Ciekawostki Historyczne

Nawet w Polsce Kościół boryka się z niską frekwencją na niedzielnych mszach świętych. Wbrew pozorom nie jest to wcale nowy problem. Po prostu w średniowieczu i epoce nowożytnej kler reagował na niego o wiele bardziej stanowczo. Jakie czasy, takie metody.

Podstawowe narzędzia kontroli pewnie nikogo nie zdziwią, bo w dużym stopniu obowiązują one do dzisiaj. W trakcie dorocznej spowiedzi (dawniej spowiadano się z reguły raz na rok) ksiądz bezpardonowo pytał o to jak często penitent uczestniczył w obowiązkowych mszach i nabożeństwach, a ile razy zdarzało mu się je opuszczać.

Dodatkowo podczas kolędy plebani odpytywali wiernych z treści kazań wygłaszanych w ostatnim roku. Na tym podobieństwa się kończą, bo w dawnej Polsce do „obowiązku mszalnego” podchodzono zupełnie serio. Jeśli był to obowiązek, to za jego naruszanie należało karać. Dotkliwie.Msza w średniowiecznym kościele...

Najgorzej mieli mieszkańcy wiosek i miasteczek należących do kościoła. Tam nikt się nie przejmował wolnością wyboru. Tworzono iście orwellowskie systemy kontroli, które miały zapewnić, że każdy sumiennie pójdzie na jutrznię. Izabela Skierska, autorka książki „Obowiązek mszalny w średniowiecznej Polsce” podaje przykład regulacji wprowadzonych przez kapitułę krakowską w jej dobrach pabianickich i rzgowskich w latach 1600 i 1604.

Pewnie wielu chłopów wolałoby spędzić niedzielę tutaj, a nie w kościele, no ale mus to mus...

Pewnie wielu chłopów wolałoby spędzić niedzielę tutaj, a nie w kościele, no ale mus to mus…

Zgodnie z nimi każdy mieszczanin i obywatel był zobowiązany uczestniczyć w niedziele i święta we mszy świętej i wysłuchać kazania. Przepis egzekwowali specjalni „dziesiętnicy”, których rozstawiano na każdey ulicy i w rynku, i na wsiach. Zapisywali oni nazwiska osób, które nie poszły do kościoła i przekazywali listę miejscowym władzom. Na każdego takiego przestępcę nakładano następnie karę w wysokości 1 grosza.

Jak podaje Izabela Skierska, podobny system funkcjonował w małopolskich wsiach Świlcza  i Woliczka, a także w dobrach biskupów krakowskich. W tych ostatnich dziesiętnicy nosili trochę inną nazwę, ale zajmowali się tym samym. Kara za uchylanie się od udziału we mszy świętej wynosiła tam 1 funt wosku. Wysokość kar ogółem kształtowała się w zakresie od 1 do 10 groszy, co potwierdzają także statuty diecezji warmińskiej z końca XIV stulecia.

Inny historyk, Tomasz Wiślicz („Zarobić na duszne zbawienie. Religijność chłopów…”), podaje podobne przykłady z obszarów i miejscowości, które nie należały wcale do Kościoła. W starostwie łękorskim pod koniec XVII wieku kontrolą frekwencji na mszach zajmował się organista, pobierając od krnąbrnych owieczek po 10 groszy. Z kolei we wsiach pod Kaliszem w połowie tego stulecia egzekwowaniem mszalnego obowiązku trudnili się ławnicy. Co ciekawe nawet podchodząca liberalnie do religii szlachta zaganiała swoich chłopów do kościoła. Skierska pisze o wyznającej kalwinizm właścicielce Gorlic, która i tak zmuszała poddanych do cotygodniowych wizyt w katolickim kościele, jeśli nie chcieli oni iść do zboru.

Nie każdy miał ochotę spędzać czas w takiej scenerii...

Nie każdy miał ochotę spędzać czas w takiej scenerii…

A co jeśli ktoś się postawił? Jeśli ani nie chciał iść do kościoła ani płacić kary? Władze świeckie ostrzegały, że będą takie przypadki surowo karać i tak też robiły. Tomasz Wiślicz podaje przypadki kary chłosty wymierzanej za nieobecność na świątecznej mszy. Nic dziwnego, że przynajmniej tam, gdzie kościół był blisko, a pleban trzymał rękę na pulsie, mszalna frekwencja biła rekordy…

Źródła:

 1. Izabela Skierska, Obowiązek mszalny w średniowiecznej Polsce, Instytut Historii PAN, 2003.
 2. Tomasz Wiślicz, Zarobić na duszne zbawienie. Religijność chłopów małopolskich od połowy XVI do końca XVIII wieku, Neriton, 2001.

