Polskie Imperium

Kobiety Drakuli. Życie miłosne najsłynniejszego wampira

Autor: | 20 grudnia 2013 | 33,994 odsłon

Drakula z najnowszego serialu telewizyjnego. Czy jego pierwowzór był takim samym uwodzicielem?Niejaki Wład Palownik doczekał się legendy, która obiegła świat (z tycią pomocą Brama Stokera). Znamy go jako tyrana i okrutnika, najprawdziwszego wampira. A tymczasem wychodzi na to, że pod płaszczykiem grozy kryje się… odrobina romantyzmu!

Rzecz jasna w epoce nowożytnej władcy nie żenili się z miłości. Księżniczka, czy książę na wydaniu stanowili tylko towar na rynku sojuszy dynastycznych. W takich małżeństwach trzeba się było cieszyć, jeśli druga strona mówiła w tym samym języku, nie była stara, gruba, kulawa i dziobata.

O tym, jak dokładnie trafił za pierwszym razem Wład Palownik, źródła milczą. Wiadomo natomiast, że jego żona była prawdopodobnie dość blisko spokrewniona z polską królową Sonką Holszańską.

Wiele wskazuje na to, że przez pierwszą żonę Palownik był powinowatym Jagiełły. Na ilustracji z manuskryptu Ludwika Decjusza drzewo rodowe Jagiellonów. Sonka znajduje się w lewym górnym rogu jako czwarta w grupie czterech pań (źródło: domena publiczna).

Wiele wskazuje na to, że przez pierwszą żonę Palownik był powinowatym Jagiełły. Na ilustracji z manuskryptu Ludwika Decjusza drzewo rodowe Jagiellonów. Sonka znajduje się w lewym górnym rogu jako czwarta w grupie czterech pań (źródło: domena publiczna).

W czasie swojego pobytu w Mołdawii Wład zawarł korzystny z politycznego punktu widzenia mariaż. Pojął za żonę Anastazję, bliską krewną tamtejszego hospodara. Niektóre źródła podają wręcz, że panna młoda była jego córką, siostrzenicą naszej Sonki. O pożyciu małżeńskim tych dwojga wiadomo w gruncie rzeczy bardzo niewiele ponad to, że ślub odbył się nie wcześniej niż w roku 1457, a młoda para długo nie pożyła razem.

Legenda głosi, że tragiczny kres małżeństwu położył najazd Turków w 1462 roku. Kiedy wrogowie oblegali zamek Poenari, Anastazja rzuciła się z wieży byle nie dostać się żywa w ich ręce. Wład okazał w tym czasie swoje głębokie przywiązanie do żony… umykając bez niej z okrążenia tajnym przejściem.

Ruiny Poenari. To z wieży tego zamku miała się rzucić Anastazja, która… już dawno wąchała kwiatki od spodu

Ruiny Poenari. To z wieży tego zamku miała się rzucić Anastazja, która… już dawno wąchała kwiatki od spodu

Tę opowieść można wsadzić między bajki. Zgadza się w niej praktycznie tylko osoba Włada i wojna. Zamiast Turków kołaczących zbrojnie do bram zamku był tak naprawdę… brat Palownika, który zdążył zająć stolicę i większość kraju. Rzucania się z wieży, przedstawionego między innymi w filmie „Dracula” Francisa Forda Coppoli, także nie było.

Anastazja w tym czasie już od kilku miesięcy nie żyła. Nie ma żadnych konkretnych informacji o okolicznościach jej śmierci. Wiadomo natomiast, że mniej więcej w tym samym czasie, kiedy Włada zaatakował jego brat, ten już w najlepsze pertraktował z węgierskim królem Maciejem Korwinem w sprawie ożenku z jego krewną.

Zamiast panować i sobie folgować, Wład zaliczył pobyt w więzieniu i małżeństwo z rozsądku. Nic dziwnego, że na wszystkich portretach ma nietęgą minę.

Zamiast panować i sobie folgować, Wład zaliczył pobyt w więzieniu i małżeństwo z rozsądku. Nic dziwnego, że na wszystkich portretach ma nietęgą minę.

Gdyby jego pierwsza żona pozostawała żywa i w dobrym zdrowiu, o takich rozmowach nie mogłoby być mowy. W każdym bądź razie, wołoski hospodar, wdowiec, uszedł ze swojego utraconego kraju do Siedmiogrodu.

