Ciekawostki Historyczne

Królowie bali się zakładać ubrania, kłaść się do łóżka, siadać na krześle z poduszką, otwierać dokumenty, jeść, a nawet oddychać. Wszystko za sprawą wszechobecnych trucizn. Gigantyczna wiedza dawnych trucicieli pełna była sposobów na zabicie kogoś szybko i skutecznie.

Trucizna stała się narzędziem bezwzględnej politycznej walki. Zamiast zwalczać oponentów, potężni przeciwnicy woleli ich po cichu eliminować. A jeśli udało się zrobić to tak, by zaprzysięgły wróg odchodził długo i w męczarniach, było to dodatkowym bonusem.

Oprócz historii  trucicielstwa przyjrzymy się także, co i dlaczego wyrzuciliśmy z pamięci w odniesieniu do XX wieku, poznamy historie warszawskich robinsonów oraz sprawdzimy, co działo się z polskimi przedwojennymi gwiazdami za okupacji.

Herman E., Trucizna, czyli jak pozbyć się wrogów po królewsku (Znak Horyzont)

Zobacz również:

Artykuł powstał m.in. w oparciu o książkę Eleanor Herman „Trucizna, czyli jak pozbyć się wrogów po królewsku” opublikowaną nakładem wydawnictwa Znak Horyzont.

Eleanor Herman zabiera czytelnika w niebezpieczną podróż w przeszłość. Odkrywa przed nim najgłębiej skrywane, mroczne sekrety europejskich dworów monarszych, ale nie tylko. Dzięki jej opowieści o tym, jak dawniej potajemnie się zabijano, możemy zrozumieć lepiej kontekst epoki. Autorka opowiada o tym, jak we władcach rodziła się krok po kroku paranoja.

Królowie, którzy zdawali się mieć wszystko pod kontrolą nie mogli się spodziewać, skąd nadejdzie atak. Dlatego otaczali się całymi sztabami osób, których jedynym zadaniem było sprawdzenie, czy otoczenie monarchy nie jest skażone żadną trucizną. Dzięki pomysłowości ówczesnych trucicieli jad mógł kryć się wszędzie. Dlatego słudzy testowali monarszy nocnik, oblizywali sztućce, czy zakładali wcześniej na siebie świeżą bieliznę najjaśniejszego pana. W razie spisku to oni pożegnaliby się z życiem, a tymczasem monarcha ocalałby.

Trucizna jednak nie odeszła w zapomnienie wraz z upadkiem dawnych dworów monarszych. Ich niechlubne tradycje przejęli jak najbardziej współcześni agenci. Ofiarą padł między innymi na ostatniej prostej kampanii wyborczej były prezydent Ukrainy Wiktor Juszczenko. Warto zatem zapoznać się z historią trucicielstwa.

Judt T., Zapomniany wiek XX. Retrospekcje (Rebis)

zapomniany wiek xxCzasem trochę w formie przekleństwa, trochę żartu, mawia się „obyś żył w ciekawych czasach”. Minione stulecie zdecydowanie nie należało do nudnych. Autor słynnego „Powojnia”, przeprowadza wiwisekcję całkiem niedawnych wydarzeń, które – jego zdaniem – zdążyliśmy już wyrzucić z pamięci, zanim je w ogóle zrozumieliśmy.

Oczywiście w swoich wywodach podąża pewną określoną ścieżką, w której ogromną rolę odgrywają konflikty zbrojne, ale też wielkie umysły i dawne fascynacje.

Gluth-Nowowiejski W., Nie umieraj do jutra (Marginesy)

nie umieraj do jutraWydawnictwo Marginesy oddaje do rąk czytelnika niezwykłą opowieść o warszawskich robinsonach, czyli ludziach, którzy po kapitulacji powstania warszawskiego postanowili nie opuszczać miasta.

