Kontrowersje, odkrycia, bohaterowie i łajdacy. Fascynujące opowieści na każdy dzień od najpopularniejszego magazynu o historii w Polsce

Generic selectors
Tylko dokładne dopasowania
Szukaj w tytułach
Szukaj w treściach
Szukaj w postach
Search in pages

Polak w obliczu wojny. Jak nasi dziadkowie przygotowywali się do kampanii wrześniowej?

Pod koniec sierpnia 1939 roku wiele kobiet nerwowo czytało prasę, zastanawiając się jak przygotować się do nadchodzącej wojny? (źródło: domena publiczna).

Pod koniec sierpnia 1939 roku wiele kobiet nerwowo czytało prasę, zastanawiając się jak przygotować się do nadchodzącej wojny? (źródło: domena publiczna).

Gorące lato 1939 roku nie dla każdego było okresem beztroskiej sielanki. Wiele polskich rodzin ostatnie miesiące wolności spędziło rozmyślając o wojnie. Ale czy do hitlerowskiego najazdu i wieloletniej okupacji można się było w ogóle przygotować?

Sylwester 1938 roku państwo Wardellowie obchodzili z prawdziwą pompą, podobnie zresztą jak każdy poprzedni w wolnej Polsce. Halina, zamożna warszawianka, żona i matka, a jednocześnie jedna z niewielu polskich przedwojennych adwokatek, już od kilku tygodni szykowała odpowiednią toaletę. Razem z mężem pierwszą połowę wieczoru spędzili w domowej atmosferze, w towarzystwie rodziców i małej córeczki Ewy.

Człowiek, który wypił o kieliszek za dużo

Dopiero po północy ruszyli bawić się w gronie znajomych w luksusowej willi na Saskiej Kępie. Nie było to zwyczajne przyjęcie, ale raut przeznaczony wyłącznie dla ludzi ze świecznika. Stawili się politycy, arystokraci, najlepiej sytuowani przedsiębiorcy oraz ci, którzy na ów świecznik dopiero się wspinali. Nad pełną blichtru otoczką czuwała gospodyni.

W Sylwestra 1938 roku zapewne niejednej osobie po głowie kołatały się dokładnie takie same pytania, co Halinie Wardell (źródło: domena publiczna).

W Sylwestra 1938 roku zapewne niejednej osobie po głowie kołatały się dokładnie takie same pytania, co Halinie Wardell (źródło: domena publiczna).

Pośród brzęku szkła, gwaru rozmów i wspaniałych potraw Halina Wardell mimo wszystko nie czuła się dobrze. Uwielbiała podobne zabawy, tym razem jednak pewna uporczywa plotka nie pozwalała jej skupić swojej uwagi na świętowaniu. Jej sąsiadem przy stole był potentat przemysłu stalowego. Kobieta wreszcie nie wytrzymała i zapytała go wprost:

Proszę pana, czy będzie wojna w tym roku?

– Oczywiście, przecież nigdy nie miałem takiej koniunktury jak obecnie!

Czy wiesz, że ...

... żona rządzącego Rwandą dyktatora Juvénala Habyarimana, choć próbowała wszystkim wmówić, że jest kurą domową, w rzeczywistości rządziła krajem. Była u steru władzy także wtedy, gdy rozpoczęło się ludobójstwo. Nie miała zamiru go powstrzymywać.

...niewiele brakowało, by Włodzimierz Lenin został aresztowany tuż przed wybuchem rewolucji październikowej? Gdy szedł do Instytutu Smolnego,  by być bliżej centrum wydarzeń, dwójka młodych oficerów zapytała go o dokumenty. Wymknął się im tylko dzięki pomysłowemu koledze, który zaczął… udawać pijanego

...pewna amerykańska kucharka była prawdziwie zabójczą kobietą. Choć sama zdrowa jak rydz, była nosicielką tyfusu. Przenosiła się z domu do domu, zatrudniając się jako kucharka. Niedługo po tym, jak poczęstowała swoich pracodawców swoimi pysznymi potrawami, zaczynali umierać ludzie.

Komentarze (13)

 1. Bleh Odpowiedz

  Podczas czytania artykułu można odnieść wrażenie, że do wojny przygotowywały się tylko kobiety. Co robili wtedy mężczyźni, autorko? Maltretowali swoje żony? Puszczali się na Ashley Madison? Bili muzułmanów? Nie wiem co obecnie twierdzą feministki, więc pytam.

  PS Powinnaś zmienić tytuł wpisu, nie uważasz? Na „Polki w obliczu wojny. Jak nasze babcie przygotowywały się do kampanii wrześniowej?”. A jeśli chcesz zachować aktualny, to napisz o tym, jak nasi dziadkowie się przygotowywali, a nie babcie.

