Polskie Imperium

„Oświęcim to była igraszka”. Co działo się w katowniach UB?

Autor: | 17 września 2016 | 126,827 odsłon

Katownie UB nie wyglądały lepiej (fot. Klearchos Kapoutsis, CC BY 2.0).

Katownie UB nie wyglądały lepiej (fot. Klearchos Kapoutsis, CC BY 2.0).

Wymyślne i okrutne tortury trwały całe miesiące. Taryfy ulgowej nie stosowano nawet wobec ciężarnych kobiet czy dzieci. W czasach stalinowskiego terroru w więzieniach, aresztach tymczasowych i obozach pracy życie straciły dziesiątki tysięcy ludzi poddanych bestialskim metodom śledczym.

Ubecy byli prawdziwymi potworami. Byli to ludzie zdemoralizowani, niestabilni emocjonalnie, alkoholicy i analfabeci. Zmieniali życie swoich ofiar w piekło, które podsumował katowany miesiącami rtm. Witold Pilecki: Ja już żyć nie mogę […], mnie wykończono. Bo Oświęcim to była igraszka.

Ptaszek ma śpiewać

Powołany w 1944 roku aparat bezpieczeństwa stanowił zbrojne ramię komunistów, konieczne do utrzymania władzy w Polsce. Ministerstwo Bezpieczeństwa Publicznego dysponowało ogromnymi funduszami, przekraczającymi budżet wielu innych kluczowych resortów. Pod koniec 1944 roku bezpieka zatrudniała około 2500  osób, rok później już około 24 000 a w 1953 roku – ponad 33 000 funkcjonariuszy cieszących się wieloma przywilejami.

Witold Pilecki w czasie procesu. Wkrótce miał zostać skazany na śmierć i zapomnienie (fot. domena publiczna).

Witold Pilecki w czasie procesu. Wkrótce miał zostać skazany na śmierć i zapomnienie (fot. domena publiczna).

Nie znamy dokładnej liczby aresztowanych przez bezpiekę za tak zwane działalność antypaństwową. Jeśli wierzyć danym ówczesnego Departamentu Więziennictwa, w okresie 1945–1953 przez więzienia i obozy przewinęło się około 1 000 000 osób. Minister Bezpieczeństwa Publicznego Stanisław Radkiewicz tak wypowiadał się na temat metod działań aparatu bezpieczeństwa:

autorytet siły, przemocy, stanowi rezerwę, do autorytetu uciekać się należy wtedy, gdy trzeba bić, aresztować, osadzać. Wtedy postawa musi być bezwzględna.

Artykuł powstał między innymi na podstawie książki Waldemara Kowalskiego pt. „Bohaterowie z dołów śmierci” (PWN 2016).

Artykuł powstał między innymi na podstawie książki Waldemara Kowalskiego pt. „Bohaterowie z dołów śmierci” (PWN 2016).

W bezwzględną postawę wierzył dyrektor Departamentu Śledczego (III) MBP płk Józef Różański, który wyznawał zasadę, że ptaszek ma śpiewać. Był sadystą czerpiącym satysfakcję z katowania więźniów. Włodzimierz Lechowicz usłyszał od niego:

Zdechniesz wtedy, kiedy my zechcemy, ale przedtem sto razy przeklniesz chwilę, kiedy cię matka urodziła. Będziemy wypruwać z ciebie żyły i łamać ci kości, a w drugim pokoju będziemy je składać na nowo – aż do skutku i jak długo zechcemy.

Kazimierz Moczarski doświadczył w ubeckiej katowni aż 49 rodzajów tortur (fot. domena publiczna).

Kazimierz Moczarski doświadczył w ubeckiej katowni aż 49 rodzajów tortur (fot. domena publiczna).

49 rodzajów tortur

Ubeccy kaci kopali i bili przesłuchiwanych pięściami, a także pejczami, linkami powleczonymi gumą, gumowymi pałkami, skórzanymi pasami z metalowymi sprzączkami, pękami kluczy czy kolbami karabinów. Kazimierz Moczarski, w czasie okupacji szef Biura Informacji i Propagandy Komendy Głównej AK, doświadczył aż 49 rodzajów tortur.

