Kontrowersje, odkrycia, bohaterowie i łajdacy. Fascynujące opowieści na każdy dzień od najpopularniejszego magazynu o historii w Polsce

Generic selectors
Tylko dokładne dopasowania
Szukaj w tytułach
Szukaj w treściach
Szukaj w postach
Search in pages

Top 5 wpływowych kobiet starożytnego Egiptu

Kim były wpływowe kobiety starożytnego Egiptu?

Jeśli myśleliście, że to Kleopatra była najbardziej upartą i wpływową kobietą starożytnego Egiptu, to jesteście w błędzie! Choć jest ona najbardziej znaną, to ziemia egipska wydała więcej dumnych, mądrych i wpływowych niewiast. Oto 5 wielkich kobiet starożytnego Egiptu, o których powinniście wiedzieć.


Neferusobek – pierwsza kobieta na tronie Egiptu

Tron Egiptu przypadał tradycyjnie mężczyznom, jednak czasem także kobiety dochodziły tu do władzy. Neferusobek – królowa z końca XII dynastii – była córką Amenemhata III oraz małżonką i jednocześnie siostrą Amenemhata IV. I choć nie rządziła zbyt długo, bo niecałe 4 lata, to była ona pierwszą historycznie udokumentowaną królową Egiptu. Jej imię jako faraona potwierdza Papirus z Turynu, graffiti w Semna oznaczające poziom Nilu w trzecim roku jej panowania oraz przechowywana obecnie w British Museum pieczęć cylindryczna z jej tytulaturą. Nosiła imiona królewskie Ukochana Re, Córka Potężnego, O trwałym wcieleniu, Sobka i Piękno Sobka. W swojej tytulaturze i wyobrażeniach przedstawiana była jako kobieta, lecz czasem w jej wizerunku pojawiały się też typowo męskie elementy m.in. stroju. Do dziś nie wiadomo, jak zmarła oraz gdzie została pochowana. I chociaż na jej grobowiec przeznaczono najprawdopodobniej północną piramidę w Masghuna, to ciała królowej tam nie odnaleziono.

fot.domena publiczna Neferusobek była pierwszą udokumentowaną władczynią starożytnego Egiptu

Hetpet – wpływowa kapłanka bogini Hathor

Hathor była jedną z ważniejszych bogiń starożytnego Egiptu. Jej świątynie i kult należały do najbardziej rozpowszechnionych na terenie całego kraju. Jako jedna z nielicznych posiadała ona kapłanki, a kobiety w tym zawodzie nie były w starożytnym Egipcie popularne. Nic zatem dziwnego, że jako jedne z nielicznych kobiet, odgrywały ważną rolę w życiu społeczeństwa.

W lutym 2018 roku ogłoszono odkrycie grobowca Hetpet – wpływowej kapłanki bogini Hathor z czasów panowania V Dynastii. Odkryty został już w 2017 roku niedaleko Kairu i szacuje się, że został wybudowany około 2400 r. p.n.e. Pozycja kapłanki podkreślona została bogatą dekoracją wnętrza grobowca. Heptet przedstawiona została tu podczas polowań i połowów. Na odnalezionych malowidłach można podziwiać także ludność tańczącą, zajmującą się produkcją wyrobów skórzanych i metalowych, a także małpy, które w tym okresie trzymane były jako zwierzęta domowe.

fot.domena publiczna Heptet była kapłanką bogini Hathor i tym samym jedną z nielicznych wpływowych kobiet starożytnego Egiptu.

Czy wiesz, że ...

... w bitwie pod Kannami po przegranej stronie poległo aż 47 tysięcy żołnierzy piechoty i 2,7 tysiąca kawalerzystów? Kolejne 19 tysięcy ludzi dostało się do niewoli. Życie stracił nawet jeden z rzymskich konsulów, Paulus. Przy tej skali klęski straty Kartaginy – 8 tysięcy dusz – wydają się niewielkie.

...Święty Hieronim miał co najmniej kontrowersyjne poglądy na wychowanie? Uważał, między innymi, że rodzona matka powinna oddać swoje dziecko teściowej, która na pewno wychowa je lepiej.

...Aleksander Wielki kazał zamordować swojego przyrodniego brata Karanosa? Biednego chłopca podobno wrzucono do rozgrzanego pieca.

...w starożytnym Egipcie faraonowie mieli swoich prywatnych "dozorców odbytu"? Byli oni odpowiedzialni za zapobieganie jego wypadnięciu, co było częstym efektem ówczesnych chorób przewodu pokarmowego.

Komentarze (6)

  1. kTn Odpowiedz

    „(…) a kobiety w tym zawodzie nie były w starożytnym Egipcie popularne. Nic zatem dziwnego, że jako jedne z nielicznych kobiet, odgrywały ważną rolę w życiu społeczeństwa.” – niby jaką to „ważną rolę”? Jakie „nic zatem dziwnego”? Co to za sformułowania bez pokrycia, tylko dla nieudolnego podkreślenia „roli kobiet”?

  2. Anonim Odpowiedz

    Mój szanowny poprzednik, jak mniemam, mężczyzna, który zamieścił powyższy komentarz, raczył zdenerwować się w sposób nieuzasadniony. Ja jestem mężczyzną i nie zauważyłem, aby pani autorka tego bardzo ciekawego artykułu, przesadziła z eksponowaniem roli kobiet w starożytnym Egipcie. Uważam, że wręcz przeciwnie, w sposób rzeczowy i bardzo wyważony opisała fakty odkryte w czasie badań archeologicznych. Uważam, że krytyka pod adresem pani autorki, jest bezpodstawna. Wystarczy spokojnie, uważnie i ze zrozumieniem przeczytać cały niezwykle interesujący artykuł. Niezdrowe emocje i zbędne nerwy, to źli doradcy.

Dodaj komentarz

Jeśli nie chcesz, nie musisz podawać swojego adresu email, nazwy ani adresu strony www. Możesz komentować całkowicie anonimowo.

Jeśli chcesz zgłosić literówkę lub błąd ortograficzny kliknij TUTAJ.