Tyrania nie popłaca. Najbardziej makabryczne śmierci dyktatorów

Autor: | 21 lutego 2014 | 281,235 odsłon

Liberyjski prezydent William Tolbert kochał pieniędze. Nieznająca granic pazerność była przyczyną jego zguby (źródło: wikimedia commons, domena publiczna).Podobno bycie bezwzględnym tyranem jest najlepszą gwarancją spokojnej starości. Może i tak, ale nie każdy dyktator miał okazję się o tym przekonać. Dzisiaj opowiemy o tych zbrodniarzach, którzy nie zdołali uciec przed sprawiedliwością. I o makabrycznym końcu, jaki ich spotkał.

Dobrze znane są losy tyranów, takich jak Adolf Hitler, Benito Mussolini czy choćby Nicolae Ceauşescu. W naszym zestawieniu nie będziemy o nich pisać. Skupimy się na bardziej egzotycznych postaciach. Listę mają (wątpliwy) zaszczyt otworzyć dwaj prezydenci Liberii, którzy w przeciągu zaledwie dekady przenieśli się na tamten świat w szczególnie krwawych okolicznościach.

Pokarm dla sępów. Śmierć Williama Tolberta

Pierwszym z nich był – rządzący krajem od 1971 r. – William Tolbert. Można powiedzieć, że odziedziczył on urząd po swoim przyjacielu Williamie Tubmanie. O ile jednak Tubmana bawiła władza, to Toblert – zgodnie z tym co pisał Ryszard Kapuściński w „Hebanie” – ponad wszystko kochał pieniądze:

Samuel Doe na tym zdjęciu nie wygląda na zbrodniarza, ale jak to często bywa pozory mylą.

Samuel Doe na tym zdjęciu nie wygląda na zbrodniarza, ale jak to często bywa pozory mylą.

Była to chodząca korupcja. Handlował wszystkim – złotem, samochodami, w chwilach wolnych sprzedawał paszporty. Za jego przykładem szła cała elita, owi potomkowie czarnych niewolników amerykańskich. Do ludzi wychodzących na ulicę z wołaniem o chleb i wodę Tolbert kazał strzelać. Jego policja zabiła setki ludzi.

Nic zatem dziwnego, że uciskani mieszkańcy kraju szybko mieli dosyć jego rządów. Z okazji postanowił skorzystać 28-letni sierżant Samuel Doe. Chociaż był półanalfabetą, miał wielkie aspiracje. Też chciał zostać dyktatorem! W tym celu zawiązał w liberyjskiej armii spisek i 12 kwietnia 1980 r. dokonał zamachu stanu.

Wraz z szesnastoma innymi żołnierzami Doe pod osłoną nocy wdarł się do pałacu prezydenckiego, gdzie szybko rozprawiono się z zaskoczoną ochroną. Następnie napastnicy poćwiartowali jeszcze żywego Tolberta w łóżku. Wyjęli mu wnętrzności i wyrzucili na dziedziniec psom i sępom na pożarcie. Stanowiło to złą wróżbę dla tych którzy dotychczas sprawowali władzę w kraju.

Pożarty przez rebeliantów. Żałosny koniec Samuela Doe

Samuel Doe niemal natychmiast pokazał na co go stać. W pierwszej kolejności przyznał sobie stopień generalski i ogłosił się prezydentem. Następnie zabrał się za czystki polityczne, przeprowadzając publiczną egzekucję 13 ministrów z poprzedniego rządu. Na ich miejsce powołał swoich współplemieńców, którzy jednak nie mieli zielonego pojęcia o tym, jak kierować państwem. Nastąpiła całkowita zapaść. Nie było światła, zamknięto sklepy, zamarł ruch na nielicznych drogach.

Stolica Liberii Monrowia. Pod rządami Samuela Doe miasto, podobnie jak i cały kraj, pogrążyło się w zupełnym marazmie (fot. Jonathan Harrison; lic CC ASA 1.0).

Stolica Liberii Monrowia. Pod rządami Samuela Doe miasto, podobnie jak i cały kraj, pogrążyło się w zupełnym marazmie (fot. Jonathan Harrison; lic CC ASA 1.0).

Aby utrzymać się przy władzy dyktator sięgnął po sprawdzone przez poprzednika metody. Spirala przemocy rozkręciła się na dobre. Ofiary szły już w tysiące. Teraz to Doe stał się znienawidzonym tyranem, a po władzę rękę wyciągnął Charles Taylor – były przyjaciel prezydenta.

Artykuł powstał głównie w oparciu o książkę „Ostatnie dni dyktatorów”, red. Diane Ducret, Emmanuel Hecht (Znak Horyzont 2014).

