Ciekawostki Historyczne

Kilka dni temu izraelskie portale informowały o spektakularnym odkryciu. Chodzi o... tabliczkę o wymiarach 2 na 2 cm. Dlaczego jest taka niezwykła?

Podczas konferencji prasowej w Houston szczegóły przedstawił kierujący międzynarodowym zespołem badaczy dr Scott Stripling. Chodzi o tabliczkę, która została odnaleziona na górze Ebal. Jej wyjątkowość wynika z kilku rzeczy. Po pierwsze – zostało na niej zapisane imię Boga. Po drugie – ze względu na jej szacowany wiek. I po trzecie dlatego, że jest ona w pewien sposób „przeklęta”.

Czytaj też: Gra planszowa sprzed 4000 lat

Pradawne przekleństwo

Zacznijmy od środka. Ocenia się, że tabliczka pochodzi aż z epoki brązu, z około 1200 roku p.n.e. Dlaczego jest to tak istotne? Ponieważ gdyby zostało to potwierdzone, radykalnie „cofnęłoby to zegarki” wiedzy na temat piśmienności zamieszkującej starożytny Izrael ludności. Przechodząc do imienia Boga: na tabliczce zapisano je jako YHWH. Czemu w ten sposób? Otóż jest to tzw. zapis protoalfabetyczny, w którym uwieczniane są spółgłoski oraz samogłoski długie. Najstarszy dotychczas znany taki izraelski zapis imienia Boga jest „młodszy” o około 500 lat, a zatem cofnięcie wskazówek i tego zegara byłoby znaczące.

Tabliczka pochodzi aż z epoki brązu, z około 1200 roku p.n.e.fot.Michael C. Luddeni/Associates for Biblical Research

fot. Michael C. Luddeni/Associates for Biblical Research Tabliczka pochodzi aż z epoki brązu, z około 1200 roku p.n.e.

Interesujący jest też sam tekst z tabliczki. Zawiera on 40 hebrajskich liter. Treść napisu wyjaśnia, dlaczego tabliczka ta została okrzyknięta mianem „przeklętej”. Najprawdopodobniej bowiem w tłumaczeniu brzmi: „Przeklęty, przeklęty, przeklęty – przeklęty przez Boga YHW. Umrzesz przeklęty. Przeklęty z pewnością umrzesz. Przeklęty przez YHW – przeklęty, przeklęty, przeklęty”.

Zresztą i samo miejsce odnalezienia tabliczki ma swoje znaczenie. Góra Ebal zgodnie z Księgą Powtórzonego Prawa Starego Testamentu to bowiem… miejsce przeklęte! Pozostaje mieć nadzieję, że członkom ekipy archeologicznej nic złego w najbliższej przyszłości się nie przydarzy…

Zobacz również:

Źródła

 1. Borschel-Dan, Archaeologist claims to find oldest Hebrew text in Israel, including the name of God, www.timesofisrael.com, dostęp: 31.03.2022.
 2. Heinrich, Archaeologists believe they found the oldest Hebrew text in Israel – including the name of God, www.allisrael.com, dostęp: 31.03.2022.

 

KOMENTARZE (14)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Mirosław

Dobrze by było żeby wreszcie Izrael znalazł jakikolwiek dowód na to że kiedykolwiek b9ylo w egipcie w jakiejkolwiek formie. Na razie to stary testament opiera się na kłamstwie jakiegoś wymyślonego eksodusu a nowy testament opiera się na starym więc jest tak samo kija wart. A bóg to może niech znajdzie lepszy sposób komunikacji niż tabliczki pisane przez antycznych jaskiniowców.

  Krzysztof

  Bóg jest większy od ciebie

   M.

   Boga nie ma, ale za to jest kosmos ♡

  Siwa

  Szda że nie zobaczę Twojej miny jak po śmierci spotkasz się z Bogiem i będziesz prosił o przebaczenie.Szkoda!

   Dr

   Nie zobaczysz bo nie ma boga w tego co wierzysz. Koniec tematu.

   MrX

   Jeśli jesteś mi to w stanie UDOWODNIC podczas POWTARZALNEGO EKSPERYMENTU w kontrolowanym środowisku laboratoryjnym to wtedy jak najbardziej uwierzę , jeśli nie to … wszystkie te bajki z mchu i paproci możesz sobie w buty schować bo jedyny dowód , ktory masz to książka przepisywana i redagowana tysiące razy na przestrzeni wieków

  Judek

  No takiego głupiego luda jak ty to chyba nie ma. 😃 Ament

  Edmund

  Wierzę w istnienie Boga, ale absolutnie nie wierzę w tego bożka wymyślonego przez żydów i na żydowskie potrzeby. To jakieś szkaradzielstwo i potwór ciąle spragniony krwi, satrapa i nacjonalista, każący mośkom zabijanie wszystkiego co nie żydowskie. Nic więc dziwnego, że takie coś nie ma imienia i nawet nie wolno wymawiać takowego!

