Ciekawostki Historyczne

Czy grób, odwiedzany co roku przez miliony wiernych, rzeczywiście kryje szczątki pierwszego papieża? Wobec narastających wątpliwości Pius XII w 1940 roku rozpoczął wykopaliska pod Watykanem. Co udało się odkryć i czy po osiemdziesięciu latach jesteśmy choćby o krok bliżej poznania prawdziwej historii Piotra?

Aby zgłębić tajemnice watykańskich podziemi, warto sięgnąć po książkę Pawła Lisickiego. Oprócz fascynującej opowieści o odkryciach pod bazyliką świętego Piotra, przyjrzymy się historiom najbardziej niezwykłych kobiet w historii Polski, zawitamy na chwilę do Anglii, by poznać dramatyczne dzieje Marii Tudor, a także przeniesiemy się na ogarnięty przemocą Wołyń. Wraz z Katarzyną Nowak wysłuchamy relacji małych robotników, wplątanych w machinę rozwijającego się wielkiego przemysłu, a na koniec – zajrzymy do polskich gazet z ostatniego lata II Rzeczpospolitej.

Lisicki P., Grób rybaka (Fronda)

grob wielkiego rybaka front dobra

Historia odkrycia kości, uznawanych dzisiaj przez wielu za szczątki samego świętego Piotra, przypomina dobry kryminał. Nie brakuje tu zwykłych ludzkich emocji – zawiści czy ducha rywalizacji – a także najbardziej nieoczekiwanych zwrotów akcji. Opowieść płynie przy tym dwutorowo. Paweł Lisicki śledzi z jednej strony losy świętego Piotra po śmierci Chrystusa, a z drugiej – przygląda się trwającym od 1940 roku wykopaliskom. Chce odpowiedzieć jednocześnie na dwa pytania: czy apostoł, nazwany przez Jezusa „skałą”, rzeczywiście przebywał i zginął w Rzymie? I czy kości, znalezione w podziemiach Watykanu, należą właśnie do niego? Jego zdaniem wystarczy tylko zebrać wszystkie fragmenty wielowiekowej układanki, by rozwiązanie narzucało się samo…

Zobacz również:

Fedorowicz A., Buntowniczki. Niezwykłe Polki, które robiły, co chciały (Prószyński i S-ka)

15584354707626359Potulne, miłe, grzeczne i zawsze posłuszne? Bynajmniej! W polskiej historii nie brakuje kobiet, które ryzykując trudne (choć także niezwykłe) życie, postanowiły pójść na wojnę z największymi autorytetami swoich czasów. Oczywiście – autorytetami męskimi… Andrzej Fedorowicz oddaje w swojej książce głos paniom, które nie akceptowały otaczającego ich świata i uparcie dążyły do celu, jakim była wolność oraz niezależność. Bazując na dokumentach i wspomnieniach postaci, takich jak Maria Konopnicka, Irena Krzywicka, Helena Rubinstein czy Róża Luksemburg, odmalowuje niezwykłe portrety nieustraszonych Polek, które – w czasach, gdy wydawało się to niewyobrażalne – odważyły się… zbuntować.

Whitelock A., Maria Tudor. Pierwsza królowa Anglii (Państwowy Instytut Wydawniczy)

maria tudor pierwsza krolowa anglii b iext54584015Nie bez powodów jej protestanccy oponenci nazywali ją Krwawą Mary. Pierwsza kobieta, która zasiadła na angielskim tronie, miała niezwykle trudne zadanie – musiała łagodzić targające jej ojczyzną konflikty, naprawić zerwane przez jej Henryka VIII relacje z Kościołem i toczyć zażartą walkę o władzę, jednocześnie przeżywając osobisty dramat urojonych ciąż, wycieńczających chorób i porzucenia. Wszystko to pod uważnym (i krytycznym) spojrzeniem całej szesnastowiecznej Europy. Biografia Marii Tudor autorstwa Anny Whitelock rzuca nowe światło na tę niebanalną postać, która – choć rządziła krajem zaledwie przez 5 lat – na zawsze odcisnęła swoje piętno na losach nie tylko Anglii, ale i całego kontynentu.

Zychowicz P., Wołyń zdradzony (Dom Wydawniczy REBIS)

wolyn zdradzony czyli jak dowodztwo ak porzucilo polakow na pastwe upa w iext54594521Piotr Zychowicz niejednokrotnie udowadniał, że nie boi się zadawania trudnych i niewygodnych pytań. „Prawdę – nawet najtrudniejszą i najbardziej bolesną – należy walić prosto w oczy” – pisze. W swojej najnowszej książce bierze na tapet kwestię nie tyle kontrowersyjną, co wręcz wstrząsającą i odpowiada, dlaczego Armia Krajowa i Państwo Podziemne nie zrobiły nic, by ratować polską ludność cywilną w Wołyniu przed UPA. Czemu ignorowano alarmujące raporty i meldunki? Czy naprawdę uważano, że z banderowcami da się jakoś dogadać? Kto dopuścił do tego straszliwego ludobójstwa, w wyniku którego życie straciło nawet 100 tysięcy Polaków? W tym przypadku nic nie jest czarno-białe…