Artykuł powstał głównie w oparciu o książkę „Ostatnie dni dyktatorów”, red. Diane Ducret, Emmanuel Hecht (Znak Horyzont 2014).

Rewolta, która wybuchła w grudniu 1989 r., szybko ogarnęła cały kraj, ale w łonie samych powstańców nastąpił rozłam. Pojawiła się kolejna siła z niejakim Prince’em Johnsonem na czele. Liberię plądrowały już trzy frakcje.

Sytuacja w końcu zaniepokoiła przywódców innych krajów Afryki Zachodniej, którzy postanowili interweniować. Kontyngent wysłany przez Nigerię dotarł do portu w Monrowii latem 1990 r. Dziewiątego września Samuel Doe zdecydował, że musi na nabrzeżu osobiście powitać swoich wybawców. To był błąd, za który zapłacił śmiercią w strasznych męczarniach.

Mercedes dyktatora wpadł w zasadzkę zorganizowaną przez ludzi Johnsona. Zginęła cała obstawa. Doe został kilkukrotnie ranny w nogi, co skutecznie uniemożliwiło mu ucieczkę, ale był to dopiero początek jego cierpień. Rebelianci poddali go okrutnym torturom, mającym na celu zdobycie numeru jego szwajcarskiego konta.

Najpierw oprawcy przez kilkadziesiąt minut bili i kopali swoją ofiarę. W efekcie twarz Doe spuchła do tego stopnia, że prawie nic nie widział i miał ogromne problemy z mówieniem. Jednakże to nie wystarczyło, aby skłonić go do wyjawienia sekretu wartego miliony.

Kilkugodzinne tortury jakim został poddane Samuel Doe zostały uwiecznione na taśmie filmowej. Na zdjęciu okaleczony dyktator jest wypytywany o numer szwajcarskiego konta.

Kilkugodzinne tortury jakim został poddane Samuel Doe zostały uwiecznione na taśmie filmowej. Na zdjęciu okaleczony dyktator jest wypytywany o numer szwajcarskiego konta.

W tej sytuacji Johnson – który wszystko spokojnie nadzorował – kazał torturowanemu obciąć uszy, co też niezwłocznie zrobiono. Na nic się to zdało, obalony dyktator najwyraźniej miał zamiar zabrać do grobu swoją tajemnicę. Jak zauważył Ryszard Kapuściński:

Teraz Johnson właściwie nie wie, co robić dalej. Kazać mu uciąć nos? Rękę? Nogę? Najwyraźniej nie ma pomysłu. Zaczyna go to nudzić. – Zabierzcie go stąd! – rozkazuje żołnierzom, którzy wezmą go na dalsze tortury […]. Doe, katowany, żył jeszcze kilka godzin i umarł z upływu krwi.

Następnie zwłoki zostały poćwiartowane i częściowo zjedzone przez ludzi Johnsona. Tak wyglądał żałosny koniec sierżanta, marzącego o byciu dyktatorem. Warto dodać, że cały ten krwawy spektakl został nagrany na taśmę wideo, która szybko stała się: największą atrakcją na rynku mediów.

Ten artykuł ma więcej niż jedną stronę. Wybierz poniżej kolejną, by czytać dalej.

Strony: 1 2 3

Powiedz innym co myślisz:

Rafał KuzakRafał Kuzak - Magister historii, fan muzyki rockowej i dobrej książki. Współautor "Wielkiej Księgi Armii Krajowej". Autor ponad stu artykułów poświęconych głównie przedwojennej Polsce i II wojnie światowej. Obecny zastępca redaktora naczelnego „Ciekawostek historycznych”. Więcej informacji o autorze.

Imperium
Komentarze do artykułu (38)
 1. Komentarze do artykułu z naszego profilu na Fb //www.facebook.com/ciekawostkihistoryczne:

  Dawid S.: Niektóre kraje nie potrzebują demokracji… wystarczy spojrzeć na Irak, Libie, Egipt po ich obaleniu zaczął się jeszcze większy zamęt, ale to moje zdanie. Co nie zmienia faktu że zasłużyli sobie.

  Jeanine S.:
  To tak na okolicznosc Ukrainy ten artykul?

  Kamil Janicki: Nie potwierdzamy, nie zaprzeczamy. Ale oczywiście w pełni szanujemy niezależność Ukrainy i nawet nie przyszłoby nam do głowy, żeby mówić sąsiadom zza miedzy co powinni robić ze swoimi politykami…

  • Niektóre kraje potrzebują madrego monarchy – monarchii. Marks w Kapitale pisał: Demokracja to wyższa forma komunizmu. I tyle. Churchil po wojnie w swoich pamietnikach wmówił ogółowi, że demokracja to jest cos dobrego.Nigdy tak whistorii nie było. Demokracja grecka to wogóle cos innego niż współczesność. U steru demokracji wcześniej czy później zasiądą źli autokraci – Platon.

