Kontrowersje, odkrycia, bohaterowie i łajdacy. Fascynujące opowieści na każdy dzień od najpopularniejszego magazynu o historii w Polsce

Generic selectors
Tylko dokładne dopasowania
Szukaj w tytułach
Szukaj w treściach
Szukaj w postach
Search in pages

Kobiety Drakuli. Życie miłosne najsłynniejszego wampira

Drakula z najnowszego serialu telewizyjnego. Czy jego pierwowzór był takim samym uwodzicielem?

Drakula z najnowszego serialu telewizyjnego. Czy jego pierwowzór był takim samym uwodzicielem?

Niejaki Wład Palownik doczekał się legendy, która obiegła świat (z tycią pomocą Brama Stokera). Znamy go jako tyrana i okrutnika, najprawdziwszego wampira. A tymczasem wychodzi na to, że pod płaszczykiem grozy kryje się… odrobina romantyzmu!

Rzecz jasna w epoce nowożytnej władcy nie żenili się z miłości. Księżniczka, czy książę na wydaniu stanowili tylko towar na rynku sojuszy dynastycznych. W takich małżeństwach trzeba się było cieszyć, jeśli druga strona mówiła w tym samym języku, nie była stara, gruba, kulawa i dziobata.

O tym, jak dokładnie trafił za pierwszym razem Wład Palownik, źródła milczą. Wiadomo natomiast, że jego żona była prawdopodobnie dość blisko spokrewniona z polską królową Sonką Holszańską.

Wiele wskazuje na to, że przez pierwszą żonę Palownik był powinowatym Jagiełły. Na ilustracji z manuskryptu Ludwika Decjusza drzewo rodowe Jagiellonów. Sonka znajduje się w lewym górnym rogu jako czwarta w grupie czterech pań (źródło: domena publiczna).

Wiele wskazuje na to, że przez pierwszą żonę Palownik był powinowatym Jagiełły. Na ilustracji z manuskryptu Ludwika Decjusza drzewo rodowe Jagiellonów. Sonka znajduje się w lewym górnym rogu jako czwarta w grupie czterech pań (źródło: domena publiczna).

W czasie swojego pobytu w Mołdawii Wład zawarł korzystny z politycznego punktu widzenia mariaż. Pojął za żonę Anastazję, bliską krewną tamtejszego hospodara. Niektóre źródła podają wręcz, że panna młoda była jego córką, siostrzenicą naszej Sonki. O pożyciu małżeńskim tych dwojga wiadomo w gruncie rzeczy bardzo niewiele ponad to, że ślub odbył się nie wcześniej niż w roku 1457, a młoda para długo nie pożyła razem.

Legenda głosi, że tragiczny kres małżeństwu położył najazd Turków w 1462 roku. Kiedy wrogowie oblegali zamek Poenari, Anastazja rzuciła się z wieży byle nie dostać się żywa w ich ręce. Wład okazał w tym czasie swoje głębokie przywiązanie do żony… umykając bez niej z okrążenia tajnym przejściem.

Tę opowieść można wsadzić między bajki. Zgadza się w niej praktycznie tylko osoba Włada i wojna. Zamiast Turków kołaczących zbrojnie do bram zamku był tak naprawdę… brat Palownika, który zdążył zająć stolicę i większość kraju. Rzucania się z wieży, przedstawionego między innymi w filmie „Dracula” Francisa Forda Coppoli, także nie było.

Czy wiesz, że ...

...w Bizancjum istniała tak zwana "studencka fala? Możemy się tego domyślać na podstawie wydanego przez Justyniana Wielkiego zakazu wszelkich studenckich „zabaw”, które są niegodne, ohydne i „powodują tylko krzywdę”. 

...średniowieczni Polacy nie zdawali sobie sprawę ze śmiertelnego zagrożenia dla zdrowia, jakim było spożyciu sporyszu. Znalezione okazy zbożowych kłosów razem z kłosami z zarodnikami splatano w bukiet, który umieszczano u sufitu chaty, aby w porze siania zbóż te właśnie nasiona wysiać pierwsze.

...w średniowiecznej Anglii używano niezwykłej metody, by dowieść swojej niewinności? Oskarżony musiał połknąć grudę złożoną z przaśnego, jęczmiennego wypieku oraz owczego sera wytworzonego w maju. Jeśli podczas mszy świętej zdołał pochłonąć całość, uznawano go za wolnego od zarzutów.

