Ciekawostki Historyczne

Szlachetni rycerze, piękne damy, honorowe turnieje i pobożni mnisi? Średniowiecze wcale nie było epoką wyjętą żywcem z bajek. I uwierzcie nam – nie chcielibyście przenieść się 1000 lat w przeszłość.

Jak zawsze wszystkie pozycje w naszym TOP10 są oparte na publikowanych przez „Ciekawostki historyczne” artykułach. Tym razem – tych poświęconych średniowieczu (zarówno polskiemu, jak i powszechnemu).

Pamiętaj, że więcej średniowiecznych historii odnajdziesz w odpowiedniej kategorii artykułów.

Nie chciałbyś żyć w średniowieczu, bo…

10.

Z kotów robiono czapki. W średniowiecznej Francji czy Anglii istniała cała branża „kociarska”. Z kocich futerek wykonywano między innymi dywany, rękawiczki, kapelusze, a nawet płaszcze (przeczytaj więcej na ten temat).

9.

W Europie grasowali prawdziwy Asasyni. Według wielu historyków to właśnie członek legendarnej sekty muzułmańskich ekstremistów zamordował w 1231 roku księcia Bawarii. Działał prawdopodobnie na zlecenie samego niemieckiego cesarza, Fryderyka II (przeczytaj więcej na ten temat).

8.

Panowała moda na kielichy z ludzkich czaszek. Już od VI wieku władcy wykonywali naczynia z głów swoich wrogów. Kielichem z czaszki mógł się pochwalić władca Longobardów, chagan Bułgarów i wódz Pieczyngów (przeczytaj więcej na ten temat).

7.

Nawet oświadczyny były śmiertelnie niebezpieczne. Ruska księżna Olga Kijowska wymordowała, zagłodziła i spaliła żywcem nawet kilkanaście tysięcy osób. W ten sposób chciała dać do zrozumienia kandydatowi do swojej ręki, że nie jest zainteresowana (przeczytaj więcej na ten temat).

6.

Na samobójcach wykonywano kary śmierci. Ludzie średniowiecza uważali odebranie sobie życia za największą zbrodnię i nie okazywali zwłokom samobójców ani krztyny szacunku. Były one palone, wieszane na szubienicy, a nawet łamane kołem. (przeczytaj więcej na ten temat).

5.

Trudno było nie wpaść w pułapkę kredytów. Wbrew powszechnym wyobrażeniom średniowiecze znało już wszelkie przekręty bankowe. W Niderlandach prawdziwą plagą były pożyczki-chwilówki. Legalne było oprocentowanie kredytów na poziomie nawet 50% rocznie! (przeczytaj więcej na ten temat).

4.

Średniowieczna szkoła była prawdziwą katorgą. Uczniowie w czasach Karola Wielkiego zaczynali edukację od wkucia na pamięć wszystkich psalmów po łacinie. I to jeszcze zanim poznali choćby podstawy sztuki czytania lub znaczenie jakichkolwiek łacińskich słów (przeczytaj więcej na ten temat).

3.

Masturbację karano wieloletnim postem. Średniowieczni moralizatorzy uważali onanizm za „płynną ofiarę złożoną szatanowi”. Zdaniem arcybiskupa Reims Guya z Roye tak straszny grzech mogli odpuszczać wyłącznie biskupi i to w drodze wyjątku (przeczytaj więcej na ten temat).

2.

Za niechodzenie do kościoła groziła chłosta. Już w XIV wieku władze kościelne karały osoby uchylające się od obecności na niedzielnej mszy świętej grzywną w wysokości kilku groszy. Stopniowo sankcje stawały się coraz bardziej surowe (przeczytaj więcej na ten temat).

1.

Zoofilia była powszechnym problemem. Naukowcy szacują, że nawet co drugi mieszkaniec wsi dopuszczał się stosunków seksualnych ze zwierzętami. Anonimowy mnich przestrzegał w XII wieku, że osoby spółkujące ze zwierzętami trafią do piekła, gdzie będą bez końca gwałcone przez „wielkie, ogniste bestie”. Mimo to chętnych nie brakowało (przeczytaj więcej na ten temat).

