Ciekawostki Historyczne

W czasie drugiej wojny światowej wielu polskich pilotów odznaczyło się bohaterstwem, zostawiając swój ślad w historii. Jan Zumbach był jednak wyjątkowy. Nie tylko został dowódcą słynnego Dywizjonu 303, ale też zaistniał jako… najemnik, przemytnik i prawdziwy polski awanturnik wszech czasów.

Co najważniejsze, opowieść o Zumbachu poznajemy z jego własnej perspektywy dzięki wspaniałym wspomnieniom. Ich najnowszą edycję właśnie wypuściło na polski rynek wydawnictwo Bellona.

Oprócz pełnej zwrotów akcji historii szalonego asa przestworzy poznamy także dzieje życia najsłynniejszego polskiego kompozytora, razem z powstańcami warszawskimi zejdziemy do kanałów oraz sprawdzimy, jak poczynali sobie Frankowie i Waregowie w Bizancjum.

Zumbach J., Ostatnia walka (Bellona)

zumbachJeden rzut oka na zawadiacki uśmiech Jana Zumbacha wystarczy by zrozumieć, że ten człowiek mógłby obdzielić swoim życiorysem niejednego hollywoodzkiego bohatera. Kombinować zaczął już przed wojną, gdy dzięki drobnemu oszustwu dostał się do Szkoły Podchorążych Lotnictwa w Dęblinie. Jej adepci musieli posiadać polskie obywatelstwo, którego Zumbach, pomimo iż wychował się w Polsce, nie miał. Wystarczyło, że pokazał dokument tożsamości, w którym informacji o obywatelstwie… nie było.

Służył  w eskadrze myśliwskiej, jednak kilka miesięcy przed wybuchem wojny miał wypadek i gdy jego koledzy bronili kraju, on był nadal rekonwalescentem i w dodatku nie był w stanie odnaleźć swojej jednostki. Niezrażony, po 17 września, przedostał się z Polski do Rumunii, a później przez Bejrut do Francji. Gdy wreszcie mógł znów usiąść za sterami, udowodnił swoją wartość.

W bitwie o Anglię uzyskał wiele udokumentowanych strąceń, a w bitwie o serca Angielek także miał na koncie niejedno zwycięstwo. Jeszcze ciekawsza kariera czekała go po zakończeniu wojny, gdy bywał przemytnikiem, najemnikiem i… dowódcą sił powietrznych afrykańskiego kraiku składających się z jednego samolotu. Co jeszcze udało mu się zmalować? O tym przeczytacie w jego fenomenalnie napisanych wspomnieniach.

Zobacz również:

Wachowicz B., Sercem Polak (Bellona)

sercem polakFryderyk Chopin, o którym mawiano, że jego fenomenalny talent czyni go obywatelem świata, wydaje się wyjątkowo tajemniczy i nieprzystępny. Autorka książki, która niestety zmarła tuż przed ukończeniem ostatniego rozdziału, stara się nam przybliżyć tę ikonę światowej kultury.

Dzięki jej opowieści poznajemy go jako człowieka, który wyrósł w Polsce, chłonąc ją i tu przeżywając swoje największe uniesienia serca. Autorka w dużej części swej pracy przywołuje fragmenty materiałów źródłowych, pozwalając nam inaczej spojrzeć na Chopina.

Pawlina S., Wojna w kanałach (Znak Horyzont)

wojna w kanałachW Muzeum Powstania Warszawskiego zbudowano model fragmentu warszawskiego kanału, którym w czasie walk w 1943 roku poruszali się powstańcy. Wejście do niego przytłacza i pozwala poczuć choć ułamek tego, co odczuwali ludzie poruszający się w podobnej przestrzeni wtedy.

Dla warszawiaków w czasie powstania kanały były ratunkiem, miejscem ostatniego spoczynku, czy tajemną ścieżką pozwalającą zaatakować wroga z zaskoczenia. Oprócz walki na ulicach, toczyła się także wojna w kanałach.

Wierzbiński S., U boku bazyleusa. Frankowie i Waregowie w cesarstwie bizantyjskim w XI w. (Wydaniwctwo Uniwersytetu Łódzkiego)

u bokuBazyleus, Frankowie i Waregowie wydają się najdziwniejszym możliwym połączeniem. Cóż bizantyjski cesarz ma mieć wspólnego z zachodnimi Germanami i… wikingami?

Szymon Wierzbiński w swojej książce przekonuje, że owo zestawienie nie jest aż tak egzotyczne, jak mogłoby się wydawać. Autor tłumaczy, co powodowało przedstawicielami tych ludów, którzy wstępowali na służbę Bizancjum oraz szeroko ukazuje ich miejsce wewnątrz imperium.

KOMENTARZE (1)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Charlie

Zumbach miał życie pełne przygód :)

Zobacz również

Najciekawsza książka tygodnia. Śledztwo w sprawie największej tajemnicy Watykanu

Czy grób, odwiedzany co roku przez miliony wiernych, rzeczywiście kryje szczątki pierwszego papieża? Wobec narastających wątpliwości Pius XII w 1940 roku rozpoczął wykopaliska pod Watykanem....

6 lipca 2019 | Autorzy: Maria Procner

Najciekawsza książka tygodnia. Paryski szyk w komunistycznej Polsce

W krajobrazie społecznym powojennej Polski zaszło wiele zmian. Jedną z dziedzin, która uległa największym modyfikacjom był styl życia. Ludzie, którzy znaleźli się w zupełnie nowych...

9 czerwca 2019 | Autorzy: Aleksandra Zaprutko-Janicka

Najciekawsza książka tygodnia. Czarownice z Salem

Pod koniec XVII wieku nad pewnym amerykańskim miasteczkiem zapadła najczarniejsza noc. Nie, słońce nie zgasło.  To ludzki rozum pogrążył się głęboko w mroku. Nie znajdując...

19 maja 2019 | Autorzy: Aleksandra Zaprutko-Janicka

Najciekawsza książka tygodnia. Słodka trucizna

Królowie bali się zakładać ubrania, kłaść się do łóżka, siadać na krześle z poduszką, otwierać dokumenty, jeść, a nawet oddychać. Wszystko za sprawą wszechobecnych trucizn....

5 maja 2019 | Autorzy: Aleksandra Zaprutko-Janicka

Najciekawsza książka tygodnia. Kołymskie piekło

Kołyma. To jedno słowo stało się dla pokoleń Polaków synonimem strachu, bólu i potworności. Nie obowiązywały tam żadne reguły poza prawem silniejszego, a silniejszym zawsze...

28 kwietnia 2019 | Autorzy: Aleksandra Zaprutko-Janicka

Najciekawsza książka tygodnia. Templariusze – od wielkości do upadku

Rycerze z czerwonym krzyżem na białym tle przez wieki obrośli otoczką tajemnicy. Templariusze, walczący zaciekle w Ziemi Świętej, mieli sieć klasztorów rozsianą po całym ówczesnym...

14 kwietnia 2019 | Autorzy: Aleksandra Zaprutko-Janicka

Jeśli chcesz zgłosić literówkę lub błąd ortograficzny kliknij TUTAJ.

Najciekawsze historie wprost na Twoim mailu!

Zapisując się na newsletter zgadzasz się na otrzymywanie informacji z serwisu Lubimyczytac.pl w tym informacji handlowych, oraz informacji dopasowanych do twoich zainteresowań i preferencji. Twój adres email będziemy przetwarzać w celu kierowania do Ciebie treści marketingowych w formie newslettera. Więcej informacji w Polityce Prywatności.