Ciekawostki Historyczne
Generic selectors
Tylko dokładne dopasowania
Szukaj w tytułach
Szukaj w treściach
Szukaj w postach
Search in pages

Z kuchni królowej Bony. Przedsmak Jarmarku Świętojańskiego

Na ilustracji fragment obrazu Martena van Cleve Starszego "Wnętrze kuchni".

fot.domena publiczan Na ilustracji fragment obrazu Martena van Cleve Starszego „Wnętrze kuchni”.

Od 9 do 18 czerwca, w dziesięciu krakowskich restauracjach, będzie można spróbować dań inspirowanych kuchnią czasów królowej Bony. Szefowie kuchni wybranych lokali nie poskąpią drogocennego szafranu, korzeni i oraz sprowadzanych kiedyś ze słonecznej Italii produktów.

W akcji biorą udział restauracje Albertina Restaurant & Wine, Biała Róża, Bistro 11, Filipa 18, Gościnna Chata, STóŁ, Twój Kucharz, Wesele, Wierzynek i Winestone. W specjalnym menu – każdy lokal przygotowała własne – znalazły się m.in. kapłon ze szparagami i kaszą królewską, perlica z dżemem z pomidorów i cebuli, szparagami i kaszą jaglaną, ossobuco z rogacza pieczone w sosie czosnkowo-jałowcowym na runie leśnym, czy pieczony udziec z indyka z kasztanami z szafranem, migdałami i koprem włoskim w cytrusach oraz sosem miodowym.

– Szukając inspiracji przeglądaliśmy renesansowe herbarze, zaglądaliśmy na talerze profesorów Akademii Krakowskiej podczas obiadu wydanego w 1568 r. w Collegium Maius i wczytywaliśmy się m.in. w „Żywot człowieka poczciwego” Mikołaja Reja – wyjaśnia Magda Wójcik, koordynatorka akcji. Każdy z szefów kuchni, którzy biorą udział w akcji „Z kuchni królowej Bony” przełożył te inspiracje na współczesny kulinarny język. Żeby spróbować dań wystarczy pójść do jednej z restauracji i zamiast po codzienne menu, sięgnąć po specjalnie przygotowaną na tę okazję kartę.

– Kulinarne dziedzictwo Polski jest bardzo bogate. Niewiele osób zdaje sobie sprawę z tego, jak różnorodna była dworska kuchnia w XVI wieku i jak różniła się od tego, co jadały niższe warstwy społeczne. Postaramy się to pokazać podczas Jarmarku Świętojańskiego – mówi Robert Rozciecha, zastępca dyrektora Krakowskiego Biura Festiwalowego.

Spotkania z kuchnią królowej Bony są preludium do tegorocznego Jarmarku Świętojańskiego, na który Ciekawostki Historyczne zapraszają w dniach 16-18 czerwca.

Akcja „Z kuchni królowej Bony” zapowiada renesansowy Jarmark Świętojański, który odbędzie się na Bulwarze Czerwieńskim pod Wawelem. Ósma już edycja Jarmarku Świętojańskiego rozpocznie się 16 czerwca i potrwa do 18 czerwca.

Bohaterką pierwszego dnia będzie Anna Jagiellonka przygotowująca się do balu wydawanego dla niej w ogrodach zwierzynieckich przez Henryka Walezego. Motywem przewodnim będą warsztaty tańca, pokazy mody urozmaicane scenkami komedii dell’arte. Wieczorem pod Wawel przypłynie na barce fundacji Horyzont Zdarzeń – Henryk Walezy, którego powita na nabrzeżu cały dwór.

W drugim dniu świętować będziemy imieniny królów Zygmuntów: Starego i Augusta – dziewięcioletniego, jeszcze przed koronacją. Z tej okazji zaplanowano rozmaite pokazy, a Orszak Wszystkich Bractw przejdzie przez Rynek Główny i będzie zachęcać mieszkańców miasta i turystów do wspólnej zabawy na Bulwarze Czerwieńskim.

fot.domena publiczna Na Jarmarku odbędzie się spotkanie pewne niezwykłej pary, tu uwiecznionej na obrazie Jana Matejki.

W niedzielę 18 czerwca na Jarmark przybędzie, konno w asyście husarii, król Stefan Batory. Spotka się tu z żoną Anną Jagiellonką i wspólnie z wszystkimi bractwami będą świętować szczęśliwy powrót króla z wojny z Moskwą w Inflantach.

Rekonstrukcją kulinarną podczas Jarmarku Świętojańskiego zajmować się będą m.in. Małgorzata Krasna-Korycińska, historyczka kulinariów, archeolożka i muzealniczka, czy Hanna i Paweł Lisowie, którzy odtwarzają receptury z czasów dawnych Słowian i podadzą potrawy na bazie soczewicy i kasz, a także pokażą, jak w dawnych czasach konserwowano żywność, a Anna Rumińska („Chwastożercy”) opowie o zastosowaniach dzikich roślin kuchni i ziołolecznictwie.

Komentarze

brak komentarzy

Dodaj komentarz

Jeśli chcesz zgłosić literówkę lub błąd ortograficzny kliknij TUTAJ.