Ciekawostki Historyczne
Generic selectors
Tylko dokładne dopasowania
Szukaj w tytułach
Szukaj w treściach
Szukaj w postach
Search in pages

Najciekawsza książka tygodnia. Przygody Jana Zumbacha

Jan Zumbach (fot. domena publiczna)

fot.domena publiczna Jan Zumbach (fot. domena publiczna)

W czasie drugiej wojny światowej wielu polskich pilotów odznaczyło się bohaterstwem, zostawiając swój ślad w historii. Jan Zumbach był jednak wyjątkowy. Nie tylko został dowódcą słynnego Dywizjonu 303, ale też zaistniał jako… najemnik, przemytnik i prawdziwy polski awanturnik wszech czasów.

Co najważniejsze, opowieść o Zumbachu poznajemy z jego własnej perspektywy dzięki wspaniałym wspomnieniom. Ich najnowszą edycję właśnie wypuściło na polski rynek wydawnictwo Bellona.

Oprócz pełnej zwrotów akcji historii szalonego asa przestworzy poznamy także dzieje życia najsłynniejszego polskiego kompozytora, razem z powstańcami warszawskimi zejdziemy do kanałów oraz sprawdzimy, jak poczynali sobie Frankowie i Waregowie w Bizancjum.

Zumbach J., Ostatnia walka (Bellona)

zumbachJeden rzut oka na zawadiacki uśmiech Jana Zumbacha wystarczy by zrozumieć, że ten człowiek mógłby obdzielić swoim życiorysem niejednego hollywoodzkiego bohatera. Kombinować zaczął już przed wojną, gdy dzięki drobnemu oszustwu dostał się do Szkoły Podchorążych Lotnictwa w Dęblinie. Jej adepci musieli posiadać polskie obywatelstwo, którego Zumbach, pomimo iż wychował się w Polsce, nie miał. Wystarczyło, że pokazał dokument tożsamości, w którym informacji o obywatelstwie… nie było.

Służył  w eskadrze myśliwskiej, jednak kilka miesięcy przed wybuchem wojny miał wypadek i gdy jego koledzy bronili kraju, on był nadal rekonwalescentem i w dodatku nie był w stanie odnaleźć swojej jednostki. Niezrażony, po 17 września, przedostał się z Polski do Rumunii, a później przez Bejrut do Francji. Gdy wreszcie mógł znów usiąść za sterami, udowodnił swoją wartość.

W bitwie o Anglię uzyskał wiele udokumentowanych strąceń, a w bitwie o serca Angielek także miał na koncie niejedno zwycięstwo. Jeszcze ciekawsza kariera czekała go po zakończeniu wojny, gdy bywał przemytnikiem, najemnikiem i… dowódcą sił powietrznych afrykańskiego kraiku składających się z jednego samolotu. Co jeszcze udało mu się zmalować? O tym przeczytacie w jego fenomenalnie napisanych wspomnieniach.

Wachowicz B., Sercem Polak (Bellona)

sercem polakFryderyk Chopin, o którym mawiano, że jego fenomenalny talent czyni go obywatelem świata, wydaje się wyjątkowo tajemniczy i nieprzystępny. Autorka książki, która niestety zmarła tuż przed ukończeniem ostatniego rozdziału, stara się nam przybliżyć tę ikonę światowej kultury.

Dzięki jej opowieści poznajemy go jako człowieka, który wyrósł w Polsce, chłonąc ją i tu przeżywając swoje największe uniesienia serca. Autorka w dużej części swej pracy przywołuje fragmenty materiałów źródłowych, pozwalając nam inaczej spojrzeć na Chopina.

Pawlina S., Wojna w kanałach (Znak Horyzont)

wojna w kanałachW Muzeum Powstania Warszawskiego zbudowano model fragmentu warszawskiego kanału, którym w czasie walk w 1943 roku poruszali się powstańcy. Wejście do niego przytłacza i pozwala poczuć choć ułamek tego, co odczuwali ludzie poruszający się w podobnej przestrzeni wtedy.

Dla warszawiaków w czasie powstania kanały były ratunkiem, miejscem ostatniego spoczynku, czy tajemną ścieżką pozwalającą zaatakować wroga z zaskoczenia. Oprócz walki na ulicach, toczyła się także wojna w kanałach.

Wierzbiński S., U boku bazyleusa. Frankowie i Waregowie w cesarstwie bizantyjskim w XI w. (Wydaniwctwo Uniwersytetu Łódzkiego)

u bokuBazyleus, Frankowie i Waregowie wydają się najdziwniejszym możliwym połączeniem. Cóż bizantyjski cesarz ma mieć wspólnego z zachodnimi Germanami i… wikingami?

Szymon Wierzbiński w swojej książce przekonuje, że owo zestawienie nie jest aż tak egzotyczne, jak mogłoby się wydawać. Autor tłumaczy, co powodowało przedstawicielami tych ludów, którzy wstępowali na służbę Bizancjum oraz szeroko ukazuje ich miejsce wewnątrz imperium.

Komentarze (1)

Dodaj komentarz

Jeśli chcesz zgłosić literówkę lub błąd ortograficzny kliknij TUTAJ.