Ciekawostki Historyczne

TVP rozpoczęła zdjęcia do kontynuacji swojego serialowego hitu historycznego. „Korona królów. Jagiellonowie” ma trafić do ramówki jesienią 2022 roku.

Nowy serial będzie ekranizacją dziejów dynastii Jagiellonów. Akcja kontynuacji „Korony królów” rozpocznie się w 1399 roku. O czym będzie opowiadała fabuła? Jak czytamy w opisie serialu:

Niedawno owdowiały król Władysław rozważa powrót na Litwę. Krakowscy możni, żeby zatrzymać władcę na tronie, aranżują jego małżeństwo z wnuczką Kazimierza Wielkiego – Anną Cylejską. Narzeczona nie przypada królowi do gustu, Jagiełło odsyła ją więc do klasztoru, by tam uczyła się języka polskiego.

Tymczasem wokół rozgrywa się wielka polityka. Zakon anektuje Żmudź i wciąż zagraża Litwie. Po śmierci Konrada von Jungingena Wielkim Mistrzem zostaje jego żądny krwi brat Ulryk. Jagiełło zdaje sobie sprawę, że pokój z Krzyżakami jest kruchy. Wie także, że wojna jest nieunikniona i tylko ona oddali raz na zawsze krzyżackie zagrożenie. 15 lipca 1410 r. dwie wielkie armie stają na wzgórzu Grunwaldu – rozpoczyna się walka na śmierć i życie. Zwycięstwo nad Krzyżakami wzmacnia pozycję Jagiełły w Europie.

Nowy serial będzie ekranizacją dziejów dynastii Jagiellonów.fot.TVP

Nowy serial będzie ekranizacją dziejów dynastii Jagiellonów.

„Korona królów. Jagiellonowie” – obsada

Poza wielkimi wydarzeniami historycznymi (jak zapowiadana przez Telewizję Polską widowiskowa ekranizacja bitwy pod Grunwaldem), widzowie będą mogli śledzić życie drugoplanowych bohaterów. W fabule „Jagiellonów” mają się pojawić wątki szpiegowskie, intrygi dworskie oraz procesy o czary. Nie zabraknie elementów dramatycznych, jak i komediowych.

Premiera „Jagiellonów” najprawdopodobniej odbędzie się w telewizyjnej Jedynce jesienią 2022 roku.fot.TVP

Premiera „Jagiellonów” najprawdopodobniej odbędzie się w telewizyjnej Jedynce jesienią 2022 roku.

W rolę króla Władysława Jagiełły wcieli się Sebastian Skoczeń, Annę Cylejską zagra Milena Staszuk. W obsadzie „Jagiellonów” pojawią się także m.in.: Agnieszka Wagner, Mariusz Jakus, Radosław Pazura, Jacek Kopczyński, Robert Rozmus, Bogdan Kalus, Filip Gurłacz oraz Dagmara Bryzek. Reżyserem serii jest Krzysztof Łukaszewicz („Karbala”, „Lincz”).

Czytaj też: Prawdziwy problem z „Koroną królów”

Zobacz również:

Kiedy premiera?

Zdjęcia do „Jagiellonów” ruszyły 17 stycznia, a zakończą się w grudniu. Są realizowane zarówno w halach filmowych, jak i w historycznych wnętrzach największych polskich zamków (w Malborku, Kwidzyniu, Lidzbarku Warmińskim, Lublinie i in.) oraz kościołów (w tym w Bazylice w Pelplinie, Opactwie Cystersów w Wąchocku czy kościele w Inowłodzu). Sceny plenerowe będą kręcone m.in. w Puszczy Kampinoskiej oraz w lasach Nadleśnictwa w Celestynowie i w Drewnicy.

Zaplanowano 125 odcinkówfot.TVP

Zaplanowano 125 odcinków

Jak ustalił portal WirtualneMedia.pl, premiera „Jagiellonów” odbędzie się w telewizyjnej Jedynce jesienią 2022 roku. Zaplanowano 125 odcinków. „Jagiellonowie” będą kontynuacją „Korony królów”. Serial historyczny, który okazał się telewizyjnym hitem, był emitowany przez TVP1 od stycznia 2018 roku do października 2020. Ostatni sezon śledziło 993 tys. osób.

Źródła:

  1. M. Kurdupski, TVP kręci serial „Jagiellonowie”, kontynuację „Korony królów”, www.wirtualnemedia.pl (dostęp: 1.02.2022).
  2. „Korona królów. Jagiellonowie”: ruszyły zdjęcia!, TVP.pl (dostęp:1.02.2022).

KOMENTARZE

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

W tym momencie nie ma komentrzy.

Zobacz również

Historia najnowsza

Moda na sukces – opera mydlana, która swoim absurdem podbiła serca Polaków

W 1986 roku stacja CBS podjęła decyzję o zdjęciu z anteny opery mydlanej “Capitol” i poszukaniu na jej miejsce produkcji, która przyciągnęłaby swoją fabułą większe...

20 marca 2022 | Autorzy: Anna Baron-Jaworska

Średniowiecze

Bitwa pod Grunwaldem – czy na pewno wiesz o niej wszystko?

Bitwa pod Grunwaldem do dziś rozbudza naszą wyobraźnię. Czy jednak wiemy o niej wszystko? Na pewno nie! Czy była to bitwa z Niemcami, dlaczego ją...

17 lipca 2020 | Autorzy: Jan Wróbel

Średniowiecze

Wielka miłość czy wielkie kłamstwo? Pierwsze małżeństwo królowej Jadwigi

Stając przed ołtarzem u boku Jagiełły, Jadwiga nie znalazła się w całkowicie nowej sytuacji. Wszak 12-letnia panna młoda miała już jeden ślub na koncie. Koniec...

23 maja 2020 | Autorzy: Maria Procner

Średniowiecze

Żony Władysława Jagiełły. Jak umierały królewskie wybranki?

Władysław Jagiełło był jednym z najbardziej długowiecznych władców w historii Polski. Tego samego nie można jednak powiedzieć o jego żonach...

1 maja 2020 | Autorzy: Michał Procner

Nowożytność

Największe skandale epoki Jagiellonów

Król oskarżany o gwałty na małoletniej żonie, królowa obelżywie nazywana "maciorą wyczerpaną połogami". Nieślubne dzieci, morderstwa politycznych konkurentów i potajemne związki. Jakie były największe skandale...

9 marca 2019 | Autorzy: Aleksandra Zaprutko-Janicka

Jeśli chcesz zgłosić literówkę lub błąd ortograficzny kliknij TUTAJ.

Najciekawsze historie wprost na Twoim mailu!

Zapisując się na newsletter zgadzasz się na otrzymywanie informacji z serwisu Lubimyczytac.pl w tym informacji handlowych, oraz informacji dopasowanych do twoich zainteresowań i preferencji. Twój adres email będziemy przetwarzać w celu kierowania do Ciebie treści marketingowych w formie newslettera. Więcej informacji w Polityce Prywatności.