Kontrowersje, odkrycia, bohaterowie i łajdacy. Fascynujące opowieści na każdy dzień od najpopularniejszego magazynu o historii w Polsce

Generic selectors
Tylko dokładne dopasowania
Szukaj w tytułach
Szukaj w treściach
Szukaj w postach
Search in pages

Ma na rękach krew setek ofiar. Najbardziej krwiożerczy seryjny morderca w najnowszej historii

Władmir Putin. Ilu ludzi zamordował cudzymi rękoma prezydent Rosji?

fot.en.kremlin.ru Władmir Putin. Ilu ludzi zamordował cudzymi rękoma prezydent Rosji?

Niektórych pozbawił życia kulą w potylicę. Dla innych miał filiżankę zatrutej herbaty. Chwytał się środków wyrafinowanych, ale też zupełnie trywialnych. I choć jego czyny szybko wyszły na jaw, to pozostał całkowicie bezkarny. Bo przecież jego nie było na miejscach bestialskich mordów.

Gospodarze Kremla należą do osób niezwykle pamiętliwych. Wystarczy chociaż raz zajść im za skórę, aby już nigdy nie zasnąć spokojnie. W 1940 roku przekonał się o tym Lew Trocki. Zemsta dygnitarzy z Placu Czerwonego dosięgła go w dalekim Meksyku. Agent NKWD czekanem rozbił mu głowę. Nie mniej okrutny los spotkał Stepana Banderę, którego otruto cyjankiem w 1959 roku. Z kolei dysydent i emigrant z Ludowej Republiki Bułgarii, Georgi Markow, prawie 20 lat później na własnej skórze przekonał się, jak działa bułgarski parasol. Śmiercionośnego narzędzia użyto przeciwko niemu w Londynie w 1978 roku.

Związek Radziecki upadł, ale wygląda na to, że sprawdzone metody uciszania opozycjonistów pozostały niezmienione. Czego innego jednak można się spodziewać, jeśli za sterami państwa stoi były funkcjonariusz KGB, Władimir Putin, i jego klika?

Mniej wiesz, dłużej żyjesz

Obecny prezydent Rosji pierwsze polityczne szlify zdobywał u boku mera Petersburga, Anatolija Sobczaka. Do jego obowiązków należało między innymi sprowadzanie żywności zza granicy w zamian za drewno i inne surowce. Jak się później okazało, dokumentację prowadzono bardzo niechlujnie. To brakowało pieczęci na umowach z firmami dostawczymi, to jakiegoś podpisu. Krótko mówiąc, papiery były nieważne. Z budżetu zniknęły 34 miliony dolarów, a żywność i tak nie dotarła do potrzebujących.

Niedługo po objęciu przez Putina urzędu prezydenta nieprzychylni mu ludzie zaczęli umierać.

fot.Biuro Prasowe Prezydenta Federacji Rosyjskiej (CC BY 3.0). Niedługo po objęciu przez Putina urzędu prezydenta nieprzychylni mu ludzie zaczęli umierać.

Radna miasta Marina Salje zainteresowała się sprawą nieudanych dostaw i zebrała wiarygodny materiał dowodowy. Wyraźnie wskazywał on na – delikatnie mówiąc – niegospodarność Putina. Z jej raportem zapoznali się zarówno Sobczak, jak i ówczesny prezydent Rosji, Borys Jelcyn. Mimo to nie powzięli żadnych kroków przeciwko trwoniącemu publiczne pieniądze współpracownikowi.

Putin, choć zapewniono mu bezkarność, nie zapomniał o zbyt dociekliwych kolegach z Rady Miasta, kiedy 31 grudnia 1999 roku przejął po Jelcynie obowiązki głowy państwa. W trakcie kampanii wyborczej w 2000 roku poprosił Sobczaka, aby agitował za jego kandydaturą w obwodzie kaliningradzkim. Dziwnym zbiegiem okoliczności parę dni później polityk zmarł na atak serca w swietłogorskim hotelu.

Sprawa wyglądała podejrzanie od samego początku. Z niewiadomych przyczyn wykonano dwie autopsje – jedną w Kaliningradzie, drugą w Petersburgu. Ta druga odbyła się w szpitalu, w której praktykę lekarską wykonywał ówczesny minister zdrowia, Jurij Szewczenko. Śledztwo w sprawie morderstwa, wszczęte przez prokuraturę w Kaliningradzie, zamknięto po 3 miesiącach bez podawania przyczyny.

