Kontrowersje, odkrycia, bohaterowie i łajdacy. Fascynujące opowieści na każdy dzień od najpopularniejszego magazynu o historii w Polsce

Generic selectors
Tylko dokładne dopasowania
Szukaj w tytułach
Szukaj w treściach
Szukaj w postach
Search in pages

Dlaczego Wład został Palownikiem? Zaskakująca geneza okrutnego przydomku słynnego władcy

Wład Palownik w masowej wyobraźni funkcjonuje jako okrutny władca otoczony lasem ofiar ponabijanych na pale. Czy jednak faktycznie był aż tak zły?

fot.domena publiczna Wład Palownik w masowej wyobraźni funkcjonuje jako okrutny władca otoczony lasem ofiar ponabijanych na pale. Czy jednak faktycznie był aż tak zły?

Wład Palownik, pierwowzór słynnego hrabiego Draculi, jest znany przede wszystkim ze względu na przykry zwyczaj nabijania ludzi na pal z byle powodu. Okazuje się jednak, że prawda na jego temat nie jest taka prosta, bo po pierwsze władca miał powody, a po drugie – działał zgodnie z prawem!

Wład Țepeș, syn Włada Diabła, był zdolnym strategiem i bezwzględnym politykiem. Kraina, którą rządził, leżała na styku walczących mocarstw: między Imperium Osmańskim, Węgrami i Polską, miał więc niełatwe zadanie. Musiał jednocześnie utrzymywać dobre kontakty z Turkami, jak chrześcijanami, co w praktyce okazało się niemożliwe.

Panowanie nad tak niespokojnymi ziemiami wymagało od przedstawicieli dynastii Basarabów nie lada zręczności, a także – niejednokrotnie – odrobiny terroru. Dziś kojarzymy zatem Țepeșa głównie z postacią najsłynniejszego wampira w dziejach: Draculi. Wyobrażamy go sobie w postaci zła wcielonego, otoczonego lasem nabitych na pale ciał. Ale czy faktycznie był aż tak zły?

Trudny powrót do domu

Biorąc pod uwagę sytuację polityczną, w której znalazł się Wład Drakula (Drăculea – tak również go bowiem nazywano) po objęciu władzy na Wołoszczyźnie w 1456 roku, nietrudno się domyślić, że wielu ludzi pragnęło jego śmierci – lub chociażby wygnania. On sam także świetnie zdawał sobie z tego sprawę i dlatego z początku bardzo ostrożnie stawiał kroki. Musiał jednak zdecydować się na jakieś sojusze.

Ostatecznie złożył przysięgę wierności królowi Władysławowi Pogrobowcowi, zobowiązując się tym samym bronić Sasów przed najazdami oraz pozwalając na handel bez podatków. W zamian otrzymał prawo azylu w razie najazdu tureckiego. Dosłownie cztery dni później zjawiła się delegacja z Turcji, domagając się uiszczenia trybutu w zamian za utrzymanie dotychczasowego rozejmu!

Wład Palownik jest znany głównie jako pierwowzór hrabiego Draculi, rozsławionego przez powieść Brama Stokera i jej liczne ekranizacje (na zdj. kadr z filmu o Draculi z 1931 roku).

fot.Universal Studios/domena publiczna fot.Universal Studios/domena publiczna Wład Palownik jest znany głównie jako pierwowzór hrabiego Draculi, rozsławionego przez powieść Brama Stokera i jej liczne ekranizacje (na zdj. kadr z filmu o Draculi z 1931 roku).

Pokojowo nastawiony Murad II zmarł kilka lat wcześniej, a jego następcą został nierozważny i słabo wykształcony Mehmed II, bezlitośnie atakujący chrześcijan. Postawiony przed żądaniem haraczu Wład postanowił zaprzestać pokojowych kontaktów z Turkami, jednocześnie zwiększając swoje przychody przez nieco bardziej agresywną politykę handlową z Sasami z Braszowa i Sybina. Ci ostatni nie respektowali jednak nowych przepisów (wprowadzonych po porozumieniu z Pogrobowcem), za co wkrótce spotkała ich dotkliwa kara…

Według niektórych doniesień rozwścieczony brakiem respektu ze strony Sasów, wołoski książę postanowił dać im nauczkę. Na jego rozkaz cała grupa saskich kupców została schwytana, pozbawiona majątku, a następnie nabita na pale. Zgodnie z tymi samymi źródłami, Wład miał później zabić jeszcze około 300 osób z Braszowa i Barsy, część nabijając na pale, a resztą paląc na stosach. I choć właśnie wtedy narodziła się jego mroczna legenda, nie zdołał osiągnąć swojego celu.

Czy wiesz, że ...

...papież Stefan VI „wsławił się”, każąc ekshumować swego dawnego wroga papieża Formozusa, po czym ubrać trupa w pontyfikalne szaty i osądzić? Wyrok na zmarłym brzmiał: poćwiartowanie  i wrzucenie w fale Tybru.

...w średniowiecznej Anglii używano niezwykłej metody, by dowieść swojej niewinności? Oskarżony musiał połknąć grudę złożoną z przaśnego, jęczmiennego wypieku oraz owczego sera wytworzonego w maju. Jeśli podczas mszy świętej zdołał pochłonąć całość, uznawano go za wolnego od zarzutów.

...święta Jadwiga śląska znalazła nietypowe zastosowanie dla wody, w której obmywały nogi mniszki? Mianowicie polewała nią swoją twarz i głowę, a w dodatku urządzała w niej kąpiel dla... swoich wnucząt!

Komentarze

brak komentarzy

Dodaj komentarz

Jeśli nie chcesz, nie musisz podawać swojego adresu email, nazwy ani adresu strony www. Możesz komentować całkowicie anonimowo.

Jeśli chcesz zgłosić literówkę lub błąd ortograficzny kliknij TUTAJ.