KOMENTARZE (57)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Adaś

Surowe kary prawie jak za nieobecność na pochodzie pierwszomajowym:/

  gry online

  Kary za nieobecność na pochodzie niejednym śnią się do dzisiaj.

   Oczytany

   A kto o tym Tobie opowiadał ? dziadziuś?

    sdf

    Pełnisz dyżur e sypialni wielebnego,nie zapomnij o wazelinie

   lucjank

   Oficjalnych kar za nieobecność na pochodach, nie tylko pierwszomajowych nie było, ale sekretarze niższego szczebla byli zazwyczaj bardzo pamiętliwi, Później przy każdej nadarzającej się okazji starali się przypomnieć tą nieobecność. Nieraz bywało to rzeczywiście dokuczliwe, np. przy podziale różnych premii i nagród. Szło o nieraz całkiem przyzwoite pieniądze. Młodszym trzeba wyjaśnić że funkcja sekretarza oddziałowej organizacji partyjnej to była trampolina do dalszej kariery, więc każdy niepokorny pracownik w jego rejonie działania, to była plama na honorze partyjnym. Znaczyło to że nie potrafi prowadzić agitacji partyjnej i nie ma wpływu na pracowników. Chwytali więc się oni wszelkich sposobów sposobów aby przekonać do swej parszywej wiary, dotyczyło to również tzw. czynów społecznych. Dzisiaj patrzę na to z pewnym dystansem jaki przynosi starość ale to nie było zabawne. Ja miałem jeszcze jedną przypadłość, nigdy nie podpisałem zgody na potrącenia na rzecz Związków Zawodowych , twierdząc że nie potrzebuję ich opieki, płacili więc ze swoich kieszeni żeby wszystko grało i nikt z wierchuszki zakładowej o ty nie dowiedział się. Powtarzało się to w prawie wszystkich zakładach w jakich pracowałem. Jeden raz tylko w Zakładach im. Waryńskiego nie byłem oficjalnie członkiem związków zawodowych, jako jedyny w całej prawie tysięcznej załodze. Ale tego nie da się zamknąć w kilku słowach, można by pisać powieści. Aby te absurdy PRL-u były zrozumiałe dla ludzi młodych to przypisy musiałyby być tak obszerne jak sama teść.

    Anonim

    Przynajmniej wiem od kogo uczyli sie pilnie komuniści :-)

    baca

    Ja byłem raz na pochodzie pierwszomajowym ze szkolą średnią i bylo to pod koniec lat szescdziesiatych. Później w latach siedemdziesiatych i osiemdziesiatych nie bylo żadnej odgórnej presji na udzial w tych pochodach. Pisze o osobach bezpartyjnych. Nie bylo tez presji w temacie religijnosci to znaczy jakichś zakazów uczestnictwa w praktykach religijnych.

    smiały

    I Sekretarz a dzisiaj kapelan

    dziadu

    czyli byles lucjank zwyklym parszywym kut**em i egoistą. jest się czym chwalić… co z tego, że była „komuna”? wszyscy w niej siedzieli i by ci nie ubyło jakbyś na związki zapłacił.

   Anonim

   debil

   baca

   Dla zwyklych bezpartyjnych osób nie było kar, tak jak nie bylo presji na nieuczestniczenie w praktykach religijnych. Ale mogę potwierdzic ze byla presja odgórna w kwestii udzialu w wyborach. Jakie byly te wybory to juz inna sprawa. Jednym zdaniem mozna to okreslić tak ze nie było żadnego wyboru i prawie zawsze wygrywali jedynie słuszni kandydaci.

Nasz publicysta | Autor publikacji | Kamil Janicki

Wybrane komentarze z naszego profilu na Facebooku i z powiązanych materiałów (http://www.facebook.com/ciekawostkihistoryczne/posts/136944466428122)

Robert Rysiek: Bardzo ciekawy artykuł i strona.

Камил Камински: ‎:) a czy ty uczęszczasz na roraty?

