Ciekawostki Historyczne
Starożytność

Mumie ze złotymi językami

Niezwykłe znalezisko w Al-Bahnasa w Górnym Egipcie zszokowało archeologów. Mumie kobiety i mężczyzny miały złote języki. Ale to nie pierwsze takie odkrycie.

W miejscowości Al-Bahnasa w Górnym Egipcie archeolodzy odkryli szczątki mężczyzny i kobiety sprzed 2500 lat. Uczonych – członków hiszpańskiej ekspedycji badawczej z Uniwersytetu w Barcelonie – zaskoczył fakt, że mumie mają języki ze złota. Grobowiec, w którym je znaleziono, pochodzi z okresu XXVI dynastii (tak zwanej saickiej), rządzącej w latach 664–525 p.n.e. Personalia „lokatorów” grobowca nie są jeszcze znane, choć prawdopodobnie za życia byli małżeństwem. „Nadal badamy napisy na sarkofagach, które, jak sądzimy, ujawnią tożsamość pochowanych w nich osób” – relacjonował Maite Mascort, jeden z kierowników misji archeologicznej, na łamach czasopisma La Vanguardia.

Czytaj też: Tajemnica mumii „kosmity”, która dręczyła naukowców od 2003 roku wreszcie rozwikłana

Niespotykane znalezisko

Szczątki spoczywały w wapiennych sarkofagach umieszczonych obok siebie, Grobowiec znajduje się na terenie starożytnego miasta Oksyrynchos. Miejsce to jest badane przez archeologów od przeszło stu lat i nieprzerwanie dostarcza nauce nowych odkryć. Znaleziono tu między innymi olbrzymią kolekcję papirusów – w tym pismo zaliczane do apokryfów Nowego Testamentu.

W grobowcu znaleziono aż 402 pogrzebowe figurki ushabti z fajansu i glazurowanej ceramiki.fot.Egyptian Ministry of Tourism and Antiquities

W grobowcu znaleziono aż 402 pogrzebowe figurki ushabti z fajansu i glazurowanej ceramiki.

Niestety, sarkofag zajmowany przez kobietę został splądrowany jeszcze w czasach starożytnych. Co niezwykłe, miejsce spoczynku mężczyzny pozostawiono nienaruszone. Nieczęsto znajduje się grobowiec, który pozostałby zapieczętowany aż do dziś” – podkreśliła na łamach The National jedna z badaczek, Esther Pons Mellado. Złote języki-amulety miały, zgodnie z wierzeniami starożytnych Egipcjan, umożliwić w zaświatach rozmowę z Ozyrysem. Zapisy na temat złotej folii umieszczanej w jamie ustnej zmarłego znajdują się między innymi w Księdze Umarłych. Dowiadujemy się z niej, że ludzie odchodzący do zaświatów mogli dzięki temu oddychać, mówić i jeść.

W grobowcu znaleziono również wiele cennych pozostałości dawnej cywilizacji – cztery urny kanopijskie do przechowywania wnętrzności oraz amulety przedstawiające skarabeusze, koraliki i aż 402 pogrzebowe figurki ushabti z fajansu i glazurowanej ceramiki. Statuetki, wyposażone w miniaturowe motyki i worki, miały zwolnić właściciela grobowca z pracy w zaświatach.

Członków hiszpańskiej ekspedycji badawczej z Uniwersytetu w Barcelonie zaskoczył fakt, że mumie mają języki ze złota.fot.Egyptian Ministry of Tourism and Antiquities

Członków hiszpańskiej ekspedycji badawczej z Uniwersytetu w Barcelonie zaskoczył fakt, że mumie mają języki ze złota.