 2. Wybrane komentarze do artykułu z portalu Wykop.pl //www.wykop.pl/link/1877572/tyrania-nie-poplaca-najbardziej-makabryczne-smierci-dyktatorow/:

  Migfirefox:
  Znalezisko na czasie :)

  mehis:
  @Migfirefox: Poradnik obsługi dyktatora dla Ukraińców ;-)….

  histeryk_13: @Migfirefox: @mehis: No w sumie, na początku lat 30′ XX w., w czasie wielkiego głodu, występowały tam przypadki kanibalizmu, więc Janukowycz i reszta tych bandytów może faktycznie powinno się bać, że skończą jak Doe.

  darco3: u nas jeden generał driftuje na wózku co roku do szpitala w rocznicę stanu wojennego, a drugi niezdolny do procesu krząta się po ogródku w samych slipach, obydwaj czerstwi, starej daty, nigdzie poza ten świat się nie wybierają

  UrzadPracy: @darco3: Tyle że w 1994 roku był taki, co chciał zabić Jaruzelskiego i podjął się próby – więcej tutaj na ten temat //blogmedia24.pl/node/61179

  bm89: Nie stawiałbym Kadafiego na równi z pozostałymi. Za jego rządów w Libii było lepiej niż jest w Polsce, zwłaszcza pod względem gospodarki. Jedynymi, których gnębił byli wichrzyciele i buntownicy, co zresztą im się należało. Po prostu Amerykanom nie pasowało, że rośnie silny, bogaty i niezależny kraj. Tak więc zaczęli wmawiać Libijczykom, że potrzebują demokracji, a jednocześnie zbroili na potęgę i wspomagali buntowników – zwykłych bandytów i morderców. Teraz Libia ma – demokrację i „ogarnięty pożogą bordel” w kraju na najbliższe 50 lat. Zresztą niemal identyczna sytuacja była w Iraku jak rządził Saddam.

  Nawet ktoś wymyślił kawał, który to obrazuje.

  Czasy wojny w Libii:
  – Słuchaj, a Ty wiesz za co bombardują Kadafiego?
  – Za to, że zjednoczył swój naród, dał im preferencyjne kredyty i sprzedaje benzynę po 40 groszy za litr…
  – No to chwała Bogu, że u nas jest Platforma Obywatelska, która nigdy nie dopuści do takiej sytuacji…

 3. Autorem artykułu jest ponoć magister, a nie potrafi stawiać przecinków?! Przykładem są choćby ostatnie trzy zdania. Panie Rafale, jaką uczelnię pan kończył? Wstyd i żałość.

 4. Komentarze z facebookowego profilu Ciekawostki historyczne, o których prawdopodobnie nie słyszałeś //www.facebook.com/pages/Ciekawostki-historyczne-o-kt%C3%B3rych-prawdopodobnie-nie-s%C5%82ysza%C5%82e%C5%9B/157583547765498?fref=ts:

  Konrad M.: Pilsudski tez koniec koncow byl dyktatorem :(

  Adam Tony L.: Na yt jest filmik z ostatnich chwil tego dzikusa (bez rasistowskich podtekstów, koleś był potworem)…

  Jaroslav K.: a ci co go zjedli, to co?dzikusy ,dlatego Afryka jest taka a nie inna

 5. Dlaczego Kadafi musiał zginąć? Libia miała ogromne rezerwy złota, niezależny bank centralny, ogromne zasoby tzw. niebieskiego złota czyli wody (podziemne). Kadafi prowadził także niezależną politykę zagraniczną i chciał rozliczeń za ropę w Euro a nie w dolarach. Tzw. rebeliantami byli najemnicy dowodzeni przez – wszystko na to wskazuje – oficerów NATO. Francja za udział w napadzie na Libię otrzymać miała 30% udział w zyskach ze sprzedaży libijskiej ropy. Myślę, że Kadafi nie zasłużył sobie na takie towarzystwo jakie od Państwa otrzymał w powyższym artykule.
  Konkretnych linków już nie pamiętam jedynie ten mi się teraz nawinął pod rękę:
  //wiadomosci.monasterujkowice.pl/?p=9288

  Pozdrawiam autorów i twórców tej bardzo ciekawej strony!!!

  • Zastanawiam się, ile osób, które tak piszą, czytało o jego zbrodniach seksualnych chociażby.
   Facet na przykład przychodził do szkoły, głaskał dziewczynkę po głowie i wiadomo było, że niedługo wojskowi zabiorą ją na jedną z orgii tego „niewinnego dyktatora”. Bardzo miły pan.