Urban Kępa: Ja nie ale znajomy znajomego z drugiego końca Polski podobno tak :D

Daniel Kaszubowski: W niektórych miejscach, ciągle coś grozi ;)

Andrzej Filipek: Ja bym to zwolennikom Palikota wysłał i kazał się tego nauczyć na pamięć…

Ciekawostki historyczne: Niegłupi pomysł, tylko jak tu ich tym zainteresować :P może są jacyś wśród naszych czytelników? ;-)

Andrzej Filipek: Najpierw ich spędzić do PKiN w Warszawie. Przez 3 dni nie dawać nic do jedzenia i picia tylko upalać ziołem…a potem im to odczytać i kazać się nauczyć na pamięć…Nie nauczą się to dalej na 3 dni bez wody i picia…Nauczą się to pozwolić odwiedzić jadłodajnię…I po problemie…

Ciekawostki historyczne: Oj, od razu tak agresywnie :). „Ciekawostki” są apolityczne i my tu opozycji ciemiężyć nie będziemy :P. Poza tym myślę, że serio ten tekst by zainteresował zwolenników Ruchu Palikota. Nawet bez tortur! :P

Rafał Kresowy: ‎1 grosz za nieobecność na mszy… To na dziś jestem winny kościołowi 3,65 PLN za ostatni rok :)

Ciekawostki historyczne: Niestety nowożytne grosze były warte TROCHĘ więcej :P…

Nasz publicysta | Autor publikacji | Redakcja

Komentarze z profilu „Czytam w wannie” na Facebooku. Polecamy przy okazji sam fanpejdż, choć sami mamy tylko prysznic. Zero wanien (http://www.facebook.com/Czytamwwannie):

Tomek Nadolny: niezły system

Czytam w wannie: masz na myśli niechodzenie do kościoła?

Tomek Nadolny: System jego egzekwowania bardzo efektywny ale ciesze się że w XXI w zyje :-)

Czytam w wannie: Majątek bym straciła na tym niechodzeniu ;)

Tomek Nadolny: Grosz za jedna niedziele mozna przezyc. Gorzej z chlosta ;-)

Czytam w wannie: i nie dziwota potem, że było 99,9% wierzących praktykujących :)

NN

Ja w XXw. dostawałem chłosty za opuszczanie lekcji religii. (Od mamy)

Szymon

Panie Rafale Kresowy jesli dobrze mi sie zdaje to 1 grosz w sredniowieczu byl troche wiecej wart ;)

lolek

Mam pytanie odnośnie artykułu. Mianowicie jak odpytywali z kazań jak msze w tamtym czasie były po łacinie. Dopiero 1962 na II soborze Watykańskim wprowadzono języki narodowe do liturgii. Może szlachta znała łacinę ale chłopi raczej nie. Wątpię aby ich można było przepytywać.

  zagonczyk

  A o „Kazaniach Swiętokrzyskich” słyszałeś? A najsłynniejszy polski kaznodzieja, Piotr Skarga. Liturgia była łacińska, ale przyznasz, wygłaszanie kazań w niezrozumiałym dla ogółu języku, byłoby nieco niedorzeczne.

gebilis

W średniowieczu msze były odprawiane w jazyku łacińskim, jednak kazania wygłaszano po polsku.
Także podczas zaborów na Pomorzu księźa wygłaszali polskie kazania – pomimo urzędowego języka na tym terenie – niemieckiego.
W okresie międzywojennym na Pomorzu wygłaszano kazania dla Niemców po niemiecku.
A cały ten czas obowiazywała w odprawianych mszach – łacina.

lolek

@geblis
Mówisz o Pomorzu a co zresztą Polski? Małopolska, Wielkopolska, Śląsk i reszta?

gebilis

Bo Pomorze jest mi bliskie :), reszta kraju podlegała tym samym regułom.

Znafca

Kler trzeba konkretnie rozliczyć.Nadal nie odcięli się od tamtych praktyk i pasożytują nie tylko na Polsce.

  Otton III

  Aha… jako użytkownika internetu Ciebie należy rozliczyć za pedofilię w sieci którą wykryto na chińskich portalach 5 lat temu c:

