Ciekawostki Historyczne

31 marca do Libii powróciło 9 artefaktów: kamienne głowy, urny i wyroby garncarskie. Wcześniej zostały nielegalnie wydobyte i przewiezione do USA.

Każda wojna, czy to domowa, czy też w następstwie inwazji ze strony innego państwa, staje się okazją do grabieży – w tym dóbr kultury i sztuki. Nie inaczej wyglądała sytuacja w przypadku wojny domowej w Libii, do której doszło w czasie tzw. Arabskiej Wiosny Ludów, już po obaleniu Muammara Kaddafiego, choć do kradzieży dochodziło także i wcześniej. Sporo ze znajdujących się w tamtejszych zbiorach muzealnych antyków zostało nielegalnie sprzedanych i przemyconych do innych państw.

Zwrócone skarby

W dniu 31 marca część z nich trafiła z powrotem do Libii. Do kraju powróciło 9 artefaktów: kamienne głowy, urny i wyroby garncarskie. Państwem, które je zwróciło, są Stany Zjednoczone. Wszystkie zabytki zostały wcześniej nielegalnie wydobyte i przewiezione do USA. Tam zidentyfikował je zespół archeologów współpracujących z prokuratorem okręgowym Manhattanu, Alvinem Braggiem. Obecnie znajdują się w Trypolisie, w zlokalizowanym w pałacu Idrisa (byłego króla Libii) muzeum.

Oddane artefakty trafiły do Trypolisu. Obecnie znajdują się w zlokalizowanym w pałacu Idrisa (byłego króla Libii) muzeum.fot.paolocason.it/domena publiczna

Oddane artefakty trafiły do Trypolisu. Obecnie znajdują się w zlokalizowanym w pałacu Idrisa (byłego króla Libii) muzeum.

 Spośród tych 9 zwróconych przedmiotów dwa są szczególnie interesujące. I cenne, ponieważ razem warte są ponad 500 000 dolarów. Oba zostały zrabowane z Cyreny i przebyły długą drogę, zanim trafiły do USA. Pierwszym z nich jest głowa kobiety z woalką warta ok. pół miliona dolarów. Szacuje się, że pochodzi ona z 350 roku p.n.e. Została skradziona z nagrobka. Wywieziono ją do Egiptu, a ostatecznie w 1998 roku znalazła się… na wystawie Metropolitan Museum of Art. Drugim przedmiotem jest popiersie brodatego mężczyzny o wartości 30 000 dolarów. Również i ono zostało wykradzione z grobu. Do Nowego Jorku dotarło z „przesiadką” w Genewie. Ocenia się, że popiersie to powstało między 100 a 300 rokiem.

Zawoalowana głowa damy

Pozostaje kibicować dalszemu zwrotowi zrabowanych antyków oraz mieć nadzieję, że osoby zaangażowane w ich przemyt zostaną przykładnie ukarane.

Zobacz również:

Źródła

  1. D.A. Bragg Returns Two Antiquities Valued at Over $500,000 to the People of Libya, www.manhattanda.org, (dostęp: 04.04.2022).
  2. Looted Libyan artifacts returned by U.S., www.reuters.com (dostęp: 04.04.2022).
  3. Murad, US returns smuggled ancient artifacts to Libya, www.abcnews.go.com (dostęp: 04.04.2022).

KOMENTARZE

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

W tym momencie nie ma komentrzy.

Zobacz również

Średniowiecze

Zastawiony, ukryty, wyrzucony i rozkradziony. Losy skarbu średzkiego

Skarb miał być zastawem na poczet starań o cesarską koronę. Ukryto go zapewne w czasie pogromu Żydów. Gdy go odnaleziono, duża jego część trafiła na...

22 sierpnia 2022 | Autorzy: Herbert Gnaś

Starożytność

W Indiach odnaleziono słoje stworzone przez tajemniczy lud.

W Indiach naukowcy odkryli gigantyczne i tajemnicze słoje, które w starożytności mogły być używane do pochówku ludzi. Nie wiadomo jednak, kto mógł je stworzyć.

5 kwietnia 2022 | Autorzy: Redakcja

Starożytność

W Izraelu odnaleziono „przeklętą” tabliczkę

Kilka dni temu izraelskie portale informowały o spektakularnym odkryciu. Chodzi o... tabliczkę o wymiarach 2 na 2 cm. Dlaczego jest taka niezwykła?

4 kwietnia 2022 | Autorzy: Herbert Gnaś

Druga wojna światowa

„Ksiądz złodziej” ocalił przed Niemcami jeden z największych skarbów kultury w Polsce. Ale nie on jeden...

W czasie II wojny światowej Niemcy ukradli z Polski bezcenne skarby kultury. Ich ofiarą padały też kościoły. Część dóbr udało się jednak ocalić przed grabieżą.

24 listopada 2021 | Autorzy: Włodzimierz Kalicki

Zimna wojna

Tyrania nie popłaca. Najbardziej makabryczne śmierci dyktatorów

Podobno bycie bezwzględnym tyranem jest najlepszą gwarancją spokojnej starości. Może i tak, ale nie każdy dyktator miał okazję się o tym przekonać. Dzisiaj opowiemy o...

21 lutego 2014 | Autorzy: Rafał Kuzak

Jeśli chcesz zgłosić literówkę lub błąd ortograficzny kliknij TUTAJ.

Najciekawsze historie wprost na Twoim mailu!

Zapisując się na newsletter zgadzasz się na otrzymywanie informacji z serwisu Lubimyczytac.pl w tym informacji handlowych, oraz informacji dopasowanych do twoich zainteresowań i preferencji. Twój adres email będziemy przetwarzać w celu kierowania do Ciebie treści marketingowych w formie newslettera. Więcej informacji w Polityce Prywatności.