Pisarz wymienił je w liście do Naczelnej Prokuratury Wojska Polskiego w Warszawie z 24 lutego 1955 roku. Oprócz najwymyślniejszych sposobów bicia wyliczył też między innymi wyrywanie włosów z różnych części ciała (w tym z narządów płciowych), miażdżenie palców, wyrywanie paznokci, przypalanie płomieniem lub papierosem i wielodniowe pozbawianie snu.

Stanisław Radkiewicz, szef Ministerstwa Bezpieczeństwa Publicznego w latach 1945–1954 (fot. domena publiczna).

Stanisław Radkiewicz, szef Ministerstwa Bezpieczeństwa Publicznego w latach 1945–1954 (fot. domena publiczna).

Metody śledcze UB doskonale zapamiętał także Stanisław Krupa, niegdyś żołnierz Batalionu „Zośka” AK, osadzony w niesławnym X Pawilonie więzienia mokotowskiego na Rakowieckiej w Warszawie. Jego relację cytuje w swojej książce „Bohaterowie z dołów śmierci” Waldemar Kowalski:

Kiedy moi oprawcy stwierdzili, że bicie już na mnie nie działa, sięgali po inny sposób. Wiązano mi ręce oraz nogi i sadzano na haku (…). Boże, cóż to za koszmarna tortura! Cały ciężar ciała spoczywa na centymetrowej grubości końcówce wbitego w ścianie i zagiętego (…) żelaznego haka. W dodatku sadzają cię tak, żebyś opierał się na kości ogonowej. Nawet niewielkie poruszenie powoduje, że hak wbija się w odbytnicę.

Popularną metodą „ujawniania prawdy” było również przetrzymywanie więźnia w mokrym lub suchym karcerze. W pierwszym przypadku celę wypełniano wodą lub szambem. Generał August Emil Fieldorf „Nil” spędził w takich warunkach trzy tygodnie. W drugim wariancie więzień przez wiele dni siedział w całkowitej izolacji, w półmroku, we własnych odchodach.

Ten artykuł ma więcej niż jedną stronę. Wybierz poniżej kolejną, by czytać dalej.

Strony: 1 2 3

Powiedz innym co myślisz:

Agnieszka Bukowczan-Rzeszut - Absolwentka etnologii i antropologii kultury UJ w Krakowie, prywatnie i zawodowo pasjonatka słowa pisanego zafascynowana tajemnicami przeszłości, zwłaszcza historią zakurzoną, skazaną na zapomnienie i mało frapującą dla współczesnych.

Okupacja
Komentarze do artykułu (60)
 1. [Kochane] żydostwo!

  Szanowny Panie Wałku Stary jesionie,
  komentarze to nie miejsce na wulgaryzmy i nienawiść. W zamian za brzydkie słowo Redakcja proponuje trochę pozytywnej energii.
  Pozdrawiamy
  Redakcja

 2. Nigdy na to tak nie patrzyłem, ale faktycznie przy takich nieludzkich torturach to Oświęcim byłby odpiczynkiem. Brat mojego dziadka zginął w miesiąc w Oświęcimiu za posiadanie broni. Mój dziadek choć był w AK go jednak przed wszystkimi nawet przed swoimi dziećmi to ukrył aż do lat 90 kiedy nam pokazał swoje odznaczenia od zadu w Londynie.
  Niesamowite że ludzie ginęli za swuj kraj poczym ten kraj im zrobił tyle krzywd. Ja wiem że wina spada głuwnie na ruski bandycki naród i jego powalony kacapski sytem stalinizmu, ale boli to że kaci ruskiego systemu wciąż chodzą po naszych ulicach.
  Ruskie teraz chcą żebyśmy oieścili groby ich żołnierzy ale niestety nie mogę się jakś przełamać i wciąż pluję na te kacapskie groby.
  Hitlerowcy przynajmniej nie wciakali kitu że chcą naszego dobra. Ruskie przyszły do Polski, zabili kogo mogli, innych zgwałcili poczym wprowadzili system w którym mogli kontynuować to swoje psychopatyczne eksperymenty.
  Skóry Rosjanie ale wy wciąż nie zrozumieliście że jedynym systemem w którym człowiek jest kontrolowany przed tego typu zachowaniami to system demokratyczny.
  I pomyśleć że w Rosji po dziś dzień z pewnością tego typu rzeczy mają miejsce i że ich prezydent z KGB pochodzi wprost z tego bydlęcego systemu.
  Ja osobiście mam awersję do Ryskich i niech idą w PiSu albo niech wprowadza demokrację to może za 20 lat im wybaczę.