   Pugg

   Nieco mylne rozeznanie. Jeśli dobrze kojarzę to dopiero obecny papież katolicki zaczął zmieniać prawo Watykanu zezwalające na seks z bodajże 13 latkami – czego nie zrobił nawet aktorzyna Wojtyła (aktorzy nigdy nie mieli prawa do bycia chrześcijanami). Jak rozumiesz bycie członkiem kleru który musi podporządkowywać się najbardziej zboczonemu arcydiabłowi podającemu się za biskupa chrześcijańskiego i nie ma prawa nawet słówka pisnąć by go ktoś nie wyr… wyrzucił z grona osób pseudoduchownych to nie to samo co bycie internautą który ma określone podejście co do kwestii prawnych związanych z dziecięcą pornografią w sieci. W Watykanie to co zademonstrowałeś jest dozwolone i podejrzewam że więcej serwerów .va zawiera tę pedofilię niż przytoczone przez ciebie chińskie, które dodatkowo są częściowo odcięte od „zachodniej” części Internetu (choć fizycznie może i faktycznie są one w Chinach… W końcu na każdego trzeba mieć jakieś haki).
   Kler póki będzie bazować na własnym prawie, a nie „cesarskim” (cesarzowi co cesarskie) należy rozliczać z każdego gwałtu z bezwzględną surowością jako że kształtuje moralność innych osób. Zezwalanie na coś więcej bandzie darmozjadów żerujących na moich podatkach, z których dodatkowo każdy się wymiguje przed odpowiedzialnością karną, a do tego na co dzień zwyczajnie łże (przy świadkach) niestety nie pozwala mi stwierdzenie na nic ponadto że urodzłem się w piekle gdzie diabły uczą religii, gwałcą dzieci fizycznie i psychicznie, uczą padać na kolana przed każdą bestią podającą się za biskupa, a odpowiedzialnością za to obarczają rodziców swoich ofiar. Ba diabły wybaczają swoim ofiarom za to że je gwałcą.
   Może czas oddać władzę w piekle nie zbrodniarzom a a ich ofiarom? Bo w chrześcijaństwie to ofiary miały móc wybaczać a nie ich oprawcy ofiarom.

    rita

    Masz 100% racji.

    Tomaszks

    Witam.
    Bardzo mi przykro, że jakże piękna historia, którą wszyscy lubimy, a na pewno powinniśmy się jej uczyć, tym bardziej pasjonaci historii, jest z pewnością nieprecyzyjnie interpretowana i podawana, żeby nie powiedzieć fałszowana. Poziom kultury i swobodnej dyskusji jest taki, że lepiej tego nie komentować…
    Odniosę się do kilku kwestii, w celu sprecyzowania. Msza św. zwana Trydencką była odprawiana w języku łacińskim aczkolwiek kazania zawsze w jeżyku ojczystym. Nie jest prawdą, że ówcześni księża nie znali łaciny. Uczyli się jej, poznawali , a żeby głębiej przeżywać tajemnicę Eucharystii z pewnością starali się pojmować przekaz łaciny jak najlepiej, ale to już są moje domysły i nie jest to fakt historyczny. Dziś tylko nieliczni pojmują piękno tej liturgii,a Ci którzy to robią to prawdziwi pasjonaci. Kolejna sprawa. Autor błędnie tekstu błędnie podał iż jutrznia była obowiązkowa. Jeśli chodzi o obowiązek to była to tylko msza św. Autor tekstu sugeruje, że dziś księża odpytują wiernych z kazań wygłoszonych w danym roku. Myślę, że sam ksiądz miałby kłopot z zapamiętaniem wszystkich tych kazań, które zresztą sam głosił. Nigdy nie spotkałem sie z tym, żeby kapłan kogokolwiek przepytywał. Naturalną sprawą jest spowiadanie się z grzechu wobec III przykazania, ważna przy spowiedzi jest także ilość popełnionego grzechu, to również jest naturalne i nie powinno to nikogo dziwić, do dziś reguła spowiedzi nie uległa zmianie.
    Wiele osób w negatywnym świetle przestawia osoby stanu duchownego, a nawet samych wierzących. Jeśli jesteśmy tolerancyjni i panuje wszechobecna moda na tolerancję to stosujmy to wobec wszystkich aspektów. Osoby, które dokonały jakiegokolwiek przewinienia zostaną osądzeni, być może już są, ale nie róbmy tego sami, bo nie my od tego jesteśmy. Nie osądzajmy innych osób! Ja również potępiam grzechy kościoła, jestem świadomy, że to są też ludzie, a ludzie są z natury słabi. Wydaje mi się, że wiele osób zapomniało już jak wiele zawdzięczamy kościołowi na przestrzeni dziejów. To, że dziś żyjemy w wolnej Polsce u takiej Polsce również jest zasługą kościoła. Ile pomocy, dobrej woli i nie raz tragicznych zdarzeń w imię idei i Boga zawdzięczamy ludziom kościoła? Także dziś to doświadczamy. Bog jest miłosierny, pamiętajcie! Pozdrawiam! :)

    Nasz publicysta | Aleksandra Zaprutko-Janicka

    @Tomaszks historia niestety nie jest bajką, z której można wybierać tylko dobre i piękne fragmenty. niestety znajomość łaciny wśród niższego kleru w okresie wzmiankowanym w artykule nie była wybitna. owszem, księża liturgię sprawowali ze zrozumieniem, jednak dzieła św. Tomasza przerastały ich możliwości.

    autor artykułu nigdzie nie wspomina o współczesnym odpytywaniu z kazań, choć osobiście znam takie przypadki, o przeliczaniu obrazków majówkowych (którymi handlują potem ministranci) nie wspominając. i tak, liturgia potrafi być piękna o ile nie jest odklepana.