KOMENTARZE (45)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Francine

No nie dziwię się tej powszechności zoofilii, skoro za masturbację tak srogo karano… XD

MG

teraz ludzie wyprawiają gorsze rzeczy niż w średniowieczu…

  Anonim

  robią to za mkje szekle.

bakłażan

Stek głupot na poziomie brukowca na które złapie się leming oglądający tvn. Dzis robi się o wiele gorsze rzeczy i to w imię (tfu)demokracji. Sredniowiecze i cywilizacja łcińska dały światu wolny rynek , sądownictwo , naukę , prawa człowieka itd itd.

  muriel

  jesteś tak […] zaciekle prawicowy że aż głupi

  Komentarze nie są miejscem do obrażania innych, dlatego też komentarz został edytowany – Redakcja

   MrRiverdance

   Bardzo mądrze , że redakcja edytowała ten komentarz-każdy ma prawo do własnego zdania,oceny i opinii ,nie należy nikogo obrażać z powodu własnego zdania

    polak

    Obrażanie innych i wulgaryzmy nie dowodzą że wypowiadający się wnosi coś do kultury. Jeżeli portal ten ma być na tej niwie pożytecznym to jednak musi moderować, zatem nawet usuwać takie coś. Ludzi niekulturalnych i nienawistników należy wychowywać a jeżeli tą drogą się nie da to eliminować z życia publicznego. Bardzo mi żal Redakcji że „musi” nad każdym takim g. zastanawiać się. Ja bym radził postępować inaczej.

  muodzieniaszek

  A ja myślałem, że wolny rynek , sądownictwo , naukę i prawo – to w starożytnej Grecji już wymyślono – a potem w Rzymie doskonalono.
  Nawet myślałem, że nasze prawo wywodzi się z rzymskiego.
  No, ale ja widocznie jestem z pokolenia tych niedouczonych – co to ich uczyli Greki, Łaciny – nieco inaczej Historii a „Państwo” Platona wypadało znać na wyrywki.

   Adam

   To wolny rynek trzeba było wymyślać?

  Konfeusz

  No się uśmiałem :)…
  „Sredniowiecze i cywilizacja łcińska dały światu wolny rynek , sądownictwo , naukę , prawa człowieka”… oczywiście…
  Średniowiecze, inaczej nazywane ciemnym wiekiem, to był najbardziej głupi, nieproduktywny, niszczący jakiekolwiek przejawy rozsądku czy rozwoju okres.
  Gdyby nie średniowiecze, podejrzewam, że internet mieli byśmy przynajmniej kilkaset lat wcześniej, nie wspominając o maszynach latających Leonarda, który niestety musiał się ze swoimi wynalazkami przeważnie kryć. Średniowiecze wymyślił i wprowadził w życie kościół, fundując ludzkości okres kompletnego wyzysku.
  Niestety, w Polsce średniowiecze może się powtórzyć po zbliżających się wyborach.

   Cornela

   Jak powiedziała nam kiedyś pani na języku polskim w technikum:
   W trakcie trwania średniowiecza, ludzie rodzili się i umierali w ”tych” samych czasach i na tym ”samym” świecie, w ciagu ich żywota nic się nie zmieniało i nic nie szło do przodu, nie zapominajmy, że średniowiecze trwało 1000lat – czyli 1000lat kiedy ludzkość dosłownie stała w miejscu (jeśli się nie cofała).

    Bartosz

    „w ciagu ich żywota nic się nie zmieniało i nic nie szło do przodu” A w starożytności czy wcześniej niby za życia człowieka coś konkretnego szło? Świat się jakkolwiek zasadniczo zmieniał? Nie

Misha

10. Kot, nutria, królik – co za różnica, z jakiego to futra.
9. Na zwykłych ludzi nie polowali.
8. To chyba w bardzo wczesnym średniowieczu. Z dominacją chrześcijaństwa tę modę wyeliminowano. I nie mówmy tu o azjatyckiej dziczy: tam trudno mówić o średniowieczu, to była tylko czasowa koincydencja.
7. W kategorii pogromów daleko jej było do osiągnięć późniejszych (i wcześniejszych) epok.
6. No to już chyba nikomu nie robiło różnicy.
5. W innych epokach tak samo. Ale za to podatki były dużo niższe.
4. A to już głupie. Ten system był znacznie sensowniejszy. Polecam wypowiedź na ten temat Jędrka z Chojnika.
3. Co kto lubi, ja tam wolę interakcję z inną osobą.
2. I dobrze.
1. To też chyba nikomu nie robiło różnicy (może z wyjątkiem zwierząt, ale to i co).