NIEPAPIEŻ

WSZYSTKIE RELIGIE,A JEST ICH KILKASET OBECNIE, MÓWIĄ,ŻE POCHODZĄ OD TEGO SAMEGO JEDNEGO BOGA!!WIELE DANYCH WSKAZUJE,ŻE ŻYCIE NA ZEMI PRZYSZŁO Z KOSMOSU I KEDYŚ DOTEGO KOSMOSU WRÓCI!!WIELE TOWRÓW RELGIJINYCH, SEKT, DZIAŁA BY OSZUKWIAĆ MALUCZKICH, BY ICH KAPŁANI ŻYLI W PRZEPYCHU, KARMIAC LUDZI KŁAMSTWEM!!

  simeoni######

  wszystkie religie maja jednego Boga i od niego pochodza poszło o kasę i tak powstały sekty czyli współczesne religie kasa. kasa

r

Żona zna hebrajski, nie widzi na tej tabliczce żadnych liter, a co dopiero całe zdanie. Ktoś sobie tutaj pofantazjował.

Edmund

W Izraelu nigdy nie było Izraela. Wszystko to jest wymysłem kapłanów żydowskich bo nawet słowo „żyd” nie jest określeniem narodowości ale określeniem wyznawcy jahwizmu. Rząd obecnego Izraela zlecił grupie badaczy odnalezienie dowodów na istnienie dawnego Izraela, jednak pomimo wielkiego wysiłku nie znaleźli oni NIC, a w efekcie poszukiwań 70% z nich stało się ateistami!! Wymyślony bożek, wymyślony Izrael i wymyślona biblia, czyli dziejowe oszustwo religijne!!

Antyreligia

Właśnie to ŻYDOWSKA / IZRAELSKA natura …przeklęty, przeklęty, przeklęty … sami po sobie oceniają.
Gdzie Żydzi tam i wieczne problemy. Szkoda że zamiast Jezusa nie zabili Don Corleone. Mielibyśmy spokój

Don C!

Gdzie Żydzi / Izraelici tam zawsze problemy, oszustwa, kaźnie, wszystko co najgorsze. Od lat nam to towarzyszy. Nowe pokolenie powinno sie zdystansować od tej WIEKOWEJ obłudy. SZKODA ŻE ZABILI JEZUSA, dla nas byłoby gdyby był to PAPA Don CORLEONE. Już byśmy mieli z nimi spokx od daaaawna

Zobacz również

Zimna wojna

Jak Izrael odzyskał niepodległość?

Polska odzyskała niepodległość po 123 latach zaborów. Izrael musiał czekać na możliwość ponownego zaistnienia na mapie świata aż 1878 lat.

21 maja 2023 | Autorzy: Herbert Gnaś

Historia najnowsza

USA zwróciły Libii skradzione w różnych okolicznościach artefakty

31 marca do Libii powróciło 9 artefaktów: kamienne głowy, urny i wyroby garncarskie. Wcześniej zostały nielegalnie wydobyte i przewiezione do USA.

8 kwietnia 2022 | Autorzy: Herbert Gnaś

Starożytność

Mechanizm z Antykithiry. Antyczny cud techniki

Mechanizm z Antykithiry zawsze będzie zadziwiać. Jak coś tak zaawansowanego mogło powstać tak dawno? Co osiągnęliby jego twórcy, dysponując obecną technologią?

23 marca 2022 | Autorzy: Herbert Gnaś

Historia najnowsza

Archeolodzy znaleźli czterdzieści bezgłowych, rzymskich szkieletów w Fleet Marston

Ciała znalezione na cmentarzu w pobliżu Aylesbury mogły należeć do rzymskich „przestępców” lub „wyrzutków”. Odkryto również 1200 monet.

7 lutego 2022 | Autorzy: Redakcja

Starożytność

Gra planszowa sprzed 4 tysięcy lat znaleziona przez polskich archeologów

Niezwykłe znalezisko w Omanie – polscy archeolodzy natrafili na grę planszową sprzed 4000 lat. To „najbardziej pasjonujące” odkrycie w ostatnim sezonie badań.

11 stycznia 2022 | Autorzy: Redakcja

Historia najnowsza

Sensacyjne znalezisko: tropy dinozaurów na Mazowszu

W kopalni odkrywkowej w Borkowicach natrafiono na doskonale zachowane tropy i kości dinozaurów. Eksperci ocenili ich wiek na ok. 200 milionów lat.

14 grudnia 2021 | Autorzy: Redakcja

Jeśli chcesz zgłosić literówkę lub błąd ortograficzny kliknij TUTAJ.

Najciekawsze historie wprost na Twoim mailu!

Zapisując się na newsletter zgadzasz się na otrzymywanie informacji z serwisu Lubimyczytac.pl w tym informacji handlowych, oraz informacji dopasowanych do twoich zainteresowań i preferencji. Twój adres email będziemy przetwarzać w celu kierowania do Ciebie treści marketingowych w formie newslettera. Więcej informacji w Polityce Prywatności.