Kontrowersje, odkrycia, bohaterowie i łajdacy. Fascynujące opowieści na każdy dzień od najpopularniejszego magazynu o historii w Polsce

Zoofil-ekshibicjonista. Czy to najbardziej zboczony dyktator ostatnich dekad?

Król Mswati III ma zdecydowanie oryginalne preferencje seksualne (fot. Amada44 lic. domena publiczna).Nigdy nie słyszeliście o jego osiągnięciach. Na temat państwa, którym rządzi wiecie tyle, że leży gdzieś w Afryce. O jego seksualnych ekscesach warto jednak poczytać. Ku przestrodze. Bo takie rzeczy powinny były już dawno odejść do historii! 

Mswati III zasiadł na tronie Suazi w roku 1986. Władzę sprawuje aż do dzisiaj. Poza królem w Suazi panuje też bieda. Większość mieszkańców tego niewielkiego afrykańskiego państwa, graniczącego z Mozambikiem i RPA wegetuje w skrajnym ubóstwie. Średnia długość życia to niewiele ponad 30 lat i jest ona najniższa na świecie.

Król traktuje pieniądze Banku Centralnego, jakby pochodziły z jego własnej kieszeni, gdy tymczasem naród Suazi wyniszcza epidemia AIDS. Czego jednak spodziewać się po władcy, który uznał, że zamiast wydać pieniądze na terapię dla chorych… lepiej ich wysterylizować i oznaczyć?

Główną metodą zapobiegającą chorobom miałby być celibat, wybrany nie bez przyczyny, bowiem nie wymaga żadnych nakładów finansowych. Poddani niech zatem żyją w biedzie i powstrzymują się od seksu, Mswati III będzie zaś korzystał z zasobów finansowych kraju oraz możliwości ożenku z najpiękniejszymi kobietami w liczbie kilkunastu.

Suazi to niewielkie i biedne państwo graniczące z RPA i Mozambikiem. Nie przeszkadza to jednak władcy opływać w luksusy i przepuszczać państwowych pieniędzy na własne zachcianki (autor: Rei-artur; lic. CC-BY-SA-2.5).

Suazi to niewielkie i biedne państwo graniczące z RPA i Mozambikiem. Nie przeszkadza to jednak władcy opływać w luksusy i przepuszczać państwowych pieniędzy na własne zachcianki (autor: Rei-artur; lic. CC-BY-SA-2.5).

Im więcej żon, tym więcej problemów

Wieści dochodzące z suazyjskiego monarszego dworu to niezłe kąski dla plotkarskich portali. Choć każdy tekst wymaga krótkiego wyjaśnienia, o kim jest w nim mowa. Gdy media informowały, że Mswati III został zdradzony przez jedną ze swoich licznych żon… większość ludzi dopiero dowiedziała się o jego istnieniu. W 2010 roku małżonka władcy absolutnego, niejaka Nothando Dube, zdradziła go z tamtejszym ministrem finansów. Skutkiem był skandal, interwencja samej królowej matki i rozwód.

Pikanterii sytuacji dodaje fakt, że minister Ndumis Mamba, z którym Dube dopuściła się cudzołóstwa, nie tylko pracował dla króla, ale także się z nim przyjaźnił. Dube została osadzona w areszcie domowym a ostatecznie wypędzona. Stało się to, gdy w trosce o zdrowie swojego dziecka, zatrzymana przez jednego ze strażników, potraktowała go gazem pieprzowym.

Władza jest seksi? Nie w tym wykonaniu

Tyle jeśli chodzi o drobne skandaliki.  Rok później zaczęły pojawiać się naprawdę szokujące pogłoski. Pisano, że w Suazi odbywa się dziwaczna uroczystość, której rytuały są odstręczające nawet jak na standardy wyuzdanych dyktatorów. Rokrocznie w tym niewielkim państwie organizowany jest festiwal Incwala. Zaczyna się on w pierwszych dniach grudnia i trwa do końca stycznia. Poddani świętują wówczas powrót króla do życia publicznego po duchowej kontemplacji, ten zaś umacnia swoją władzę i pozycję w państwie.