    na koniec słówko o tolerancji. autorzy naszych ciekawostek byli już nazywani i prawicowym oszołomstwem i lewicowym ścierwem, w zależności od poruszanych tematów, do czego dorzucano wszelkie odmiany personalnych inwektyw. jak widać, akurat tolerancji nam nie brakuje ;-)

    Sinueux

    Tomaszks piszesz o tolerancji wobec osób duchownych, aby ich nie osądzać za przewinienia, których się dopuścili i uważasz, że nie pamiętamy jak wiele zawdzięczamy kościołowi. Największą krytykę wobec duchownych wywołała pedofilia, która nie jest jakimś pojedynczym wybrykiem jakiegoś „zdezelowanego” księdza lecz nagminna wśród kleru. Pedofilia to nie jest przewinienie a przestępstwo, w dodatku bardzo poważne, tak więc nie nazywaj szamba perfumerią. Duchowni tęż są ludźmi i mają słabości np. kochanka, którą można tolerować ale pedofilia nie jest kwestią słabości a totalnym zwichnięciem moralnym, kompletnym zwyrodnieniem, którego nie można tolerować.
    A wracając do tego, że nie pamiętamy jak wiele zawdzięczamy kościołowi to chciałbym zauważyć, że nikt nie zapomniał o zasługach kościoła tylko nikt o tych zasługach nigdy nie słyszał.

    Bozena

    Masz rację ! Oby więcej takich Polaków.

   Robert

   Co za brednie! Skąd tacy ludzie w ogóle się biorą? Można być wierzącym albo i nie, ale przecież to jest jakiś kosmos…

   Wojtas

   Pugg, z tobą nie warto dyskutować. Ciebie trzeba leczyć. Zdrowy człowiek by takich bredni nie pisał. „Jeśli dobrze kojarzę…” No właśnie. Coś z tym kojarzeniem nie tak. Dobrze, że się zastanawiasz, czy dobrze kojarzysz.

   Wojtas

   Panie Janicki, chyba nie jest Pan zbyt biegły w temacie, na który się Pan porwał. Co to znaczy: „W trakcie dorocznej spowiedzi […] ksiądz bezpardonowo pytał…”??? Na czym polegała ta „bezpardonowość”? Że w ogóle śmiał zapytać, co było (i jest) jego zwykłym obowiązkiem i że dotyczy to jednego z 10 przykazań Bożych, a nie widzimisię „bezpardonowego” księdza? Czy Pan w ogóle wie, na czym polega spowiedź?

   Albo: „Tworzono iście orwellowskie systemy kontroli, które miały zapewnić, że każdy sumiennie pójdzie na jutrznię.” Pomijając nadzwyczaj subtelną metaforykę, czy Pan w ogóle wie, jaka jest różnica między mszą a jutrznią? Bo najwyraźniej coś Pan tu namieszał, gdyż jutrznia to nie msza i dla ludzi świeckich nigdy obowiązkowa nie była, tylko dla duchowieństwa.

   Chciał Pan mieć sensację? No to jest – sensacyjny brak kompetencji w poruszanym temacie.

    Nn

    Do Wojtas .Mam wątpliwości co do twojej osoby, ponieważ zarzucać komuś nieznajomość tematu ,a samemu wypowiedzieć jedno zdanie ,jako dowód nieprawdy piszącego.Zenada.

bartlomiejb

Tomasz czy Tadeusz?

„Inny historyk, Tomasz Wiślicz („Zarobić na duszne zbawienie. Religijność chłopów…”), (…)”
a zaraz dalej:
„Tadeusz Wiślicz podaje przypadki kary chłosty wymierzanej za nieobecność na świątecznej mszy.”

Czy mowa o tej samej osobie czy o różnych?

  Nasz publicysta | Autor publikacji | Kamil Janicki

  Dzięki za czujność, niezwłocznie to sprawdzę i (jeśli będzie trzeba) poprawię :).

Andi

to budzi nostalgię dzisiejszych sukienkowych – dopiero byłyby żniwa !

Świętojebliwy

Za jebanie Pana Boga, Kościoła i Świętej Wiary Katolickiej słusznie należała się chłosta!

  Wojtas

  Obawiam się, że ciebie nawet chłosta nie nauczyłaby kultury.