 3. W każdej populacji występuje 1% psychopatów. Wojna to dla nich idealny moment dla realizacji swoich przerażających skłonności… teraz już tylko pozostaje nam czekać aż Ci ludzie umrą śmiercią naturalną…

 4. maja am do zarzuemia antysemityzm, myśmy żydom dupy ratowali a Ci nas potem katowali . Teraz robią z nas katów bo jak to powiedziec całemu swiatu ze żydzi przyłozyli reke do martylologi narodu Polskiego. lepiej ofiary nazwać katami a z oprawców zrobic niewinne ofiary nenawiści… A wszelkie polskie przejawy antysemityzmu o jakich słyszałem to tylko bunt ulicy przeciw swym prześladowcą.

 5. znaczy ze byly polskie obozy zaglady,przeciez po hitlerowcach mordowali bolszewicy w podobny sposob jak hitlerwcy,dlatego nie rozumiem o co ten krzyk obecnego rzadu polskiego o polskich obozach smierci?,najczesciej naczelnikami takich obozow byli zydowscy psychopaci i zbrodniarze ktorzy uciekali pozniej do Izraela,bez prawa ekstradycji bandyty,dlaczego jeszcze nie doszlo do lustracji i dekomunizacji w polskim panstwie?,na co czeka rzad PIS?

 6. widzieliscie dzisiaj jak falszowali wybory w moskwie?,jak dosypywali glosy do urn wyborczych gdy nie bylo ludzi,,podobnie bylo pewnie w berlinie tam tez stazi rzady sprawia,wiec jak rozliczyc tych zbrodniarzy jak oni do dzisiaj maja wladze ich prawnuki w komisjach siedza i rzadza panstwem,dobrze ze w Polsce dopilnowano wybory bo dalej rzadyiliby krypto stalinowcy z PO-PSL-SLD,widocznie Dobry Bog tym razem czuwal nad Polska,Smolenska nie moga wyjasnic do konca bo im klody pod nogi hitlero-bolszewia rzuca pod nogi zwana teraz ue ,czyli ribbentrop-molotow ciagle aktualny i zazarcie dalej niszczy Polske

 7. Mnie zastanawia dlaczego ci ludzie spokojnie sobie żyją za wysokie państwowe emerytury brane z naszych niestety podatków. Mamy podobno tak zaje….ste służby specjalne które wszystko potrafią odkryć i znaleźć a pomimo to duża ilość tych zwierząt chodzi i cieszy się życiem. Każda opcja polityczna przed wyborami obiecuje że zrobi z tym porządek i niestety zawsze kończy się to na obietnicach. Nawet jeśli kogoś znajdą to jest to jakiś debil który bił i gryzł a nie ten który dał przyzwolenie na to. Wydaje mi się że ci którzy byli decyzyjni są nadal ważni i znaczący w tym kraju i czy u władzy będzie PIS, Po czy inni złodzieje to i tak nikt nigdy z nimi się nie rozliczy. Bo jak można rozliczać swoich!!!!!!!!!

 8. Rzadko który kurwiszon UB/SB był polakiem, jak to niektórzy tu piszą. Przytłaczająca większość to spolonizowani żydzi, Ci sami których w czasie wony ratowano. A najlepsze że cała elita faszystowska to było też żydowskie ścierwo… pobiły się mośki o złoto i cały świat za ich pazerność zapłacił. Teraz udają jacy święci i poszkodowani… żenada.
  wystarczy porozmawiać lub wystarczyło z żyjącymi naszymi dziadkami i babciami nt tego kto na kogo donosił. Korytarz eksterytorialny…taaa akurat.

