Kontrowersje, odkrycia, bohaterowie i łajdacy. Fascynujące opowieści na każdy dzień od najpopularniejszego magazynu o historii w Polsce

10 faktów o rzekomym wyzwoleniu Polski, które otrzeźwią największych sympatyków komunizmu

45 lat sowieckiej propagandy przyniosło skutki.

fot.Anna Pietrzyk 45 lat sowieckiej propagandy przyniosło skutki.

Propagandowe filmy, zmanipulowane seriale, książkowe peany. Przez pół wieku władza ludowa robiła wszystko, by zaszczepić w Polakach dozgonną wdzięczność za uwolnienie spod niemieckiej okupacji. Miliony wciąż widzą w krasnoarmiejcach wyzwolicieli. A jak wyglądała rzeczywistość?

1. Rano ratowali, nocą gwałcili

Gdy Bożena Kozłowska z podwarszawskiego Anina ujrzała pierwszego sołdata, z oczu popłynęły jej łzy. Nie mogła uwierzyć, że to koniec okupacji. Że wróci wolność i bezpieczeństwo. Radość szybko zamieniła się w konsternację. Żołnierz pytał usilnie o wódkę. Jak wspominała: Niemcy zawsze prosili o wodę.

Tego dnia ten sam krasnoarmiejec odwiedził ją raz jeszcze. Tym razem był mocno pijany i przyszedł z towarzyszem. Próbowali zgwałcić ją i siostrę. Kobiety zostały uratowane tylko dzięki interwencji kilku żołnierzy ludowego Wojska Polskiego. Zwabieni okrzykami sióstr, bezpardonowo wywlekli niedoszłych gwałcicieli z domu. To był jednak wyłącznie wyjątek od reguły. Najczęściej ofiary okazywały się bezbronne, a żołnierze tylko dopomagali sobie w zbrodni. Znamienny jest tu przypadek z Pińczowa:

Donoszę, że w nocy z dnia 26 na 27 bm. [19]45 r. wtargnęło dwóch żołnierzy rosyjskich. Po wtargnięciu żołnierze ci sterroryzowali mnie, przykładając mi broń do głowy i grożąc wywozem do Rosji (…). Żołnierze ci twierdzili, że walczą trzeci rok o Polskę, więc mają prawo do wszystkich Polek i że przyszli tu z polecenia komendanta. (…) poczęli terroryzować żonę, przykładając jej rewolwer do ust, kopiąc, ciągnąc za włosy i żądając przy tym kategorycznie oddania córek. Kiedy żona oświadczyła, że absolutnie nie odda córek, wtedy ciągnąc ja za włosy, wyciągnęli na podwórko z mieszkania, gdzie w bestialski sposób, rzucając ją o ziemię, zgwałcili.

Czerwonoarmiści zgwałcili dziesiątki tysięcy Polek.

fot.Landesarchiv Czerwonoarmiści zgwałcili dziesiątki tysięcy Polek.

2. Czerwonoarmiści okradali Polaków i plądrowali ich domostwa już w momencie „wyzwolenia”

Osobiście przekonała się o tym rodzina Majkowskich, mieszkańców kaszubskiej wsi Skrzeszewo. Przebywali właśnie w domu, gdy do ich obejścia zawitał oddział sowieckich kawalerzystów. Po dosyć serdecznym powitaniu Polacy z przerażeniem stwierdzili, że w międzyczasie radzieccy żołnierze zdążyli wyprowadzić im ze stajni klacz ze źrebakiem.

Senior rodu stracił również swój zegarek i obrączkę ślubną. Gdy krasnoarmiejcy w końcu odjechali, Majkowscy zostali na podwórzu swojej zagrody boso i w samej tylko bieliźnie – zostali „wyzwoleni” z butów i kożuchów. Marian Majkowski skwitował: Taki był początek pierwszego dnia wolności, nowej wschodniej wolności. Mógł się przynajmniej cieszyć, że przeżył. Wielu Polaków nie miało okazji nacieszyć się wolnością od hitleryzmu. W protokołach krakowskiego Zakładu Medycyny Sądowej w 1945 roku notowano:

Komentarze (49)

  • ta strona to propagandowe pomyje Odpowiedz

   masz rację, historia to dla nich narzędzie z którego wybierają sobie co im pasuje, żeby uzasadnić swoje instynkty. Co z tego, że Niemcy zabili ponad 6 milionów Polaków, a planowali znacznie więcej – ważny jest Katyń, co z tego że Niemcy potrafili zgwałcić przed wystrzeleniem kulki w łeb (podczas Intelligenzaktion o której nie ma komu dzisiaj pamiętać) – ważne, że na niemieckich plakatach pisało, że to Ruskie gwałciły, co z tego, że Niemcy planowali eksterminację Słowian, przecież to Ruskie nam zeżarły kiełbasę (A Niemcy raptem ukradli nam wszystko co cenne, wyciągali nawet złote zęby swoim ofiarom, zburzyli kilkadziesiąt miast – w tym stolicę). Przecież Niemcy według typowego polskiego narcyza o wiedzy urągającej osobie piśmiennej byli spoko, dobrze ubrani, mili, prawie nas wszystkich zabili, ale to nie szkodzi.

