Kontrowersje, odkrycia, bohaterowie i łajdacy. Fascynujące opowieści na każdy dzień od najpopularniejszego magazynu o historii w Polsce

Papież zalegalizował związki homoseksualne?! XVII-wieczne VatiLeaks

Innocenty X. Papież, który zalegalizował małżeństwa homoseksualne... zupełnie bezwiednie.Francesco Mascambruni był tylko małym trybikiem w maszynerii Stolicy Apostolskiej, ale za to trybikiem bardzo pomysłowym. Aby dorobić sobie do skromnego kościelnego uposażenia zaczął… podrabiać papieskie bulle. Na masową skalę i z oryginalnymi podpisami!

Mascambruni przyszedł na świat w 1609 roku w miasteczku Maceratesa. Jako młodzieniec przybył do Rzymu i rozpoczął pracę kopisty u boku swego krewnego – Giovanniego Camilla Mascambruni, adwokata konsystorialnego. W 1641 roku, po odbytych studiach prawniczych, znalazł zatrudnienie w kancelarii kardynała Giovanniego Battisty Pamphilliego.

Kiedy jego pracodawca został wybrany na Tron Piotrowy jako Innocenty X, kariera skromnego kopisty nabrała rozpędu. Dzięki protekcji ze strony szwagierki papieża – Olimpii Maidalchini Pamphilli, został mianowany kanonikiem sławnych bazylik pod wezwaniem Matki Boskiej Większej oraz świętego Piotra. Trzy lata po wyborze Pamphilliego został subdatariuszem Kamery Apostolskiej, urzędu zajmującego się administracją majątku Państwa Kościelnego oraz wydawaniem papieskich dokumentów.

Innocenty X był bardzo zdziwiony, gdy dowiedział się o sprawkach, w jakie wciągnął go Francesco Mascambruni. Rzeźba autorstwa Alessandro Algardi (fot. Ricardo André Frantz, lic. CC BY-SA 3.0).

Innocenty X był bardzo zdziwiony, gdy dowiedział się o sprawkach, w jakie wciągnął go Francesco Mascambruni. Rzeźba autorstwa Alessandro Algardi (fot. Ricardo André Frantz, lic. CC BY-SA 3.0).

Osobliwa dyspensa

Upadek kanonika przyszedł niespodziewanie, jak grom z jasnego nieba. Na początku 1652 roku w siedzibie Sekretariatu Stanu, przed obliczem prawej ręki papieża, monsignore Chigi, pojawił się rozwścieczony jezuita, ojciec Luigi Brandano – specjalny wysłannik Królestwa Portugalii do Stolicy Apostolskiej. W pełnym oburzenia tonie wypomniał, iż papież wydał skandaliczną dyspensę dla portugalskiego szlachcica – hrabiego Villafranca na ślub z pewną posażną damą.

W całej sprawie nie byłoby nic dziwnego i zdrożnego, gdyby owa kobieta nie okazała się… młodym i urodziwym chłopcem. Zarówno ksiądz udzielający sakramentu, hrabia jak i „panna młoda”, zostali uwięzieni przez Świętą Inkwizycję. Jeszcze większym niesmakiem napawał fakt, że hrabia wyasygnował aż 40 000 sztuk złota na papieski odpust, który przenosił rozpatrzenie sprawy z inkwizytorów na miejscowego ordynariusza, spokrewnionego z sodomitą.

Kiedy Rzym bawił się podczas jubileuszowego karnawału, papież borykał się z niemałą aferą...

Kiedy Rzym bawił się podczas jubileuszowego karnawału, papież borykał się z niemałą aferą…

Zarówno kardynał Chigi jak i papież Innocenty X, z przejęciem wysłuchali historii. Natychmiast zarządzili wewnętrzne dochodzenie w Kurii Rzymskiej. Audyt przyniósł niespodziewane rezultaty. W kancelarii datariusza, w wydziale zajmującym się tworzeniem diecezji i rozdziałem beneficjów, odnaleziono podróbki bulli papieskich. Ich autorem był niejaki Giuseppe Brignardelli, lecz zleceniodawcą okazał się Francesco Mascambruni.

Skandal stulecia

Bulla papieża Innocentego X. Ta akurat jest prawdziwa. Wiele nie było.

Bulla papieża Innocentego X. Ta akurat jest (chyba?) prawdziwa. Wiele nie było.

Żona skryby Brignardellego wyznała, że kilka dni wcześniej kanonik przyniósł za spełnioną usługę sumę 13 000 skudów na sfinansowanie ucieczki. Przeszukanie apartamentów subdatariusza wykazało, że duchowny opływał w niezmierzone luksusy.

Trzymał w swych pomieszczeniach nie tylko kiesy napełnione złotem, ale także wspaniałe komplety srebrnej zastawy, obicia i inne podarki. W ręce śledczych trafiło też 70 podrobionych bulli oczekujących na wysyłkę.

Stwierdzono, że Mascambruni pisał w nagłówku rolki pergaminu streszczenia dokumentu i podsuwał papieżowi do podpisu. Następnie odcinał nagłówek i spisywał czystopis o treści zupełnie innej niż wcześniej. Na przykład redagował zgodę na związki jednopłciowe.

Na koniec przyczepiał ołowianą pieczęć na czerwonej wstążce i wysyłał bullę przez kancelarię do odpowiedniego oddziału nuncjatury, w którym pracowali jego poplecznicy. Siatka ta obejmowała całą Europę a dowodem autentyczności dokumentów był w istocie prawdziwy podpis papieża.

Ten artykuł ma więcej niż jedną stronę. Wybierz poniżej kolejną, by czytać dalej.

Czy wiesz, że ...

...gdy w 1556 roku do Siedmiogrodu wróciła Izabela Jagiellonka, najstarsza córka Zygmunta Starego i Bony Sforzy oraz matka tamtejszego księcia, z okazji jej przyjazdu Izabeli 23-letni Stefan Batory wygłosił w nienagannej łacinie mowę powitalną? Nie mógł jeszcze wiedzieć, że dwie dekady później ożeni się z jej młodsza siostrą, Anną Jagiellonką, i zasiądzie na polskim tronie!

...Zawisza Czarny sporą część kariery wojskowej spędził pod obcymi sztandarami? Zaczynał w oddziałach margrabiego Prokopa Luksemburskiego, a potem zaciągnął się na służbę u węgierskiego króla Zygmunta Luksemburskiego.

...największą zbrodnią dokonaną przez Rosjan podczas powstania kościuszkowskiego była rzeź Pragi? Rosjanie szybko przerwali powstańcze umocnienia i rozbili większość polskich oddziałów. Następnie zaś przystąpili do brutalnego mordowania jeńców oraz miejscowych cywilów.

Komentarze (1)

  1. Dorota Odpowiedz

    Jakoś nieszczególnie mnie dziwi, że takie zdarzenia miały miejsce w kręgach papieskich. Skoro sama głowa Kościoła bardzo często interesowała się wszystkim, tylko nie sprawami duchowymi, trudno oczekiwać, żeby otoczenie nie chciało z tego skorzystać :)

Dodaj komentarz

Jeśli nie chcesz, nie musisz podawać swojego adresu email, nazwy ani adresu strony www. Możesz komentować całkowicie anonimowo.

Jeśli chcesz zgłosić literówkę lub błąd ortograficzny kliknij TUTAJ.