  Weishaupt

  #6 – Różnicy nie robiło, o ile nakładano na samobójcę kary finansowej, którą np.: mogli musieć spłacić jego zstępni (ale z tego, co mi wiadomo, tak nie robiono). Poza tym, metody kwalifikowanych kar śmierci na zwlokach nie wykonywano często z racji sporych kosztów takiej operacji. Najczęściej zadowalano się pochowaniem zmarłego w niepoświęconej ziemi (w sumie na jego własne życzenie – samobójstwo było i jest uważane za grzech śmiertelny). W ramach ciekawostki, samobójstwo zostało oficjalnie zdekryminalizowane w Anglii i Walii dopiero w 1961 roku.

  #5 – Nie bardzo. Wymiar podatków w średniowieczu był dość mocno zbliżony do współczesnych, chociaż ich charakter byl inny. W bardzo ogólnym przeliczeniu (w tamtych czasach trudno mówić o stałych dochodach, a czasami nawet o dochodach we współczesnym tego słowa znaczeniu), XIV-wieczny chłop lub rzemieślnik oddawał „władzy” ok. 40% swoich średnich dochodów.w ramach podatków bezpośrednich (czynsz, daniny w naturze, opłaty cechowe, stróża, dziesięcina) i pośrednich (ekscyza, myta, czopowe etc.).

  k.k.downing

  2. i dobrze? haha nadalbys sie na sredniowiecznego buca

Mateusz

Niektóre punkty nieco mnie zaskoczyły…

Nasz publicysta | Redakcja

Komentarze z facebookowego profilu Ciekawostki historyczne, o których prawdopodobnie nie słyszałeś https://www.facebook.com/pages/Ciekawostki-historyczne-o-kt%C3%B3rych-prawdopodobnie-nie-s%C5%82ysza%C5%82e%C5%9B/157583547765498?fref=ts:

Izabela S.: ja tam bym chciała żyć w średniowieczu a na dzisiejsze czasy znalazłabym więcej niż 10 punktów

Karol B.: Co do pkt 4 to było to bardzo dobrym sposobem nauki czytania, ponieważ najpierw uczył się dzieciak wiersza/ psalmu na pamięć, potem było mu pokazywane każde słowo tego wiersza/ psalmu i w ten sposób uczył się czytać bardzo szybko, gdyż nie czytał skład…Zobacz więcej

Goga P.: Kniahini najbardziej mi się podobała

Robert Jaksa J.J.: W sredniowieczu chlopi pracowali 160 dni na rok…i dbali o czystosc i schludnosc bardziej jak dzisiaj…a tak propos-wiekszaczesc wynalazkow ze sredniowiecza ma zastosowanie dzisiaj…

Krzysztof M.: do szkoły w 1000 roku to ilu ludzi chodziło? promil społeczeństwa czy mniej ?

Maciej L.: Nie mam problemu z żadnym z tych punktów.

Rufin O.: Chyba bym się utopił jak bym miał wtedy żyć.To chyba za karę. ;P

Nasz publicysta | Redakcja

Komentarze z facebookowego profilu Historia – daty, które nie gryzą https://www.facebook.com/historycznedaty?fref=ts:

Jan F.: Nie ma co, te czapki z kotów przesądziły sprawę.

Krystyna B.: Zacofanie bród i nędza. W sukniach i tych czapach robaki miały raj

Pamela Maria O.: Zoofilia.. masakra

Redakcja

Wybrane komentarze z facebookowego profilu Wydawnictwa Znak https://www.facebook.com/WydawnictwoZnak?fref=ts:

Cwane zajęczaki: …a ja dziękuję za polecenie interesującego portalu:)

Piotr K.: lepsze średniowiecze niż rewolucja francuska.

Jurgen

Szkoda że Chrobry spalił polskie księgi i runy z czasów przed chrztem.Dzięki niemu tak mało wiemy o polskiej historii. Bolesławie, dlaczego??

  Doktorantka- filolog ;p

  Nie było ani polskich ksiąg ani runów sprzed chrztu, Jurgen. „Polskie runy” okazały się fałszerstwem.

  Słowianin

  Nie wiem, czy się śmiać czy płakać…
  Kiedy wyleczycie się z tych kompleksów?

Adam

Hm… A szerzące się w XXI wieku zboczenia seksualne typu homoseksualizm, transwestytyzm, trans-pierdu-cośtam to niby takie ok? I jeszcze im dzieci dawać? Teraz dopiero mamy zacofanie! A zoofile chodzący z gołymi tyłkami po Berlinie? A posłowie mężczyźni przebrani za kobiety i każący się nazywać żeńskimi imionami? A pedofile w przedszkolach, nazywający siebie seksedukatorami? To tylko 7 powodów, dla których nie chcę żyć w XXI wieku.

  malbik

  Dokładnie!