Trustory

Wydaje mi się, że tytuł „Co groziło w dawnej Polsce za niechodzenie do kościoła” troszkę manipuluje. Artykuł podaje, że sytuacja taka miała miejsce w niektórych wsiach i miastach, a nie w całej Polsce. Poza tym źródeł mało. Dodatkowo wiadomo, że Polska była znana jako kraj dość tolerancyjny religijnie (w porównaniu do innych). Stąd widać, że o całej Polsce nie powinno być mowy w tytule, a przenoszenie wybryków z pewnych miejsc na cały kraj to przesada, a może świadoma manipulacja? Wiadomo w średniowieczu nie było idealnie, ale nie uogólniajmy faktów lokalnych na cały kraj.

  kutangens

  dokładnie – ten portal co raz bardziej przypomina Gazetę Wybiórczą – żeby mieć temat odpowiedniej doniosłości damy pikantny tytuł a całość przyprawimy niedomówieniami potem trochę pogeneralizujemy niekoniecznie w dobrą stronę i paszkwil na kościół gotowy a ilość wyświetleń wzrasta ;).

  Przypomina mi to ten artykuł o Polakach-kolaborantach – sam tytuł miał szokować, artykuł dość miałki: na gruncie pojedynczych faktów łatwo jest uogólniać w każdą stronę.

Jan

Co innego msza, a co innego kazania, które z pewnością były w języku polskim. Przede wszystkim księża nie znali łaciny (może poza hierarchami). Czytali tekst mszy wyuczony na pamięć. Zwykły ksiądz, a już zwłaszcza w małych miejscowościach, to w rozumieniu dzisiejszym był bardzo prosty i mało wykształcony człowiek. Umiał pisać i czytać w języku ojczystym i znał łacinę w ograniczonym zakresie, tzn. czytał z większym lub w mniejszym rozumieniem, ale absolutnie nie potrafił się nią posługiwać w rozmowie. Zresztą już wtedy łacina była raczej językiem martwym, także we Włoszech.

Nasz publicysta | Redakcja

Kolejna porcja komentarzy z naszego profilu na Fb https://www.facebook.com/ciekawostkihistoryczne:

Wojciech D.: jak chloste wykona wystrzalowa kobieta w stroju bikini to z checia oddam sie karze

Bartek K.K.: Jako to szło… dziewczyna poprosiła bym poszedł z nią do kościoła „nikt nie przeżył” http://thebrotherhoodofevilgeeks.files.wordpress.com/

Adam S.: Piwa i pacierza nie odmawiam. Prosty sposób na całkiem przyjemne życie.

Teresa K.: Ja zawsze odmawiam pacierz, a piwa nigdy :)

Basia O.: W sumie chyba wolałabym już pójść do tego kościoła na godzinę niż do pracy na 9 godzin

Jacek E.: Zmień pracę.

Nasz publicysta | Redakcja

Jeszcze trochę komentarzy z naszego profilu na Fb https://www.facebook.com/ciekawostkihistoryczne:

Piotr J.: Można szybko lecieć za ocean i może zdąży się jesze na ostatnią niedzielną mszę? ;)

Marek P.: Zaprawdę rację maja Ci co mówią że jak PiS dojdzie do władzy to na polecenie KEP wprowadzi ponownie takie prawo.Lepiej być przygotowanym na takie dictum.

Marek O.: Dojdzie PIS, z Terlikowskim, Frondą , itp. do władzy – to się to do nas wróci !

Bartłomiej B.: komunistyczna propaganda

Marek O.: Realna ocena sytuacji społeczno-politycznej III RP… Taki slogan o propagandzie, to jest właśnie przykład prania mózgów , jaki praktykuje toruńskie radio i prasa z nazwy katolicka, bo z prawdziwym katolicyzmem, to nie ma nic wspólnego… :(

Aneta K.: hmmm…, nic się w zasadzie nie zmieniło – jak był szantaż tak jest i do dziś – nie chodzisz – płać!

Stan P.: Łomot :D

Robert P.: tak się akurat składa, że można „nie pójść na mszę”, a mimo to być w kościele np. na nabożeństwie, no ale oczywiście jak wiadomo wszyscy Polacy to rasowi katolicy

Anonim

Dziękuję za te informacje. Dzięki nim może dostanę 6 na historii :-)

tim56

dziś też za ogladanie programów TV trzeba płacić i są kary za niepłacenie czy się chce tą PRowską sieczkę oglądać czy nie. Czasy się zmieniaja , media też ale pastuszkowie wciąż golą owce

depix

Wy tak naprawdę przejmujecie się tymi p….ołami? Jestescie niepoważni, skoro macie czas i energię by komenyowac, kłocić się i spierac o rzeczy fumta kłaków nie warte. przecież to są wyłącznie omy, zwidy i przypadki dla lekarza psychiatry.

zawsze wolny

przeżyłem PRL i nigdy na Żadnym pochodzie nie bylem jak masz swoją godność

Gość

Polska zawdzięcza wiele Kościołowi? Parę pozytywnych postaci by się na przestrzeni dziejów znalazło, ale jedna jaskółka wiosny nie czyni. Na jednego Popiełuszkę przypadało krocie „Księży patriotów” wspierających władze ludową. Polska by sobie doskonale poradziła bez Kościoła – zarówno teraz, jak i w przeszłości.