 2. Nasz publicysta |Redakcja Odpowiedz

  Wybrane komentarze do artykułu z serwisu wykop.pl, które mogą Was zainteresować
  http://www.wykop.pl/link/2730323/polak-w-obliczu-wojny-jak-nasi-dziadkowie-przygotowywali-sie-do-kampanii/

  kolanin:
  Ogólnie temat gromadzenia zapasów jest trochę obecnie lekceważony.
  Każdy powinien mieć zapasy żywności chociaż na 1-2 tygodnie w domu na wypadek gdyby coś.
  Nie jest trudno mieć zapasy ryżu, ziemniaków czy jakieś mięso w zamrażarce albo kilka słoiczków z przetworami, gotowymi daniami itd. Większość ludzi to bagatelizuje a gdy zapomni, że jest jakieś święto i sklepy pozamykane to musi iść do żabki czy osiedlowego sklepu by coś kupić, bo w domu nie ma nic do jedzenia.
  A zagrożenia są różne od tych poważnych jak wojna czy katastrofy ekologicznej po te częściej spotykane jak brak prądu przez jakiś czas. Dodatkowo ostatnio chociażby przykład Grecji pokazuje, że warto mieć zapasy i to nie tylko jedzenia ale i gotówki na kilka dni bo rządzący mogą szybko wyłączyć bankowość elektroniczną.

  Marian_Koniuszko:
  Polecam audycję „1939 – Rok pokoju, rok wojny”. Autorzy dzień po dniu, odtwarzają wszystko to, czym żyła Polska w 1939 i o czym pisała prasa. Z audycji można się dowiedzieć kiedy i jak ludzie zaczęli sobie uświadamiać zagrożenie wojną. Jakie były nastroje społeczeństwa, jak traktowano sojusze, jaka była propaganda i wreszcie jak wyglądały pierwsze dni wojny.
  Kocham_Koty:
  @Marian_Koniuszko: przypomina mi opowieść dziadka, jak inwentaryzowali konie i rowery ( aut na wsi nie było), wojskowi zapewniali że Niemcy żołnierzy po epidemii cholery nie mają, i że sprzętu nie mają. U nas były defilady i pokazy wojskowe. Wojskowi mówili że mamy parę tysięcy samolotów. Poźniej ogłosili mobilizację. 30 km do jednostki pieszo, nie było mundurów i broni, więc odesłano ludzi bez szkolenia do domu. Jak później zobaczył Werhmacht na stacji kolejowej, to wiedział że przegraliśmy. Dziadek powiedział, że każdy żołnierz miał latarkę i mapnik i wyglądał na odżywionego i wypoczętego.

  mama_stiflera:
  Matka znajomego pracowala przed wojna w Wawie u jakiego panstwa jako pomoc domowa. Taka tam mloda dziewczyna ze wsi. 1 września państwo poradzilo jej zawijac się do domu. I lepiej zeby szla polami a nie drogami. Pikus. To tylko 170 km. Szla 6 dni. I przeżyła.
  Kocham_Koty:
  @mama_stiflera: Wtedy tylko ówczesne lemingi nie wiedziały że lada dzień będzie wojna. Mówiło się o tym, ale każdy z rządu lamentował – czyście już pogłupieli z tą wojną?
  Jeżeli ktoś 1 września zdał sobie sprawę że jednak, tzn że nie miał wojskowych lub urzędników w rodzinie, bo przez cały sierpień szły pisma przygotowawcze.
  BennyLava:
  @mama_stiflera: To dzisiejszym ludziom, którzy na odległość większą niż kilometr wsiadają w samochód/tramwaj/autobus wydaje się, że przejść kilkadziesiąt km to jakiś niesamowity wyczyn. 170 km w 6 dni to wbrew pozorom bardzo niskie tempo marszu.
  @Kocham_Koty przeglądałem kiedyś dzienniki ustaw z ’39 roku i można ewidentnie zauważyć tendencję, że od marca/kwietnia było uchwalanych coraz więcej ustaw dotyczących wojska, wojny itd. Zdaję sobie sprawę z tego, że chłopi to za bardzo się takimi rzeczami nie interesowali i nie mieli do tego zbytnio dostępu, ale tak jak piszesz – wiadomości i plotki musiały się rozchodzić szeroko pocztą pantoflową.
  Kocham_Koty:
  @BennyLava: W szkole nas uczyli że po prostu zaskoczyli nas wojną. Dziadek mówił że już w lipcu nie wolno było mówić o wojnie aby nie siać paniki. Chłopi wiedzieli bo inwentaryzowali im konie i żywność. Wojskowi w moim regionie sprawdzali karty mobilizacyjne po domach. Jak się pytali po co? To odpowiadano im że na wszelki wypadek.
  W sierpniu ludzie robili zapasy i nie można było już nic kupić.
  mama_stiflera:
  @BennyLava: tempo było slabe ponieważ Niemcy bombardowali drogi. Babka szla zadupiami i raczej nie w dzień

  DjPozdro:
  Kupjem

  phfthphthf:
  Gdyby za miesiac lub kilka miala byc wojna to wydaje mi sie, ze przy naszej zdolnosci obronnej cywilom bardziej przydalyby sie komunikatywne podstawy jakis popularnych jezykow niz smalec zakopany w piwnicy.
  Nie bede sie juz chwalic kreatywna rodzina, ale znam takiego jednego cwaniaka ktoremu sama umiejetnosc belkotania w obcym jezyku uratowala zycie.

