Ciekawostki Historyczne

Niezwykłe znalezisko w Omanie – polscy archeolodzy natrafili na grę planszową sprzed 4000 lat. To „najbardziej pasjonujące” odkrycie w ostatnim sezonie badań.

Do niespodziewanego odkrycia doszło podczas prac nad omańsko-polskim projektem badawczym „Rozwój osadnictwa w górach północnego Omanu w Epoce Brązu i Epoce Żelaza”, prowadzonym przez profesora Piotra Bielińskiego z Centrum Archeologii Śródziemnomorskiej Uniwersytetu Warszawskiego i doktora Sultana al-Bakri, dyrektora ds. starożytności w Ministerstwie Dziedzictwa i Turystyki Sułtanatu Omanu.

W tym sezonie badane były osady z okresu Umm an-Nar położone niedaleko współczesnej wioski Ayn Bani Saidah w Omanie. – Ayn Bani Saidah jest położona w strategicznym miejscu, na skrzyżowaniu dróg łączących Bat na południu, Buraimi i Al-Ayn na północy i wybrzeże w okolicach Sohar na wschodzie – tłumaczy prof. Bieliński. – Wzdłuż tej drogi można znaleźć duże pozostałości okresu Umm an-Nar. Dlatego mieliśmy nadzieję, że nasze stanowisko okaże się równie wartościowe.

Plansza do gry znaleziona przez polskich archeologówfot.J. Śliwa PCMA UW

Plansza do gry znaleziona przez polskich archeologów

Przypuszczenia uczonych okazały się słuszne. Udało się odkryć cztery wieże, w tym trzy okrągłe i jedną ryzalitową.Jedna z okrągłych wież nie była widoczna na powierzchni mimo sporych rozmiarów sięgających 20 metrów średnicy. Znaleziono ją dopiero podczas wykopalisk – mówi doktor Agnieszka Pieńkowska z Centrum Archeologii Śródziemnomorskiej UW. – Przeznaczenie tych struktur znajdowanych na wielu stanowiskach w Umm an-Nar nie zostało jeszcze wyjaśnione. Znajdowane dowody na obróbkę miedzi oraz miedziane przedmioty dowodzą, że badana osada brała udział w lukratywnym handlu, z którego Oman słynął w tamtym okresie.

Czytaj też: Mumie ze złotymi językami

Najbardziej niespodziewane i nietypowe odkrycie dotyczy jednak czegoś zupełnie innego. W jednym z pomieszczeń znaleziono bowiem planszę do gry! Jest wykonana z kamienia i ma zaznaczone pola i otwory na kubki. Gry oparte na podobnych założeniach były znane i popularne w epoce brązu w licznych centrach ekonomicznych czy kulturowych. – Znaleziska tego rodzaju są rzadkie, ale znamy parę przykładów w Indii, Mezopotamii, a nawet strefy wschodniośródziemnomorskiej. Najlepiej znanym przykładem jest podobna plansza do gry pochodząca z jednego z grobowców Ur – mówi prof. Bieliński.

Bibliografia:

KOMENTARZE (1)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

W tym momencie nie ma komentrzy.

Zobacz również

Starożytność

Polscy archeologowie odkryli w Turcji ruiny nietypowej budowli sprzed 8000 lat

Odkrycie to zostało dokonane w znajdującej się w środkowej Anatolii osadzie w Çatalhöyük. Znajdował się tam wielki neolityczny ośrodek protomiejski, który jako jeden z nielicznych...

28 września 2022 | Autorzy: Herbert Gnaś

Starożytność

W Izraelu odnaleziono „przeklętą” tabliczkę

Kilka dni temu izraelskie portale informowały o spektakularnym odkryciu. Chodzi o... tabliczkę o wymiarach 2 na 2 cm. Dlaczego jest taka niezwykła?

4 kwietnia 2022 | Autorzy: Herbert Gnaś

Historia najnowsza

Archeolodzy znaleźli czterdzieści bezgłowych, rzymskich szkieletów w Fleet Marston

Ciała znalezione na cmentarzu w pobliżu Aylesbury mogły należeć do rzymskich „przestępców” lub „wyrzutków”. Odkryto również 1200 monet.

7 lutego 2022 | Autorzy: Redakcja

Starożytność

Mumie ze złotymi językami

Niezwykłe znalezisko w Al-Bahnasa w Górnym Egipcie zszokowało archeologów. Mumie kobiety i mężczyzny miały złote języki. Ale to nie pierwsze takie odkrycie.

9 stycznia 2022 | Autorzy: Redakcja

Historia najnowsza

Sensacyjne znalezisko: tropy dinozaurów na Mazowszu

W kopalni odkrywkowej w Borkowicach natrafiono na doskonale zachowane tropy i kości dinozaurów. Eksperci ocenili ich wiek na ok. 200 milionów lat.

14 grudnia 2021 | Autorzy: Redakcja

Czy tak mogła wyglądać Maryja, matka Jezusa?

Brazylijski nauczyciel akademicki i projektant, Átila Soares da Costa Filho, opracował przybliżony portret Maryi, matki Jezusa.

10 grudnia 2021 | Autorzy: Redakcja

Jeśli chcesz zgłosić literówkę lub błąd ortograficzny kliknij TUTAJ.

Najciekawsze historie wprost na Twoim mailu!

Zapisując się na newsletter zgadzasz się na otrzymywanie informacji z serwisu Lubimyczytac.pl w tym informacji handlowych, oraz informacji dopasowanych do twoich zainteresowań i preferencji. Twój adres email będziemy przetwarzać w celu kierowania do Ciebie treści marketingowych w formie newslettera. Więcej informacji w Polityce Prywatności.