Ciekawostki Historyczne

Dzięki tej stronie możecie odnaleźć się na Ziemi setki milionów lat temu.

I nie, nie mamy tutaj na myśli jakiegoś podręcznika survivalu, który powiedziałby nam jak przetrwać np. na Ziemi opanowanej przez dinozaury. Chodzi tutaj o możliwość odnalezienia, chociażby miasta, w którym mieszkamy – tyle że w Ziemi w konfiguracji sprzed nawet kilkuset milionów lat. Wszystko to jest możliwe dzięki stronie Ancient Earth, na której zobaczymy wirtualną trójwymiarową Ziemię. Strona ta została stworzona kilka lat temu przez paleontologa Iana Webstera, natomiast wykorzystane przy jej tworzeniu mapy powstały dzięki PALEOMAP Project (link w źródłach).

Stronę znajdziemy pod adresem: https://dinosaurpictures.org/ancient-earth

Strona ta daje nam możliwość prześledzenia zmian, jakie w kontekście umiejscowienia kontynentów zachodziły na naszej planecie od 750 milionów lat wstecz aż po czasy współczesne. Jeżeli wejdziemy na nią, korzystając z komputera, dodatkowo naciskając klawisze strzałek, będziemy mogli stopniowo prześledzić te zmiany. To jeszcze nie wszystko.

Rozwijając jeden z paneli, możemy dodatkowo sprawdzić, jak wyglądała Ziemia dokładnie w momencie, kiedy pojawiły się na niej pierwsze rafy koralowe, pierwsze lądowe zwierzęta, pierwsze dinozaury, kwiaty oraz naczelne. Możemy również obejrzeć sobie dwa superkontynenty, które istniały na Ziemi: Pangeę oraz hipotetyczną Pannocję.

Najciekawszym elementem strony jest z pewnością to, o czym wspomnieliśmy na samym początku. Otóż na stronie znajdziemy także wyszukiwarkę, kiedy ustawimy już Ziemię w interesującej nas konfiguracji, daje nam ona możliwość wpisania miejsca, w którym mieszkamy i które zostanie następnie na niej zaznaczone.

Możemy w ten sposób wyszukać miasta oraz większe wsie. To, co zobaczymy, może nas zaskoczyć, ponieważ przyzwyczajeni do przebywania w głębi lądu nagle stwierdzimy, że mieszkalibyśmy w nadmorskiej miejscowości lub też, że w ogóle znaleźlibyśmy się pod wodą. Strona pokaże nam również jakie skamieliny dinozaurów zostały znalezione w Polsce i poza nią, w miarę możliwości w pobliżu naszego miejsca zamieszkania. Szczegółową mapę możemy otworzyć w nowej karcie.

Stronę znajdziemy pod adresem: https://dinosaurpictures.org/ancient-earth

Źródła:

  1. Anzenhofer, R. Moynihan, Interaktywna mapa wskazuje, gdzie znajdowała się twoja miejscowość, gdy na Ziemi były dinozaury, https://businessinsider.com.pl/technologie/nauka/ancient-earth-czyli-interaktywna-mapa-historii-ziemi/4r6p79f, dostęp: 11.01.2023.
  2. Hale, https://www.iflscience.com/find-out-where-your-house-would-be-at-the-time-of-the-dinosaurs-66873, dostęp: 11.01.2023.

PALEOMAP Project, http://www.scotese.com/, dostęp: 11.01.2023.

KOMENTARZE

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

W tym momencie nie ma komentrzy.

Zobacz również

Starożytność

Prawie 700 kości dinozaurów znaleziono w okolicach Końskich

Takie odkrycie nie trafia się zbyt często. I to nie tylko w Polsce.

10 sierpnia 2023 | Autorzy: Herbert Gnaś

Czy żyjemy w epoce masowego wymierania? W historii Ziemi już się to zdarzało, ale nigdy w takim tempie...

„Masowe wymieranie” kojarzy się nam z wyginięciem dinozaurów, lecz to zaledwie wierzchołek góry lodowej. Takich momentów w historii Ziemi było znacznie więcej.

2 lipca 2023 | Autorzy: Herbert Gnaś

Historia najnowsza

Na Ziemi jest już ponad 8 miliardów ludzi

Organizacja Narodów Zjednoczonych poinformowała, że 15 listopada 2022 roku liczba ludności na świecie przekroczyła kolejną granicę: tym razem 8 miliardów. Gdzie dokładnie na Ziemi przyszło...

22 listopada 2022 | Autorzy: Herbert Gnaś

Historia najnowsza

Sensacyjne znalezisko: tropy dinozaurów na Mazowszu

W kopalni odkrywkowej w Borkowicach natrafiono na doskonale zachowane tropy i kości dinozaurów. Eksperci ocenili ich wiek na ok. 200 milionów lat.

14 grudnia 2021 | Autorzy: Redakcja

5 najbardziej krwiożerczych dinozaurów

Czy tyranozaur jest przereklamowany? Przedstawiamy pięć najbardziej morderczych gatunków dinozaurów, które siały postrach przed dziesiątkami milionów lat.

12 września 2018 | Autorzy: Kamil Durajczyk

Jeśli chcesz zgłosić literówkę lub błąd ortograficzny kliknij TUTAJ.

Najciekawsze historie wprost na Twoim mailu!

Zapisując się na newsletter zgadzasz się na otrzymywanie informacji z serwisu Lubimyczytac.pl w tym informacji handlowych, oraz informacji dopasowanych do twoich zainteresowań i preferencji. Twój adres email będziemy przetwarzać w celu kierowania do Ciebie treści marketingowych w formie newslettera. Więcej informacji w Polityce Prywatności.