 3. Nasz publicysta |Redakcja Odpowiedz

  I jeszcze kilka komentarzy z naszego facebookowego profilu
  https://www.facebook.com/ciekawostkihistoryczne/posts/1140934125935245

  Maria K.:
  Ze wspomnień mojej Mamy – stojąc w kolejce po cukier, makę etc uslyszała wypowiedź „Ja tam sie wojny nie boję, moge jeść codziennie chocby zrazy z kaszą”. Długo ze smiechem i lzami wspominano w rodzinie te historię
  Ciekawostki historyczne:
  Świetna anegdotka. Widać, że trzeba ludziom przypominać, jak się jadło podczas wojny, żeby nie mieli mylnych wyobrażeń…

  Mariola G.:
  moja mama tez zrobila zapasy,mieszkala w Warszawie,ale 5 dnia wojny bomba trafila w dom i stracila,mieszkanie i zapasy,dobrze ze z babcia nie stracily zycia

 4. gość Odpowiedz

  Kocham_Koty:
  mój dziadek miał nieprzyjemność służyć w kilku armiach tamtej wojny. zaczął we wrześniu w polskiej armii, w używanym, niekompletnym mundurze. a lornetka i mapy były prywatne kapitana. błąkali się po swoim rejonie zmieniając miejsca wg rozkazów. nie wystrzelili ani razu, nie mieli do kogo i niespecjalnie mieli czym. bo kilka pocisków do działka bodajże 37 mm to raczej skromnie.
  wiosną 1940 roku pojechał na wczasy do francji z wehrmachtem……i od tego momentu znienawidził polskę i jej rządzących. a polską armię nazywał tylko i wyłącznie „dziady” to było nieporównywalne! począwszy od uzbrojenia , przez mundury i buty po takie drobiazgi jak szczoteczki do zębów , napoje , czy czekoladę. ba! był nawet przydział prezerwatyw!!!!
  ale i tak do końca swoich dni był zauroczony armią brytyjską, której mundur nosił od lata 1944 roku.chociaż już nie zdążył powalczyć , już sama organizacja u angoli robiła wrażenie. oczywiście wszystko było tak jak u niemców wg regulaminu – by the book. jak pytałem się dziadka na czym polegała różnica, to zawsze mówił , że niemcy wykonywali rozkazy , a anglicy przy tym używali mózgu. co do zapasów, to nawet po wojnie za komuny piwnica uginała się weków i nie tylko z kompotami , ale z mięsem , pasztetami , zawsze była beczka kapusty kiszonej i duża skrzynia ziemniaków, nie wspominając o mące, cukrze czy soli. zapasów specjalnych nikt nie robił, a zakupy nawet w 1939 roku obie moje babcie często robiły ….po niemieckiej stronie, więc nie bały się braków w zaopatrzeniu , a że będzie wojna wszyscy wiedzieli od napaści niemiec i polski na czechosłowację i odwróceniu się zachodu od polski. nikt nie chciał umierać za kraj współpracujący z faszystami ( pakt ribbentrop-beck)

  • Marek Odpowiedz

   Kompletna ignorancja historyczna wylazła z ciebie pod koniec komentarza, a raczej celowe zakłamywanie. Reszta komentarza równie niewiarygodna i załgana.

  • Jan Odpowiedz

   W roku 1985 roku odwiedził nas z Anglii kuzyn mojej żony ze swoją matka włoszka pokazując zdjęcia swego ojca w mundurze angielskim i polskim. Trzeba było zobaczyć jego minę gdy żona wyszperała także zdjęcie wujka w mundurze wermachtu dołączając do kolekcji.

 5. Chriss Odpowiedz

  Do kampanii wrześniowej to mógł się przygotowywać dziadek w Wehrmachcie, albo Waffen SS. W Polsce przygotowywano się do „wojny obronnej”…

 6. Chalie Odpowiedz

  Niemcy + Rosjanie + Ukraińcy wymordowali kilka milionów Polaków a niektóre komentarze aż się proszą by ich autorów przynajmniej z liścia potraktować.

 7. Mikołaj Symołończyk Odpowiedz

  Gość zachwyca się zaopatrzeniem niemieckiej armii, a nie uświadomił sobie ten jego ciemny dziadek, że Szkopy rabowali Polaków i dlatego Wermacht miał wszystko, bo wyżerkę wieźli im zarekwirowaną z polskich wsi, gdzie dzieci polskie głodowały pozbawione wszystkiego.

Dodaj komentarz

Jeśli nie chcesz, nie musisz podawać swojego adresu email, nazwy ani adresu strony www. Możesz komentować całkowicie anonimowo.

Jeśli chcesz zgłosić literówkę lub błąd ortograficzny kliknij TUTAJ.