Ciekawostki Historyczne
Historia najnowsza

Tropy dinozaurów na Mazowszu

W kopalni odkrywkowej w Borkowicach natrafiono na doskonale zachowane tropy i kości dinozaurów. Eksperci ocenili ich wiek na ok. 200 milionów lat.

Jak informują naukowcy z Państwowego Instytutu Geologicznego, są to najlepiej zachowane pozostałości drapieżnych dinozaurów znalezione w Polsce. Niektóre z tropów mają nawet 40 centymetrów długości.

Naturalne odlewy

Do odkrycia doszło latem tego roku. Na tropy natrafili prof. dr hab. Grzegorz Pieńkowski z Państwowego Instytutu Geologicznego – Państwowego Instytutu Badawczego oraz dr Grzegorz Niedźwiedzki z Uniwersytetu w Uppsali. Pozostałości znajdowały się na płytach dolnojurajskich piaskowców w kamieniołomie w Borkowicach.

Skan 3D powierzchni z tropami, ujawniający zagłębienie poszczególnych ich elementów oraz kolejne szczegóły anatomicznefot.Archiwum PIG-PIB

fot.Archiwum PIG-PIB Skan 3D powierzchni z tropami, ujawniający zagłębienie poszczególnych ich elementów oraz kolejne szczegóły anatomiczne

Znalezisko jest równie dobrze zachowane jak najlepsze skamieliny odkrywane dotychczas na Grenlandii, w Ameryce Północnej, Afryce Południowej czy w Chinach. Skany 3D śladów nóg odciśniętych w skale osadowej pokazują nawet utrwalone odciski łusek pokrywających palce dinozaurów! Prof. dr hab. Grzegorz Pieńkowski z PIG-PIB tłumaczy:

Aby taki stan zachowania był możliwy, musiała nastąpić w krótkim czasie sekwencja wydarzeń: ustąpienie z tego obszaru wód laguny, odsłonięcie ilastego dna, wejście dinozaurów na wciąż plastyczny (ale niezbyt grząski) grunt, wyschnięcie podłoża i utrwalenie tropów (na co dowodem są szczeliny z wysychania przecinające niektóre tropy), ponowne szybkie zalanie obszaru i równie szybkie przykrycie powierzchni przez sedymentację ławicy piasku nasuwającej się bariery – przez co ślady zostały utrwalone jako naturalne odlewy.

Czytaj też: W poszukiwaniu ropena – czy pterozaury przetrwały do naszych czasów?

Zobacz również:

Wyjątkowo cenne okazy

Poza tropami uczeni odnaleźli również ślady kości w formie pustek i odlewów w piaskowcach. Te znajdują się ponad warstwą, w której odkryto tropy, i stanowią podstawę do uzupełnienia wiedzy na temat zbiorowisk dinozaurów zamieszkujących prehistoryczne Borkowice. Poza kośćmi dinozaurów natrafiono także na ślady ryb i innych zwierząt. Dr Grzegorz Niedźwiedzki mówi:

W śladach pozostawionych przez dinozaury można odczytać ich zachowania i zwyczaje. I tak w Borkowicach mamy ślady pozostawione przez dinozaury biegające, pływające, odpoczywające i siedzące na błotnistym osadzie oraz wiele enigmatycznych biogenicznych struktur, zapewne związanych z różnorodnymi aktywnościami życiowymi bytujących tam dinozaurów (np. ślady żerowania czy grzebania w osadzie). Znaleziska tropów wskazują na wyjątkowo złożony zespół faunistyczny zamieszkujący ten obszar.

Tropy trójpalczastych dinozaurów drapieżnychfot.Archiwum PIG-PIB

Tropy trójpalczastych dinozaurów drapieżnych

Na terenie odkrywki zabezpieczono kilkaset tropów dinozaurów należących do co najmniej siedmiu różnych gatunków. Przed uczonymi stoi trudne zadanie: Borkowice prawdopodobnie kryją znacznie więcej paleontologicznych skarbów, ale do ich wydobycia potrzebny jest ciężki sprzęt i znaczne nakłady finansowe. Obecnie trwają procedury mające na celu ustanowienie stanowiska dokumentacyjnego i objęcie miejsca znalezienia tropów ochroną.

Źródło:

KOMENTARZE

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

W tym momencie nie ma komentrzy.

Zobacz również

Starożytność

Jak wyglądała Ziemia 10,50,300 czy 750 milionów lat temu?

Dzięki tej stronie możecie odnaleźć się na Ziemi setki milionów lat temu.

12 stycznia 2023 | Autorzy: Herbert Gnaś

XIX wiek

Przeżył uwięziony na bezludnej wyspie, walczył z rekinami, odkrywał w Mongolii dinozaury. Czy ten podróżnik i odkrywca był pierwowzorem Indiany Jonesa?

W USA nikt nie widział jaj dinozaurów na oczy, dopóki nie znalazł ich ten człowiek, urodzony odkrywca – Indiana Jones! Ale nie ten filmowy, a...

1 grudnia 2022 | Autorzy: Herbert Gnaś

Z kopalni skradziono… odcisk dinozaura

W grudniu 2021 roku napisaliśmy o niesamowitym znalezisku licznych śladów dinozaurów w Borkowicach. W 2022 roku wracamy do tematu z powodu nieoczekiwanej sytuacji.

15 lipca 2022 | Autorzy: Herbert Gnaś

Starożytność

Najstarsza drewniana rzeźba na świecie. W ogóle nie powinna była powstać… w tamtych czasach

Od lat naukowców zadziwia rzeźba znana jako idol szygirski. Szacują, że może mieć nawet ponad 11 tysięcy lat! Czym była? I jakim cudem w ogóle...

18 czerwca 2022 | Autorzy: Herbert Gnaś

Starożytność

W Izraelu odnaleziono „przeklętą” tabliczkę

Kilka dni temu izraelskie portale informowały o spektakularnym odkryciu. Chodzi o... tabliczkę o wymiarach 2 na 2 cm. Dlaczego jest taka niezwykła?

4 kwietnia 2022 | Autorzy: Herbert Gnaś

Starożytność

Przełomowe odkrycie, którego dokonał... pies

Malowidła z Lascaux datowane nawet na 15 tysięcy lat p.n.e. stanowią najdoskonalszy znany przykład sztuki paleolitycznej. Zostały odkryte dzięki przypadkowi.

19 lutego 2022 | Autorzy: Joanna Wycisło

Jeśli chcesz zgłosić literówkę lub błąd ortograficzny kliknij TUTAJ.

Najciekawsze historie wprost na Twoim mailu!

Zapisując się na newsletter zgadzasz się na otrzymywanie informacji z serwisu Lubimyczytac.pl w tym informacji handlowych, oraz informacji dopasowanych do twoich zainteresowań i preferencji. Twój adres email będziemy przetwarzać w celu kierowania do Ciebie treści marketingowych w formie newslettera. Więcej informacji w Polityce Prywatności.