Urodziny Marii Skłodowskiej-Curie, odzyskanie niepodległości przez Polskę, elekcja Jana Kazimierza, śmierć Breżniewa, odejście Kasztanki za tęczowy most i likwidacja ostatniego wilkołaka w Polsce. Co mają wspólnego te wszystkie wydarzenia? Oczywiście miały miejsce w listopadzie!
Jak zwykle wszystkie pozycje z TOP10 pochodzą z publikowanych przez nas artykułów. Kolejne rocznice możecie znaleźć codziennie na stronie „Ciekawostek Historycznych” oraz profilu facebookowym „Rocznica historyczna na każdy dzień”.
Jakie listopadowe daty warto zapamiętać?
7 listopada 1867
7 listopada 1867 roku urodziła się Maria Skłodowska-Curie – genialna polska fizyk i chemik, dwukrotna noblistka i pierwsza kobieta w historii wyróżniona tą nagrodą. Jednak nie tylko jej odkrycia wstrząsnęły światem nauki na początku XX wieku. Uważano, że Skłodowska-Curie była Żydówką. Dla antysemitów żydowskie pochodzenie noblistki było kamieniem obrazy. Natomiast żydowskie gazety z dumą wskazywały na jej przynależność do Narodu Wybranego. Czy Maria Skłodowska-Curie naprawdę była Żydówką?
10 listopada 1982
10 listopada 1982 roku zmarł Leonid Breżniew. Ostatnie lata jego życia były prawdziwą męczarnią – schorowany i cierpiący na demencję, nie mógł godnie reprezentować ani Partii, ani tym bardziej narodów Związku Radzieckiego. Żartowano nawet, że przy życiu utrzymuje go tylko przetaczana nocami krew niemowląt. Gdy przywódca zmarł wszyscy odetchnęli z ulgą. Często powraca pytanie, czy ktoś przypadkiem nie pomógł mu przedwcześnie zejść z tego świata?
11 listopada 1918
11 listopada 1918 roku Polska po 123 latach zaborów odzyskała niepodległość. Ogarnięta euforią ludność Kongresówki przystąpiła do rozbrajania niemieckich żołnierzy. Wśród najbardziej aktywnych uczestników tych wydarzeń znaleźli się członkowie Pogotowia Bojowego PPS. Zanim jednak do tego doszło bojowcy nieźle dali się we znaki okupantowi, przeprowadzając liczne zamachy na niemieckich oficjeli.
16 listopada 1940
16 listopada 1940 roku okupacyjne władze niemieckie zamknęły i odizolowały od reszty miasta getto w Warszawie. Wśród tysięcy zamkniętych w nim Żydów była szesnastoletnia obywatelka USA Mary Berg, autorka niezwykłych dzienników opisujących los skazanych na zagładę. Była jednym z wielu dzieci, które pozostawiły po sobie świadectwa na temat Holocaustu.
18 listopada 1095
18 listopada 1095 roku we francuskim mieście Clermont rozpoczął się synod pod przewodnictwem papieża Urbana II. Ojciec Święty wezwał wówczas zgromadzonych do wzięcia udziału w zbrojnej wyprawie do Ziemi Świętej. Oprócz zainicjowania krucjaty synod podjął również decyzję o wyklęciu króla Francji Filipa I, który popełnił bigamię.
20 listopada 1648
20 listopada 1648 roku Jan II Kazimierz Waza został wybrany w wyniku wolnej elekcji na króla Polski. Zanim jednak został władcą Rzeczypospolitej, królewiczowi niełatwo było odnaleźć swoje miejsce na ziemi. W 1638 roku zmierzając do Hiszpanii, został nawet aresztowany przez Francuzów pod zarzutem szpiegostwa.
22 listopada 1927
22 listopada 1927 roku klacz Józefa Piłsudskiego, Kasztanka, „odeszła do krainy wiecznie zielonych pastwisk”. Przez lata była ukochanym koniem Marszałka, przeszła z nim niemal cały szlak I Brygady i nosiła go przy wszystkich ważniejszych okazjach. W międzywojennej Polsce niemal każdy wiedział co to za koń ta Kasztanka. Przeczytaj koniecznie nasz artykuł o tym, co robiły ułańskie konie na emeryturze!
25 listopada 1901
25 listopada 1901 roku sąd skazał na kilkudniowy areszt winnych bestialskiego pobicia żebraka Iwana Karczmarczyka. Napastnicy bronili się twierdząc, że ofiara tak naprawdę była wilkołakiem i dlatego się na niego rzucili. Tym samym pan Kaczmarczyk zasłynął jako „ostatni polski wilkołak”.
26 listopada 1951
26 listopada 1951 roku dokonano korekty granicznej między Polską a Związkiem Radzieckim. W zamian za bogate w węgiel „kolano Bugu” otrzymaliśmy skrawek Bieszczad. Straciliśmy na tej transakcji miliardy dolarów, zyskaliśmy za to piękne widoki. Czy było warto? Na to pytanie musicie odpowiedzieć już sami.
29 listopada 1314
29 listopada 1314 roku zmarł król Francji Filip IV Piękny. Zgon 46-letniego uważany był za efekt klątwy wielkiego mistrza templariuszy Jakuba de Molaya. Wkrótce zginęli też syn i wnuk króla. Wcześniej, w kwietniu, zmarł papież Klemens V, który wraz z królem posłał de Molaya na stos. Czy Filip IV, jego rodzina i papież rzeczywiście byli przeklęci?
KOMENTARZE
W tym momencie nie ma komentrzy.