  Konfeusz

  Adaś… weź poproś mamę, aby kupiła Ci kilka ciekawych książek historycznych mówiących o tym okresie, i przestań wyskakiwać z tym homofobicznym strachem, że Twoje ukryte pragnienia pozna świat. Jak przeczytasz, to się dowiesz co się wówczas wyprawiało w ciemnych celach klasztornych, tajemnie skrywanych przez mniszków, braciszków, prałatów, etc.

  AK

  o.O

  Ktoś

  Ta bo homoseksualni ludzie to kurde grzesznicy nie ma co. (gościu co z tobą nie tak)

mr_okeke

Jeden powód przesądza, że nie chciałbym żyć w średniowieczu: brak internetu.

gosc

musiało być fajnie jak za zabójstwo karano śmiercią

Sauron

Mnie zaskakuje, że są jeszcze ludzie, którzy potrafią wstać rano, umyć się średniowiecznym wynalazkiem, jakim jest mydło, założyć średniowieczny wynalazek, jakim są okulary, potem zjeść pyszne śniadanie z pieczywem z mąki zmielonej w średniowiecznym wynalazku, jakim jest młyn, do tego podjeść średniowieczny wynalazek, jakim jest ser. Zapakować do plecaczka kolejny wynalazek średniowieczny, czyli książkę, założyć na rękę następny wynalazek z epoki, czyli zegarek. Później wychodzą z domu włączając smartfona, do wytworzenia którego niezbędne są stopy metali, będące efektem średniowiecznej rewolucji technologiczno-metalurgicznej – na smartfonie zarzucają sobie piosenkę, która ma charakter polifoniczny (czyli kolejny średniowieczny wynalazek), do napisania której przydatne są nuty i tabulatury (kolejny wynalazek z epoki). Wsiadają do autobusu dostarczanego przez samorząd miejski, czyli kolejny twór średniowieczny, i wysiadają z niego idąc na – chyba jeden z ważniejszych wynalazków średniowiecznych – czyli.. .uniwersytet. Po czym mają czelność nieraz pi***olić bzdury pokroju „och, jakie to zacofane średniowieczne”, kompletnie pozbawieni rozumu (który, jako narzędzie do poznawania świata został odkryty i opisany przez wczesnośredniowieczną filozofię) oraz godności człowieka (a, no tak, zapomnieli też, że świat helleńsko-rzymski nie znał czegoś takiego jak przyrodzona godność ludzka; Persowie znali, ale Persowi źli, bo tak było w „300”). Zaprawdę, są to osoby, które nie mają ni to rozumu ni godności człowieka.

  Konfeusz

  przestań się człowieku kompromitować wypisując takie bzdury…

   ultkolo

   Akurat to Ty Konfeuszu się dyskryminujesz…

Nasz publicysta | Redakcja

Wybrane komentarze z proflu „Historia – daty, które nie gryzą”
https://www.facebook.com/historycznedaty/posts/843968449026580

Przemysław Rafał G.:
Akurat te powody są w większości wcale nie zniechęcające. Za to chociażby warto wspomnieć że podatki były niższe niż teraz, panował wolny handel, nie było akcyz, vatów, przymusowych ubezpieczeń, żrących za kasę podatników urzędników, król utrzymywał się głównie z własnych ziem i dóbr, a nie z pieniędzy zabranych obywatelom, ludzie ucywilizowali się i żyli według zasad chrześcijańskich, Kościół miał duży wpływ na narody, co gwarantowało promowanie pozytywnych wartości i cnót, każdemu pasowała pozycja społeczna więc ludzie żyli w harmonii, każdy dobrowolnie zostawał poddanym czy wasalem, wojny były toczone tylko między monarchami i ich siłami, a nie między całymi narodami, zniesiono w Europie niewolnictwo (powróciło w nowożytności), była to też epoka, w której najżywiej rozwijało się życie duchowe, a nie materialne, po za monarchami i wyższymi hierarchami kościelnymi i rycerskimi często nie przywiązywano wagi do władzy czy pieniądza. W tej epoce też kilka razy powstrzymaliśmy ekspansję islamu. Dała nam też ona wspaniałych, a tak mało znanych w porównaniu z nowożytnymi, filozofów i teologów jak choćby: Święty Augustyn z Hippony, ŚwiętyTomasz z Akwinu, Święty Franciszek z Asyżu, Wiliam Ockham, Jan Duns Szkot, Piotr Lombard, Święty Bonawentura, Hugon od św. Wiktora, Lanfrank z Bec, Jan Szkot Eriugena, Święty Anzelm z Canterbury, Święty Albert Wielki, Święty Antoni z Padwy, Piotr Abelrand czy Roger Bacon.
Oczywiście inną sprawą są choroby, bród czy znacznie większa umieralność ale wolę się rozpisać nad dobrymi cechami.
Michał K.:
aha i? 10 – teraz nie wiemy co jemy, a wtedy byly „futerka” z kotow , my pewnie w co drugim kebabie kota wcinamy
9 – teraz robia to legalnie i jest na to przyzwolenie „tolerancyjnych”.
8 – sam chcialbym miec pare głów
i tak dalej.. i tak bylo lepiej niz teraz