Komentarze (11)

 1. Nasz publicysta |Kamil Janicki Odpowiedz

  Jeden z czytelników z portalu joemonster pyta:
  „Tak przy okazji, ktos moze z was wie, dlaczego Vlad mial przydomek Wampir? Czy wtedy slowo wampir oznaczalo cos innego niz dzis, czy moze uwazano, ze wysysa krew, a moze po prostu Stoker tak go nazwal na rzecz ksiazki?”

  (http://joemonster.org/link/pokaz/51870/Kobiety_Drakuli._Zycie_milosne_najslynniejszego_wampira)

  No to odpowiadamy :)

  Wlad nie miał takiego przydomka. Nazywano go Palownikiem, natomiast wampirem nazwał go dopiero Stoker – czy tez raczej opartą na nim postać literacką. Co ważne, słowo „wampir” pojawia się w językach zachodnich dopiero około XVII-XVIII wieku. Wcześniej istniało w językach słowiańskich (np. polski wąpierz) i prawdopodobnie pierwotnie oznaczało nie tyle wampira co upiora.

  W każdym razie Wlada, za jego życia, nikt według mojej wiedzy nie nazywał wampirem :). I to mimo, że był to bardzo krwiożerczy człowiek…

 2. Janek Kamiński Odpowiedz

  Szkoda, że o tej epoce tak mało wiadomo. Imię pierwszej żony, kilka dat, imię drugiej żony i… tyle. Reszta to legendy.

  Ale może po prostu w Rumunii, Mołdawii itd. wciąż nie przeprowadzono gruntownych badań archiwalnych? W Polsce wiele odkryć źródłowych do XV, XVI wieku nastąpiło dopiero po II wojnie światowej.

  Swoją drogą (pytanie do autorki artykułu) czy Czamańska opierała się na jakiejś literaturze z kraju Drakuli czy – jak to zwykle niestety bywa – tylko na angielskich i polskich opracowaniach?

  • Nasz publicysta | Autor publikacji |Aleksandra Zaprutko-Janicka Odpowiedz

   W kwestii literatury – wyrazy szacunku dla pani Czamańskiej. Korzystała z prac w kilku językach, w tym właśnie po rumuńsku. Bibliografia może i nie jest kilometrowa, ale widać, że autorka chciała spojrzeć na temat z perspektywy różnych narodów.

 3. Nasz publicysta |Redakcja Odpowiedz

  Wybrane komentarze do artykułu z portalu Joe Monster.org http://joemonster.org/link/51870/Kobiety_Drakuli._Zycie_milosne_najslynniejszego_wampira

  maciek_cherokee: to skąd się wzięło słowo „wąpierz” ?

  HoofArted: @Maciek_Cherokee – z języka tureckiego. Cała idea wampiryzmu przywędrowała do Słowian przez Turcję. Pierwotnie zresztą slowo brzmiało bardziej jak „wąpir”. Wąpierz było formą przejściową, która później, pod wplywem jęz. serbskiego, ewoluowała do współczesnego „wampir”.

 4. Aśka Odpowiedz

  W trzecim akapicie, w ostatnim zdaniu jest błąd językowy. Piszemy i mówimy „w każdym razie”.
  Bardzo ciekawy artykuł, dzięki za podzielenie się :)

 5. Harryangel Odpowiedz

  Co do ewentualnego rozwodu, to Vlad, jako że i sam prawosławny, i małżonek prawosławnej księżniczki, nie musiał się w tej sprawie zwracać aż do papieża. Załatwiłby mu to miejscowy władyka (biskup prawosławny) bez takich korowodów. Z drugą żoną małżeństwo też zresztą musiał zawrzeć w obrządku prawosławnym, bo i wówczas, i długo potem to żona musiała przyjąć wyznanie koronowanego męża.

 6. Anonim Odpowiedz

  Aleksandro! Ostatnie zdanie jest wyjątkowo nietrafne. To tak jakby twierdzić, że Wrocław potrzebuje krasnali, bo innych wabików na turystów nie ma za wiele.

 7. Aga Odpowiedz

  Jedna uwaga natury redakcyjnej: cyt. „W każdym bądź razie,”!!! Razem z prof. Miodkiem przewracam się w fotelu. „Bądź” jest zbędne…

Dodaj komentarz

Jeśli nie chcesz, nie musisz podawać swojego adresu email, nazwy ani adresu strony www. Możesz komentować całkowicie anonimowo.

Jeśli chcesz zgłosić literówkę lub błąd ortograficzny kliknij TUTAJ.