Anonim

xdddd

  Anonim

  xdddd

Kinga

Umiłowani, nie każdemu duchowi wierzcie, lecz badajcie duchy, czy są z Boga, gdyż wielu fałszywych proroków wyszło na ten świat (1J.4:1).

Zaprawdę powiadam Wam Najdostojniejsi Siostry i Bracia,
– godne to i sprawiedliwe, słuszne i zbawienne obnażać prawdziwe oblicza kościelnych szamanów, zbrodniarzy, oszustów, seksualnych dewiantów, społecznych pasożytów, specjalistów od interpretowania życzeń Pana Stwórcy Wszechrzeczy, znawców niepokalanych poczęć i wiecznych dziewictw, którzy na twarzach noszą od wieków faryzejską maskę pokory oraz pobożności, w ustach świętobliwie pieszczą słowa miłości, miłosierdzia i przebaczenia, ale serca zawsze mają kamienne i zimne, dusze pychą i rozpustą, zaś usta obłudą i hipokryzją wypełnione a dłonie wiecznie głodne mamony. Rzymski katolicyzm jest szkołą szalbierstwa, hipokryzji i cynizmu. Toż to ten ewangeliczny „Wielki Babilon, matka wszetecznic i obrzydliwości ziemi. Tej ziemi! Nie ma kłamstwa, na które nie byliby gotowi, gdy chodzi o zwalczanie przeciwnika; nie ma bredni, której by w swoje owieczki (i baranki) nie spodziewali się wmówić. Sprowadzają walkę do tumanienia i terroryzowania najciemniejszych w nadziei, że w ten sposób zawsze będą mieli większość.
Czyż jego wyznawcy nie słyszą „głosu z nieba mówiącego: „Wyjdźcie z niego, ludu mój, abyście nie byli uczestnikami jego grzechów i aby was nie dotknęły plagi na niego spadające. Bo grzechy jego narosły aż do nieba i Bóg przywołał na pamięć jego niesprawiedliwe uczynki” (Ap 18. 4).

  Nasz publicysta | Anna Dziadzio

  Pani Kingo, bardzo dziękujemy za ten ewangeliczny komentarz połączony z kunsztem kościelnej retoryki. Pozdrawiamy :)

  Jak.

  Kinga ,jakie to aktualne .Brawo i dziękuję.

TomZ

Przepraszam najmocniej, ale to sa brednie. Kosciol katolicki nigdy nie karal ludzi za brak uczestnictwa w mszy swietej. Takie rzeczy byly w krajach, gdzie dominujaca wiare staniwili protestanci, czy prawoslawni. Kary finansowe byly tak dotkliwe, ze w krotkim czasie mogly doprowadzic do bankructwa. Kosciol katolicki byl na tyle atrakcyjny i pomocny, ze ludzie kochali do niego chodzic. Co wiecej woleli pracowac dla kosciola, niz swieckiego „przedsiebiorcy”, bo zarobki byly wyzsze i nie musieli wachac paska „pana”. Ta antykatolicka propaganda robi sie niebezpieczna. Bez naszej wiary i tradycji upadniemy i nie odnajdziemy sie. Bez naszej wiary i tradycji juz dawno nasz narod przestalby istniec.

  pytanko

  TomZ – przepraszam najmocniej, ale to są twoje brednie. Czy potrafisz cokolwiek z tych bredni udowodnić ? Antykatolicką propagandę najbardziej sieje sam kler, a że jest to najbardziej niebezpieczne dla samego kościoła tego kler nie jest w stanie pojąć ?

