Ciekawostki Historyczne

Holandia dołączyła do klubu państw, które mogą się poszczycić posiadaniem na swoim terytorium tak niezwykłego miejsca. A przynajmniej tamtejsze media nazwały je holenderskim Stonehenge.

W Holandii takiego odkrycia dokonano po raz pierwszy w historii, a archeologowie poinformowali o tym w środę, 21 czerwca. Wiek tego miejsca kultu religijnego, można nawet powiedzieć sanktuarium oceniany, jest na około 4000 lat. Wzdłuż ścieżek, z których korzystano, chociażby przy okazji procesji znajdowały się rzędy wbitych drewnianych pali.

Koralik pokazuje, że mieszkańcy mieli już kontakt z ludźmi oddalonymi o prawie 5000 kilometrów 4000 lat temu. ( Tiel )

Prace w tej lokalizacji, czyli w wiosce znajdującej się około 50 km na południowy wschód od Utrechtu zostały rozpoczęte jeszcze w 2017 roku. Przy okazji zaś prowadzonych wykopalisk stwierdzono jednocześnie, że w tym miejscu znajdują się również trzy kopce grobowe. Największy z nich ma około 20 metrów średnicy, pozostałe dwa są nieco mniejsze. Zdaniem archeologów służyły one jako miejsce pochówku przez nawet 800 lat. Jak dotąd natrafiono na szczątki 60 mężczyzn, kobiet i dzieci, jak również na kości zwierząt.

Municipality of Tiel

W kontekście największego z kopców grobowych jedna kwestia budzi zaś szczególne zainteresowanie. Otóż prawdopodobnie był on jednocześnie kalendarzem słonecznym tak jak słynne Stonehenge. We wspomnianym kopcu znajdowały się przejścia, przez które Słońce świeciło dokładnie w najkrótszym i najdłuższym dniu w roku. W tych też miejscach natrafiono na czaszki tak ludzkie, jak i zwierzęce.

Jednak to jeszcze nie koniec niespodzianek, ponieważ odnaleziony w jednym z grobów przedmiot zaskoczył archeologów. To wykonany ze szkła koralik, a szkło nie było wtedy produkowane w tamtych okolicach. Po dokładniejszych analizach okazało się, że koralik ten przebył daleką drogę, bo aż 5000 kilometrów, zanim trafił do „holenderskiego Stonehenge”. Zdaniem naukowców pochodzi on bowiem aż z Mezopotamii, czyli z terytorium obecnego Iraku. Łącznie zaś w ciągu 6 lat badań wydobyto w tym miejscu ponad milion różnego rodzaju przedmiotów, pochodzących z epok kamienia, brązu, żelaza, czasów Imperium Rzymskiego aż po średniowiecze. Znajdą się teraz na ekspozycji w lokalnym muzeum w Tiel oraz Holenderskim Muzeum Narodowym.

Źródła:

  1. 4,000 Year Old 'Stonehenge’ Monument First of Its Kind in The Netherlands, https://www.sciencealert.com/4000-year-old-stonehenge-monument-first-of-its-kind-in-the-netherlands, dostęp: 23.06.2023.
  2. Archaeologists unearth 4,000-year-old Stonehenge-like sanctuary in the Netherlands, https://edition.cnn.com/style/article/netherlands-sanctuary-stonehenge-scli-intl-scn/index.html, dostęp: 23.06.2023.
  3. Archaeologists unearth 4,000-year-old ‘Stonehenge of the Netherlands’, https://www.theguardian.com/world/2023/jun/21/archaeologists-unearth-stonehenge-netherlands, dostęp: 23.06.2023.
  4. K. Stacy, Stonehenge of the Netherlands? Sanctuary That Strikingly Resembles the UK’s Famous Monument Discovered in the Country, https://www.sciencetimes.com/articles/44468/20230622/stonehenge-netherlands-sanctuary-strikingly-resembles-uks-famous-monument-discovered-country.htm, dostęp: 23.06.2023.

KOMENTARZE (1)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Kuba

Od 1. stycznia 2020 należy używać nazwy NIDERLANDY.
Świat błyskawicznie „przestawił się” z Kaliningradu na Królewiec, a tu ciągle Holandia i Holandia:-)

Zobacz również

Starożytność

Polscy archeologowie odkryli w Turcji ruiny nietypowej budowli sprzed 8000 lat

Odkrycie to zostało dokonane w znajdującej się w środkowej Anatolii osadzie w Çatalhöyük. Znajdował się tam wielki neolityczny ośrodek protomiejski, który jako jeden z nielicznych...

28 września 2022 | Autorzy: Herbert Gnaś

Starożytność

Czy biblijne miasta grzechu naprawdę istniały? Gdzie znajdowały się Ur, Jerycho, Niniwa czy Babilon?

Długo uważano, że Troja to wymysł Homera. Aż Heinrich Schliemann potraktował Iliadę poważnie. Czy podobnie jest z biblijnymi miastami, które uznajemy za fikcję?

25 września 2022 | Autorzy: Marcin Moneta

Średniowiecze

Największy średniowieczny skarb w Polsce. Za odnalezione monety można było kupić całą wioskę!

Taki skarb, jak ten ze Słuszkowa, trafia się raz na 100 lat. Eksponaty liczone w tysiącach, w tym wiele wyjątkowo cennych monet. Całość ważyła prawie...

23 lipca 2022 | Autorzy: Herbert Gnaś

Starożytność

Ta kamienna twierdza powstała w czasach faraonów. Znajduje się w Polsce!

To jeden z najstarszych przykładów kamiennej architektury użytkowej w Europie poza obszarem śródziemnomorskim. Kto zbudował tę warownię sprzed ponad 3500 lat?

28 marca 2022 | Autorzy: Marcin Moneta

Starożytność

Przełomowe odkrycie, którego dokonał... pies

Malowidła z Lascaux datowane nawet na 15 tysięcy lat p.n.e. stanowią najdoskonalszy znany przykład sztuki paleolitycznej. Zostały odkryte dzięki przypadkowi.

19 lutego 2022 | Autorzy: Joanna Wycisło

Nowożytność

Brakujące ogniwo ewolucji, człowiek-gigant i podpis Boga – największe naukowe oszustwa, na które ludzie dali się nabrać...

Paleontologia i archeologia to trudne dziedziny nauki, które przy odrobinie szczęścia mogą przynieść naukowcom sławę i pieniądze. Jak to zwykle bywa, gdy stawką są wysokie...

22 października 2019 | Autorzy: Michał Procner

Jeśli chcesz zgłosić literówkę lub błąd ortograficzny kliknij TUTAJ.

Najciekawsze historie wprost na Twoim mailu!

Zapisując się na newsletter zgadzasz się na otrzymywanie informacji z serwisu Lubimyczytac.pl w tym informacji handlowych, oraz informacji dopasowanych do twoich zainteresowań i preferencji. Twój adres email będziemy przetwarzać w celu kierowania do Ciebie treści marketingowych w formie newslettera. Więcej informacji w Polityce Prywatności.