Ciekawostki Historyczne

Witold Pilecki (1901-1948)

Witold Pilecki na ławie oskarżonych w 1948 rokufot.domena publiczna

Witold Pilecki na ławie oskarżonych w 1948 roku.

Witold Pilecki

Polski żołnierz, rotmistrz kawalerii, dobrowolny więzień KL Auschwitz.  Witold Pilecki urodził się 13 maja 1901 roku. Dorastał w Wilnie, był jednym z harcerzy. Pod koniec I wojny światowej, w 1918 roku przystąpił do oddziałów samoobrony. W latach 1918-1921 w szeregach Wojska Polskiego brał udział w wojnie bolszewickiej. Po wojnie był członkiem Związku Bezpieczeństwa Kraju. Krótko studiował na Wydziale Sztuk Pięknych Uniwersytetu Stefana Batorego w Wilnie.

Był uczestnikiem kampanii wrześniowej 1939 roku. W okupowanej Warszawie był jednym z twórców Tajnej Armii Polskiej. W 1940 roku rotmistrz Witold Pilecki sprowokował swoje aresztowanie przez Gestapo i jako Tomasz Serafiński trafił do obozu koncentracyjnego w Auschwitz, celem było zbadanie sytuacji w obozie. Założył w obozie Związek Organizacji Wojskowej. Otrzymał w nim numer 4859. Zagrożony dekonspiracją 27 kwietnia 1943 podjął wraz z dwoma współwięźniami udaną próbę ucieczki. Następnie działał w Kedywie, czyli Kierownictwie Dywersji Komendy Głównej Armii Krajowej. Brał udział w powstaniu warszawskim, dowodził jednym z oddziałów zgrupowania Chrobry II. Po upadku powstania trafił do niemieckiej niewoli, przebywał m.in. w Murnau. Po zakończeniu II wojny światowej otrzymał przydział do II Korpusu Polskiego. W grudniu 1945 roku na rozkaz gen. Władysława Andersa wysłano go do Polski, by prowadził działalność wywiadowczą.

Został aresztowany 8 maja 1947 roku. Rtm Pileckiego poddano torturom i postawiono przed wojskowym sądem rejonowym między innymi za przygotowywanie zamachu na życie wysokich funkcjonariuszy bezpieki. Proces rozpoczął się 3 marca 1948 roku. Oskarżał mjr Czesław Łapiński, przewodniczącym składu sędziowskiego był ppłk Jan Hryckowian. Witold Pilecki został 15 marca 1948 roku skazany na karę śmierci i stracony 25 maja 1948 roku. Egzekucja przez strzał w tył głowy miała miejsce w więzieniu na ul. Rakowieckiej. Miejsce pochówku rotmistrza Witolda Pileckiego nie zostało ujawnione. Unieważnienie wyroku w sprawie Witolda Pileckiego oraz pozostałych zasądzonych wraz z nim w 1948 roku oskarżonych nastąpiło dnia 1 października 1990 roku. Wojskowy Sąd Najwyższy uwolnił skazanych od stawianych im ongiś zarzutów, podkreślając niesprawiedliwy charakter wydanych wyroków, które zapadły z naruszeniem prawa. W 2002 roku przeciwko prokuratorowi Czesławowi Łapińskiemu, oskarżającemu w procesie rotmistrza, Instytut Pamięci Narodowej wniósł akt oskarżenia. Do wydania wyroku nie doszło wobec śmierci oskarżonego w 2004 roku. W roku 2006 rotmistrz Pilecki został pośmiertnie odznaczony Orderem Orła Białego.

Sprawdź, gdzie kupić „Ochotnik. O rotmistrzu Witoldzie Pileckim”:

 

Dowiedz się więcej o Witoldzie Pileckim:

Druga wojna światowa

Wykradali leki esesmanom, organizowali żywność i wykonywali wyroki śmierci na szpiclach. Jak…

W Auschwitz pod nosem Niemców prężnie działały konspiracyjne organizacje więźniów. Jedną z nich założył Witold Pilecki. Chciał zorganizować w…

15 listopada 2022 | Autorzy: Teresa Kowalik

Druga wojna światowa

Ucieczka Pileckiego z Auschwitz

W Wielkanoc 1943 roku Witold Pilecki postanowił uciec z Auschwitz. Wraz z nim zbiegli Tadeusz Redzej i Edward Ciesielski….

7 listopada 2022 | Autorzy: Teresa Kowalik

Druga wojna światowa

„Zamelduj, że rozkaz wykonałem” – jak Witold Pilecki trafił do Auschwitz

10 maja wojska hitlerowskie wkroczyły do Luksemburga, Belgii i Holandii, kierując się prosto w samo serce Francji. To był…

2 września 2020 | Autorzy: Jack Fairweather

Materiały poświęcone Witoldowi Pileckiemu z portalu TwojaHistoria.pl:

Zimna wojna

Czy IPN znalazł szczątki Fieldorfa „Nila” i Pileckiego? „Czekamy tylko na…

Przez wiele miesięcy trwały czynności na Łączce Cmentarza Wojskowego na Powązkach, gdzie IPN pracował nad wydobyciem szczątków ofiar komunizmu…

7 listopada 2017 | Autorzy: Aleksandra Zaprutko-Janicka

Najciekawsze historie wprost na Twoim mailu!

Zapisując się na newsletter zgadzasz się na otrzymywanie informacji z serwisu Lubimyczytac.pl w tym informacji handlowych, oraz informacji dopasowanych do twoich zainteresowań i preferencji. Twój adres email będziemy przetwarzać w celu kierowania do Ciebie treści marketingowych w formie newslettera. Więcej informacji w Polityce Prywatności.