Ciekawostki Historyczne

Agencja prasowa Reuters poinformowała niedawno, że w Peru paleontolodzy odkopali czaszkę wielkiego morskiego drapieżnika, pradawnego przodka współczesnych wielorybów, który żył w prehistorycznym oceanie, pokrywającym niegdyś część tego kraju.

Królewska jaszczurka

Dobrze zachowana czaszka, licząca sobie około 36 milionów lat, została wykopana w zeszłym roku w skałach południowej części – bogatej w skamieniałości – peruwiańskiej pustyni Ocucaje. Ma rzędy długich, spiczastych zębów – powiedział podczas konferencji prasowej Rodolfo Salas, szef paleontologii na Narodowym Uniwersytecie San Marcos.

fot.Mgiganteus/CC BY-SA 2.0

Szkielet Basilosaurus cetoides w Narodowym Muzeum Historii Naturalnej w Waszyngtonie

Naukowcy uważają, że starożytny ssak był Bazylozaurem, należącym do rodziny waleni wodnych, której współczesnymi potomkami są wieloryby, delfiny i morświny. Basilosaurus” oznacza „królewską jaszczurkę”, choć zwierzę nie było gadem, to jego długie ciało mogło poruszać się jak gigantyczny wąż. Współcześnie zakłada się, że Bazylozaur prowadził drapieżny tryb życia, podobny do dzisiejszych orek czy mezozoicznych gadów morskich, takich jak Mosasaurus. Żywił się rybami i mniejszymi ssakami morskimi.

Drapieżnik mierzył prawdopodobnie około 12 metrów długości, czyli mniej więcej tyle, ile wynosi wysokość czteropiętrowego budynku, choć niektóre źródła mówią nawet o sześciu metrach więcej.

– To był morski potwór. Kiedy szukał pożywienia, z pewnością wyrządził wiele szkód – powiedział Salas, dodając, że czaszka, która została już wystawiona w muzeum uniwersyteckim, może należeć do nowego całkowicie gatunku Bazylozaura.

fot.REUTERS/Sebastian Castaneda

Naukowcy uważają, że starożytny ssak był bazylozaurem, należącym do rodziny waleni wodnych, której współczesnymi potomkami są wieloryby, delfiny i morświny

Naukowcy uważają, że pierwsze walenie wyewoluowały ze ssaków, które żyły na lądzie około 55 milionów lat temu, około 10 milionów lat po tym, jak asteroida uderzyła w ziemię, tuż obok meksykańskiego półwyspu Jukatan, niszcząc większość życia na Ziemi, w tym dinozaury.

Salas wyjaśnił, że kiedy starożytny Bazylozaur zmarł, jego czaszka prawdopodobnie opadła na dno morza, gdzie została szybko pogrzebana i zakonserwowana.

Czytaj też: Wrak Endurance odnaleziony

Zobacz również:

Oszust, który zarabiał na „składanym szkielecie”

Z „jaszczurką królewską” i jej rozmiarami wiąże się też pewna ciekawa historia. Otóż w 1845 roku niemiecki kolekcjoner Albert Koch wystawił 35-metrowy szkielet rzekomego węża morskiego, najpierw w Nowym Jorku, a następnie podróżował z nim po całym świecie. Nazwał go Hydrarchos i twierdził, że znalazł go w Clarksville w stanie Alabama. Przekonywał, że prezentowane szczątki ułożone są w naturalnym porządku, w takim, jakie je odnalazł.

fot.domena publiczna

Koch i jego szkielet

Okazało się jednak, że Albert Koch był oszustem. Prezentowany szkielet składał się z części przynajmniej pięciu różnych okazów bazylozaura i ostatecznie został zniszczony podczas Wielkiego Pożaru Chicago.

Czytaj też: W Londynie odkryto rzymską mozaikę sprzed blisko 2000 lat

Źródła:

  1. https://www.reuters.com/lifestyle/science/peru-skull-marine-monster-points-fearsome-ancient-predator-2022-03-18/ [dostęp: 21.03.2022 r.]
  2. https://de.wikipedia.org/wiki/Basilosaurus [dostęp: 21.03.2022 r.]

KOMENTARZE

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

W tym momencie nie ma komentrzy.

Zobacz również

Z kopalni skradziono… odcisk dinozaura

W grudniu 2021 roku napisaliśmy o niesamowitym znalezisku licznych śladów dinozaurów w Borkowicach. W 2022 roku wracamy do tematu z powodu nieoczekiwanej sytuacji.

15 lipca 2022 | Autorzy: Herbert Gnaś

Historia najnowsza

Kradzież scytyjskiego złota

Rosjanie ukradli przedmioty ze starożytnego scytyjskiego złota i inne artefakty, mające sporą wartość historyczną i kulturową, które były przechowywane w Muzeum Historii Lokalnej w Melitopolu,...

18 maja 2022 | Autorzy: Redakcja

Historia najnowsza

Wrak statku Endurance odnaleziony. Jest w doskonałym stanie!

Endurance, zaginiony statek badacza Antarktydy, Sir Ernesta Shackletona, został odnaleziony 5 marca 2022 roku na dnie Morza Weddella. Naukowcy sfilmowali jeden z największych, nieodkrytych wraków....

12 marca 2022 | Autorzy: Redakcja

Starożytność

Grobowce Egiptu - domy dla tamtego świata

Sztuka, architektura i piśmiennictwo funeralne państwa faraonów do dziś zadziwia i fascynuje badaczy. Kultura ta była "przesiąknięta" kultem śmierci i życia po drugiej stronie. Dla...

7 marca 2022 | Autorzy: Marcin Moneta

Historia najnowsza

Archeolodzy znaleźli czterdzieści bezgłowych, rzymskich szkieletów w Fleet Marston

Ciała znalezione na cmentarzu w pobliżu Aylesbury mogły należeć do rzymskich „przestępców” lub „wyrzutków”. Odkryto również 1200 monet.

7 lutego 2022 | Autorzy: Redakcja

Starożytność

Arka Przymierza, czyli wunderwaffe starożytnych Izraelitów. Co stało się z najbardziej tajemniczym artefaktem w dziejach ludzkości?

Przedmiot rytualny, śmiercionośna broń lub dzieło obcej cywilizacji. Czym była Arka Przymierza? Gdzie zaginęła? Czy została ukryta? A może w ogóle nie istniała?

14 listopada 2021 | Autorzy: Marcin Moneta

Jeśli chcesz zgłosić literówkę lub błąd ortograficzny kliknij TUTAJ.

Najciekawsze historie wprost na Twoim mailu!

Zapisując się na newsletter zgadzasz się na otrzymywanie informacji z serwisu Lubimyczytac.pl w tym informacji handlowych, oraz informacji dopasowanych do twoich zainteresowań i preferencji. Twój adres email będziemy przetwarzać w celu kierowania do Ciebie treści marketingowych w formie newslettera. Więcej informacji w Polityce Prywatności.