Artykuł powstał między innymi w oparciu o najnowszą książkę Michaiła Zygara "Wszyscy ludzie Kremla. Tajne życie dworu Władimira Putina" (wydawnictwo Agora 2017).

Artykuł powstał między innymi w oparciu o najnowszą książkę Michaiła Zygara „Wszyscy ludzie Kremla. Tajne życie dworu Władimira Putina” (wydawnictwo Agora 2017).

Dziennikarz śledczy Arkadij Waksberg zasugerował, że Sobczak został otruty metodą „na żarówkę”. Po zapaleniu światła żarówka nagrzewa się, jednocześnie wydzielając wcześniej umieszczoną na niej truciznę. Trafił chyba w czuły punkt, skoro niedługo po opublikowaniu tej rewelacji jego samochód eksplodował. Dziennikarza na szczęście nie było w środku.

Również Marina Salje nie czuła się bezpiecznie, choć według jednej z plotek dostała od Putina specjalne życzenia noworoczne: Życzę pani szczęścia w Nowym Roku i dużo zdrowia, by móc się nim cieszyć. Wystarczyło jednak zaledwie jedno spotkanie, by wyniosła się z Moskwy i zamieszkała we wsi Ładino w obwodzie pskowskim na północno-zachodnim krańcu Rosji.

Czy wiesz, że ...

...szpiegowskie gadżety mogły przybierać najbardziej niezwykłe formy? Posługujący się kodem Morse’a radionadajnik, który  informował żołnierzy U.S. Army o ruchach Wietkongu, miał kształt... psiej kupy!

...do największej pod względem liczby ofiar katastrofy drogowej doszło w 1994 roku w Gdańsku Kokoszkach. Zginęły wówczas 32 osoby, a 45 zostało rannych.

...w czasie operacji "Rolling Thunder" amerykańskie lotnictwo zrzuciło 864 tysiecy ton bomb na terytorium Wietnamu Północnego, a 1,6 miliona ton – na terytorium całego kraju? Naloty pozbawiły życia około 90 tysięcy Wietnamczyków.

Komentarze (19)

 1. Polak Duży Odpowiedz

  Nie jest prawdą, że to on jest nr 1.
  Nr 1 od zawsze byli żydzi. To oni zabijali, mordowali oraz truli tysiące osób im niewygodnych. Grób Jasira Arafata nadal świeci w nocy a czujnik geigera wariuje. Mosad zabijał, zabija i będzie nadal zabijał ludzi w hurtowych ilościach. A chodzą też słuchy, że ISIS to jest ich dzieło, więc do ich ofiar należy dodać miliony syryjczyków.

  • Andrzej Odpowiedz

   Masz rację, żydzi kradna i zabijają najwięcej, Putin i Rosja to dobry człowiek i dobry kraj który dużo nam pomógł w walce z Ukraińcami.

   • Paweł Odpowiedz

    Przecież Polak Duży nie powiedział, że Putin jest dobry. Stwierdził tylko, że Żydzi są gorsi i zabijają więcej ludzi od Putina. Polecam czytać ze zrozumieniem.

    • Anonim

     Zydzi tzn kto? Moj sasiad czy jego 5letni syn? Nie znosze antysemickich wypowiedzi….

   • Znafca Odpowiedz

    Najpierw udowodnijcie że jest tak jak w artykule.Nie widzę żadnych dowodów na to.A później zeznajcie że to prawda pod groźba kary śmierci a w arcysrogim sądzie nie lubiącym kłamczuchów.A ofiary żyda widać w filmie”Sprawiedliwi w Poznaniu na portalu youtube.Oczywiście Żyd skazany nie został jak można się spodziewać w kraju bezprawia.

 2. grioh Odpowiedz

  ale to że puciak jest bandziorem to już wszyscy wiedzą, toczą się już przeciw niemu postępowania w europie, a zbrodnie wojenne się nie przedawniają. pytanie raczej kiedy i jak zostanie schwytany, ile będą trwały procesy i jak skończy. czy np nie skończy jeszcze przed procesami jak to zwykle się trafia pechowcom w strukturach mafijnych, czy będzie się do ostatnich chwil próbował ukrywać jak saddam i kaddafi.. a może sami rosjanie jak im się juz gospodarka pod sankcjami skurczy do rozmiarów albanii sami go będą na zmianę podtapiać w rzece i wieszać do wysuszenia na wieży kremla? wystarczy że znów wyjdzie skala jego ukrytych aktywów, zdaje się że już ją szacują na 200mld usd. a dodajcie do tego łupy jego kolegów – jak się zbierze równowartośc pkb rosji to nie będzie przebacz, a wystarczy raport interpolu. i puciak zdaje sobie z tgeo sprawe bo już się robi nerwowy – wzmacnia własną armię ochroniarską, nadal morduje dziennikarzy, popełnia głupie błędy