Nowak K., Dzieci rewolucji przemysłowej (Znak Horyzont)

page 1Reportaż historyczny Katarzyny Nowak – laureatki konkursu „Książka historyczna nie musi być nudna” doskonale pokazuje ciemniejszą stronę postępu, jednocześnie wkraczając we wciąż zbyt rzadko eksplorowaną dziedzinę historii dzieci. Autorka w oparciu o raporty komisji parlamentarnych i literaturę wspomnieniową plastycznie zrekonstruowała realia XIX wieku. Poznajemy je z perspektywy najmłodszych – dzieci, które w wieku zaledwie kilku lat zaczynały swoją „karierę zawodową” w kopalniach, fabrykach i gospodarstwach. Lektura dla każdego, kogo interesują mniej statystyki i suche fakty, a bardziej historie ludzi z krwi i kości. Emocji w jej trakcie nie braknie.

Zaborski M., Jeszcze żyjemy. Lato ’39 (Bellona)

6799906536367 1Nigdy przedtem ani później nie było drugiego takiego lata. W upalnych miesiącach poprzedzających wybuch II wojny światowej Polacy próbowali prowadzić normalne życie – mimo alarmujących sygnałów nadchodzących zza zachodniej granicy. Marcin Zaborski zabiera czytelników w niezwykłą podróż po ulicach przedwojennych miast i miasteczek, przygląda się turystom w popularnych kurortach oraz opisuje problemy zwyczajnych ludzi w nadzwyczajnym świecie u progu katastrofy. Bo w lipcu i sierpniu 1939 roku Polacy – wbrew wszystkiemu – wciąż żyli nadzieją, że wojennej zawieruchy, która na zawsze zmieni ich rzeczywistość, być może da się jeszcze uniknąć.

KOMENTARZE

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

W tym momencie nie ma komentrzy.

Zobacz również

Najciekawsza książka tygodnia. O kilku takich, co zdobyli Księżyc

Co mają wspólnego pisarz science-fiction, eksnazista na usługach amerykańskiej armii, młoda matematyczka walcząca o równouprawnienie kobiet, zdeterminowany prezydent i pewien uparty astronauta? Bez nich wszystkich...

12 sierpnia 2019 | Autorzy: Maria Procner

Najciekawsza książka tygodnia. Historia nie dla idiotów

Chrzest Mieszka I. Unia polsko-litewska. Rozbiory i odzyskanie niepodległości. Czy dla dzisiejszych Polaków wydarzenia te mają jeszcze jakiekolwiek znaczenie? A może jest więcej niż jeden...

21 lipca 2019 | Autorzy: Anna Winkler

Najciekawsza książka tygodnia. Paryski szyk w komunistycznej Polsce

W krajobrazie społecznym powojennej Polski zaszło wiele zmian. Jedną z dziedzin, która uległa największym modyfikacjom był styl życia. Ludzie, którzy znaleźli się w zupełnie nowych...

9 czerwca 2019 | Autorzy: Aleksandra Zaprutko-Janicka

Najciekawsza książka tygodnia. Z dziennika szefa KGB

Już 2 września 1939 roku Iwan Sierow został Ludowym Komisarzem Spraw Wewnętrznych USRR, a 4 września stał się komisarzem Bezpieczeństwa Państwowego. Po 17 września to...

25 maja 2019 | Autorzy: Aleksandra Zaprutko-Janicka

Najciekawsza książka tygodnia. Czarownice z Salem

Pod koniec XVII wieku nad pewnym amerykańskim miasteczkiem zapadła najczarniejsza noc. Nie, słońce nie zgasło.  To ludzki rozum pogrążył się głęboko w mroku. Nie znajdując...

19 maja 2019 | Autorzy: Aleksandra Zaprutko-Janicka

Najciekawsza książka tygodnia. Przygody Jana Zumbacha

W czasie drugiej wojny światowej wielu polskich pilotów odznaczyło się bohaterstwem, zostawiając swój ślad w historii. Jan Zumbach był jednak wyjątkowy. Nie tylko został dowódcą...

12 maja 2019 | Autorzy: Aleksandra Zaprutko-Janicka

Jeśli chcesz zgłosić literówkę lub błąd ortograficzny kliknij TUTAJ.

Najciekawsze historie wprost na Twoim mailu!

Zapisując się na newsletter zgadzasz się na otrzymywanie informacji z serwisu Lubimyczytac.pl w tym informacji handlowych, oraz informacji dopasowanych do twoich zainteresowań i preferencji. Twój adres email będziemy przetwarzać w celu kierowania do Ciebie treści marketingowych w formie newslettera. Więcej informacji w Polityce Prywatności.