Ciekawostki Historyczne

Kilka dni temu izraelskie portale informowały o spektakularnym odkryciu. Chodzi o... tabliczkę o wymiarach 2 na 2 cm. Dlaczego jest taka niezwykła?

Podczas konferencji prasowej w Houston szczegóły przedstawił kierujący międzynarodowym zespołem badaczy dr Scott Stripling. Chodzi o tabliczkę, która została odnaleziona na górze Ebal. Jej wyjątkowość wynika z kilku rzeczy. Po pierwsze – zostało na niej zapisane imię Boga. Po drugie – ze względu na jej szacowany wiek. I po trzecie dlatego, że jest ona w pewien sposób „przeklęta”.

Czytaj też: Gra planszowa sprzed 4000 lat

Pradawne przekleństwo

Zacznijmy od środka. Ocenia się, że tabliczka pochodzi aż z epoki brązu, z około 1200 roku p.n.e. Dlaczego jest to tak istotne? Ponieważ gdyby zostało to potwierdzone, radykalnie „cofnęłoby to zegarki” wiedzy na temat piśmienności zamieszkującej starożytny Izrael ludności. Przechodząc do imienia Boga: na tabliczce zapisano je jako YHWH. Czemu w ten sposób? Otóż jest to tzw. zapis protoalfabetyczny, w którym uwieczniane są spółgłoski oraz samogłoski długie. Najstarszy dotychczas znany taki izraelski zapis imienia Boga jest „młodszy” o około 500 lat, a zatem cofnięcie wskazówek i tego zegara byłoby znaczące.

Tabliczka pochodzi aż z epoki brązu, z około 1200 roku p.n.e.fot.Michael C. Luddeni/Associates for Biblical Research

fot. Michael C. Luddeni/Associates for Biblical Research Tabliczka pochodzi aż z epoki brązu, z około 1200 roku p.n.e.

Interesujący jest też sam tekst z tabliczki. Zawiera on 40 hebrajskich liter. Treść napisu wyjaśnia, dlaczego tabliczka ta została okrzyknięta mianem „przeklętej”. Najprawdopodobniej bowiem w tłumaczeniu brzmi: „Przeklęty, przeklęty, przeklęty – przeklęty przez Boga YHW. Umrzesz przeklęty. Przeklęty z pewnością umrzesz. Przeklęty przez YHW – przeklęty, przeklęty, przeklęty”.

Zresztą i samo miejsce odnalezienia tabliczki ma swoje znaczenie. Góra Ebal zgodnie z Księgą Powtórzonego Prawa Starego Testamentu to bowiem… miejsce przeklęte! Pozostaje mieć nadzieję, że członkom ekipy archeologicznej nic złego w najbliższej przyszłości się nie przydarzy…

Zobacz również:

Źródła

 1. Borschel-Dan, Archaeologist claims to find oldest Hebrew text in Israel, including the name of God, www.timesofisrael.com, dostęp: 31.03.2022.
 2. Heinrich, Archaeologists believe they found the oldest Hebrew text in Israel – including the name of God, www.allisrael.com, dostęp: 31.03.2022.

 

KOMENTARZE (9)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Mirosław

Dobrze by było żeby wreszcie Izrael znalazł jakikolwiek dowód na to że kiedykolwiek b9ylo w egipcie w jakiejkolwiek formie. Na razie to stary testament opiera się na kłamstwie jakiegoś wymyślonego eksodusu a nowy testament opiera się na starym więc jest tak samo kija wart. A bóg to może niech znajdzie lepszy sposób komunikacji niż tabliczki pisane przez antycznych jaskiniowców.

  Krzysztof

  Bóg jest większy od ciebie

   M.

   Boga nie ma, ale za to jest kosmos ♡

  Siwa

  Szda że nie zobaczę Twojej miny jak po śmierci spotkasz się z Bogiem i będziesz prosił o przebaczenie.Szkoda!

   Dr

   Nie zobaczysz bo nie ma boga w tego co wierzysz. Koniec tematu.

  Judek

  No takiego głupiego luda jak ty to chyba nie ma. 😃 Ament

NIEPAPIEŻ

WSZYSTKIE RELIGIE,A JEST ICH KILKASET OBECNIE, MÓWIĄ,ŻE POCHODZĄ OD TEGO SAMEGO JEDNEGO BOGA!!WIELE DANYCH WSKAZUJE,ŻE ŻYCIE NA ZEMI PRZYSZŁO Z KOSMOSU I KEDYŚ DOTEGO KOSMOSU WRÓCI!!WIELE TOWRÓW RELGIJINYCH, SEKT, DZIAŁA BY OSZUKWIAĆ MALUCZKICH, BY ICH KAPŁANI ŻYLI W PRZEPYCHU, KARMIAC LUDZI KŁAMSTWEM!!

  simeoni######

  wszystkie religie maja jednego Boga i od niego pochodza poszło o kasę i tak powstały sekty czyli współczesne religie kasa. kasa

r

Żona zna hebrajski, nie widzi na tej tabliczce żadnych liter, a co dopiero całe zdanie. Ktoś sobie tutaj pofantazjował.

Zobacz również

Historia najnowsza

USA zwróciły Libii skradzione w różnych okolicznościach artefakty

31 marca do Libii powróciło 9 artefaktów: kamienne głowy, urny i wyroby garncarskie. Wcześniej zostały nielegalnie wydobyte i przewiezione do USA.

8 kwietnia 2022 | Autorzy: Herbert Gnaś

Starożytność

Antyczny cud techniki. Czy komputer wynaleziono już w starożytności?

Mechanizm z Antykithiry zawsze będzie zadziwiać. Jak coś tak zaawansowanego mogło powstać tak dawno? Co osiągnęliby jego twórcy, dysponując obecną technologią?

23 marca 2022 | Autorzy: Herbert Gnaś

Historia najnowsza

Archeolodzy znaleźli czterdzieści bezgłowych, rzymskich szkieletów w Fleet Marston

Ciała znalezione na cmentarzu w pobliżu Aylesbury mogły należeć do rzymskich „przestępców” lub „wyrzutków”. Odkryto również 1200 monet.

7 lutego 2022 | Autorzy: Redakcja

Starożytność

Gra planszowa sprzed 4 tysięcy lat znaleziona przez polskich archeologów

Niezwykłe znalezisko w Omanie – polscy archeolodzy natrafili na grę planszową sprzed 4000 lat. To „najbardziej pasjonujące” odkrycie w ostatnim sezonie badań.

11 stycznia 2022 | Autorzy: Redakcja

Historia najnowsza

Sensacyjne znalezisko: tropy dinozaurów na Mazowszu

W kopalni odkrywkowej w Borkowicach natrafiono na doskonale zachowane tropy i kości dinozaurów. Eksperci ocenili ich wiek na ok. 200 milionów lat.

14 grudnia 2021 | Autorzy: Redakcja

Jeśli chcesz zgłosić literówkę lub błąd ortograficzny kliknij TUTAJ.Najciekawsze historie wprost na Twoim mailu!

Zapisując się na newsletter zgadzasz się na otrzymywanie informacji z serwisu Lubimyczytac.pl w tym informacji handlowych, oraz informacji dopasowanych do twoich zainteresowań i preferencji. Twój adres email będziemy przetwarzać w celu kierowania do Ciebie treści marketingowych w formie newslettera. Więcej informacji w Polityce Prywatności.