Brzmi normalnie? Tylko z pozoru. Festiwal od zawsze otoczony był aurą mistycyzmu i tajemnicy. Do momentu, aż Sithembiso Simelane, jeden z uczestników święta, postanowił podzielić się wspomnieniami z jego obchodów. Całą sprawę bardzo dokładnie opisuje w swojej książce pod tytułem „Jak zostać dyktatorem. Podręcznik dla nowicjuszy” Mikal Hem:

Czy wiesz, że ...

...oddział Mariana Bernaciaka ps. "Orlik" zdołał sforsować ubeckie więzienie powiatowe w Puławach? Była to prawdziwa forteca, pilnie strzeżona, obwarowana, z garnizonem radzieckim w pobliżu. Mimo to, dzięki szybkiej akcji, uwolnili 107 więźniów i wystrychnęli na dudka Sowietów

...o mieszkańcach Mari El, małej autonomicznej republiki na wschodnim krańcu europejskiej części Federacji Rosyjskiej, mówi się, że są ostatnimi autentycznymi poganami w Europie? Co najciekawsze, wierzenia Maryjczyków pozostały od tysiącleci praktycznie nienaruszone.

...w Polsce za czasów komuny istniała najprawdziwsza szkoła szpiegów? W ośrodku w Starych Kiejkutach szkolono agentów, którzy byli piekielnie skuteczni. Dzięki temu polski peerelowski wywiad wyrósł na prawdziwą potęgę, plasując się tuż za służbami z USA i ZSRR.

...poeta francuski Paul Eluard był tak dumny ze swojej pięknej żony, że nosił w portfelu jej nagie zdjęcia, które pokazywał swoim rozmówcom?

Komentarze (23)

  • Szaman Odpowiedz

   Ta z „borzej ” łaski dziennikarka powinna zoztać przeszkolona plemiennie , wtedy nie posała by głupot na użytek wszelki ……

 1. Dziwak Odpowiedz

  W tej sytuacji informacja, że autorka tekstu jest miłośniczką „wszystkiego co związane z dyktatorami” nabiera nowego znaczenia ;)

 2. Czytacz Odpowiedz

  Karygodny tekst:-) wszak to jest ich uświęcona wielowiekowa tradycja, autorka tekstu to szowinistka. Pewnie chciałaby ich nawracać jak Indian w obu Amerykach. Apeluję o natychmiastowe publiczne pokajanie się autorki! W przypadku nie uczynienia tego debatę nad jej rasizmem i europocentryzmem. Wstyd pani Zuzanno ;-)

 3. PePeSza Odpowiedz

  Ocho widzę że jełopy tutaj walczą z poprawnością polityczną której w Polsce nigdy nie było, jedyny przypadek poprawności politycznej to wyrugowania „cygana” na rzecz „roma”.

 4. Kola Odpowiedz

  Oglądałam kiedyś dokument o tym gościu. Mieszkańcy Suazi mają taką inwokację do niego: „Ty, co masz wytrysk w kobiecie i w krowie…!” I to jest okrzyk podziwu oczywiście. W sumie to przerażające, tylko ciekawe, czy wynika z rzeczywistej zoofilii tego tyfusa, czy to pozostałości po jakichś afrykańskich półzwierzęcych rytuałach. Bo, że jest tam na pół-zwierzęco, to niestety prawda. Większość kobiet doświadczyła gwałtu, w drodze do szkoły, po wodę, do lasu po drewno… Słuchałam tych biednych dziewczyn i one ze straszliwym zrezygnowaniem mówiły o tym, że jeśli jeszcze nikt ich nie zgwałcił, to się na pewno niebawem zdarzy. I każda marzy, żeby być kolejną żoną tego, co ma wytrysk i w kobiecie i w krowie.

