Kontrowersje, odkrycia, bohaterowie i łajdacy. Fascynujące opowieści na każdy dzień od najpopularniejszego magazynu o historii w Polsce

Generic selectors
Tylko dokładne dopasowania
Szukaj w tytułach
Szukaj w treściach
Szukaj w postach
Search in pages

Kleopatra Wielka (69-30 p.n.e.)

Kleopatra pędzla Johna Williama Waterhouse'a

fot.domena publiczna Kleopatra pędzla Johna Williama Waterhouse’a

Kleopatra Wielka, Kleopatra VII Filopator (69-30 p.n.e.) – ostatnia niezależna królowa Egiptu, przedstawicielka dynastii Ptolemeuszów. U władzy od 51 roku p.n.e. Pozbawiona tronu przez buntowników, w 48 roku p.n.e. uciekła do Palestyny. Swoją pozycję odzyskała dzięki wsparciu Juliusza Cezara, z którym wdała się w sławny po dziś dzień romans.

Po śmierci rzymskiego przywódcy, związała się z jednym z pretendentów do schedy po nim – Markiem Antoniuszem. W 30 roku p.n.e., gdy do egipskiej stolicy Aleksandrii wkroczyły wrogie wojska Oktawiana Augusta, popełniła samobójstwo.

Dowiedz się więcej o Kleopatrze Wielkiej:

artykuł | 23.09.2019 | Autor:

„Na Ozyrysa, pokażę wam, jak umiera królowa!” – tego nie wiedziałeś o samobójstwie Kleopatry

W swoim życiu zawsze dążyła do niepodzielnej władzy nad Egiptem. Zawierała sojusze, pozbywała się przeciwników i nie bała się stawiać wszystkiego na jedną kartę. Starożytni pisali, że umarła tak, jak żyła – dramatycznie. Co wiemy na temat ostatnich…

Kleopatra i Cezar

artykuł | 23.03.2014 | Autor:

Czarownica na tronie? Jak Kleopatra przejęła władzę

Horacy uznał, że miała problemy z pijaństwem. Józef Flawiusz wprost nazwał ją owładniętą pożądliwością niewiastą. Rzymski poeta Propercjusz twierdził, że to ladacznica oddająca się własnym niewolnikom, a historyk Kasjusz Dion uważał, że była czarownicą. Jedno wiemy na pewno….