Kontrowersje, odkrycia, bohaterowie i łajdacy. Fascynujące opowieści na każdy dzień od najpopularniejszego magazynu o historii w Polsce

Generic selectors
Tylko dokładne dopasowania
Szukaj w tytułach
Szukaj w treściach
Szukaj w postach
Search in pages

Czy tyranozaur był… padlinożercą?

T. rex miał tak silną szczękę, że bez problemu kruszył kości innych zwierząt. Tylko czy rzeczywiście sam polował?

fot.domena publiczna T. rex miał tak silną szczękę, że bez problemu kruszył kości innych zwierząt. Tylko czy rzeczywiście sam polował?

Pojawiają się głosy, że tyranozaury były zbyt głupie i zbyt ciężkie, by polować. Podobno najbardziej lubiły zgniłe mięso. Ale czy naprawdę tak było? Co wiemy o diecie tych mrożących krew w żyłach jaszczurów?

Jak wyglądała królewska uczta? Wiemy, że T. rex był stuprocentowym mięsożercą. To jeden z najprostszych wniosków, jakie wyciągnąć możemy na temat tego dinozaura, nie wymaga on sięgania po skomplikowane eksperymenty czy maszyny.

Zęby ostre jak brzytwa

T. rex miał pysk pełen grubych, ostrych jak brzytwa zębów. Jego przednie i tylne łapy wyposażone były w duże, ostre szpony. Jest tylko jeden powód, dla którego zwierzęta potrzebują tego rodzaju atrybutów: to broń używana, by pozyskiwać i przerabiać mięso.

Jeśli twoje zęby wyglądają jak noże, a palce zakończone są hakami, oznacza to, że raczej nie żywisz się wyłącznie kapustą. A każdy, kto ma wątpliwości, może zapoznać się z szeregiem innych dowodów: w okolicach brzucha przy szkieletach tyranozaurów, a także w ich koprolitach (skamieniałych odchodach) znaleziono kości, zaś zachodnia Ameryka Północna nakrapiana jest szkieletami roślinożernych dinozaurów – zwłaszcza triceratopsów i edmontozaurów – na których znajdują się ślady ugryzień pasujące idealnie do wielkości i kształtu zębów T. rexa.

Tyranozaur miał szczękę pełną ostrych jak brzytwa zębów.

fot.Meridas/CC BY-SA 4.0 Tyranozaur miał szczękę pełną ostrych jak brzytwa zębów.

Podobnie jak wielu innych monarchów, rex był obżartuchem. Pochłaniał mięso. Naukowcy oszacowali, ile jedzenia potrzebował dorosły T. rex, żeby przeżyć, opierając się na tym, ile jedzą współcześni drapieżcy, proporcjonalnie do wielkości. Wyniki przyprawiają o mdłości. Jeśli T. rex miał przemianę materii gada, potrzebował około 5,5 kilograma kotletów z triceratopsa dziennie.

Bardzo prawdopodobne, że jest to wartość niedoszacowana, jako że – jak zobaczymy później – dinozaury swoim zachowaniem i fizjologią znacznie bardziej przypominały ptaki niż gady, a ponadto najpewniej były (przynajmniej w większości) stałocieplne, podobnie jak my. Jeśli tak rzeczywiście było, rex musiał zjadać około 111 kilogramów pożywienia każdego dnia.

Komentarze (3)

 1. Selene Odpowiedz

  Zgadzam sie z autorem tekstu ze tyranozaury polowaly a padlina zywily sie okazyjnie przy okazji mysle ze np.przy oslabieniu organizmu.Tyranoza ury to teropody tj.allozaur ktorych cialo zostalo dostosowane przez ewolucje do aktywnych lowiw-kly pazury ogon pionizujacy sylwetke zwierzecia wszystko to atrybuty mysliwych jakimi te fascynujace stworzenia byly.

 2. Malgorzata Odpowiedz

  Miesozernosc to ‚jeden z najprostszych wniosków, jakie wyciągnąć możemy na temat każdego dinozaura’… To ja chyba moj nauczyciel ukradl swoj dyplom bo opowiadal nam ze niektore byly roslinozerne… 😁

  • Członek redakcji |Maria Procner Odpowiedz

   Naturalnie byli wśród dinozaurów również roślinożercy. Ot skrót myślowy – bo zarówno do określenia diety mięso-, jak i roślinożerców nie trzeba szczególnie skomplikowanych narzędzi. Łatwo to ocenić m.in. na podstawie zębów.
   Pozdrawiamy!

Dodaj komentarz

Jeśli nie chcesz, nie musisz podawać swojego adresu email, nazwy ani adresu strony www. Możesz komentować całkowicie anonimowo.

Jeśli chcesz zgłosić literówkę lub błąd ortograficzny kliknij TUTAJ.