Ciekawostki Historyczne

Odkrycie to zostało dokonane w znajdującej się w środkowej Anatolii osadzie w Çatalhöyük. Znajdował się tam wielki neolityczny ośrodek protomiejski, który jako jeden z nielicznych istniał aż do końca neolitu.

Jej założenie datuje się na mniej więcej na rok 7100 p.n.e., zaś ludzie mieszkali w niej aż do roku – również w przybliżeniu – 5950 p.n.e. Mogło tam mieszkać nawet 2000 osób. To jedno z tych osiedli, które z lotu ptaka przypomina plaster miodu, a do budynków mieszkalnych wchodziło się nietypowo, bo przez dachy. W XX wieku została zaś odkryta przez brytyjskiego archeologa James Mellaarta. Natomiast w latach 1993-2017 prowadził tam prace międzynarodowy zespół pod kierownictwem profesora Iana Hoddera, którego częścią była poznańska misja archeologiczna. Ostatnio zaś istotnego odkrycia dokonali tam naukowcy z polskiej ekipy pod kierunkiem prof. Arkadiusza Marciniaka z Wydziału Archeologii Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu.

Czytaj także: Çatalhöyük – starożytne miasto bez ulic

Uwagę polskich naukowców przykuły znajdujące się na wschodnim krańcu osady, kilkaset metrów od centrum, pozostałości nietypowej budowli, która zapewne służyła całej społeczności i nie pełniła funkcji mieszkalnej. Stojący tam budynek musiał być zdecydowanie większy, niż typowe mieszkania z tamtych czasów.

Wnetrze budynku, widoczne są dwa pilastry z możdżeniami, fot. Mateusz Dembowiak/źródło: UAM

Wzniesiony został na planie kwadratu, a jego powierzchnia wynosiła około 30 m2. Jest to jednocześnie pierwszy jak dotąd znaleziony tam budynek takiego właśnie typu. W środku znajdowało się 12 „platform-wywyższeń”, pokrytych gliną. Na wszystkich czterech ścianach znajdowała się półkolumna, przy czym jedna z nich została udekorowana reliefem. Na środku budynku znaleziono ślady po palenisku. Przy ścianie południowej znajdował się piec. Natomiast ścianę zachodnią zdobiło wykonane głównie kolorem czerwonym malowidło.

fot.Elelicht/CC BY-SA 3.0

Przeciętny dom z błota miał 25 metrów kwadratowych, więc o luksusie można było zapomnieć, zwłaszcza, że w środku mieszkało nawet do 8 osób

Do czego natomiast budowla ta mogła służyć? Z jednej strony mogła pełnić jakąś funkcję integracyjną, o czym może świadczyć wspomniane palenisko. Z drugiej strony badacze nie wykluczają, że mogła też pełnić funkcje sakralne. Jak wspomniał profesor Marciniak pod wspomnianymi platformami prawdopodobnie znajdują się miejsca pochówków. Nowe światło na tę, jak i inne kwestie rzucą jednak dopiero dalsze prace, które zostały zaplanowane na rok 2023.

Źródła:

  1. Polscy archeolodzy odkryli nietypowy budynek sprzed ponad 8000 lat, https://www.pap.pl/aktualnosci/news%2C1431081%2Cpolscy-archeolodzy-odkryli-nietypowy-budynek-sprzed-ponad-8-tysiecy-lat, dostęp: 27.09.2022.
  2. Zdziebłowski, Turcja/ Polscy archeolodzy odkryli nietypowy budynek sprzed ponad 8 tys. lat, https://naukawpolsce.pl/aktualnosci/news%2C93724%2Cturcja-polscy-archeolodzy-odkryli-nietypowy-budynek-sprzed-ponad-8-tys-lat, dostęp: 27.09.2022.
  3. Filipowicz, K. Harabasz, A. Marciniak, Çatalhöyük w ostatnich stuleciach swego istnienia. Jak upadało miasto, https://archeologia.com.pl/catalhoyuk-w-ostatnich-stuleciach-swego-istnienia/, dostęp: 27.09.2022.

KOMENTARZE

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

W tym momencie nie ma komentrzy.

Zobacz również

Starożytność

Holandia również ma swoje własne Stonehenge

Holandia dołączyła do klubu państw, które mogą się poszczycić posiadaniem na swoim terytorium tak niezwykłego miejsca. A przynajmniej tamtejsze media nazwały je holenderskim Stonehenge.

27 czerwca 2023 | Autorzy: Herbert Gnaś

Starożytność

Czy biblijne miasta grzechu naprawdę istniały? Gdzie znajdowały się Ur, Jerycho, Niniwa czy Babilon?

Długo uważano, że Troja to wymysł Homera. Aż Heinrich Schliemann potraktował Iliadę poważnie. Czy podobnie jest z biblijnymi miastami, które uznajemy za fikcję?

25 września 2022 | Autorzy: Marcin Moneta

Starożytność

Czy mityczna Atlantyda tak naprawdę znajdowała się w Europie?

Czy mityczna Atlantyda nie znajdowała się wcale daleko od starożytnego świata, a właśnie w jego centrum? Mowa o wyspie Santorini na Morzu Śródziemnym.

10 czerwca 2022 | Autorzy: Marcin Moneta

Starożytność

Gra planszowa sprzed 4 tysięcy lat znaleziona przez polskich archeologów

Niezwykłe znalezisko w Omanie – polscy archeolodzy natrafili na grę planszową sprzed 4000 lat. To „najbardziej pasjonujące” odkrycie w ostatnim sezonie badań.

11 stycznia 2022 | Autorzy: Redakcja

Jeśli chcesz zgłosić literówkę lub błąd ortograficzny kliknij TUTAJ.

Najciekawsze historie wprost na Twoim mailu!

Zapisując się na newsletter zgadzasz się na otrzymywanie informacji z serwisu Lubimyczytac.pl w tym informacji handlowych, oraz informacji dopasowanych do twoich zainteresowań i preferencji. Twój adres email będziemy przetwarzać w celu kierowania do Ciebie treści marketingowych w formie newslettera. Więcej informacji w Polityce Prywatności.