Zamiast poddać się rozkazowi Niemców, żyli w ruinach, w potwornie trudnych warunkach, bez jedzenia i wody. Ich historie w dziesięciu opowiadaniach opisuje jeden z nich, weteran powstania, który przez kilkadziesiąt dni ukrywał się w ruinach na Marymoncie.

Kienzler I., Wojenne losy przedwojennych gwiazd (Bellona)

Artykuł powstał m.in. w oparciu o nową książkę Iwony Kienzler „Wojenne losy przedwojennych gwiazd”, która ukazała się nakładem wydawnictwa Bellona.

W dobie mediów społecznościowych, w których gwiazdy dzielą się z milionami fanów swoim życiem prywatnym każdego dnia, aż trudno uwierzyć, że przed wojną do podobnego uwielbienia nie trzeba było internetu.

Idole międzywojennego firmamentu mogli się przeglądać się w pełnych uwielbienia oczach tłumu. Gdy przyszła wojna, dawny splendor nagle zbladł. Co stało się z niegdysiejszymi gwiazdami w czasie okupacji? Walczyły, kolaborowały, a może nadal błyszczały?

KOMENTARZE

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

W tym momencie nie ma komentrzy.

Zobacz również

Najciekawsza książka tygodnia. Paryski szyk w komunistycznej Polsce

W krajobrazie społecznym powojennej Polski zaszło wiele zmian. Jedną z dziedzin, która uległa największym modyfikacjom był styl życia. Ludzie, którzy znaleźli się w zupełnie nowych...

9 czerwca 2019 | Autorzy: Aleksandra Zaprutko-Janicka

Najciekawsza książka tygodnia. Czarownice z Salem

Pod koniec XVII wieku nad pewnym amerykańskim miasteczkiem zapadła najczarniejsza noc. Nie, słońce nie zgasło.  To ludzki rozum pogrążył się głęboko w mroku. Nie znajdując...

19 maja 2019 | Autorzy: Aleksandra Zaprutko-Janicka

Najciekawsza książka tygodnia. Przygody Jana Zumbacha

W czasie drugiej wojny światowej wielu polskich pilotów odznaczyło się bohaterstwem, zostawiając swój ślad w historii. Jan Zumbach był jednak wyjątkowy. Nie tylko został dowódcą...

12 maja 2019 | Autorzy: Aleksandra Zaprutko-Janicka

Najciekawsza książka tygodnia. Kołymskie piekło

Kołyma. To jedno słowo stało się dla pokoleń Polaków synonimem strachu, bólu i potworności. Nie obowiązywały tam żadne reguły poza prawem silniejszego, a silniejszym zawsze...

28 kwietnia 2019 | Autorzy: Aleksandra Zaprutko-Janicka

Najciekawsza książka tygodnia. Templariusze – od wielkości do upadku

Rycerze z czerwonym krzyżem na białym tle przez wieki obrośli otoczką tajemnicy. Templariusze, walczący zaciekle w Ziemi Świętej, mieli sieć klasztorów rozsianą po całym ówczesnym...

14 kwietnia 2019 | Autorzy: Aleksandra Zaprutko-Janicka

Najciekawsza książka tygodnia. Kobiety do polityki

Po co pchają się tam gdzie nie ich miejsce? Czy powinny nosić specjalne mundurki? Czy w ogóle można je dopuścić do tajemnic państwowych? Dylematy przed...

6 kwietnia 2019 | Autorzy: Aleksandra Zaprutko-Janicka

Jeśli chcesz zgłosić literówkę lub błąd ortograficzny kliknij TUTAJ.

Najciekawsze historie wprost na Twoim mailu!

Zapisując się na newsletter zgadzasz się na otrzymywanie informacji z serwisu Lubimyczytac.pl w tym informacji handlowych, oraz informacji dopasowanych do twoich zainteresowań i preferencji. Twój adres email będziemy przetwarzać w celu kierowania do Ciebie treści marketingowych w formie newslettera. Więcej informacji w Polityce Prywatności.