Ciekawostki Historyczne
Historia najnowsza

Odkrycie rzymskich szkieletów

Ciała znalezione na cmentarzu w pobliżu Aylesbury mogły należeć do rzymskich „przestępców” lub „wyrzutków”. Odkryto również 1200 monet.

Zespół składający się z blisko 50 archeologów dokonał niecodziennego odkrycia, podczas wykopalisk prowadzonych na cmentarzu w Fleet Marston – niewielkiej angielskiej wiosce, w pobliżu Aylesbury. Na trasie budowanego za wiele miliardów funtów szybkiego połączenia kolejowego znaleziono 425 rzymskich szkieletów, z czego 40 było pozbawionych głowy.

Archeolodzy twierdzą, że szkielety mogą być szczątkami przestępców lub wyrzutków, chociaż dekapitacja była „normalnym, aczkolwiek marginalnym, obrządkiem pogrzebowym” w późnym okresie rzymskim. Co ciekawe, w czasie ceremonii pogrzebowych odcięte głowy zostały złożone pomiędzy nogami lub obok stóp zmarłych.

Firma prowadząca wykopaliska nie ma obowiązku ponownego pochówku ciał – w przeciwieństwie do tych ekshumowanych z terenów chrześcijańskich, takich jak St James’s Gardens w północnym Londynie – więc zostaną one przechowane do dalszej analizy. W ciągu najbliższych lat naukowcy będą badać ekshumowane szkielety, dzięki czemu dowiemy się więcej na temat stylu życia, diety i wierzeń rzymskiej cywilizacji.

Znaleziono również przedmioty domowego użytku, w tym łyżki, szpilki i broszki, a także kości do gry i dzwonyfot.https://twitter.com/HS2ltd

Znaleziono również przedmioty domowego użytku, w tym łyżki, szpilki i broszki, a także kości do gry i dzwony

Wszystkie odkryte szczątki będą traktowane z godnością, troską i szacunkiem, a naszymi odkryciami podzielimy się ze społecznością. Duży rzymski cmentarz we Fleet Marston pozwoli nam uzyskać szczegółowy wgląd w mieszkańców Fleet Marston i szerszy krajobraz rzymskiej Wielkiej Brytanii – powiedziała Helen Wass, szefowa działu dziedzictwa w HS2.

Cotswold Archeology i Oxford Archeology przez ponad rok prowadziły wykopaliska na zlecenie wykonawcy HS2. Okazuje się, że to nie jedyne odkrycie na przyszłej trasie kolejowej.

Czytaj też: Nie tylko bursztynowe szachy

Nie tylko szkielety

Zespół odkrył również ponad 1200 monet, wraz z kilkoma ciężarkami ołowianymi wskazującymi, że był to obszar handlowy. Znaleziono również przedmioty domowego użytku, w tym łyżki, szpilki i broszki, a także kości do gry i dzwony, które sugerują, że ówcześni mieszkańcy tych terenów uprawiali  hazard i zajmowali się obrządkami religijnymi.

Wykopaliska mają duże znaczenie, gdyż pozwalają nie tylko na wyraźne scharakteryzowanie rzymskiego miasta, ale także na zbadanie wielu jego mieszkańców – powiedział Richard Brown, starszy kierownik projektu z Copa.

40 szkieletów zostało pozbawionych głowyfot.HS2/PA

40 szkieletów zostało pozbawionych głowy

Cmentarz w Fleet Marston to jedno z ponad 100 stanowisk archeologicznych na trasie pierwszego etapu linii kolejowej między Londynem a Birmingham, zbadanych przez HS2 od 2018 roku. W ciągu ostatnich 70 lat pozostałości rzymskiego życia znalezione we Fleet Marston obejmowały ceramikę, dachówki, monety i ołowianą wyściółkę trumny.

Czytaj też: Odkryto szkielet prawdopodobnie najbardziej pechowego pompejańczyka

Zobacz również:

Źródło:

  1. https://inews.co.uk/news/hs2-route-archaeologists-beheaded-roman-skeletons-bodies-exhumed-buckinghamshire-1443984
  2. https://www.theguardian.com/uk-news/2022/feb/05/decapitated-roman-skeletons-found-on-hs2-route-near-aylesbury
  3. https://www.businessinsider.com/uk-40-beheaded-roman-skeletons-skulls-placed-between-legs-found-2022-2?IR=T&fbclid=IwAR0u7CwbVDnh1HXRumGiKgIOje73_dZ4BcSdXptxBfVr1xmQTzVMNW41cfQ

KOMENTARZE (1)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Tomo

Warto zobaczyć czy ten człowiek był wierny bogom wulkanu. Jeśli nie był to była zwykła zemsta bogów. Często tak robili z ludźmi którzy nie chcieli im wierzyć. Nawet obecnie czasami tak robią. Gdy się mieszka blisko wulkanu należy być ostrożnym. Bogowie wulkanu są bardzo mściwi.

Zobacz również

Starożytność

W Izraelu odnaleziono „przeklętą” tabliczkę

Kilka dni temu izraelskie portale informowały o spektakularnym odkryciu. Chodzi o... tabliczkę o wymiarach 2 na 2 cm. Dlaczego jest taka niezwykła?

4 kwietnia 2022 | Autorzy: Herbert Gnaś

Starożytność

Peruwiańscy naukowcy zaprezentowali potężną czaszkę Bazylozaura

Agencja prasowa Reuters poinformowała niedawno, że w Peru paleontolodzy odkopali czaszkę wielkiego morskiego drapieżnika, pradawnego przodka współczesnych wielorybów, który żył w prehistorycznym oceanie, pokrywającym niegdyś...

21 marca 2022 | Autorzy: Redakcja

Starożytność

Koło wynaleziono w Polsce! Niedorzeczne? Nie do końca...

Ok. 5700 lat temu anonimowy artysta umieścił na glinianej wazie rysunek wozu z czterema kołami. Dokonał tego twórca mieszkający na terenach dzisiejszej Polski!

3 lutego 2022 | Autorzy: Marcin Moneta

Muzeum Bursztynu w Gdańsku z prestiżowym wyróżnieniem. Szachy to nie jedyny, ciekawy eksponat

Szachy, które można obejrzeć w gdańskim Muzeum Bursztynu, zostały uznane za jeden z najważniejszych nabytków muzealnych na świecie w 2021 roku.

31 stycznia 2022 | Autorzy: Redakcja

Starożytność

Gra planszowa sprzed 4 tysięcy lat znaleziona przez polskich archeologów

Niezwykłe znalezisko w Omanie – polscy archeolodzy natrafili na grę planszową sprzed 4000 lat. To „najbardziej pasjonujące” odkrycie w ostatnim sezonie badań.

11 stycznia 2022 | Autorzy: Redakcja

Starożytność

Mumie ze złotymi językami

Niezwykłe znalezisko w Al-Bahnasa w Górnym Egipcie zszokowało archeologów. Mumie kobiety i mężczyzny miały złote języki. Ale to nie pierwsze takie odkrycie.

9 stycznia 2022 | Autorzy: Redakcja

Jeśli chcesz zgłosić literówkę lub błąd ortograficzny kliknij TUTAJ.

Najciekawsze historie wprost na Twoim mailu!

Zapisując się na newsletter zgadzasz się na otrzymywanie informacji z serwisu Lubimyczytac.pl w tym informacji handlowych, oraz informacji dopasowanych do twoich zainteresowań i preferencji. Twój adres email będziemy przetwarzać w celu kierowania do Ciebie treści marketingowych w formie newslettera. Więcej informacji w Polityce Prywatności.