Czytaj też: Zdeformowane płody w grobowcu faraona. Rodzinny sekret Tutanchamona

Zobacz również:

Nie pierwsze takie odkrycie

W styczniu 2021 roku uczeni natrafili już na mumie ze złotymi językami – na wybrzeżu morza Śródziemnego, na stanowisku Taposiris Magna. Są one o pięćset lat młodsze od zmarłych z Al-Bahnasy. Co ciekawe, spośród szesnastu odkrytych wówczas mumii jedynie dwie miały złote języki. Dlaczego? Istnieje na ten temat kilka teorii. Najprawdopodobniej wielu ludzi zwyczajnie nie było stać na taki kosztowny amulet. Niewykluczone też, że kupowali go jedynie ci, którzy obawiali się, iż będą musieli się tłumaczyć przed Ozyrysem. Jest też możliwe, że duża część złotych języków została ukradziona.

Bibliografia:

  1. Egipt. Odkryto dwie mumie ze złotymi językami, Polskie Radio, (dostęp: 4.01.2022).
  2. Gershon, L., Mummies With Gold Tongues Found Inside 2500-Year-Old Tombs in Egypt, Smithsonian Magazine (dostęp: 4.01.2022).
  3. Grzelak, K., Zmarli ze złotymi językami. Naukowcy badają, skąd wziął się tajemniczy egipski rytuał, Focus (dostęp: 4.01.2022).

KOMENTARZE

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

W tym momencie nie ma komentrzy.

Zobacz również

Starożytność

Jak starożytni Egipcjanie przygotowywali się do życia w zaświatach? Tajemnice egipskiej Księgi Umarłych

Z pośmiertnych niedogodności starożytni Egipcjanie najbardziej obawiali się... chodzenia do góry nogami i – co za tym idzie – spożywania swych odchodów.

16 sierpnia 2023 | Autorzy: Agata Dobosz

Starożytność

Słynny Ötzi – człowiek lodu – zginął wyjątkowo brutalną śmiercią. Jakim cudem jego ciało przetrwało nienaruszone ponad 5000 lat?

Zginął 5000 lat temu, ale naukowcom udało się ustalić, kim był i jak stracił życie. Rozwiązanie zagadki człowieka lodu Ötziego okazało się makabryczne.

15 maja 2023 | Autorzy: Maria Procner

Historia najnowsza

Archeolodzy znaleźli czterdzieści bezgłowych, rzymskich szkieletów w Fleet Marston

Ciała znalezione na cmentarzu w pobliżu Aylesbury mogły należeć do rzymskich „przestępców” lub „wyrzutków”. Odkryto również 1200 monet.

7 lutego 2022 | Autorzy: Redakcja

Starożytność

Gra planszowa sprzed 4 tysięcy lat znaleziona przez polskich archeologów

Niezwykłe znalezisko w Omanie – polscy archeolodzy natrafili na grę planszową sprzed 4000 lat. To „najbardziej pasjonujące” odkrycie w ostatnim sezonie badań.

11 stycznia 2022 | Autorzy: Redakcja

Starożytność

Piramidy egipskie. Budowle stawiane przez kosmitów czy ewolucja architektoniczna i ciężka praca ludzkich rąk?

Trzy piramidy na tle zachodzącego słońca to najbardziej rozpoznawalne symbole starożytnego Egiptu. Nie sposób pomylić ich z niczym innym. Ale czy na pewno znacie ich...

23 września 2020 | Autorzy: Anna Jankowiak

Starożytność

Mumifikacja, czyli mózg przez nos

Starożytny Egipt przyciąga nas swoją tajemniczością i bogactwem. Jego mieszkańcy od samego początku przykładali ogromną uwagę do tego, żeby po śmierci nie rozpłynąć się zwyczajnie...

23 czerwca 2020 | Autorzy: Anna Jankowiak

Jeśli chcesz zgłosić literówkę lub błąd ortograficzny kliknij TUTAJ.

Najciekawsze historie wprost na Twoim mailu!

Zapisując się na newsletter zgadzasz się na otrzymywanie informacji z serwisu Lubimyczytac.pl w tym informacji handlowych, oraz informacji dopasowanych do twoich zainteresowań i preferencji. Twój adres email będziemy przetwarzać w celu kierowania do Ciebie treści marketingowych w formie newslettera. Więcej informacji w Polityce Prywatności.