrojonej, habsburskiej akcji propagandowej… (przeczytaj więcej na ten temat).

1.

Wcale nie była brzydką, tłustą wiedźmą. Wręcz przeciwnie, pochodząca z Półwyspu Apenińskiego królowa uchodziła za jedną z najpiękniejszych kobiet epoki renesansu. Przegrała jednak z konwenansami swojej epoki i z czarnym PR-em swoich przeciwników (przeczytaj więcej na ten temat).

 

Zobacz również

Spotkaj naszych autorów już 18 czerwca na Jarmarku Świętojańskim

Doroczny Jarmark Świętojański potrwa od 16 do 18 czerwca. Ostatniego dnia będziecie mogli spotkać na nim naszych autorów, którzy opowiedzą o epoce renesansu. Kamil Janicki...

14 czerwca 2017 | Autorzy: Redakcja

Nowożytność

Z kuchni królowej Bony. Przedsmak Jarmarku Świętojańskiego

Od 9 do 18 czerwca, w dziesięciu krakowskich restauracjach, będzie można spróbować dań inspirowanych kuchnią czasów królowej Bony. Szefowie kuchni wybranych lokali nie poskąpią drogocennego...

8 czerwca 2017 | Autorzy: Redakcja

Nowożytność

Dziwaczna prawda o czasach sarmatyzmu. Dziesięć rzeczy, których nie wiedziałeś o szlacheckiej Polsce

Codzienność w sarmackiej Rzeczpospolitej pełna była paradoksów. Olbrzymia rozrzutność sąsiadowała z pazernością, splendor dworów z wojenną pożogą. Szlachcic mógł zasiąść na tronie, albo zostać wystrychniętym...

8 maja 2016 | Autorzy: Agnieszka Wolnicka

Nowożytność

Wybitny hetman zmarł z przedawkowania viagry (i 9 innych szokujących faktów o Rzeczpospolitej Obojga Narodów)

Szulernia w Pałacu Prezydenckim i gwałty w stolicy podczas wojny domowej. Ale też wspaniałe zwycięstwa, podboje i dalekosiężne plany, od których drżeli sułtani i carowie....

3 kwietnia 2016 | Autorzy: Agnieszka Wolnicka

Nowożytność

Morderca w czerwonym kubraku. Ile osób zabił święty Mikołaj?

Jest patronem dzieci, piekarzy, panien na wydaniu i ubogich. Wyobrażamy go sobie albo jako czcigodnego biskupa, albo jowialnego staruszka w czerwonym kostiumie. Z tym wizerunkiem...

5 grudnia 2015 | Autorzy: Paweł Czernich

Historyczne lifehacki. 10 szokujących porad sprzed lat

Nie masz pomysłu, jak dać kosza? Szukasz porad, jak postępować z małym dzieckiem? A może marzy Ci się zbicie astronomicznej fortuny? Jakikolwiek problem Cię gnębi,...

13 września 2015 | Autorzy: Agnieszka Wolnicka

KOMENTARZE (3)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Nasz publicysta | Redakcja

Wybrane komentarze do topki z profilu „Wydawnictwa Znak”
https://www.facebook.com/WydawnictwoZnak/posts/10153446467467310

Hanna M.:
Ksiazke mam i przeczytalam w weekend.Wspaniala!!!

Beata B.:
Taaak, piszą w tekście o <> bo który historyk zapamiętałby, że chodzi o achondroplazję?

Paulina G.:
Bardzo dobra książka, przeczytałam już kilka miesięcy temu – niby historyczna, a przyjemna w odbiorze

Nasz publicysta | Redakcja

Kilka ciekawych komentarzy z profilu „Historia jakiej nie poznasz w szkole”
https://www.facebook.com/historiajakiejniepoznasz/posts/1483843951908331

Marta Ś.:
Zła matka,zła żona? A może po prostu kobieta z głową na karku. . . Kobieta samotna stlamszona przez polską szlachtę. . . Kobieta, która mimo tego, iż była Włoszką, ponad wszystko kraj ten kochała i ów kraj tak okrutnie z nią postąpił. . .zresztą tak jak jej własny.

Magdalena C.:
Mieszkam 2 km od Bari i tu nikt nie ma pojecia o wspolnej historii. Tylko od jednej osoby slyszalam, ze barwy Bari ( biel i czerwien )sa na czesc Polski, ale oficjalnie neguje sie ten zwiazek. Dlaczego? ??

Aga P.:
Bona była kobietą bardzo inteligentną. Została wychowana i wykształcona do rządzenia (Włoszki w tamtych czasach same rządziły swoim majątkiem) a nie jak Polki w tamtych czasach do modlenia i rodzenia dzieci a to się naszej szlachcie nie podobało. Bona jest najbardziej niedocenią królową.

Elwira P.:
Uwielbiam takie ciekawostki

Iwona T.:
Bardzo ciekawy artykuł. Dziękuję!

Nasz publicysta | Redakcja

A teraz jeszcze garść komentarzy z naszego facebookowego profilu
https://www.facebook.com/ciekawostkihistoryczne/posts/1119540008074657

Ewelina L.:
Właśnie skończyłam czytać
Ciekawostki historyczne:
i jak wrażenia? ;>….
Ewelina L.:
Bardzo ciekawa. Dobrze się czyta

Katarzyna Z.:
Bardzo interesujące nie wiedziałam!?

Ania Z.:
Bardzo bardzo ciekawe. Nawet o wielu sprawach nie wiedzialam. Dziekuje!

Ela K.:
Bona- prawdziwa kobieta włoskiego renesansu! W Polsce wogóle niedoceniona !Szkoda ,że nie wykorzystała możliwości ciekawych mariaży swoich córek-

Bartek Ś.:
fajne, fajne – zreszta, cala ta nasza szkolna historia, to mit…

Błędy i owędy:
Wielki plus za ekologię, Bono

Maria O.:
Przeczytałam jednym tchem. Dziękuję.

Jeśli chcesz zgłosić literówkę lub błąd ortograficzny kliknij TUTAJ.

Najciekawsze historie wprost na Twoim mailu!

Zapisując się na newsletter zgadzasz się na otrzymywanie informacji z serwisu Lubimyczytac.pl w tym informacji handlowych, oraz informacji dopasowanych do twoich zainteresowań i preferencji. Twój adres email będziemy przetwarzać w celu kierowania do Ciebie treści marketingowych w formie newslettera. Więcej informacji w Polityce Prywatności.