Ciekawostki Historyczne

W grudniu 2021 roku napisaliśmy o niesamowitym znalezisku licznych śladów dinozaurów w Borkowicach. W 2022 roku wracamy do tematu z powodu nieoczekiwanej sytuacji.

Czego to ludzie nie kradną w obecnych czasach… Kreatywność w tej materii przechodzi już ludzkie pojęcie. W Borkowicach, w powiecie przysuskim w województwie mazowieckim znajduje się kopalnia iłów ceramicznych. W 2021 roku znalezione tam zostały liczne ślady dinozaurów. Odkrycia dokonali prof. Grzegorz Pieńkowski oraz dr Grzegorz Niedźwiedzki. Szacuje się, że bloków zawierających takie odciski dinozaurów może tam być nawet i pół tysiąca. Wiek zaś samych śladów ocenia się na, bagatela, 200 milionów lat. Największe z nich mają nawet ponad 40 cm długości. I co najważniejsze: są to jak dotąd najlepiej zachowane ślady dinozaurów, jakie zostały odnalezione w Polsce.

Niestety miejsce znaleziska nie jest ani zabezpieczone, ani monitorowane. Oczywiście i prace archeologiczne nie są tam prowadzone bez przerwy. Z tej „okazji” postanowili skorzystać złodzieje, którzy na miejscu wycięli fragment bloku ze śladem dinozaura. I to blok o konkretnych rozmiarach: 1 m na 70 cm. Musieli też być odpowiednio przygotowani, ponieważ blok musiał ważyć przynajmniej kilkadziesiąt kilogramów. Zdaniem zastępcy prokuratora okręgowego Andrzeja Stojaka złodzieje można powiedzieć, że „znali się na rzeczy”: Nie jest prosto wyciąć fragment bloku, żeby go nie uszkodzić; trzeba mieć trochę wyobraźni i doświadczenia w tego typu rzeczach.

fot.Archiwum PIG-PIB

Tropy trójpalczastych dinozaurów drapieżnych

Żeby było jeszcze ciekawiej, kradzież zauważono przypadkiem i to w Internecie. Otóż jeden z odkrywców śladów w kopalni w Borkowicach zauważył podejrzane ogłoszenie, za pośrednictwem którego ktoś próbował uzyskać wycenę skradzionego śladu. Żeby jeszcze łatwiej było go zidentyfikować do ogłoszenia dołączono fotografię z oficjalnych materiałów na temat odkrycia. Powiadomiony został o tym właściciel kopalni, a ten z kolei zawiadomił prokuraturę. Obecnie trwają czynności mające na celu sprawdzenie czy autor ogłoszenia, który został już przesłuchany miał związek z kradzieżą. Miejmy też nadzieję, że uda się odnaleźć i sam blok, w końcu jest to raczej duża „igła” w stogu siana.

Źródła:

  1. Kradzież w kopalni. Łupem ślad dinozaura, https://www.cozadzien.pl/region/kradziez-w-kopalni-lupem-slad-dinozaura/84095, dostęp: 14.07.2022.
  2. Samborski, Ślady dinozaurów pod Borkowicami. Ktoś wyciął i ukradł jeden z odcisków, a potem próbował sprzedać go w Internecie, https://echodnia.eu/radomskie/slady-dinozaurow-pod-borkowicami-ktos-wycial-i-ukradl-jeden-z-odciskow-a-potem-probowal-sprzedac-go-w-internecie/ar/c1-16495979, dostęp: 14.07.2022.
  3. Pecka, Tajemnicza kradzież… śladu dinozaura. Złodziej działał na zlecenie kolekcjonera?, https://gospodarka.dziennik.pl/news/artykuly/8490244,kradziez-sladu-dinozaura-sledztwo.html, dostęp: 14.07.2014.

KOMENTARZE

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

W tym momencie nie ma komentrzy.

Zobacz również

Starożytność

Peruwiańscy naukowcy zaprezentowali potężną czaszkę Bazylozaura

Agencja prasowa Reuters poinformowała niedawno, że w Peru paleontolodzy odkopali czaszkę wielkiego morskiego drapieżnika, pradawnego przodka współczesnych wielorybów, który żył w prehistorycznym oceanie, pokrywającym niegdyś...

21 marca 2022 | Autorzy: Redakcja

Historia najnowsza

Sensacyjne znalezisko: tropy dinozaurów na Mazowszu

W kopalni odkrywkowej w Borkowicach natrafiono na doskonale zachowane tropy i kości dinozaurów. Eksperci ocenili ich wiek na ok. 200 milionów lat.

14 grudnia 2021 | Autorzy: Redakcja

Historia najnowsza

„Te ogromne gady żyją!” – twierdzą świadkowie. Czy pterozaury przetrwały do naszych czasów?

Przez 155 milionów lat dominowały na niebie świata dinozaurów. Od najmniejszych – wielkości wróbla do gigantycznych latających smoków, ze skrzydłami o rozpiętości nawet kilkunastu metrów....

20 lipca 2021 | Autorzy: Marcin Moneta

Nowożytność

Brakujące ogniwo ewolucji, człowiek-gigant i podpis Boga – największe naukowe oszustwa, na które ludzie dali się nabrać...

Paleontologia i archeologia to trudne dziedziny nauki, które przy odrobinie szczęścia mogą przynieść naukowcom sławę i pieniądze. Jak to zwykle bywa, gdy stawką są wysokie...

22 października 2019 | Autorzy: Michał Procner

Czy tyranozaur był… padlinożercą?

Pojawiają się głosy, że tyranozaury były zbyt głupie i zbyt ciężkie, by polować. Podobno najbardziej lubiły zgniłe mięso. Ale czy naprawdę tak było? Co wiemy...

4 października 2018 | Autorzy: Stephen L. Brusatte

Jeśli chcesz zgłosić literówkę lub błąd ortograficzny kliknij TUTAJ.

Najciekawsze historie wprost na Twoim mailu!

Zapisując się na newsletter zgadzasz się na otrzymywanie informacji z serwisu Lubimyczytac.pl w tym informacji handlowych, oraz informacji dopasowanych do twoich zainteresowań i preferencji. Twój adres email będziemy przetwarzać w celu kierowania do Ciebie treści marketingowych w formie newslettera. Więcej informacji w Polityce Prywatności.