   • zeppo szkorbut Odpowiedz

    Rosjanie za to cisnęli nas pod butem przez pół wieku, a „wyzwalanie” nie byłoby zapewne potrzebne, gdyby nie dali pewności Hitlerowi, że atak na Polskę to dobry pomysł – poprzez zaatakowanie wspólnie z nim. Zarówno naziści jak i sowieci mają grubo za uszami. Nie zapominaj o tym. Opisywanie uczynków jednych i pomijanie drugich, to jak tłumaczenia polityka, który od dwóch lat sprawuje władzę, że wszystkie jego niepowodzenia wynikają z błędu poprzedników (bo przecież hitlerowcy to byli mordercy i zwierzęta – a sowieci nie byli tacy źli w porównaniu, więc wszelka ich krytyka nie ma sensu?). W tym artykule masz tylko jeden temat – sowietów. Jeżeli chcesz dowiedzieć się o zbrodniach hitlerowskich, to przeczytaj artykuł na ten temat.

 1. Toni Odpowiedz

  Żadnego sympatyka komunizmu ten artykuł nie otrzeźwi, oni są zwolennikami takich działań im się to podoba i tak według nich powinno być. Bolszewicka zaraza.

  • zeppo szkorbut Odpowiedz

   nie no poza gwałtami nie ma tu żadnych argumentów (bo jak np. ma się zarekwirowanie 98% NIEMIECKIEJ floty na odrze do rozkradania polskiego majątku?) bardzo słaby i tendencyjny wpis (artykułem tego nie da się nazwać). szkoda, bo temat zbrodni Armii Czerwonej zasługuje na poważniejsze potraktowanie niż clickbait na gimbopatryjotów.

 2. rw Odpowiedz

  A gdzie byli sojusznicy Polski??? Co ustalono w Teheranie i Jałcie??? Kto wydał rozkaz do akcji „Burza” i dlaczego nie został za to osądzony i rozstrzelany???Co uzyskaliśmy za wkład w zwycięstwo nad Niemcami na froncie zachodnim??? Dlaczego Anders wydał rozkaz o rozwiązaniu Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie zanim zdecydowano o ich losie zmieniając żołnierzy zwycięskiej armi w niechcianych nigdzie przybłedów a następnie bronił przed deportacią Ukrainskich zbrodniarzy z Wafen SS a dziś ma i ulice i place w Polskich miastach???Tak Bolszewicka zaraza ,trzykrotna zdrada sojuszników tj; Angli i Francji bardzo nieudolni przywódcy Panstwa Polskiego na uchodźctwie .Ucierpiała najbardziejj ludność cywilna i patryjoci od których wyudzono przysiege aby następnie wydawac im bezsensowne rozkazy.

 3. Krzysztof Odpowiedz

  Ciemny lud wszystko kupi. We wsi mojego Ojca za próbę zgwałcenia radziecki żołnierz został rozstrzelany przez swoich.

 4. Slawek Kowalczyk Odpowiedz

  Pocalujcie wszyscy , nas Polakow w dupe . My wiemy kto od 1944 roku mordowal naszych ojcow I dziadkow . Z pod osadzenia , wymkneli sie , ale kto wie jak potocza sie sprawy dalej . Chrzescijanin ma w obowiazku wybaczyc , ale Bog nigdy nie wybacza krzywd . Wiec poczekajmy cierpliwie . Marek jesli tak myslisz to powiedz to tym pomordowanym czy oni sa . Ty tak , ale czy oni moga powiedziec , tak my jestesmy …. np 22 , 000 — 13 z procesuu moskiewskiego itysiace innych .Odpowiedz sobie .

 5. Halina Odpowiedz

  PO wkroczeniu armii czerwonej moja mama, jej siostra i inne kobiety całe dnie spędzały w piwnicy. Babcia przemycała im jedzenie bo w nocy mogły wyjść i spać w stodole > Żołdacy odchodząc zabrali co się dało a do beczki z kapustą zrobili k…Więc nie opowiadajcie o wyzwoleniu tylko o kolejnym zniewoleniu !

