Kontrowersje, odkrycia, bohaterowie i łajdacy. Fascynujące opowieści na każdy dzień od najpopularniejszego magazynu o historii w Polsce

Generic selectors
Tylko dokładne dopasowania
Szukaj w tytułach
Szukaj w treściach
Szukaj w postach
Search in pages

Wyuzdana uwodzicielka, psychopatka czy wytwór wyobraźni? Co tak naprawdę wiemy o życiu Kleopatry?

fot.domena publiczna Romans Antoniusza i Kleopatry był inspiracją dla wielu artystów. Najbardziej znane kreacje zawdzięczamy Elizabeth Taylor i Richardowi Burtonowi.

Była jedną z najbardziej kontrowersyjnych i znienawidzonych kobiet starożytnego świata. Mówiono o niej, że jest krwiożerczym potworem, wyuzdaną ladacznicą i królową dziwek. Jej bezwzględność w drodze do tronu i rozwiązłe życie szokowały starożytnych, a do dziś inspirują artystów. Ile jest prawdy w opowieściach o ostatniej władczyni Egiptu?

Część pierwsza tekstu została opublikowana na naszym siostrzanym serwisie Twoja Historia. W artykule Bezwzględna tyranka znad Nilu. Jak rodziła się legenda Kleopatry? została opisana jej młodość, romans z Juliuszem Cezarem oraz różne triki, które stosowała, by oczarować ówczesnych.

Zdawało się, że w wieku 24 lat Kleopatra VII miała już wszystko, czego było jej trzeba do dalszego życia. Jej kochankiem był najpotężniejszy człowiek ówczesnego świata – Juliusz Cezar, z którym bez kurtuazji stawiała się na równej pozycji życiowej i politycznej. Urodziła mu także syna i dziedzica, razem ze swoim młodszym bratem Ptolemeuszem XIV sprawowała władzę w Egipcie. Nie spodziewała się z pewnością, że w jej życiu wkrótce nastąpią wydarzenia, które całkowicie zmienią jej plany na przyszłość. 15 marca 44 roku p.n.e. zamordowano Juliusza Cezara.

fot.domena publiczna Postać Kleopatry inspiruje artystów. W jej rolę wcieliła się m.i.n. Theda Bara

Wcale mi nie sprawia przykrości ucieczka królowej

Takie słowa w swoim liście do przyjaciela Attyka napisał Cyceron miesiąc po śmierci Cezara. Jeśli Kleopatra rzeczywiście „uciekała” z Rzymu, to należy pamiętać, że trwało to przynajmniej trzy tygodnie. Z pewnością zwłoka ta nie wynikała jedynie z wielkości bagażu, który jej słudzy musieli spakować (choć możemy sobie wyobrazić, ile rzeczy zabrała ze sobą królowa na dwa lata pobytu nad Tybrem). Zdaje się, że Kleopatra była bardzo zdeterminowana, aby dochodzić praw swojego syna Cezariona. Testament Juliusza Cezara otwarto dopiero dwa tygodnie po jego śmierci. W jego treści nie było bezpośredniej wzmianki o Cezarionie, co z pewnością przyspieszyło decyzję Kleopatry o wyjeździe z Rzymu.

Zimny prysznic

Kleopatra wracając z Rzymu zatrzymała się na Cyprze, aby zademonstrować swoje zwierzchnictwo nad wyspą. Było to istotne wydarzenie, ponieważ podczas nieobecności, jej siostra Arsinoe IV knuła intrygi, aby przejąć władzę. Po przybyciu do Aleksandrii królowa znalazła się w bardzo trudnej sytuacji politycznej. Aleksandryjczycy mieli jej za złe związek z Cezarem i podporządkowanie Egiptu Rzymowi. O ironio, Rzymianie nie lubili jej z podobnych pobudek!
W państwie wzrastało poparcie dla jej piętnastoletniego brata – Ptolemeusza XIV, a z pewnością w wielu głowach zaświtała już myśl o innej, niż dotychczas, parze królewskiej. O potencjalnym związku swojego rodzeństwa – Arsinoe i Ptolemeusza myślała z pewnością także Kleopatra. Górę wzięła zatem rodzinna tradycja i jeszcze w roku 44 p.n.e. Ptolemeusz XIV zniknął z kart historii. Od Józefa Flawiusza dowiadujemy się, że najprawdopodobniej został on otruty przez siostrę.

Kleopatra miała do swojej dyspozycji różnego rodzaju trucizny pochodzenia roślinnego i arszenik, które podobno testowała na swoich więźniach i sługach. Najprawdopodobniej użyła tojadu, który jest silnie trujący już w małych ilościach i powoduje wymioty, biegunkę i niewydolność sercowo-oddechową. Jest dodatkowo substancją niezwykle trudną do wykrycia, więc z łatwością mogła go dodać bratu chociażby do napoju.
Arsinoe IV stawała się dla Kleopatry coraz większym zagrożeniem, ale dopóki pozostawała na wygnaniu, nie mogła pójść w ślady brata. Przynajmniej na razie.

Czy wiesz, że ...

...na jednym z fresków w Domu Efeba w Pompejach znajduje się wizerunek ananasa? Nie byłoby w tym nic dziwnego, gdyby nie to, że starożytni podobno wcale nie znali tego owocu. Został on sprowadzony do Europy dopiero w czasach nowożytnych.

...z powodu zatrucia grzybami zmarł sam Budda? Nastąpiło to po tym, jak zjadł potrawkę z grzybami podaną mu przez pewnego kowala. Zanim jednak następnego dnia wyzionął ducha, to przebaczył temu, kto zaserwował mu przez pomyłkę toksyczne danie.

Komentarze (1)

Dodaj komentarz

Jeśli nie chcesz, nie musisz podawać swojego adresu email, nazwy ani adresu strony www. Możesz komentować całkowicie anonimowo.

Jeśli chcesz zgłosić literówkę lub błąd ortograficzny kliknij TUTAJ.