Ciekawostki Historyczne
Starożytność

Odkryto tajemnicze słoje

W Indiach naukowcy odkryli gigantyczne i tajemnicze słoje, które w starożytności mogły być używane do pochówku ludzi. Nie wiadomo jednak, kto mógł je stworzyć.

W sumie odkryto 65, wykonanych z piaskowca słojów. Są rozrzucone w czterech miejscach w północno-wschodnim stanie Assam. Różnią się kształtem i wielkością.

Odkrycie zwiększa liczbę znanych już megalitycznych stanowisk w Assamie do jedenastu. Podobne odnajdywano również w Laosie i Indonezji. Datuje się je na okres od drugiego tysiąclecia przed naszą erą do XIII wieku naszej ery. Szczątki ludzkie znalezione w słojach z Laosu i wokół nich sugerują, że mogły być one wykorzystywane do praktyk pogrzebowych.

Rozmiar i struktura dzbanów/słoi znalezionych w Assam i Laosie są bardzo podobne. Występuje jednak pewne zróżnicowanie pod względem kształtu i wielkości. Te z Assamu są bulwiaste, te z Laosu są bardziej cylindryczne – powiedział Nicholas Skopal, naukowiec z Australian National University, który był członkiem zespołu badawczego.

fot.TILOK THAKURIA

Prawdopodobnie na silnie zalesionych wyżynach Assamu znajduje się o wiele więcej słojów

Megalityczne stanowiska słojów w Assam pierwszy raz formalnie opisali brytyjscy urzędnicy – Philip Mills i John Henry Hutton, którzy w 1929 roku zgłosili sześć miejsc ich występowania. Siódme stanowisko zostało odkryte dopiero podczas ekspedycji w latach 2016-2017, która była częścią prac mających na celu przeniesienie i skatalogowanie stanowisk opisanych przez Millsa i Huttona.

Czytaj też: Odkrycie rzymskich szkieletów

Czas nagli

Prace prowadzone przez archeologa Tiloka Thakurię z North Eastern Hill University w Indiach zostały wznowione w 2020 roku. Początkowo zespół badał tylko trzy miejsca, ale z czasem postanowił przeczesać te gęsto zalesione tereny. To wtedy natrafiono na nowe słoje.

Łącznie na obszarze 300 kilometrów kwadratowych, z siedmioma znanymi wcześniej stanowiskami, zidentyfikowano 797, różnie zachowanych słojów. Wydaje się, że zostały celowo ustawione na wzgórzach z widokiem na niziny. Co więcej, archeolodzy nie znaleźli w pobliżu żadnego z tych stanowisk źródeł piaskowca, z którego słoje są wykonane.

Szczegóły najnowszego odkrycia, w którym uczestniczyli naukowcy z trzech uniwersytetów w Indiach i Australii, zostały opublikowane w ubiegłym tygodniu w czasopiśmie „Journal of Asian Archaeology”. Badaniami kierowali Tilok Thakuria z North-Eastern Hill University i Uttam Bathari z Gauhati University.

Nadal nie wiemy, kto wykonał gigantyczne słoje ani gdzie żył. To wszystko stanowi pewną zagadkę. Znamy za to opowieści ludu Naga (grupa etniczna w północno-wschodnich Indiach) o znalezieniu słojów z Assam wypełnionych skremowanymi szczątkami, paciorkami i innymi materialnymi artefaktami – dodaje Skopal.

fot.TILOK THAKURIA

Megalityczne stanowiska słojów w Assam pierwszy raz formalnie opisali brytyjscy urzędnicy – Philip Mills i John Henry Hutton, którzy w 1929 roku zgłosili sześć miejsc ich występowania

Prawdopodobnie na silnie zalesionych wyżynach Assamu znajduje się o wiele więcej słojów. Zespół przeszukiwał przecież ograniczony obszar. Odnalezienie kolejnych stanowisk może dać archeologom  odpowiedź na pytanie, do czego służyły. Może też pomóc w poznaniu dziedzictwa tajemniczych ludzi, którzy je wykonywali. Badacze muszą się jednak śpieszyć.

Im dłużej zajmie nam szukanie innych, tym większa szansa, że zostaną zniszczone, ponieważ na tych terenach sadzi się coraz więcej upraw i wycina lasy – twierdzi jeden z badaczy.

Oby czas okazał się sprzymierzeńcem.

Czytaj też: W Londynie odkryto rzymską mozaikę sprzed blisko 2000 lat

Źródła:

  1. https://www.bbc.com/news/world-asia-india-60937348 [dostęp: 05.04.2022 r.]
  2. https://www.sciencealert.com/weird-giant-stone-jars-created-by-a-mysterious-people-have-been-found-in-india [dostęp: 05.04.2022 r.]

KOMENTARZE (1)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Polak Katolik

To dowód na to, że dotarli tam Polacy i kisili ogórki oraz przechowywali bimber..

Jeśli chcesz zgłosić literówkę lub błąd ortograficzny kliknij TUTAJ.

Najciekawsze historie wprost na Twoim mailu!

Zapisując się na newsletter zgadzasz się na otrzymywanie informacji z serwisu Lubimyczytac.pl w tym informacji handlowych, oraz informacji dopasowanych do twoich zainteresowań i preferencji. Twój adres email będziemy przetwarzać w celu kierowania do Ciebie treści marketingowych w formie newslettera. Więcej informacji w Polityce Prywatności.