Kontrowersje, odkrycia, bohaterowie i łajdacy. Fascynujące opowieści na każdy dzień od najpopularniejszego magazynu o historii w Polsce

Generic selectors
Tylko dokładne dopasowania
Szukaj w tytułach
Szukaj w treściach
Szukaj w postach
Search in pages

Zdeformowane płody w grobowcu faraona. Rodzinny sekret Tutanchamona

fot.domena publiczna H. Carter bada sarkofag faraona

W grobowcu obok mumii Tutanchamona spoczywały dwa malutkie zabalsamowane ciała. Badania wykazały, że zmumifikowane płody są mocno zdeformowane. Kim były te dzieci? Czy zmarły z przyczyn naturalnych? A może zostały zamordowane i złożone w ofierze, by towarzyszyły faraonowi w zaświatach? I co ma z tym wspólnego kazirodztwo?

Naukowcy długo zastanawiali się, czy maleńkie mumie odkryte w grobowcu Tutanchamona to przedwcześnie urodzone, zmarłe dzieci władcy, czy może złożone w ofierze symbole niewinności, które miały towarzyszyć mu w życiu pozagrobowym. Przeprowadzone w 2008 roku badania DNA rozwiały te wątpliwości. Wykazały bowiem, że dzieci to bliźnięta, a ich ojcem był faraon. To jednak bynajmniej nie koniec tajemnic.

Kazirodcze dziedzictwo

Genetykom udało się ustalić, że matką zmarłych maluchów była żona Tutanchamona, Anchesenamon. Jednocześnie dało to wskazówkę odnośnie prawdopodobnego losu dzieci. Otóż Anchesenamon – jak wiemy ze starożytnych źródeł – była córką Echnatona i Nefretiti, a zatem jednocześnie przyrodnią siostrą swego męża. Potomstwo małżeństw endogamicznych (krewniaczych) często jest obarczone wadami genetycznymi, które niekiedy uniemożliwiają donoszenie ciąży.

fot.domena publiczna Tutanchamon

Tak mogło być i w tym przypadku, tym bardziej, że bliźniaki zostały urodzone przedwcześnie, najprawdopodobniej martwe. Co więcej, badania radiograficzne przeprowadzone przez Zahi Hawassa (byłego egipskiego ministra do spraw zabytków) i zespół archeotropologów, sugerują, że płody były mocno zdeformowane. Jak relacjonuje patolog Philippe Charlier:

Według Hawassa i jego zespołu tomografia wykryła u obu płodów wady rozwojowe. Pierwszy z nich był dotknięty chorobą Sprengla, z nieprawidłowościami w budowie ramienia i kręgosłupa. W odniesieniu do drugiego w tekście artykułu stwierdzono jedynie znaczne wcześniactwo. Zdaniem autorów dzieci były bliźniętami, które zmarły jednocześnie.

Zgodnie z tą wersją urodzone przedwcześnie maluchy zostałyby zabalsamowane po naturalnej śmierci, a później złożone w grobie wraz z ojcem.

Czy to ostateczne rozwiązanie zagadki? Zdaniem Zahi Hawassa – tak. Jak twierdzi: „Tutaj więc prawdopodobnie kończy się nasz dramat, przynajmniej na razie: młoda para próbuje bez powodzenia spłodzić następcę egipskiego tronu. (…) Ich miłość okazała się jednak bezowocna, a bez dziedzica pozostało nie tylko ich dwoje, lecz cała dynastia”.

Czy wiesz, że ...

...Święty Hieronim miał co najmniej kontrowersyjne poglądy na wychowanie? Uważał, między innymi, że rodzona matka powinna oddać swoje dziecko teściowej, która na pewno wychowa je lepiej.

...za rekordzistę walk gladiatorskich uważa się Publiusza Ostoriusa z Pompejów? Podobno stoczył on na arenie aż 51 pojedynków!

Komentarze (2)

Dodaj komentarz

Jeśli nie chcesz, nie musisz podawać swojego adresu email, nazwy ani adresu strony www. Możesz komentować całkowicie anonimowo.

Jeśli chcesz zgłosić literówkę lub błąd ortograficzny kliknij TUTAJ.