 6. Slawek Kowalczyk Odpowiedz

  Marek , czy Jak ci tam . Powiedz to pomordowanym 22000 Katyn 13tu w procesie moskiewskim , tysiace lezacych w mogilach bezimiennych ,sybir ,Kazachstan , Gdyby oni byli ruskimi I gineli za rRosje okrzyknieci byliby bochaterami , ale to byli obroncy Polski wiec to bandyci .Jaki dziwny jest I nieszczesliwy ten kraj Polska . Nie ma synow , wybici ,zostali SUKINSYNY .To cala prawda q

 7. PW Odpowiedz

  To są stare informacje. IPN podaje, że sowieci i ich pachołkowie pacyfikując Polskę zabili 125 000 ludności, głównie walczących z bronią AKowców. Prześladowali 750 000

 8. Andrzej Kocon Odpowiedz

  Wojna niesie za soba rozne okropnoscci . Pamietajmy jednak kto ja wywolal, , kto chcial uczynic z nas podludzi, kto zakladal obozy masowej zaglady. To dzieki glownie Rosjanom wojna zakonczyla sie tak a nie inaczej , to oni poniesli najwieksze ofiary . A K wykazywalo sie duza wstrzemiezliwoscia + ich wklad ocenilbym jako skromny a teraz chce zawlaszczyc sobie wszystkie ordery . Jakby nie Armia Radziecka nie byloby dzisiaj Polski za….ani politycy .

  • felix Odpowiedz

   Panie Andrzeju Armia czerwona w 1939 r. była również agresorem. Wojnę wywołał Adolf do spółki z Józefem, o tym też pamiętajmy.

   • Anonim Odpowiedz

    Niestety w/g najnowszych badań Ministerstwa Prawdy to polacy wywołali II wojnę. Odnaleziono sensacyjne dokumenty o napaści na radiostację w Gliwicach oraz podstępne zajęcie budynku poczty w Danzing.W póżniejszym czasie zbudowali sieć obozów koncetracyjnych w , których mordowali żydów , niemców i ruskich .

  • Polak Odpowiedz

   Andrzej to przykład jednostki, którą można porównać do figury z gipsu. Raz uformowana, ukształtowana jest nie do ruszenia. Owoc długiej propagandy, który i tak wie swoje. Nawet o wojskach sowieckich pisze wielkimi literami „Armia Radziecka”. Można sądzić, że takich Jędrków jest więcej, co dobrze widać na tym forum. Druga rzecz to setki (tysiące) ruskich trolli, którzy pracowicie wykonują polecenia Putina i jego kolegów.

   • zeppo szkorbut Odpowiedz

    Ale wiedz ty (celowo małą) językowy purysto, że nazwy własne w języku polskim piszemy wielką literą, choćby była to Armia Radziecka, Armia Czerwona czy Święte Oficjum. Pomijam brednie, które pan Kocon wypisuje, bo inaczej niż przelewem od Putina albo debilizmem nazwać nie można.

 9. Wiewiór Odpowiedz

  Sowieci rabują i gwałcą? Straszne!, zgroooza!, ludobójstwo!!
  Wyklęci rabują i gwałcą? Noo.. to takie czasy, była wojna, trzeba to zrozumieć..

   • prawicowym psycholom do sztambucha Odpowiedz

    och ty matole, według ciebie zgwałcenie przez rosyjskiego sołdata to tragedia. ale już zgwałcenie i zastrzelenie przez jakiegoś bandytę Łupaszkę to oczywiście czyn patriotyczny, bohaterski, godny postawienia bohatera na cokole

    • Arecki

     Napisz kiedy i gdzie Łupaszka zgwałcił i zamordował, bohaterze znad klawiatury Łupaszce butów nie jesteś godzień czyścić.

 10. Krystian Hawryluk Odpowiedz

  Dno…
  Propaganda Macierewicza mająca na celu spotęgowanie nienawiści do Rosjan.
  Rosjanie wyzwalając Polskę tracili setki tysięcy żołnierzy… Mogli dogadać się z Niemcami i zakończyć wojnę. Dyplomaci niemieccy po przegranej bitwie na łuku kurskim nieustannie chcieli oddac ziemie radzieckie i zakończyć wojnę. Rosjanie nie zgodzili się. Niemieccy generałowie przygotowali plan obronny, który miał wykrwawić Armię Czerwoną. Np. Gdańsk, Wrocław i Poznan był fanatycznie broniony. Polak chcialby zostać wyzwolony i zadowolony. Ale tak jak Amerykanie wprowadzili demokracje na zachodzie, tak Sovieci komunizm na wschodzie. Rosyjski przemysł i tak został zniszczony z czasie wojny. Z perspektywy czerwonoarmistów Polacy i inne narody wschodniego bloku powinny zapłacić za wyzwolenie i to jest uzasadnione.
  Trzeba pamiętać, że rosyjski żołnierz jadący na wyzwolenie Polski mógł już nigdy nie zobaczyć matki, żony i swojej wsi. Okropne jest niszczenie pomników upamiętniacych ich śmierć. Rosjanie jakoś dbają o pomnik w Katyniu. Propaganda antysoviecka staje się coraz bardziej kłamliwa.
  Związek Radziecki mógł zatrzymać się na Brześciu…