Więzienie zamiast ołtarza, wdowa zamiast dziewicy

Zamiast azylu i pomocy w odzyskaniu władzy, Wład znalazł w Siedmiogrodzie niewolę. W więzieniu przesiedział kilka lat, a po jego opuszczeniu dorobił się kolejnej żony. O jego drugim małżeństwie wiadomo już zdecydowanie więcej, niż o pierwszym.

Kiedy Wład Palownik opuścił więzienie, poślubił Justynę Szilágyi de Horogszeg. Pod tym dość trudnym do wymówienia dla nie-Węgra mianem kryje się ciotka lub kuzynka Macieja Korwina. Trudno to sprecyzować, skoro węgierscy historycy sami nie mogą dojść do porozumienia w kwestii tego, czy oblubienica była dużo młodszą siostrą matki Korwina, czy też córką jego wuja.

Bardziej istotny jest fakt, że pierwsze plany ślubu Włada z Justyną snuto już w 1462 roku, jednak wówczas weselne dzwony nie zagrały. W międzyczasie, w ramach przypieczętowania pewnego porozumienia, panna Szilágyi de Horogszeg została wydana za kogoś innego.

Powrót do projektu małżeństwa Justyny z Palownikiem nastąpił kilka lat później, po tym jak nadobna arystokratka przedwcześnie owdowiała. Na ślubnym kobiercu młoda para stanęła nie później niż w roku 1474. Właśnie wtedy Wład odzyskał wolność.

Władowi w końcu udało się spowinowacenie z królem Węgier Maciejem Korwinem. Wybranka jednak nie była już panną... a po śmierci Włada jeszcze dwukrotnie stawała na ślubnym kobiercu (źródło: domena publiczna).

Władowi w końcu udało się spowinowacenie z królem Węgier Maciejem Korwinem. Wybranka jednak nie była już panną… a po śmierci Włada jeszcze dwukrotnie stawała na ślubnym kobiercu (źródło: domena publiczna).

Po jego wyjściu z więzienia, jak pisze Ilona Czamańska, autorka książki „Drakula. Wampir, tyran, czy bohater?”, małżonkowie zamieszkali najprawdopodobniej w Pécsu, gdzie mieli murowany dom, zwany „domem Drakuli”. Z tego małżeństwa pochodzili dwaj nieznani z imienia synowie.

Na koniec pozostała nam prawdopodobnie najważniejsza kobieta w życiu osławionego wampira. Pod koniec roku 1455 – a więc jeszcze jako kawaler, na co najmniej dwa lata przed ślubem z Anastazją – Wład Palownik zwany Drakulą wpadł jak śliwka w kompot. Strzała Amora trafiła go na zabój niecałe 200 km od Bukaresztu, w Braszowie.

Ten artykuł ma więcej niż jedną stronę. Wybierz poniżej kolejną, by czytać dalej.

Strony: 1 2

Powiedz innym co myślisz:

Aleksandra Zaprutko-JanickaAleksandra Zaprutko-Janicka - Krakowska historyczka i publicystka, współzałożycielka „Ciekawostek historycznych”. Autorka ponad 200 artykułów popularnonaukowych.We wrześniu 2015 roku wydała książkę „Okupacja od kuchni” poświęconą kulinarnemu obliczu II wojny światowej.. Więcej informacji o autorze.

Okupacja
Komentarze do artykułu (9)
 1. Jeden z czytelników z portalu joemonster pyta:
  „Tak przy okazji, ktos moze z was wie, dlaczego Vlad mial przydomek Wampir? Czy wtedy slowo wampir oznaczalo cos innego niz dzis, czy moze uwazano, ze wysysa krew, a moze po prostu Stoker tak go nazwal na rzecz ksiazki?”

  (//joemonster.org/link/pokaz/51870/Kobiety_Drakuli._Zycie_milosne_najslynniejszego_wampira)

  No to odpowiadamy :)

  Wlad nie miał takiego przydomka. Nazywano go Palownikiem, natomiast wampirem nazwał go dopiero Stoker – czy tez raczej opartą na nim postać literacką. Co ważne, słowo „wampir” pojawia się w językach zachodnich dopiero około XVII-XVIII wieku. Wcześniej istniało w językach słowiańskich (np. polski wąpierz) i prawdopodobnie pierwotnie oznaczało nie tyle wampira co upiora.