   • Taaa…. Dziewczynke? A gendery ci sie nie pomylily?
    Z Kadafiego byl mniej wiecej taki gleboko wierzacy muzulmanin jak ze mnie katoliczka I wszystko wskazuje na to, ze wolal…chlopcow. Sami Libijczycy robili dwuznaczne miny, gdy udawal sie jeapem z jakims pieknym mlodym parucznikiem (czesto w pelnym makijazu; taki typ Valentino w roli Szejka), by sie pomodlic na pustyni.:)
    Mial dzieci I zone, ale…Oscar Wilde tez mial. Wydaje sie, ze kobiety najbardziej preferowal w swej gwardii przybocznej, ale nie byly to male, slabe dziewczynki…
    O co zaklad, ze to info o pedofilii pilkownika K. masz z jakiejs amerykanskiej szmaty dla ciemnego luda, he?
    Z homoseksualizmem Kadafiego nie mogli wyskoczyc, bo byloby to politically incorrect.

    • Zsodomizowanie Kadafiego pistoletem zdaje sie powyzsza wersje potwierdzac – milosc pulkownika do porucznikow byla w Libii Tajemnica Poliszynela. I ty bys wiedzial, gdybys arabski znal;)

 6. Przez rok pracowałem w Liberii i dość mocno interesowałem się krwawą historią tego kraju. Jeśli chodzi o Doe, to autor artykułu nie do końca ma rację. Jego rebelia nie była planowana. Wraz z grupą kompanów – żołnierzy udał się do pałacu prezydenckiego, aby upomnieć się o zaległy żołd. Jak przeszedł ochronę i w jaki sposób trafił do pokoi prezydenckich – tego nie wie nikt. Niemniej jednak tak się stało a śmierć prezydenta i przewrót wojskowy, jaki przypisuje się Samuelowi Doe to nic innego jak zwykły, niefortunny zbieg okoliczności.

 7. Trzeba dodać, że Libia pod rządami Kadafiego, była państwem bogtym a obywatelom żyło się bardzo dobrze, Polacy mogli tylko pomarzyć o takiej stopie życia. Niestety wielu państwom się to nie podobało. I wywołano sztuczne protesty za amaerykańskie pieniądze. Obecnie Libia jest ruiną.

Dodaj swój komentarz:

Dodaj komentarz


Jeśli nie chcesz, nie musisz podawać swojego adresu e-mail, nazwy ani adresu strony www. Możesz komentować całkowicie anonimowo.
Jeśli chcesz zgłosić literówkę lub błąd ortograficzny kliknij TUTAJ.

Nasze wydawnictwo

Dlaczego Haitańczycy uważają Jezusa za zombie i co do tego mają słowiańskie strzygonie?

Kup naszą nową książkę i przekonaj się, że prawda o żywych trupów jest dziwniejsza niż fikcja,

Wydaje się Wam, że wiecie już wszystko o żywych trupach? Uważacie, że są one tylko wytworem show biznesu, na dodatek mocno już wyeksploatowanym? Sięgając po naszą nową książkę przekonacie się, że prawda o żywych trupach jest zdecydowanie bardziej zaskakująca niż literacka czy filmowa fikcja.

15 maja 2016 | Czytaj dalej...

Życie to nie bajka. Kup naszą najnowszą książkę i poznaj makabryczne oblicze historii

Zombie_zapowiedz

Czarna magia. Krwawe ofiary składane pradawnym bogom. Ludzie pogrzebani żywcem. I sprawdzone sposoby naszych przodków na pozbycie się nieproszonych gości z zaświatów. To tylko kilka z mrożących krew w żyłach tematów, o których przeczytacie w najnowszej książce „Ciekawostek historycznych”.

8 maja 2016 | Czytaj dalej...

Epoki

Kategorie

Facebook


Polecamy

Rekrutacja na Asystenta

Czy wiesz że...

russian-1
zachodni korespondenci ukrywali przed światem klęskę głodu na Ukrainie w latach 1932-33 i powielali radziecką propagandę o sukcesach pięciolatki bo… bali się o swoje akredytacje prasowe?

Na-ksiezycu
udział Polaków w podboju kosmosu był większy, niż powszechnie się sądzi? Bez pracy takich naukowców jak Mieczysław Bekker czy Wojciech Rostafiński człowiek nie postawiłby stopy na Księżycu.

Une_leçon_clinique_à_la_Salpêtrière
na przełomie XIX i XX wieku wielu naukowców dało się porwać modzie na spirytyzm? Konstruktorzy i wynalazcy, umysły ścisłe, wieczorami brali udział w seansach mediumicznych!