 11. ta strona to propagandowe pomyje Odpowiedz

  Jak autor w ogóle śmie podważać to, że Rosjanie nas wyzwolili? Historyk? Hańba, a nie historyk. Hańba, a nie człowiek!
  Kolejny artykuł proszę napisać o niemieckich gwałtach bezpośrednio przed egzekucją podczas akcji likwidacji polskiej inteligencji i porywaniu kobiet z ulicy do burdeli gdzie były codziennie gwałcone na pełen etat przez wojsko oraz o gwałtach na kobietach i mężczyznach zmuszanych do niewolniczej pracy. Historyk chyba powinien znać te fakty bez zaglądania w książki.

 12. Andrzej Baranowski Odpowiedz

  Zadam PYTANIE : Gdzie byli nasi „sojusznicy” , i „przyjaciele” typu anglia francja ( piszę małą litera ze względu na całkowity brak szacunku do tych dwóch narodów) ??????? Ile razy ZDRADZILI POLSKĘ ????????

 13. dfgh Odpowiedz

  Ciekawe jakby Ruskie zatrzymały się na dawnej granicy Polski , niech sobie AKowcy radzą , jak takie kozaki, z Niemcami i z UPA .

 14. Marwit Odpowiedz

  „Dziadku, kiedy pierwszy raz kochałeś się z kobietą? Oj wnusiu, to było dawno, na wojnie. A co to była za kobieta? Wojna to wojna, na wojnie się nie wybiera.” Gwałcili Rosjanie, gwałcili Niemcy, gwałcili Amerykanie, gwałcili i Polacy jak mieli okazje. Nie było wojny bez gwałtów. Hitler walczył rasą, Roosevelt kasą a Stalin masom. Rosyjskich wojaków były miliony więc i gwałtów było odpowiednio więcej niż w innych armiach.

 15. Wadim Czernienko Odpowiedz

  Gdyby nie ci krasnoarmiejcy, to dzisiaj bylibyście, wy polscy pajace , co najwyżej zwierzętami pociągowymi w wielkoobszarowych gospodarstwach niemieckich nadludzi. Nie podobała się „czerwona zaraza”, to przecież mogliście się sami wyzwolić. Wasza AK spróbowała w 1944 – ze skutkiem 200 tys. zabitych i zrujnowaną Warszawa, przy stratach niemieckich niecałe 2 tys. (hahaha)

 16. colargo Odpowiedz

  Wojna to nie poligon w Orzyszu. Okrucieństwo po obu stronach frontu. Sowieci za bardzo nie odstawali od reszty, od aliantów także, wbrew pozorom (warto pamiętać o alianckich bombradowaniach Drezna, Hamburga, Kolonii, skupionych na obiektach cywilnych). Sowieci w cywilizowany sposób nie pokonaliby Niemców. Front zachodni, już na terenie Niemiec, był w 1945 roku już tylko wojennym spacerkiem, więc tam Amerykanie i Brytyjczycy mogli pozwolić sobie na wojnę wg zasad. Front wschodni był natomiast prawdziwą jatką, tu Niemcy skupili swój główny wysiłek. I tylko sowiecka dzicz mogła to roznieść w puch!. W XXI w., przy klawiaturze i kawce, ignorując realia II wojny, bardzo łatwo jest ferować opinie. Tyle tylko, że są one bardziej współczesną propagandą niż interpretacją historii. Idąc bowiem tym tokiem myślenia, trzeba by uznać, że rozbicie III Rzeszy (głównie przez ZSRR) było historyczną klęską, co logicznie prowadzi do wniosku, że panowanie Hitlera było lepszym rozwiązaniem.

Dodaj komentarz

Jeśli nie chcesz, nie musisz podawać swojego adresu email, nazwy ani adresu strony www. Możesz komentować całkowicie anonimowo.

Jeśli chcesz zgłosić literówkę lub błąd ortograficzny kliknij TUTAJ.