  W każdym razie Wlada, za jego życia, nikt według mojej wiedzy nie nazywał wampirem :). I to mimo, że był to bardzo krwiożerczy człowiek…

 2. Szkoda, że o tej epoce tak mało wiadomo. Imię pierwszej żony, kilka dat, imię drugiej żony i… tyle. Reszta to legendy.

  Ale może po prostu w Rumunii, Mołdawii itd. wciąż nie przeprowadzono gruntownych badań archiwalnych? W Polsce wiele odkryć źródłowych do XV, XVI wieku nastąpiło dopiero po II wojnie światowej.

  Swoją drogą (pytanie do autorki artykułu) czy Czamańska opierała się na jakiejś literaturze z kraju Drakuli czy – jak to zwykle niestety bywa – tylko na angielskich i polskich opracowaniach?

 3. Wybrane komentarze do artykułu z portalu Joe Monster.org //joemonster.org/link/51870/Kobiety_Drakuli._Zycie_milosne_najslynniejszego_wampira

  maciek_cherokee: to skąd się wzięło słowo „wąpierz” ?

  HoofArted: @Maciek_Cherokee – z języka tureckiego. Cała idea wampiryzmu przywędrowała do Słowian przez Turcję. Pierwotnie zresztą slowo brzmiało bardziej jak „wąpir”. Wąpierz było formą przejściową, która później, pod wplywem jęz. serbskiego, ewoluowała do współczesnego „wampir”.

 4. Co do ewentualnego rozwodu, to Vlad, jako że i sam prawosławny, i małżonek prawosławnej księżniczki, nie musiał się w tej sprawie zwracać aż do papieża. Załatwiłby mu to miejscowy władyka (biskup prawosławny) bez takich korowodów. Z drugą żoną małżeństwo też zresztą musiał zawrzeć w obrządku prawosławnym, bo i wówczas, i długo potem to żona musiała przyjąć wyznanie koronowanego męża.

Dodaj swój komentarz:

Dodaj komentarz


Jeśli nie chcesz, nie musisz podawać swojego adresu e-mail, nazwy ani adresu strony www. Możesz komentować całkowicie anonimowo.
Jeśli chcesz zgłosić literówkę lub błąd ortograficzny kliknij TUTAJ.

Nasze wydawnictwo

W mrokach średniowiecza Polską rządziły kobiety. I były piekielnie skuteczne

Ich ambicja pozwoliła zbudować imperium. Ich duma unicestwiła królestwo. Bezkompromisowa opowieść przywracająca godność najważniejszym kobietom w dziejach polskiego średniowiecza. Już dzisiaj kup „Damy ze skazą” z autografem autora!

2 listopada 2016 | Czytaj dalej...

Damy ze skazą. Bez nich nie byłoby Polski

Silne, bezwzględne i żądne władzy. Oto historia kobiet, które nie czekały bezczynnie, co przyniesie los. To właśnie one sprawiły, że początki państwa polskiego wyglądały tak, a nie inaczej. Poznaj „Damy ze skazą”, bohaterki naszej najnowszej książki, którą wydajemy wspólnie ze Znakiem Horyzont.

30 października 2016 | Czytaj dalej...

Epoki

Kategorie

Facebook


Polecamy

Mala zbrodnia - pion

Czy wiesz że...

peter_the_great_the_tsarevich_alexei_petrovich
…Piotr Wielki był dla swojego pierworodnego ojcem jak z koszmaru? Kiedy carewicz uciekł przed jego gniewem do Austrii, zmusił go do powrotu i skazał na śmierć.

miniaturka-1
…podstawową, choć nieoficjalną walutą w Auschwitz były papierosy? Nałogowi palacze oddawali jedzenie za papierosy i wykańczali się w ciągu kilku tygodni.

luzyce-smolensk
…jedna z polskich organizacji podziemnych chciała po II wojnie światowej utworzyć słowiańskie imperium w Europie? Miało ono obejmować ziemie, na których kiedykolwiek stanęła stopa Słowianina.