Tomasz Z.:
Eee tam! Mam 1000 powodów, dlaczego lata średniowiecza były czasem wielkiej szczęśliwości w porównaniu z latami 1939 a 1945 i teraz w Korei Północnej.

ona06

W każdej epoce znalazł by 10 ( i więcej powodów) na nie ?W żadnej minionej epoce nie było ta idealne, żeby chcieć w niej żyć, bo była cudowna.

Piotras

Średniowiecze to były zdrowe czasy, oby wróciły! Ta epoka jest przez wszelkiej maści postępowców, lewaków tak wyszydzana, gdyż była to epoka w której Bóg był na pierwszym miejscu, panowały zdrowe zasady, było rycerstwo z surowym kodeksem honorowym, były krucjaty, walka za wiarę, za króla, za kraj. Wszelkie wynaturzenia były piętnowane z całą surowością, a nie tak jak dziś są promowane.
Ciekawostkihistoryczne poraz kolejny pokazują swą lewacką twarz, kij wam w oko.

  zimnyPolak

  Racja, zgadzam się

  Kantymir

  „Bóg” żydowski zresztą był na 1 miejscu, na drugim magnaci i panowie…….3 ich sługi, wojska, 4 zwierzęta…………….plebs, pospólstwo,niewolnicy umierający z głodu. Zresztą te 10 punktów tyczy sie panów nie plebsu. Plebs i chłopi byli w tamtych czasach niemal niewolnikami feudalnego pana chyba w całej Europie, w miastach był pełno żebraków, nędzarzy, bandytyzmu, itp.co jakiś czas pojawiały sie atrakcje w formie zarazy i pomorów.Panowie też nie mieli łatwego życia bo między hulankami i swawolami, polowaniami czaiły sie spiski i zdrady, wrogowie, ciągle wojny. Mało kto dożywał 40 a 50 to już w ogóle. Piękne czasy.

  Kantymir

  O średniowieczu masz wiedze chyba z bajek.Piękni rycerze chroniący poddanych. Ci rycerze to byli potwory wyzyskujący biedaków, mordercy uciekający sie do spisków, itp. W murach klasztornych i zamkowych odbywały sie orgie i pijaństwo.

  Ktoś

  przemyśl to co napisałeś człowieku, proszę…

zimnyPolak

Że karano za masturbację to bardzo dobrze, bo masturbacja jest szkodliwa dla zdrowia, również psychicznego, że grasowali muzułmanie to dziś jest gorzej na zachodzie europy, tam zabijają wielu, a nie jednego księcia, szkoły dzisiaj i tak są gorsze, bo przez odkrycia naukowe trzeba więcej pierdół wiedzieć, a wtedy uczono sensownych rzeczy, co do ludzkich czaszek, to w niemczech dziś w XXI wieku z ciałek zamordowanych dzieci uszczelniają autostrady a w Chinach jest kanibalizm i jedzą zamordowane dzieci, więc te kielichy z czaszek nie robią na mnie wielkiego jakiegoś wrażenia, że za nie chodzenie do kościoła karano, to dobrze, chcącemu nie dzieje się krzywda, wystarczyło pójść i spokój, dziś za nie chodzenie w różnych celach do państwowych instytucji też każą, a kościół w przeciweństwie do nich ma wartość, a co do tych zaręczyn, to ona była ruską, ruski zawsze były popieprzone, a zoofilia u Arabów jest do tej pory, a mówią, że i u górali niedawno też była, ale może to tylko plotki.