 3. Znafca Odpowiedz

  Nawet jeżeli to prawda że coś narozrabiał to zarzuty wobec rządzących Polską (kiedyś i ostatnio)są większe.Wystarczy poczytać o „leczeniu” z nowotworów.Ja to nazywam ludobójstwo.A rzad ma to do tego że na to pozwala a co gorsze trucicielom sprzyja.A ofiar są w samej Polsce tysiące.I syf w żarciu.Za to w prawidłowo funkcjonującym kraju kat by czynił swoją powinność.Poszukajcie opowiastki o syfach pt. aspartam itp..W PRL było w tych sprawach o niebo lepiej.Co prawda w szpitalach onkologicznych też był syf ale konowały były po części usprawiedliwione tym że nie były metody na nowotwory tak znane jak np. metoda gersona czy pantelliniego ale przynajmniej żarcie nie było tak skażone.Teraz to chyba pomyślę o imporcie z Rosji albo Białorusi.W UE jest syf pełną gębą.

 4. Znafca Odpowiedz

  Ten koleś Putina by musiał dużo narozrabiać aby zakasować zbrodniarzy wojennych co zrobili burdel w Syrii,Iraku,Libii i nie tylko.To nie oni napadli na te kraje.

 5. Anonim Odpowiedz

  narracja artykułu wskazuje Putina jako wujka samo zło – mściwego satrapę. W związku z tym jet prawdopodobnym, że to Putin stoi za katastrofą smoleńską i ma na rękach krewe Prezydenta RP. Powód: zabił Go z zemsty za Gruzję – wizyta Prezydentów w Tibilisi powstrzymała atak Rosjan na Gruzję – rosyjskie czołgi zatrzymały się po wylądowaniu w polskiego samolotu z prezydentami w Tibilisi.

 6. FAUST Odpowiedz

  Ma na rękach krew setek ofiar, jak również inni współcześni mordercy z kręgów władzy a mimo to wszyscy wielcy świata, tego świata biegną doń, ściskają prawicę, czasami robią misia, bywają na wspólnych kolacjach mniej czy więcej oficjalnych , wspólne polowanka nawet w rezerwatach przyrody, składają bogate dary, chleją do upadłego, pewnie też i gwałcą, a gdy już musi odejść ze stanowiska oferują azyl. I wcale nie są to pożyteczni idioci. Mieszkają sobie tacy bezpiecznie pod ochroną sbecji, którzy są ich pachołkami na skinienie małego palca, dlaczego ? Odpowiedź jest prosta, wyrachowanie, taki kat własnego narodu ma za granicą konta o bajecznych wkładach dewiz, złota, kamieni . Chyba że tego nie ma to wtedy decyzja jest prosta i snajper składa wizytę takiemu, wtedy ochrona nic nie widzi, nic nie słyszy a gdyby nawet to nic nie mówi .A życie toczy się dalej , które niestety jest obrzydliwe a mimo to ludzie pchają się do władzy rozpychając łokciami i do przodu, aleluja … amen …

 7. Artur Mrok Odpowiedz

  Ci Rosjanie to dopiero bandyci ,zabili Stefka banderę (wielkiego przyjaciela Polaków )
  Może o Ukrach wspomnisz autorze ?

 8. Mariusz Waszczuk Odpowiedz

  Polskie służby różnią się od rosyjskich jednym… w Rosji ludzie są zabijani.. u nas popełniają samobójstwa.

 9. Prawda historyczna Odpowiedz

  Putin to cienki Bolek. Zwyrodnialcy z Białego domu zabili tylko w tym okresie co rządzi Putin miliony niewinnych cywili i jak by jakiś kraj się odważył to poruszyć w ONZ to od razu doświadczył by wprowadzenia u siebie demokracji i wolności przez miłujące pokój wojcka US Army

Dodaj komentarz

Jeśli nie chcesz, nie musisz podawać swojego adresu email, nazwy ani adresu strony www. Możesz komentować całkowicie anonimowo.

Jeśli chcesz zgłosić literówkę lub błąd ortograficzny kliknij TUTAJ.