Kontrowersje, odkrycia, bohaterowie i łajdacy. Fascynujące opowieści na każdy dzień od najpopularniejszego magazynu o historii w Polsce

Generic selectors
Tylko dokładne dopasowania
Szukaj w tytułach
Szukaj w treściach
Szukaj w postach
Search in pages

Drakula kontra Imperium Osmańskie, czyli jak wołoski wojewoda obronił Europę

W jaki sposób Wład Palownik zyskał swoją sławę?

Z fabuły książek i filmów o wampirze Draculi dowiemy się, że wołoski wojewoda był doskonałym wojownikiem i zażartym obrońcą swych ziem. Czy tak było naprawdę?

Wład Drakula rządził wyjątkowo pechowo położoną krainą, stanowiącą granicę pomiędzy Imperium Osmańskim a Europą. W pewnym momencie doszło do tego, że musiał samotnie bronić się przed dwukrotnie większą armią sułtana Mehmeda II. Zażarty wojewoda znalazł jednak sposób i zwyciężył!
Czy Drakula był wybitnym strategiem? Czy to prawda, że osobiście brał udział w bitwach, a żołnierze byli bezwzględnie posłuszni jego woli? No i wreszcie – czy udało mu się własnoręcznie zamordować samego sułtana Mehmeda II?

Trudne czasy

Wszystko zaczęło się, gdy sułtan zażądał od Drakuli tradycyjnego trybutu w postaci pięciuset młodzieńców i pokaźnej sumy pieniędzy. Mieli oni być nawróceni na islam i włączeni do tureckiej administracji – taką praktykę stosowano w Imperium Osmańskim regularnie, a sam wezyr Mahmud Pasza był dawniej chrześcijaninem. Tymczasem, wojewoda wołoski nie zgodził się na posłanie za Dunaj swoich poddanych – od dłuższego czasu skutecznie blokował najazdy tureckie i czekał na sygnał papieża do rozpoczęcia krucjaty.

Niezadowolony z poczynań opornego władcy Wołoszczyzny, sułtan postanowił pojmać go podstępem. Zaproszono Drakulę do miasta Porty, pozornie by ten mógł osobiście uiścić daninę w złocie i ludziach. Sprytny Palownik przejrzał jednak zamiary sułtana i fortelem pojmał po drodze tych, którzy mieli pojmać jego. Wszystkich kazał później wbić na pale pod pałacem w Trigoviste. To mogłoby się wydawać dość dosadnym sygnałem dla Turków, by dać wołochom spokój – ale Drakula postanowił posunąć się o krok dalej… Jak czytamy w książce „Dracula” Matei Cazacu:

Zemsta Włada na tym się nie zakończyła. Przekroczywszy zamarznięty Dunaj, wojewoda podzielił swoje wojska na kilka części i dokonał niszczycielskich najazdów na terenie około 800 kilometrów – od Kilii do Rahovej, leżącej w pobliżu rzeki Jiu.

fot.domena publiczna Wład Dracula obronił swe ziemie przed zdecydowanie potężniejszym przeciwnikiem!

Czy wiesz, że ...

...porażkę w pierwszej bitwie z Polakami pod Chocimiem w 1621 roku turecki sułtan Osman II przypłacił życiem? Po starciu chciał zreformować korpus janczarów, który oskarżył o tchórzostwo. Jednak to podwładni wykazali się inicjatywą, uwięzili swojego władcę i zamordowali go.

...XVIII-wieczna polska szkoła uczyła młodzież wszystkich negatywnych zachowań szlacheckich, jakie stały się wtedy przekleństwem Rzeczypospolitej? Wychodzili z niej obywatele przekonani o wyjątkowości swojego stanu i przywiązani do zepsutego ustroju państwa. Nie brakowało też fanatyków religijnych.

...26 maja 1604 roku król Francji Henryk IV cudem uniknął śmierci w wyniku otrucia. Zabójczy specyfik próbował mu podać ksiądz – podczas komunii. Władcę uratował jego pies, który chwycił zębami królewskie szaty i go odciągnął. Do spożycia trucizny zmuszono za to duchownego. Mężczyzna zmarł na miejscu. 

Komentarze

brak komentarzy

Dodaj komentarz

Jeśli nie chcesz, nie musisz podawać swojego adresu email, nazwy ani adresu strony www. Możesz komentować całkowicie anonimowo.

Jeśli chcesz zgłosić literówkę lub błąd ortograficzny kliknij TUTAJ.