Darek

Dawno nie czytałem podobnego syfu. Stek bzdur, przekłamań i manipulacja półprawdami w celu ukazania faktów w krzywym, groteskowym zwierciadle. Mam wrażenie, że to praca zbiorowa takich autorytetów z dziedziny mediewalu jak Tusk i Komorowski a spisana została na zamówienie Gazety Wyborczej. Zastanawiam się tylko, dlaczego wśród wymienionych powodów nie ma pozycji mówiącej o braku średniowiecznych iphonów.

KONSERWATYWNY LIBERAŁ

POPIERAM ŚREDNIOWIECZE, BO BYŁO WIĘCEJ WOLNOŚCI I INNOWACYJNOŚCI NIŻ W DZISIEJSZYM SOCJALIZMIE, KTÓRY JEST POWODEM NĘDZY I NIEPOWODZEŃ. MONARCHIE FEUDALNE ISTNIAŁY SETKI LAT, A SOCJALISTYCZNE REŻIMY TOTALITARNE NAZISTÓW I KOMUNISTÓW SZYBKO PADAŁY Z WYKOŃCZENIA.

  Kantymir

  Dla kogo wolność dla tego wolność. Jak byłbyś panem to fajnie no ale jak był byś chłopem albo nędzarzem już na pewno nie tak fajnie.Władza był dziedziczna, tutuły dziedziczne, bogactwa dziedziczne i nędza dziedziczna. Ale co prawakowi po rozumie jak go nie ma.

Anonim

Zeofilia pewnie dlatego ze kobiety i owce smierdzialy tak samo :)

owal12

jak słyszę niektórych ludzi polityków dziś samosąd i takie średniowieczne metody przydały by się , a jaka kara powinna być za próbę nawrucenia.ta osoba zniszczyła moje życie

Zobacz również

Średniowiecze

10 rzeczy, których z pewnością nie wiedziałeś o Bolesławie Chrobrym

Zamordował świętego Wojciecha. Ochrzcił Polskę. I niemal zginął w zamachu. A poza tym... wcale nie nosił przydomka "Chrobry". 

18 grudnia 2016 | Autorzy: Redakcja

10 makabrycznych zbrodni, od których włos jeży się na głowie

Co ich opętało? Zegarmistrz, kolejarz, lekarz, pianista, ksiądz... byli ludźmi, jak każdy z nas, a jednak dopuścili się niewyobrażalnych zbrodni. Na tyle strasznych i odrażających,...

20 marca 2016 | Autorzy: Katarzyna Barczyk

Nowożytność

Zła matka, zła żona… i miłośniczka karłów? 10 rzeczy, których nie wiedzieliście o Bonie Sforzy

Miała ojca nieudacznika, gustującego w miłości greckiej. Wcale nie sprowadziła do Polski włoszczyzny, ale była prawdopodobnie pierwszą ekolożką w naszym kraju. A życie zawdzięczała pewnemu...

26 lipca 2015 | Autorzy: Rafał Kuzak

Średniowiecze

10 rzeczy, których nie wiedziałeś o polskich władcach

Bolesław Chrobry nie został świętym, bo miał kiepski "piar". Zygmunt August był bajecznie bogaty, ale udawał bankruta. A Zygmunt III Waza chciał uciec z Polski....

21 czerwca 2015 | Autorzy: Rafał Kuzak

Zimna wojna

Cykliści, Żydzi i masoni? Poznaj prawdę o początkach Polski Ludowej

Polscy komuniści z premedytacją udawali pobożnych katolików. Sowieci rozmontowali i rozkradli wszystko co się dało. A zwyczajni Polacy zorganizowali 1200 zapomnianych przez historię strajków. W 10...

19 maja 2015 | Autorzy: Rafał Kuzak

TOP25. Ciekawostki historyczne 2014 roku

Czytały je dziesiątki, a nawet setki tysięcy osób. Wywołały burzliwe dyskusje. Znalazły się pod nimi tysiące "lajków", ale też głosy sprzeciwu i powątpiewania. Czy znasz...

1 stycznia 2015 | Autorzy: Redakcja

Jeśli chcesz zgłosić literówkę lub błąd ortograficzny kliknij TUTAJ.

Najciekawsze historie wprost na Twoim mailu!

Zapisując się na newsletter zgadzasz się na otrzymywanie informacji z serwisu Lubimyczytac.pl w tym informacji handlowych, oraz informacji dopasowanych do twoich zainteresowań i preferencji. Twój adres email będziemy przetwarzać w celu kierowania do Ciebie treści marketingowych w formie newslettera. Więcej informacji w Polityce Prywatności.