Zzzzzzz

Tom Z ,przepraszam,ale opowiadasz brednie .Udowodnij ,że nie mam racji .

p@w

co za bzdury wyssane z palca lenina hahahahaha

p@w

jak tu trafiłem? Przeczytałem na Onecie wielki tytuł: JAKIE KARY GROZIŁY ZA NIECHODZENIE DO KOŚCIOŁA. Z ciekawości kliknąłem a tu niemiłe zaskoczenie… filmik „Historia bez cenzury”, którą bardzo cenię… tytuł filmu oczywiście inny niż łOnetowski: „Rodzaje średniowiecznych tortur”. No ale dobra… klikam ale film nie odpala… hmmm kopiuję tytuł i znajduje film na YT, odtwarzam może faktycznie ten KK to jacyś sadyści?! Oczywiście bzdura, Wojtek Drewniak w swój specyficzny i zajebisty sposób opowiada o różnych karach cielesnych średniowiecza od łamania kołem poprzez żelazną dziewicę (zresztą okazało się że nie była śmiercionośna, szpilki były tak posadowione by tylko ograniczyć ruch przestępcy do minimum), kary wymyślone i realizowane przez władzę świecką … ale co tam … jeden matoł z drugim nie odtworzy filmu bo się nie da ale swoje już w tej małej główce komunistycznej ma zakodowane… W pewnym momencie Drewniak chyba pół żartem pół serio stwierdził, że były też mniejsze kare zależne od ciężkości przestępstwa i „jak delikwent nie chodził np. na mszę to mu się tylko ucho obcinało”. O kurczę pomyślałem coś tam jednak było może Drewniak nie żartował… Wpisałem w google „średniowiecze kary za niechodzenie do kościoła obcięcia ucha” czy jakoś tam i wyskoczyła ta badziewna strona pt.ciekawostki „historyczne” i nic o obcinaniu ucha. Czyli Wojtek Drewniak zażartował chcąc podkreślić błahość winy … No cóż mogę powiedzieć… Propaganda komunistyczna to potężna broń, chodć działa tylko na głupców!!!!!!!!! łOnet to tylko polskojęzyczne media sterowane poza granicami naszej Ojczyzny, niestetyu to nie jedyna parszywa strona jak widzę… Jeszcze sprawdziłbym co to jest ta skierska ale już mi się nawet nie chce, pozdrawiam ludzi ciekawych historii.

Zobacz również

Średniowiecze

Czy ludzie w średniowieczu naprawdę wierzyli w piekło?

Rogate diabły, przypalające żywym ogniem grzeszników, tysiące nieludzkich mąk, smród siarki... Wydawałoby się, że nie ma nic bardziej średniowiecznego od piekła. A co, jeśli Wam powiemy, że...

29 maja 2016 | Autorzy: Paweł Stachnik

Nowożytność

Nikt się nie spodziewa hiszpańskiej inkwizycji… w XIX wieku!

Głośne procesy o czary i herezje prowadzone przez Święte Oficjum. Strach, tortury i bestialstwo w imię jedynej właściwej doktryny. To było możliwe tylko w epoce...

19 września 2014 | Autorzy: Aleksandra Zaprutko-Janicka

Średniowiecze

Mój kochanek jest księdzem. I mordercą. Średniowieczna intryga kryminalna

Średniowiecze nie znało rozwodów. Znało natomiast niewierność małżeńską i zbrodnicze żądze. Oto historia kasztelana Jakuba Boglewskiego, jego żony Doroty i kapelana Jana Pieniążka. Jest w...

23 lipca 2014 | Autorzy: Michael Morys-Twarowski

Średniowiecze

Co groziło w dawnych czasach za rozmawianie w kościele?

„Niech winny zostanie związany w przedsionku kościelnym w obecności wszystkich i ukarany chłostą oraz obcięciem włosów”. Tak średniowieczne prawodawstwo radziło sobie z jednym z występków...

25 maja 2014 | Autorzy: Kamil Janicki

Średniowiecze

Jak ludzie średniowiecza nauczyli się tańczyć?

Bierzemy się wszyscy za rączki, bujamy się w kółeczko. Albo lepiej! Każdy chwyta łokieć sąsiada i tup tup, krok w prawo, dwa kroki w lewo...

3 sierpnia 2012 | Autorzy: Aleksandra Zaprutko-Janicka

Nowożytność

Papież zalegalizował związki homoseksualne?! XVII-wieczne VatiLeaks

Francesco Mascambruni był tylko małym trybikiem w maszynerii Stolicy Apostolskiej, ale za to trybikiem bardzo pomysłowym. Aby dorobić sobie do skromnego kościelnego uposażenia zaczął... podrabiać...

30 lipca 2012 | Autorzy: Jarosław Pietrzak

Jeśli chcesz zgłosić literówkę lub błąd ortograficzny kliknij TUTAJ.

Najciekawsze historie wprost na Twoim mailu!

Zapisując się na newsletter zgadzasz się na otrzymywanie informacji z serwisu Lubimyczytac.pl w tym informacji handlowych, oraz informacji dopasowanych do twoich zainteresowań i preferencji. Twój adres email będziemy przetwarzać w celu kierowania do Ciebie treści marketingowych w formie newslettera. Więcej informacji w Polityce Prywatności.