 9. tych pismakow z pisu całkiem juz chyba poje -balo, okaże sie ze gestapo to nic z tym co przezyl jarus podpisując lojalke ! ze tez tacy idioci moga w lustro patrzec na te swoje durne geby

 10. Ja takie rzeczy przeżyłem przez 18 lat w tzw. „domu rodzinnym”. Oczywiście na żadną sprawiedliwość liczyć nie mogę, bo Policja woli grube koperty od krakowskiego psychopaty. Mam zniszczone zdrowie fizyczne i psychiczne a na żadną pomoc państwa liczyć nie mogę. I co takim ludziom pozostaje? Kiedy ich oprawcy opływają w luksusy a ofiary nie stać nawet na jedzenie czy ubranie? Rozumiem gniew powstańców, żal bohaterów na których państwo się wypięło…

 11. Przypomne Bereze Kartuska i traktowanie tam wiezniow. W 1945-1949 trwala wojna domowa i nie patyczkowano sie z ze zlapanymi.Obie strony konfliktu robily dokladnie to samo.
  Zolnierze wykleci strzelali w plecy do nauczycieli, urzednikow,…. nawet nastolatow ktorzy okazali chocby cien sympatii dla nowych wladz.Robili dokladnie to samo co dzis ISIS.Byli terrorystami.(!)
  Wladze odpowiadaly tym samym czyli terrorem.
  WEzajemna wrogosc PPR i ludzi z kregu AK trwala od pocztku II ws. W niedawno opublikowanych wspomnieniach ” Bylem egzekutorem ” Dembski opisuje ilu zastrzelil sympatykow Lewicy , tylko w rejonie Rzeszowa.Nawet dziewczyne kolegi z oddzialu !

  • Mariner, nie wiem, jaki cel przyświeca twojemu komentarzowi, ale pewne jest to, że brzmi on jak moskiewska propaganda. Po pierwsze Bereza była tylko obozem internowania, więc porównanie jest grubo nie na miejscu. Po drugie, o Żołnierzach Wyklętych piszesz wierutne kłamstwa – w jakim celu mieliby się dopuszczać takich czynów? Nie przynosiłoby to żadnych efektów w walce z sowietami, wręcz przeciwnie. Walkę prowadzili bezpośrednio z UB, NKWD i MO. Ostatniego akapitu twojego komentarza to nawet nie skomentuję.

 12. Ma swoją historię żydowski,rewolucyjny bandytyzm.Kiedy judaizm rabiniczny uznał,że od ateizmu jest gorsze chrześcijaństwo,otworzyło to drogę dla ŻYDOBOLSZEWIZMU.Przejął on w działaniu rosyjski rasizm.Dziś dooświadczamy procesu od ŻYDOBOLSZEWIZMU,do ŻYDOBANDERYZMU,który zintensyfikował militaryzacje handlu wojną i pokojem,też odwołując się do antypolskich,bandyckich korzeni.

Dodaj swój komentarz:

Dodaj komentarz


Jeśli nie chcesz, nie musisz podawać swojego adresu e-mail, nazwy ani adresu strony www. Możesz komentować całkowicie anonimowo.
Jeśli chcesz zgłosić literówkę lub błąd ortograficzny kliknij TUTAJ.

Nasze wydawnictwo

W mrokach średniowiecza Polską rządziły kobiety. I były piekielnie skuteczne

Ich ambicja pozwoliła zbudować imperium. Ich duma unicestwiła królestwo. Bezkompromisowa opowieść przywracająca godność najważniejszym kobietom w dziejach polskiego średniowiecza. Już dzisiaj kup „Damy ze skazą” z autografem autora!

2 listopada 2016 | Czytaj dalej...

Damy ze skazą. Bez nich nie byłoby Polski

Silne, bezwzględne i żądne władzy. Oto historia kobiet, które nie czekały bezczynnie, co przyniesie los. To właśnie one sprawiły, że początki państwa polskiego wyglądały tak, a nie inaczej. Poznaj „Damy ze skazą”, bohaterki naszej najnowszej książki, którą wydajemy wspólnie ze Znakiem Horyzont.

30 października 2016 | Czytaj dalej...

Epoki

Kategorie

Facebook


Polecamy

Mala zbrodnia - pion

Czy wiesz że...

peter_the_great_the_tsarevich_alexei_petrovich
…Piotr Wielki był dla swojego pierworodnego ojcem jak z koszmaru? Kiedy carewicz uciekł przed jego gniewem do Austrii, zmusił go do powrotu i skazał na śmierć.

miniaturka-1
…podstawową, choć nieoficjalną walutą w Auschwitz były papierosy? Nałogowi palacze oddawali jedzenie za papierosy i wykańczali się w ciągu kilku tygodni.

luzyce-smolensk
…jedna z polskich organizacji podziemnych chciała po II wojnie światowej utworzyć słowiańskie imperium w Europie? Miało ono obejmować ziemie, na których kiedykolwiek stanęła stopa Słowianina.