 5. zetty Odpowiedz

  Ech, czy ktoś ma jeszcze wątpliwości, że Afrykanie byli najszczęśliwsi pod rządami kolonizatorów? Może nie wszystkich i nie zawsze, bo np. Belgowie popełniali w Kongo przerażające zbrodnie za czasów rządów króla Leopolda II-go, ale generalnie – to kolonizatorzy przynieśli Afryce pokój, dobrobyt, rozwój medycyny, miast, edukacji, kultury… Jak widać, niektóre ludy MUSZĄ żyć pod panowaniem innych, bo same nie są w stanie się normalnie rządzić. Przykre, ale prawdziwe.

  • Paweł Odpowiedz

   W RPA czy Rodezji też nie było wesoło. Chociaż na dobrą sprawę teraz w Zimbabwe jest chyba gorzej niż za czasów kolonialnych. Ale są kraje, które jakoś sobie radzą, np. Ghana.

 6. Mateusz Ciechanowski Odpowiedz

  Jakoś dziwnie w czasach przedkolonialnych w Zimbabwe wznoszono setki kamiennych budowli, w Timbuktu był uniwersytet i wielkie biblioteki, zaś wzdłuż wybrzeża Tanzanii i Kenii ciągnęły się kamienne miasta, w których mówiono nie po arabsku, ale w suahili. Etiopia miała miasta, pismo i kamienne kościoły pół tysiąca lat wcześniej niż Polska. Również cała Nigeria to cywilizacja miejska na długo przed epoką kolonialną – miasta, obronne mury, szlaki handlowe, świetna metalurgia (brązy z Beninu!). Afryka w ogóle weszła w epokę żelaza niezależnie od Europy. Ale po pierwsze – czy zacofanie cywilizacyjne oznacza, że lepiej dla danego kraju, żeby go najechali obcy, wymordowali 1/3, wszystko zaorali, a tych co przeżyli, zagonili batem do pracy dla siebie? Bo to oznaczał kolonializm.

  • Nasz publicysta |Anna Dziadzio Odpowiedz

   Zadał Pan trudne pytanie. Właśnie krzewieniem cywilizacji usprawiedliwiano niszczenie innych kultur. Ale czy inne rzeczywiście oznaczało na niższym poziomie i zacofane? Musimy sobie z perspektywy czasu odpowiedzieć na pytanie czy dla zdobyczy materialnych było warto zrównać z ziemią niepowtarzalne i wyjątkowe ludy i ich dorobek.

 7. Krzysztof Odpowiedz

  Dla kontrastu chciałbym wszakże dodać, że nieco obok leży królestwo Lesotho, którego obecny król Letsie III jest spokojnym, przyzwoitym i bardzo wysoko wykształconym człowiekiem, pełniącym w swoim państwie funkcje wyłącznie reprezentacyjne. Można? Można! Nawet w Afryce Południowej.

 8. Nik Odpowiedz

  Kolonializm ma plusy i minusy, choć zdecydowanie więcej tych drugich. Niewolnictwo, aparthaid, zacofanie, sztuczne konflikty,wyzysk to minusy. Z plusów to infrastruktura, drogi, koleje, jednak wiedza, górnictwo,technika. Tragiczny przykład o Zimbabwe. Niegdyś najbogatszy kraj obok RPA, a dzisiaj bida prawie największa na świecie. A upadek zacząl sie od wygonienia 60 tys. białych , plantatorów, którzy zapewniali godziwe wynagrodzenie wszystkim warstwom społecznym, ale co po niektórym się to nie podobało i zapragnęli nacjonalizacji farm.

Dodaj komentarz

Jeśli nie chcesz, nie musisz podawać swojego adresu email, nazwy ani adresu strony www. Możesz komentować całkowicie anonimowo.

Jeśli chcesz zgłosić literówkę lub błąd ortograficzny kliknij TUTAJ.